Справа № 210/956/25
Провадження № 2/210/707/25
іменем України
10 квітня 2025 року
Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Сільченко В. Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги, -
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Управління праці та соціального захисту населення є структурним підрозділом виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради діє на підставі Положення про управління праці та соціального захисту населення, затвердженого рішенням районної у місті ради від 24.05.2024 №282.
22.04.2022 на підставі письмової заяви ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 її було взято на облік в Управлінні, як внутрішньо переміщену особу.
Управлінням на підставі вищевказаної заяви відповідачки було прийнято рішення про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2022 року в розмірі 3000,00 гривень щомісячно.
Допомога була нарахована та виплачена у повному обсязі відповідачці до 31.07.2024 року включно.
В рамках опрацювання спеціалістами управління результатів верифікації, наданих Міністерством фінансів України у програмному комплексі «Єдина інформаційна система соціальної сфери» було встановлено, що строк дії довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 29.09.2021 серія 12 ААВ №316833 про встановлення інвалідності ОСОБА_1 закінчився 01.09.2022, дата чергового переогляду - 18.08.2022.
Оскільки відповідач увесь час проживала на підконтрольній Україні території, на якій функціонують відповідні медико-соціальні експертні комісії для встановлення інвалідності та враховуючи факт відсутності звернення відповідача до Управління з поновленою довідкою до акту медико-соціальної експертної комісії, яка б надавала останній право на призначення допомоги в рамках порядку №332 з дати закінчення строку дії попередньої довідки, ОСОБА_1 були неправомірно отримані грошові кошти з державного бюджету у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.11.2023 по 31.07.2024 включно у сумі 19000,00 грн.
Враховуючи викладене, просить суд стягнути з відповідача надміру виплачену допомогу у розмірі 19000 гривень та судовий збір в сумі 3028 гривень.
Ухвалою суду від 26 лютого 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Направлена ухвала суду від 26.02.2025 року та позовна заява з додатками повернулась на адресу суду.
У встановлений судом строк жоден із учасників справи не подав клопотання про розгляд справи за їх участю в судовому засіданні.
Згідно з ч. 5 ст. 279 ЦПК України, справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд вважає за необхідне у відповідності до вимогст.280-281ЦПК України,вирішити справу в заочному порядку,з огляду на те, що відповідач повідомлявся про перебування справи у провадженні суду, однак у встановлений судом термін відзив на позовну заяву не подав, крім того, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи.
Вирішуючи справу у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 22.04.2022 ОСОБА_1 подано заяву №1209-5001308388 до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурного підрозділу з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад м. Кривий Ріг (1209) Дніпропетровська обл. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с. 10).
22.04.2022 року ОСОБА_1 подано до УПСЗН Металургійного району м. Кривого Рогу заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с.11).
Згідно довідки від 22.04.2022 року №1209-5001308388 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на ім'я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , остання має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.12).
Рішенням Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 27.04.2022 року, призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 у розмірі 3000 гривень за категорією працездатності - Інвалід ІІІ групи. Закінчення терміну дії довідки - 01.01.2024 (а.с.13).
Відповідно до Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №316833 від 18.08.2022, ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності строком до 01.09.2022 з датою чергового переогляду (а.с.9).
До позову додано Витяги з програмного комплексу «Єдина інформаційна система соціальної сфери» щодо виплат соціальної допомоги ОСОБА_1 (а.с.15-18).
Згідно з розрахунком щодо повернення надмірно/неправомірно визначених коштів на проживання внутрішньо переміщеним особам (закінчення строку МСЕК 01.09.2022) за період з 01.11.2023 по 31.07.2024, відповідачем ОСОБА_1 підлягає поверненню допомога у загальному розмірі 19000 гривень (а.с.19-21).
УПСЗН виконкому Металургійної районної у місті ради 03.09.2024 направлено ОСОБА_1 повідомлення про зобов'язання повернення надміру отриманої суми допомоги ВПО на проживання у розмірі 19000 гривень до 15.01.2025 року (а.с.21-22).
Згідно відповіді Міністерства соціальної політики України особам з інвалідністю, у яких термін дії довідки МСЕК закінчився після 01.08.2023, така Допомога відповідно до пункту 10 Порядку №332 у вказаній редакції продовжує надаватися протягом трьох місяців з дня закінчення строку дії довідки МСЕК у розмірі 3000 грн. щомісяця, а в подальшому розмір Допомоги також мав становити 2000 грн. до надання нової довідки (а.с. 20 зворот).
Згідно пункту 10 порядку №332 в редакції постанови Кабінету Міністрів України №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» (чинної на момент отримання відповідачем допомоги) встановлено, що якщо під час отримання допомоги настав строк повторного огляду медико-соціальною експертною комісією особи з інвалідністю, така допомога продовжує надаватися протягом трьох місяців з дня закінчення строку дії довідки зазначеної комісії у розмірі, встановленому у пункті 2 цього Порядку, для осіб з інвалідністю. Особи, які проживають на території, зазначеній у переліку територій, на яких медико-соціальні експертні комісії тимчасово не виконують свої повноваження, продовжують отримувати допомогу в розмірі, встановленому для осіб з інвалідністю незалежно від строку закінчення дії довідки медико-соціальної експертної комісії.
Згідно відповіді Міністерства соціальної політики України за вих.№7066/0/290-24/56 від 27.11.2024, особам з інвалідністю, у яких термін дії довідки МСЕК закінчився після 01.08.2023, така Допомога відповідно до пункту 10 Порядку №332 у вказаній редакції продовжує надаватися протягом трьох місяців з дня закінчення строку дії довідки МСЕК у розмірі 3000 грн щомісяця, а в подальшому розмір Допомоги також мав становити 2000 грн до надання нової довідки.
Відповідно до п. 2, 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 №225, Установити, що на період дії воєнного стану на території України: пункт 5 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. N 1317 "Питання медико-соціальної експертизи" (Офіційний вісник України, 2009 р., N 95, ст. 3265), не застосовується; у разі неможливості направлення лікарем або лікарсько-консультативною комісією, в тому числі заочно, осіб з тимчасовою непрацездатністю на медико-соціальну експертизу в строки, визначені абзацом другим пункту 6 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. N 1317 "Питання медико-соціальної експертизи": рішення щодо продовження тимчасової непрацездатності за її наявності приймається без направлення на медико-соціальну експертизу лікуючим лікарем або лікарсько-консультативною комісією; направлення лікарем чи лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу здійснюється не пізніше ніж через місяць після припинення або скасування воєнного стану.
Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення: осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. N 1317; дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. N 917 (Офіційний вісник України, 2013 р., N 100, ст. 3666).
При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
У разі коли в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю встановлений строк повторного огляду, що припав на період дії воєнного стану на території України, та в особи з інвалідністю відсутня можливість пройти медико-соціальну експертну комісію, а в дитини з інвалідністю - лікарсько-консультативну комісію закладу охорони здоров'я, їх індивідуальна програма реабілітації продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну індивідуальну програму реабілітації.
Отже, відповідач знала про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та не повідомив позивача про них, що є зловживанням з його боку.
Таким чином, відповідачем неправомірно отримані грошові кошти з державного бюджету у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.11.2023 по 31.07.2024 в загальному розмірі 19000 гривень.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Відповідно до положень ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.
Повернуті кошти, перерахування (виплату) яких проводило Мінсоцполітики, протягом 15 робочих днів місяця, що настає за місяцем, в якому були повернуті кошти, але не пізніше ніж 26 грудня поточного року, орган соціального захисту населення перераховує на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі, з розподілом коштів за місяцями та роками, в яких проводилася відповідна виплата.
Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, а саме про стягнення з ОСОБА_1 на користь позивача надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у загальному розмірі 19000,00 гривень.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 3028,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1212 ЦК України, ПКМУ від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 141, 259, 263, 265, 280-284, 288, 352, 354, суд
Позов Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ., РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради (ЄДРПОУ 03192336) надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 19000,00 (дев'ятнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ., РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради (ЄДРПОУ 03192336) суму сплаченого судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Відповідачу, який не з'явився в судове засідання, направляється копія заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів в порядку, передбаченому статтею 354 ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених законом строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду складено 10 квітня 2025 року.
Суддя: В. Є. Сільченко