Постанова від 09.04.2025 по справі 538/707/25

Справа № 538/707/25

Провадження № 3/538/248/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2025 року м. Лохвиця

Суддя Лохвицького районного суду Полтавської області Цімбота Л.Г., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з ВП № 2 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 150997 від 04.04.2025 вбачається, що "29.03.2025 близько 15 год 20 хв в м. Лохвиця по вул. Береговій поблизу магазину "Продукти" ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 , ображав її нецензурними словами".

В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 пояснив, що дійсно 29.03.2025 близько 15 год 20 хв посварився зі своєю співмешканкою ОСОБА_2 , шкоди ніякої не завдав.

Потерпіла ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що шкода не була їй завдана.

Дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов такого висновку.

При складанні протоколу про адміністративне правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковано як вчинення домашнього насильства, за ч. 1 ст.173-2КУпАП.

Проте суддя звертає увагу на те, що діяння вчинено ОСОБА_1 29.03.2025 р.

Натомість положеннями ч. 1 ст. 173-2 КУпАП в редакції Закону № 1604-IX від 01 липня 2021 року, було передбачено, що вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису, а положеннями ч. 1 ст. 173-2 КУпАП в редакції Закону № 3733-IX від 22 травня 2024 року, чинній на даний час, передбачено, що вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які

потерпілий має передбачене законом право, тощо),внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Отже, норми ч. 1 ст.173-2 КУпАП до 19.12.2024 встановлювали адміністративну відповідальність за вчинення будь-яких діянь фізичного, психологічного чи економічного характерувнаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Водночас, норми ч. 1 ст.173-2 КУпАП на час розгляду справи судом, встановлюють адміністративну відповідальність за вчинення будь-яких діянь фізичного, психологічного чи економічного характеру внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Таким чином, за чинними з 19.12.2024 року положеннями ч. 1 ст.173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність лише за діяння, внаслідок яких шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого була завдана.

Тобто, обсяг діянь, який охоплюється диспозицією ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, звужено, а відтак Закон №3733-IX від 22 травня 2024 року скасував адміністративну відповідальність за діяння, які тільки можуть завдати шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, залишивши і посиливши відповідальність тільки за ті діяння, які завдають шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Суд розглядає справу у межах протоколу про адміністративне правопорушення, згідно з яким про завдану шкоду психічному та фізичному здоров'ю потерпілій взагалі не зазначено, що з урахуванням наведених вище висновків є підставою для закриття провадження у справі згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП.

Більше того, сама потерпіла в суді зазначила, що їй ніякої шкоди не було заподіяно, адже це була звичайна сварка.

Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді, а також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтуються на конституційному принципі: презумпції невинуватості, передбаченого статтею 62 Конституції України, згідно з якою всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.

В статті 7 КУпАП зазначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст.9 КУпАП).

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

На підставі вище викладеного, керуючись ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,за ч. 1 ст.173-2 КУпАП, закрити за відсутністю складу правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Лохвицький районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Лохвицького

районного суду Людмила ЦІМБОТА