Справа № 826/1013/16
08 квітня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Аліменка В.О.,
суддів Бєлової Л.В., Кучми А.Ю.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративний позов Громадської організації "громадський контроль "НАЖДАК", народного депутата України Рибчинського Євгена Юрійовича , народного депутата України Рудика Сергія Ярославовича до Центральної виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_3 , Київська міська організація політичної партії ДемАльянс (Демократичний альянс), Регіональна організація Політичної партії "Республіка" в м. Києві, Політична партія "Опозиційний блок", Київська міська організація політичної партії "Об'єднання "Самопоміч", ОСОБА_4 , Київська міська партійна організація політичної партії "Сила людей", ОСОБА_5 , Політична партія "Громадянська позиція", про визнання протиправною та скасування постанови, -
25.01.2016 до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Громадська організація "громадський контроль "НАЖДАК" з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якій просить суд:
- визнати протиправною та скасувати Постанову Центральної виборчої комісії від 25.12.2015 № 621 "Про початок виборчого процесу перших виборів депутатів районних у місті Києві рад 27 березня 2016 року";
- до набрання законної сили рішенням суду у даній справі зупинити дію Постанови Центральної виборчої комісії від 25.12.2015 № 621 "Про початок виборчого процесу перших виборів депутатів районних у місті Києві рад 27 березня 2016 року".
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
21.01.2025 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 31.01.2024 №03-19/3227/24 "Про скерування за належністю справи" надійшли матеріали адміністративної справи №826/1013/16.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11 березня 2025 року дану справу для розгляду по суті передано Шостому апеляційному адміністративному суду. Передаючи справу, місцевий суд зазначив, що нормами КАС України не передбачено повноважень Київському окружному адміністративному суду як суду першої інстанції вирішувати адміністративні справи щодо будь-яких спорів з Центральною виборчою комісією.
Перевіривши позовну заяву та її матеріали, суд прийшов до висновку, що справа підлягає поверненню Київському окружному адміністративному суду, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно з нормами, передбаченими у частині 1 статті 19 КАС України, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами, юрисдикція яких поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
За приписами ч. 3 ст. 273 КАС України рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до Шостого апеляційного апеляційного адміністративного суду.
При цьому, судова колегія ураховує, що відповідно до частини першої ст. 11 Закону України "Про місцеві вибори" виборчий процес - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Згідно частини 3 наведеної статті Закону виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.
Згідно з п. 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 № 15 "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.
Також, Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 05 березня 2020 року у справі № 640/12339/19 зазначив наступне: "…Шостому апеляційному адміністративному суду, як суду першої інстанції, підсудні справи щодо оскарження лише тих рішень, дій чи бездіяльності Центральної виборчої комісії, які окремо визначені у КАС України. При цьому, до таких справ не віднесено оскарження рішень, дій, бездіяльності ЦВК чи її посадових осіб поза межами виборчого процесу".
Як вбачається із змісту позовної заяви та матеріалів справи, позивачами оскаржується Постанова Центральної виборчої комісії від 25.12.2015 № 621 "Про початок виборчого процесу перших виборів депутатів районних у місті Києві рад 27 березня 2016 року".
Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що початок виборчого процесу перших виборів депутатів районних у м. Києві рад оголошено 06 лютого 2016 року, а з позовними заявами позивачі звернулись 25 січня 2016 року та 27 січня 2016 року.
Тобто, даний позов поданий поза межами виборчого процесу.
Відтак, дана справа не підсудна Шостому апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції.
Разом із тим, відповідно до ч. 1 ст. 27 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Тобто, ч. 1 ст. 27 КАС України визначено правила виключної підсудності спорів щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльності ЦВК (як cуб'єкта владних повноважень, компетенція якого поширюється на всю територію України) у адміністративних спорах, не пов'язаних із виборчим процесом, які мають вирішуватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23 лютого 2018 року у справі №875/5/18, від 18 квітня 2018 року у справі №826/14565/17 та від 27 квітня 2018 року у справі №826/15118/17.
Відповідно до додатку № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 року №1417/2004 "Про утворення місцевих адміністративних судів, затвердження їх мережі" територіальна юрисдикція Окружного адміністративного суду міста Києва поширювалась на місто Київ.
В подальшому, Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
За приписами пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За наведених обставин, судова колегія дійшла до висновку, що дана справа підлягає передачі за інстанційною підсудністю до Київського окружного адміністративного суду для розгляду.
Керуючись ст. 19, 20, 22, 23, 26, 29, 243, 250, 273, 278, 295 КАС України, колегія суддів, -
Позовну заяву Громадської організації "громадський контроль "НАЖДАК", народного депутата України Рибчинського Євгена Юрійовича , народного депутата України Рудика Сергія Ярославовича до Центральної виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_3 , Київська міська організація політичної партії ДемАльянс (Демократичний альянс), Регіональна організація Політичної партії "Республіка" в м. Києві, Політична партія "Опозиційний блок", Київська міська організація політичної партії "Об'єднання "Самопоміч", ОСОБА_4 , Київська міська партійна організація політичної партії "Сила людей", ОСОБА_5 , Політична партія "Громадянська позиція", про визнання протиправною та скасування постанови- передати за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України
Суддя-доповідач В.О. Аліменко
Судді Л.В. Бєлова
А.Ю. Кучма