Справа № 644/5000/24
Провадження № 2-а/645/38/25
09 квітня 2025 року м. Харків
Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Федорова О.В.
розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення, -
08.04.2025 року до Фрунзенського районного суду м. Харкова на підставі ухвали Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 13.03.2025 року (суддя Ізмайлов І.К.) надійшла адміністративна справа №644/5000/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення
Вирішуючи в порядку ст. 171 КАС України питання про прийняття справи до провадження, судом було встановлено наступне.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 13.03.2025 року зазначену адміністративну справу за клопотанням представника позивача направлено за підсудністю до Фрунзенського районного суду м. Харкова на підставі ст. 29 КАС України.
Підставою для направлення справи до Фрунзенського районного суду м. Харкова Орджонікідзевським районним судом м. Харкова зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 територіально відноситься до підсудності Фрунзенського районного суду м. Харкова.
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Однією із умов реалізації права особи на звернення до суду із заявою є дотримання вимог підсудності.
Відповідно до норми ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Так, позивачем по справі ОСОБА_1 , зазначено місцем свого проживання адресу: АДРЕСА_1 , що за адміністративно-територіальним поділом відноситься до території Індустріального району м. Харкова.
Місцезнаходженням відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 є адреса: АДРЕСА_2 , що за адміністративно-територіальним поділом відноситься до території Холодногірського району м. Харкова.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.02.2025 року представником позивача подано до суду заяву про уточнення позовних вимог ОСОБА_1 , в якій вказано ще одного відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з ч.1 ст. 7 КАС України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Всупереч наведених норм діючого законодавства жодних процесуальних документів, щодо прийняття до розгляду уточненої позовної заяви від 03.02.2025 року до розгляду Орджонікідзевським районним судом м. Харкова та залучення до участі у справі в якості співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 матеріали справи не містять.
Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 у Фрунзенському районі м. Харкова не зареєстрований, а місце знаходження відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 є АДРЕСА_2 , що також не відноситься до територіальної юрисдикції Фрунзенського районного суду м. Харкова, справа не підсудна Фрунзенському районному суду м. Харкова.
Отже, Орджонікідзевським районним судом м. Харкова помилково направлено справу до Фрунзенського районного суду м. Харкова.
Частиною 5 статті 171 КАС України передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За таких обставин, при вирішенні питання про відкриття провадження по справі суд керуючись вимогами щодо підсудності, вважає за доцільне повернути матеріали адміністративної справи до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова, як помилково направленої.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Враховуючи недопустимість порушення правил щодо підсудності, з метою розгляду справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом, суд приходить до висновку про необхідність повернути адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 6, 14, 29 КАС України, суддя, -
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення, повернути до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.В. Федорова