Постанова від 09.04.2025 по справі 420/8533/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/8533/24

Місце ухвалення рішення суду 1 інстанції: м. Одеса;

Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:

13.09.2024 року;

Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Крусяна А.В.

- Яковлєва О.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, Головного управління ДФС в Одеській області в особі Голови комісії з реорганізації ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області в особі Голови комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Одеській області щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для отримання пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії: у розмірі 50% від посадового окладу за особливі умови праці та премії у розмірі 12.4% до посадового окладу, яка виплачувалася мені з 2000 р. по 2018 рік, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.01.2019, 01.01.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 та 01.01.2024 роки включно;

зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби в Одеської області у особі голови комісії з реорганізації Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області підготувати та направити до Головного управляння Пенсійного фонду України в Одеської області Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії станом на 01.01.2019, 01.01.2020, 1.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 та 01.01.2024 року включно у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262- ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням у довідках посадового окладу і окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом про Державний бюджет України па відповідний рік, як розрахункова величина для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, станом на 01.01.2019 р., на відповідний тарифний коефіцієнт, та з зазначенням відомостей про розміри інших щомісячних видів грошового забезпечення, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів, для здійснення перерахунку пенсії за особливі умови праці та премії у розмірі врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, яка виплачувалася позивачу з 2000 р. по 2018 рік, у розмірі 50% від посадового окладу за 12.4% до посадового окладу з 01.01.2019, 01.01.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 та 01.01.2024 роки, включно.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем на виконання рішення суду у справі №420/24055/23 були видані довідки про розмір грошового забезпечення. Не погодившись із складовими грошового забезпечення, які були включені до довідок, позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати нові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 р. та 01.01.2024 р. включно, за відповідною посадою, в які включити: доплату у розмірі 50% за особливі умови служби, яка зазначена в грошовому атестаті в п. 5 та в інших довідках; премію у розмірі 12.4% (12.4% від посадового окладу), яка зазначена в Довідці №3170/10/05-022 від 14.11.2012 р. Однак відповідач відмовив у видачі нових довідок, у зв'язку із чим позивач вимушений звернутись до суду з цим позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року адміністративний позов задоволено частково.

Суд визнав протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області в особі Голови комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Одеській області щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 року, 01.01.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року, 01.02.2023 року для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії: у розмірі 50% від посадового окладу за особливі умови праці та премії у розмірі 12,4%.

Зобов'язав Головне управління Державної фіскальної служби в Одеської області у особі голови комісії з реорганізації Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області підготувати та направити до Головного управляння Пенсійного фонду України в Одеської області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 року, 01.01.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року, 01.02.2023 року для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії: у розмірі 50% від посадового окладу за особливі умови праці та премії у розмірі 12,4%.

В іншій частині позовних вимог суд відмовив.

Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн.

Вирішуючи спір по суті та задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що положення пункту 4 Постанови №704 в частині передбачення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів. До спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 постанови №704 в частині, що не суперечить нормативно-правовим актам, які мають вищу юридичну силу із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Водночас, суд зазначив, що саме з 29.01.2020 року - дня набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 та до 19.05.2023 року - прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704», наявні правові підстави для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт. У зв'язку з чим судом було відмовлено в задоволенні вимог щодо видачі оновлених довідок станом на 01.01.2019 р. та станом на 01.01.2024 р.

Також, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей щодо доплати у розмірі 50% за особливі умови служби; премії у розмірі 12,4% від посадового окладу, які передбачені Порядком виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 17 липня 2018 р. № 616.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить рішення суду в частині відмови в задоволенні позову скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що висновки суду першої інстанції про те, що перерахунок грошового забезпечення станом на 01.01.2019 р. та 01.01.2024 р. призведе до суттєвого зменшення розміру грошового забезпечення, у зв'язку із зміною розрахункової величини, що виключає підстави для задоволення позову, є необґрунтованими та не відповідають нормам законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Судом першої інстанції з'ясовано та як встановлено під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262).

У лютому 2024 року відповідачем видані на ім'я позивача довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 для перерахунку пенсії.

У довідках зазначено, що такі видані відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 січня 2024 року по справі №420/24055/23.

Позивач звернувся із заявою до відповідача в якій просив підготувати нові Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 р. та 01.01.2024 р. за відповідною посадою, в які включити: доплату у розмірі 50% за особливі умови служби, яка зазначена в Грошовому атестаті в п. 5; премію у розмірі 12.4% (12.4% від посадового окладу), яка зазначена в Довідці №3170/10/05-022 від 14.11.2012 р.

Відповідачем на звернення позивача надано відповідь від 05.03.2024 року №102/дфс, в якій зазначено, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.03.2018 року було затверджено штатні розписи із розмірами посадових окладів, які визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму встановленого на 01.01.2018 року на відповідний коефіцієнт згідно додатків 1,12,13,14. Штатні розписи на наступні 2019, 2020, 2021 роки затверджені з такими ж окладами що і на 01.03.2018 року. Тобто за відповідною посадою оклад не змінювався. Згідно розрахункової відомості додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавка за високі досягнення у праці при виконанні особливо важливої роботи та премія, не нараховувались та не виплачувались. Також зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2021 року № 761 «Про внесення змін в додаток 1до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 № 85 «Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів», було виключено таку позицію, як ДФС. Тобто гранична чисельність працівників ДФС (та її територіальних органів) взагалі відсутня. Починаючи з 01.01.2022, Державною фіскальною службою України припинено виконання функцій органу виконавчої влади України. Штатний розпис посад на 2022, 2023 та 2024 роки не затверджувався. Отже, враховуючи наведене вище, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію за вказані періоди дорівнювали 0, що і зазначено у довідках.

