Справа № 362/1061/25
Провадження № 3/362/638/25
10 квітня 2025 року року
суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Марчук О.Л., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Васильків Київської області, громадянки України, офіційно не працевлаштованої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 638868 від 20.01.2025 року, ОСОБА_1 , 20 січня 2025 року о 12 годині 00 хвилин по вулиці Декабристів 4 в місті Василькові Обухівського району Київської області, здійснювала продаж тютюнових виробів без акцизної марки, чим вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Даючи пояснення в суді, ОСОБА_1 пояснила, що вона працювала без укладення трудового договору продавцем в кіоску та дійсно здійснювала продаж тютюнових виробів; при цьому, на запитання суду, пояснила, що вона не є суб'єктом підприємницької діяльності.
Також, судом було відкладено розгляд справи для виклику адвоката, однак останній в суд не прибув, з матеріалами справи не ознайомився та не повідомив суду про причини свого неприбуття.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення в повному обсязі, прихожу до таких висновків.
Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Крім іншого, ці дані встановлюються поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, протоколом про адміністративне правопорушення, а також іншими документами.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (стаття 9 КУпАП).
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, за якою на ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, полягає у роздрібній або оптовій торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Зокрема, вирішуючи питання щодо підстав відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП, слід обов'язково врахувати вимоги спеціального законодавства у сфері продажу тютюнових виробів, а саме положення:
- Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності";
- Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами";
- Питань Державного комітету України з питань регуляторної політики і підприємництва, затверджених Указом Президента від 25.05.2000 року № 721/2000;
- постанов Кабінету Міністрів України від 04.11.2000 року № 1514 "Про затвердження положення про Державний департамент регулювання виробництва та обігу алкоголю і тютюну", від 30.07.1996 року № 855 "Про впорядкування видачі суб'єктам підприємницької діяльності спеціальних дозволів (ліцензій) на виробництво спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів", від 02.12.1996 року № 1438 "Про Положення про порядок контролю за зберіганням, відпуском і транспортуванням спирту етилового", від 15.02.1999 року № 186 "Про деякі питання державного регулювання виробництва спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів", від 31.03.1999 року № 500 "Про впорядкування видачі суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним, плодовим і виноградним, алкогольними напоями та тютюновими виробами", наказу МЗЕЗторгу України від 03.08.1996 року № 503 "Про затвердження правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами"
та інших нормативно-правових актів, які регулюють відносини у сфері виробництва й обігу тютюну.
Насамперед, слід врахувати, що за приписами наведеного законодавства, оптова і роздрібна торгівля тютюновими виробами здійснюється суб'єктами господарювання незалежно від форми власності за умови одержання відповідної ліцензії.
Натомість, в матеріалах справи відсутні відомості про те, що саме ОСОБА_1 має статус суб'єкта підприємницької діяльності з відповідною ліцензією на оптову і роздрібну торгівлю тютюновими виробами.
Тобто, особа відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 не є суб'єктом підприємницької діяльності та відповідно й не потребує отримання ліцензії на оптову і роздрібну торгівлю тютюновими виробами.
Отже, враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 не є суб'єктом підприємницької діяльності з відповідною ліцензією на оптову і роздрібну торгівлю тютюновими виробами, а лише виконувала функції продавця товару в торгівельній точці (кіоск), приходжу до висновку, що вона своїми діями не порушила вимоги спеціального законодавства у сфері продажу тютюнових виробів.
У зв'язку із цим, суд переконаний у тому, що в даному випадку ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, оскільки саме суб'єкт господарювання (у даному випадку ФОП) повинен нести відповідальність за роздрібну торгівлю тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Як наслідок, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП може бути лише суб'єкт господарювання.
Частина 1 ст. 156 КУпАП є бланкетною нормою, і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно керуватися спеціальними Законами.
У протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє посилання на конкретну норму Закону України, яку порушила ОСОБА_1 , а лише вказано, що вона вчинила правопорушення передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документі суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно із п. 226.5 п. 226.6 ст. 226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 226.3 статті 226 Податкового кодексу України встановлено, що виготовлення, зберігання і продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251, відповідно до пункту 226 статті 226 Податкового кодексу України, затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - Положення №1251).
Згідно із пунктом 5 Положення № 1251 марка для тютюнових виробів вітчизняного виробництва з фільтром та без фільтра (сигарети, цигарки) - зеленій, для тютюнових виробів вітчизняного виробництва (сигарили) - смарагдово-зеленій, для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняного виробництва - бузковій, для інших тютюнових виробів вітчизняного виробництва - помаранчевій, для тютюнових виробів імпортного виробництва з фільтром та без фільтра (сигарети, цигарки) - синій, для тютюнових виробів імпортного виробництва (сигарили) - рожево-смарагдовій, для інших тютюнових виробів імпортного виробництва - бордовій, для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортного виробництва - зелено-помаранчевій. На кожну марку наносяться такі реквізити: слова УКРАЇНА, МАРКА АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ, ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ (для тютюнових виробів); тютюн вітчизняний (сигарети з фільтром) - ТВ ЗФ, тютюн вітчизняний (сигарети без фільтра, цигарки) - ТВ БФ, тютюн вітчизняний (сигарили) - ТВ СГ, тютюн імпортний (сигарети з фільтром) - ТІ ЗФ, тютюн імпортний (сигарети без фільтра, цигарки) - ТІ БФ, тютюн імпортний (сигарили) - ТІ СГ, тютюн вітчизняний (інші вироби) - ТВ ІНШІ, тютюн імпортний (інші вироби) - ТІ ІНШІ, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняні - ТВЕН В; індекс регіону України (згідно з додатком), що відповідає місцезнаходженню виробника продукції, позначений двома цифрами (для маркування вітчизняної продукції), серія із чотирьох літер і шестизначний номер, два двозначних числа (місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв) або двозначне та однозначне числа (рік і квартал, у якому вироблено марки для тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах) через скісну риску, сума акцизного податку (для алкогольних напоїв), сплаченого за одиницю продукції, з точністю до тисячного знака, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв, кількість штук у пачці або упаковці (для сигарет, цигарок та сигарил); тощо.
Відповідно до п. 226.9 ст. 226.9 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.
Відтак, чинним законодавством встановлено обов'язковість дотримання усіх вимог до марки, які визначені Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Положенням про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Тобто, будь-які відхилення від встановлених вимог щодо виготовлення, оформлення та розміщення акцизних марок на пляшках із алкогольними напоями дають підстави розцінювати відповідний товар як немаркований.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, полягає у здійсненні роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Проте, в документах матеріалів наданих суду відсутні відомості які фіксують факт відсутності марок акцизного податку на тютюнових виробах які вилучено за протоколом від 20 січня 2025 року, оскільки в останньому відсутні застереження про те, що вилучені предмети дійсно не містять марок акцизного збору (а.с. 5).
Як наслідок, у зв'язку із тим, що у протоколі від 20 січня 2025 року відсутнє застереження про те, що вилучені тютюнові вироби дійсно не містять марок акцизного збору, їх слід повернути на підставі пункту 11 Порядку зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2012 року № 17.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки, ОСОБА_1 не суб'єктом правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, приходжу до висновку, що в її діях відсутній склад вказаного адміністративного правопорушення, а тому провадження у справі слід закрити.
Пункт 3 частини 1 статті 284 КУпАП передбачає, що по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) може винести постанову про закриття справи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 156, 247, 284 КУпАП,
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Повернути вилучені згідно із протоколом від 20 січня 2025 року сімсот одинадцять пачок цигарок та шістдесят штук ельбарів/ELF BAR.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя