справа № 166/426/25
провадження № 3/166/202/25
іменем України
10 квітня 2025 року сел. Ратне
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Свистун О.М., розглянувши матеріали справи, скеровані п'ятою прикордонною заставою першою прикордонною комендатурою ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина Республіки Білорусь, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою АДРЕСА_2 , непрацюючого,
за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП,
встановив :
Згідно із протоколом про адмінправопорушення ЗхРУ №287657 від 03.02.25 ОСОБА_1 звинувачується у тому, що він 03 лютого 2025 року об 11 год. 30 хв. на території Ратнівської ОТГ Ковельського району Волинської області на відстані 35 км від лінії державного кордону України на напрямку прикордонного знаку №0276 Доманове (Україна) - Мокрани (рб), здійснив спробу незаконного перетину державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску, чим порушив вимоги ст. ст. 9, 12 ЗУ «Про державний кордон України» від 04.11.1991 р., відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 винуватість у скоєнні правопорушення не визнав, пояснив, що проживає у м. Києві, працює на СТО. 03 лютого 2025 року їхав у сел. Ратне до рідної тітки ОСОБА_2 . Наміру незаконно перетинати кордон не мав.
Свідок ОСОБА_3 підтвердив, що дійсно ОСОБА_1 є рідним племінником його дружини, він 03 лютого 2025 року приїхав до них погостити.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , свідка, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про таке..
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в звязку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Стаття 245 КУпАП регламентує, що завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності (ст. 280 КУпАП).
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказом у справі у розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини, викладені в ньому, повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, що б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, і не викликали сумніви суду.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
НА підтвердження винуватості особи у вчиненні правопорушення начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 (з м.д. АДРЕСА_3 ) ОСОБА_4 додав протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 287657 від 03.02.2025; протокол про адміністративне затримання від 03.02.2025; пояснення інспектора прикордонної служби вищої категорії - заступника начальника третього відділення інспекторів прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 від 03.02.2025 про виявлення на контрольному посту на околиці АДРЕСА_2 у якості пасажира ОСОБА_1 без документів на посвідчення особи, який не повідомив мети перебування в прикордонному районі.
Однак як вбачається із довідки про проведення опитування громадян України від 03.02.2025 ОСОБА_1 повідомив, що у сел. РАтне проживає його родич ОСОБА_6 , указавши його адресу та номер мобільного телефона.
ОСОБА_1 родинні зв'язки із своєю тіткою ОСОБА_7 - дружиною ОСОБА_3 підтвердив відповідними свідоцтвами про народження та укладення шлюбу.
З огляду на установлення законної мети перебування ОСОБА_1 у прикордонному районі, доводи сторони обвинувачення про спробу останнього незаконно перетнути дежавний кордон є безпідставними.
Ураховуючи відсутність у матеріалах справи належних і допустимих доказів винуватості ОСОБА_1 суд дійшов висновку про відсутність в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП,
ухвалив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ратнівського
районного суду О.М. Свистун