Не погоджуючись із складовими, які були включені до довідок, а саме відсутність таких складових як, доплата у розмірі 50% за особливі умови служби, яка зазначена в грошовому атестаті в п. 5 та в інших довідках та премія у розмірі 12.4% (12.4% від посадового окладу), яка зазначена в Довідці №3170/10/05-022 від 14.11.2012 р., позивач звернувся до суду з цим позовом.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів виходить з наступного.

Преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За правилами частин 1, 3 статті 1-1 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII, законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частин 3, 18 статті 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно із частинами 1, 2, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Слід враховувати, що пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вказаний нормативно-правовий акт набрав чинності з 01.03.2018 року та у пункті 4 установлював, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Із набранням чинності пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 установлює, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року по справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Таким чином, з огляду на положення частини 2 статті 265 КАС України з моменту набрання законної сили вказаним рішенням суду, а саме з 29.01.2020 року, пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 втратив чинність.

Разом з цим, правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначає Закон України від 05.10.2000 року №2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

Згідно статті 6 Закону №2017-III базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

При цьому, згідно із частиною 2 статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).

Також, законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. Однак, Кабінет Міністрів України не уповноважений встановлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.

Слід також враховувати, що згідно із пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VІІІ, який набрав чинності 01.01.2017 року, установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.

Отже, з набранням чинності Закону України від 06.12.2016 року №1774-VІІІ змінено підхід щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини не лише при визначенні посадових окладів, а й щодо розрахунку всіх виплат, де раніше застосовувалася як розрахункова величина мінімальна заробітна плата.

Проаналізувавши наведені положення пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 та Закону України від 06.12.2016 року №1774-VІІІ, врахувавши обставини справи, колегія суддів доходить висновку, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Відтак, зміна прожиткового мінімуму для працездатних осіб на кожний календарний рік є підставою для перегляду розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та, відповідно, перерахунку пенсії, призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII.

Зокрема, статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 року №294-IX установлено у січні 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102 гривень.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 року № 1082-IX установлено у січні 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2270 гривень.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 року №1928-IX установлено у січні 2022 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2481 гривень.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 року № 3415-IX установлено у січні 2023 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2684 гривень.

З огляду на викладене, право позивача на обрахунок пенсії з грошового забезпечення, виходячи з розміру посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення, із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, а саме станом на 29.01.2020 р., 01.01.2021 р., 01.01.2022 р., 01.01.2023 р. є беззаперечним, оскільки обумовлене підвищенням прожиткового мінімуму та, відповідно, збільшенням розміру грошового забезпечення на підставі пункту 4 Постанови № 704.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для виготовлення довідки станом на 01.01.2019 року, виходячи з посадового окладу і окладу за військовим званням розрахованого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, оскільки саме з 29.01.2020 - дня набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, наявні правові підстави для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Також, суд дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині видачі довідки станом на 01.01.2024 року, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704», яка набрала чинності 20.05.2023 року, внесено зміну до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), шляхом викладення абзацу першого в такій редакції: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Крім іншого, колегія суддів вважає за необхідне наголосити, що питання наявності права позивача на отримання довідок станом на 01.01.2019, 01.01.2020, 1.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 та 01.01.2024 року було предметом розгляду у справі №420/24055/23, за наслідком розгляду якої позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені частково та зобов'язано Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області в особі Голови комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Одеській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 р., 01.01.2021 р., 01.01.2022 р., 01.01.2023 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 29.01.2020 р., 01.01.2021 р., 01.01.2022 р., 01.01.2023 р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 29.01.2020 р., 01.02.2021 р. 01.02.2022 р., 01.02.2023 р.

В свою чергу предметом спору у цій справі є незгода позивача з діями ГУ ДФС в Одеській області в особі Голови комісії з реорганізації ГУ ДФС в Одеській області щодо не включення у довідки таких складових, як доплату у розмірі 50% за особливі умови служби, яка зазначена в грошовому атестаті в п. 5 та в інших довідках та премію у розмірі 12,4% (12,4% від посадового окладу).

В даному випадку, суд першої інстанції, розглядаючи зазначену справу, захистив право позивача та зобов'язав відповідача врахувати щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії: у розмірі 50% від посадового окладу за особливі умови праці та премії у розмірі 12,4% у довідках, які відповідач зобов'язаний був видати на виконання рішення суду у справі №420/24055/23, а саме у довідках станом на 29.01.2020 р., 01.01.2021 р., 01.01.2022 р., 01.01.2023 р.

Слід наголосити, що розглядаючи справу №420/24055/23, суди дійшли висновку про відсутність законних підстав для видачі оновлених довідок станом на 01.01.2019 р. та станом на 01.01.2024 р.

Також, як вже зазначалось, з 01.03.2018 року, а саме з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704, виникли підстави для перерахунку пенсії військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та прирівняних до них осіб.

Перерахунок раніше призначених пенсій зазначеній категорії осіб у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для працездатних осіб на кожний календарний рік підлягає проведенню з 29.10.2020 року, після скасування в судовому порядку окремих положень Постанови №704.

Відтак, не знаходять свого обґрунтованого підтвердження доводи позивача (апелянта) про виникнення правових підстав для видачі оновлених (змінених) даних про грошове забезпечення станом на січень 2019, 2024 років, що впливають на підстави перерахунку раніше призначеної пенсії, і, відповідно, про виникнення у нього права на включення у відповідні довідки складових грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% від посадового окладу та премії у розмірі 12,4%.

Отже, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень норм матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до статті 316 КАС України підлягає залишенню без змін.

Відповідно до приписів частини 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв