Постанова від 08.04.2025 по справі 299/1470/25

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Справа № 299/1470/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.04.2025 року м.Виноградів

Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Левко Т.Ю., розглянувши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст. 204-1 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

За протоколом про адміністративне правопорушення від 04.03.2025 серії ЗхРУ № 241820, 04.03.2025 о 16 годині 00 хвилин прикордонним нарядом «Контрольний пост» на напрямку 103 прикордонного знаку (територія Вилоцької територіальної громади Берегівського району Закарпатської області) на відстані близько 300 метрів від лінії державного кордону України в межах прикордонної смуги був виявлений та затриманий громадянин України ОСОБА_1 , який здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Угорщину в пішому порядку поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України.

ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився та надіслав до суду клопотання про закриття провадження у справі за відсутністю в його діях складу адмінстративного правопррушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП.

Клопотання мотивоване тим, що 04 березня 2025 року, ОСОБА_1 зі своєю «цивільною дружиною» ОСОБА_2 , знаходилися в Закарпатської області на автомобілі «Honda» під його керуванням та рухалися за допомогою навігатора по шосе з с. Мужієво, Берегівського району до м. Хуст, з метою оглянути нерухоме майно (житловий будинок), яке хотіли придбати у власність. Доїхав до моста через річку, зупинився на посту державної прикордонній служби, де у нього та ОСОБА_2 перевірили документи (паспорта громадян України), після чого працівники прикордонної служби викликали патруль прикордонної служби. Коли приїхав зазначений патруль на службовому автомобілі, його працівники повідомили, що йому необхідно проїхати з ними до їх відділу, для уточнення даних, на що він погодився і проїхав на службовій машині до відділу прикордонної служби, де відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.204-1 КУпАП, а саме, що він начебто намагався незаконно перетнути державний кордон України, його пояснення до уваги не взяли.

Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного.

Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.

У відповідності до вимог ст.7 ч.1 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом.

Статтею 248 КУпАП визначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.

Частина перша статті 204-1 КУпАП передбачає відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП характеризується наявністю прямого умислу.

Відповідно до науково-практичного коментаря ст. 204-1 КУпАП - об'єктивна сторона правопорушення виражається у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади (формальний склад).

Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 їхав автомобільною дорогою в напрямку міста Хуста, перебував на території Вилоцької ОТГ на відстані близько 300 м від лінії державного кордону, де був зупинений та затриманий працівниками прикордонної служби - прикордонним нарядом «Контрольний пост». Наміру перетинати державний кордон він не мав.

Із протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів справи не вбачається, якими саме діями ОСОБА_1 вчинив спробу незаконного перетину державного кордону.

Згідно п.8 Положення про прикордонний режим від 27.07.1998 року №1147 дозволений в'їзд у контрольований прикордонний район громадянина України, який має при собі документи, що посвідчують особу і такі дії не є порушенням закону та не свідчать про умисел у подальшому незаконно перетнути державний кордон.

Таким чином твердження у протоколі про адміністративне правопорушення про те, що ОСОБА_1 здійснив спробу незаконного перетину державного кордону з України до Угорщини поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон, не ґрунтується на фактичних обставинах справи.

Протокол про адміністративне затримання сам по собі без підтвердження іншими належними та допустимими доказами не є безумовними та беззаперечними доказами на доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення.

В даному випадку суддя констатує про відсутність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, внаслідок відсутності в її діях складу такого адміністративного правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З наведених підстав, суддя приходить до висновку про відсутність події і складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП, а провадження в справі про адміністративне правопорушення на підставі п. ч.1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.

Керуючись ст. ст. 9, 247, 256, 268, 283, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Виноградівський районний суд Закарпатської області.

СуддяТ. Ю. Левко