10.04.2025
Справа № 331/2106/25
Провадження № 3/331/849/2025
10 квітня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Клименко Л.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Головного управління ДПС у Запорізькій області у відношенні
ОСОБА_1 , який обіймає посаду директора ФГ «Таврійська ягода», іпн: НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,
09 квітня 2025 року в провадження Жовтневого районного суду м. Запоріжжя надійшла справа про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 .
Із протоколу про адміністративне правопорушення № 597 від 03.04.2025 року слідує, що посадова особа ФГ «Таврійська ягода» директор ОСОБА_1 порушив встановлений поряд ведення податкового обліку внаслідок включення до декларації з податку на додану вартість за серпень 2023 року перекручених даних, в результаті чого завищено від'ємне значення з податку на додану вартість, що зараховується до складу наступного звітного періоду, на суму 1367835 грн., чим порушено вимоги п. 189.1 ст. 189, п. 198.5 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2855-VI (зі змінами та доповненнями).
Такі дії ОСОБА_1 за вищевказаним протоколом кваліфіковані за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності до ст. 278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен перевірити чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення є одним з джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення, а тому дотримання правил щодо його складання є обов'язковим.
Отже, саме в ст. 256 КУпАП надається перелік тих даних, що обов'язково повинні бути відображені в протоколі для того, щоб він мав відповідну юридичну силу і щоб його неможливо було заперечувати.
Так, під час дослідження матеріалів справи суддею встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення № 597 від 03.04.2025 року не зазначено дати народження особи, відносно якої складений протокол, що в свою чергу позбавляє суд можливості ідентифікувати вказану особу.
Окрім того, протокол про адміністративне правопорушення не містить інформації про місце фактичного проживання ОСОБА_1 та/або місця його реєстрації, а також контактного номера телефону, що позбавляє можливості суду повідомити про час, дату та місце розгляду справи як шляхом направлення повісток про виклик до суду в електронному вигляді, так і шляхом направлення судових повісток за адресою фактичного місця проживання особи або за місцем реєстрації останнього, рівно як і позбавлений можливості допитати в судовому засіданні по суті інкримінованого правопорушення, а також здійснити подальше належне повідомлення такої особи щодо результатів розгляду справи шляхом направлення засвідченої належним чином копії постанови суду на адресу фактичного місця проживання у разі нез'явлення особи до суду без поважних на то причин.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 не відповідає вимогам КУпАП, не містить відомості, які необхідні для повного та об'єктивного розгляду і вирішення справи, тому з метою дотримання передбачених ст. 268 КУпАП прав та охоронюваних законом інтересів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області для оформлення протоколу у відповідності до вимог КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278, 280, 283 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у Запорізькій області для приведення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В. Клименко