Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/1126/25
Провадження №3/279/472/25
09 квітня 2025 року м. Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Івашкевич О.Г., з секретарем судового засідання Маковською Д.О., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
20.02.2025 року в провадження Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ст.183-1 КУпАП.
Згідно з протоколом № 23 про адміністративне правопорушення громадянин ОСОБА_1 ухиляється від сплати аліментів на утримання неповнолітньої дитини, що станом на 31.01.2025 року призвело до виникнення заборгованості в сумі 65715,38 грн., чим вчинив правопорушення, передбачене ст.183-1 КУпАП.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно особи призначений о 11 год. 40 хв. 05.03.2025 року. У зв'язку з неявкою особи перенесений на 10 год. 20 хв. 25.03.2025 року, в подальшому з тієї ж причини перенесений на 10 год. 00 хв. 09.04.2025 року.
Під час вивчення протоколу та матеріалів, судом, встановлено, що вони підлягають направленню на доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ст. 183-1 КУпАП, несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин; несплата аліментів на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання; повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті.
Згідно зі ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено зокрема, що суд зобов'язаний з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Положеннями 2 ст. 254 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
З матеріалів адміністративного провадження вбачається, що 10 лютого 2025 року старшим державним виконавцем Коростенського відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Данцовим Р.М. складено протокол № 23 про адміністративне правопорушення, за невиконання виконавчого листа №285/193/16-ц, виданого 02.08.2016 року Новоград-Волинським міськрайонним судом Житомирської області, про стягнення аліментів з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкає за адресою : АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 аліменти на утримання дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі 40% з усіх вид заробітку /доходу/ відповідача, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з дня подачі заяви, тобто з 27.01.2016 року і до повноліття дітей.
Проте, в матеріалах справи відсутні відомості чи взагалі обізнаний з даним виконавчим провадженням, в тому числі з розрахунками заборгованості зі сплати аліментів, оскільки в матеріалах провадження відсутні докази щодо надсилання та отримання ОСОБА_1 виклику до відділу щодо складення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення, а також відсутні докази належного повідомлення про складення відносно нього адміністративного протоколу за ст. 183-1 КУпАП.
Крім того, враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення складався за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, державним виконавцем не були роз'яснені ОСОБА_1 вимоги ст.63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, що є порушенням права на захист. Доказів отримання протоколу правопорушником суду не надано.
Крім того, в протоколі №23 про адміністративне правопорушення не зазначено, за якою саме частиною ст. 183-1 КУпАП передбачена відповідальність, зазначене унеможливлює визначити повний склад правопорушення та чітку кваліфікацію правопорушення, за якою ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності.
В протоколі про адміністративне правопорушення має бути чітко зазначено опис обставин, та посилання на норму закону, яка передбачає відповідальність за вказане адміністративне правопорушення. Суд при розгляді справи не має права виходити за межі протоколу про адміністративне правопорушення та самостійно кваліфікувати дії особи, встановлювати склад адміністративного правопорушення, оскільки такі дії свідчитимуть про порушення принципу безсторонності та неупередженості суду.
Згідно п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17 жовтня 2014 року "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи викладене, оскільки при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не дотримано вимог ст. 256 КУпАП, адміністративний протокол не містить чіткої кваліфікації правопорушення, тому вказаний протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підлягає поверненню до Коростенського відділу державної виконавчої служби у коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) для належного оформлення та усунення вказаних вище недоліків.
Керуючись ст.183-1, 254-257, 268, 283 КУпАП,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП повернути до Коростенського відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Оксана ІВАШКЕВИЧ