Справа № 570/6657/24
Номер провадження 3/570/186/2025
10 квітня 2025 року м.Рівне
Cуддя Рівненського районного суду Рівненської області Гладишева Х.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючогопо АДРЕСА_1 , особу встановлено за паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 від 27.08.1999 виданим Рівненським МВ УМВС України в Рівненській області, за ч.1 та ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 23.12.2024 серії ВАД №336539, 23.12.2024 о 14 год. 00 хв. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) за місцем проживання вчинив відносно своєї дочки ОСОБА_2 насильство в сім'ї психологічного характеру, а саме погрожував фізичною розправою, шарпав за одяг, обзивав нецензурними словами чим могла бути завдана шкода психологічного характеру ОСОБА_3 , чим вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 23.12.2024 серії ВАД № 661531, 23.12.2024 о 14 год. 00 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи за спільним місцем проживання в АДРЕСА_1 вчинив психологічне та фізичне насильство відносно доньки ОСОБА_4 в присутності малолітнього онука ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим вчинив правопорушення передбачене ч.2 ст. 173-2КУпАП.
У судовому засіданні 06.02.2025 ОСОБА_1 свою вину частково визнав, підтвердив, що дійсно висловлювався нецензурною лайкою та мав місце конфлікт з донькою. Просив оголосити перерву в розгляді справи з метою надання суду копії пенсійного посвідчення, яке підтверджувало присвоєну групу інвалідності. При цьому зазначив, що даний документ підтверджує правову підставу для звільнення його від судового збору, в разі винесення судом рішення про притягнення його до відповідальності.
Зважаючи на те, що судом вжито усіх необхідних заходів для повного та всебічного з'ясування обставин справи, враховуючи вимоги ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків, суд дійшов про можливість завершити розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за відсутності вказаної особи в межах тих доказів, які містяться у матеріалах справи та заслуханих під час розгляду справи пояснень
Постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 10 квітня 2025 року об'єднано справу №570/6658/24 (провадження №3/570/3091/2024) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення із справою №570/6657/24 (провадження №3/570/3090/2024) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення в одне провадження та присвоїти об'єднаній справі №570/6657/24 (провадження №3/570/3090/2024).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, суд встановив наступне.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена відповідальність. Склад адміністративного правопорушення складає: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона.
Так, ч.1 ст.173-2 КУпАП передбачає накладення адміністративного стягнення за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до ч. 2 ст.173-2 КУпАП накладення адміністративного стягнення передбачено за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі, тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі, тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 та ч.2 ст.173-2 КУпАП, підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення від 23.12.2024 серія ВАД № 336539 та №661531, письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_4 , письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких остінній підтверджує, що у нього дійсно виник конфлікт з його донькою, в ході якого він висловлювався нецензурною лайкою, погрожував та не реагував на зауваження. Також вказав, що свідком даної події був малолітній онук ОСОБА_6 . Аналогічні за змістом пояснення були надані ОСОБА_1 в ході розгляду справи.
Враховуючи наведене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 та ч.2 ст.173-2 КУпАП.
З врахуванням даних про особу правопорушника у сукупності із обставинами справи та ступеня тяжкості вчиненого ним правопорушення, для досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної ст.23 КУпАП, вважаю, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Згідно з ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
В той же час, відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Таким чином, ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору у справі про адміністративне правопорушення, оскільки вчинив правопорушення, будучи інвалідом ІІ групи, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 від 09.10.2024.
Керуючись ст.173-2 КУпАП, ст.ст.40-1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та обрати йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) грн 00 коп.
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та обрати йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя Гладишева Х.В.