Рішення від 26.11.2007 по справі 20-2/443

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

"26" листопада 2007 р.

справа № 20-2/443

За позовом прокурора Гагарінського району міста Севастополя

(99014, м. Севастополь, вул. П.Корчагина, 16) в інтересах держави

в особі Севастопольської міської Ради (99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 3)

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Созидатель»

(м. Севастополь, вул. А.Кєсаєва, 5/3-45)

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача

Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів

(99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 2 )

Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у м. Севастополі

(99045, м. Севастополь, вул. Д.Ульянова, 16)

про зобов'язання звільнити земельну ділянку.

Суддя Шевчук Н.Г.

Представники сторін:

прокурор -Цуркан С.А., посвідчення № 505 від 13.06.2007;

позивача -Богданов А.А., довіреність № 03-15/719 від 01.03.2007;

відповідача - Мамарасулов В.У., довіреність № б/н від 01.02.2007;

третіх осіб:

Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів -Василенко А.О., довіреність № 299/12 від 05.09.2007;

Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у м. Севастополі -не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Гагарінського району міста Севастополя звернувся до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради до товариства з обмеженою відповідальністю «Созидатель», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів, Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у м. Севастополі про зобов'язання звільнити земельну ділянку.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач порушив норми діючого земельного законодавства України та самовільно без правовстановлюючих документів зайняв зазначену земельну ділянку.

Третя особа -Державна інспекція по контролю за використанням і охороною земель у місті Севастополі у письмових поясненнях вказала, що відповідач займає спірну земельну ділянку без правовстановчих документів.

Відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечує з посиланням на те, що ним на теперішній час здійснюється оформлення правоустановчих документів на спірну земельну ділянку (вх. № 51515 від 26.11.2007). Також представник відповідача 26.11.2007 надіслав клопотання про відстрочення виконання рішення строком на один рік (вх. № 51516).

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін і третьої особи суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до пункту 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно зі статтею 2 Господарського процесуального кодексу України прокурор може подавати позови до суду в інтересах держави. При цьому прокурор самостійно визначає і обґрунтовує у позовній заяві в чому виражається порушення інтересів держави.

В рішенні Конституційного суду України № 3-рп/99 від 8 квітня 1999 року про офіційне тлумачення статті 2 Господарського процесуального кодексу України визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, в чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позивній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.

Підставою для звернення прокурора в господарський суд з позовною заявою є шкода економічним інтересам, інтересам в області раціонального використання земель держави внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем.

Згідно зі статтями 13, 14 Конституції України земля перебуває під особливою охороною держави і права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.

Згідно статей 10, 43 Закону України »Про місцеве самоврядування» міські ради представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цім та іншим законами. До компетенції міських рад відносяться вирішення питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до Типового положення про Київське і Севастопольське міські управління земельних ресурсів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 930 від 7 серпня 1996 року Севастопольське управління земельних ресурсів є місцевим державним органом, що перебуває в підпорядкування Державного комітету по земельним ресурсам.

Згідно пунктів 1,3 Положення »Про державну інспекцію по контролю за використанням і охороною земель», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів № 1958 від 25.12.2002, вищевказана інспекція є урядовим органом державного управління, який діє у складі Держкомзему і йому підпорядковується. Однією із завдань Держземінспекції є організація та здійснення державного контролю за використанням і охороною земель.

Відповідно пункту “а» частини першої статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Севастопольської міської ради галузі земельних відносин на їх території належить розпорядження землями територіальної громади міста.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням і охороною земель» від 19.06.2003 №963-I під самовільним зайняттям земельних ділянок розуміються будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.

За матеріалами перевірок представниками Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів, проведених 26.01.2007 і 01.08.2007 (припис №000048 від 31.01.2007, постанова №000065 від 01.02.2007, протокол №000065 від 31.01.2007, акт №66 від 31.01.2007, припис №001067 від 01.08.2007, постанова №000357 від 02.08.2007, протокол №000357 від 01.08.2007, акт №66 від 31.01.2007), прокуратурою Гагарінського району міста Севастополя встановлено, що відповідач у порушення зазначених норм діючого земельного законодавства самовільно, без правовстановлюючих документів зайняв земельну ділянку загальною площею 0,08 га, яка розташована по вул. Фіолентовське шосе у місті Севастополі.

Представники позивача та третьої особи - Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів підтримують вимоги прокурора.

На момент проведення перевірки 26.01.2007 було встановлене, що спірна земельна ділянка відповідачем огорожена бетонними плитами, та йому приписано усунути вказане порушення протягом 30 днів.

При повторній перевірці 04.07.2007 встановлено, що раніше виявлене порушення відповідачем не усунуто, земельна ділянка відповідачем зайнята без правовстановлюючих документів.

В письмових поясненнях від 31.01.2007 та 01.08.2007 відповідач пояснив, що з порушенням згоден так як документи на земельну ділянку перебувають на стадії оформлення.

На час розгляду справи докази добровільного звільнення відповідачем спірної земельної ділянки відсутні.

У судовому засіданні відповідач проти задоволення позовних вимог не заперечує, але посилаючись на зазначені обставини, відповідач письмовим клопотанням просить суд відстрочити виконання рішення на один рік.

Прокурор, представник позивача та третьої особи - Севастопольського міського управління земельних ресурсів проти заявленого клопотання не заперечують.

Згідно статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Згідно зі статтею 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

З урахуванням викладеного суд вважає позовні вимоги прокурора Гагарінського району міста Севастополя обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з вимогами статті 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача витрати по сплаті державного мита в сумі 85,00 грн. і витрати по інформаційно-технічному забезпеченню у сумі 118,00 грн.

Беручи до уваги викладене та керуючись статтями 9, 116, 125, 126 Земельного кодексу України, статтями 49, 77, 82, 84-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Созидатель» (м. Севастополь, вул. А.Кесаева, 5/3-45, код у ЄДРПОУ 20686595) звільнити земельну ділянку загальною площею 0,08 га, яка розташована по вул. Фіолентовське шосе у місті Севастополі, і повернути її власнику - Севастопольській міській Раді (99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 3, код у ЄДРПОУ 24872845) в стані, придатному для подальшого використання.

3. Відстрочити виконання рішення суду строком на один рік до 26.11.2008.

4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Созидатель» (м. Севастополь, вул. А.Кесаева, 5/3-45, код у ЄДРПОУ 20686595) в доход Державного бюджету України (р/р 31113095700007, отримувач: Державний бюджет, Ленінський район в місті Севастополі, банк отримувача: ГУ ДКУ в місті Севастополі, МФО 824509, код в ЄДРПОУ 24035598, код платежу 22090200) державне мито в сумі 85,00 грн.

5. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Созидатель» (м. Севастополь, вул. А.Кесаева, 5/3-45, код у ЄДРПОУ 20686595) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн. на р/р 31216259700007, банк одержувача: ГУ ДКУ в місті Севастополі, одержувач: Ленінський район, код бюджетної класифікації 22050000, МФО 824509, код в ЄДРПОУ 24035598.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Шевчук Н.Г.

Рішення оформлено відповідно до вимог ст. 84 Господарського

процесуального кодексу України і підписано 03.12.2007.