Постанова від 08.04.2025 по справі 420/27019/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/27019/24

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом фермерського господарства «АГРОФАТТОРІЯ» до Головного управління ДПС в Одеській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

28 серпня 2024 року фермерське господарство «АГРОФАТТОРІЯ» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило:

визнати протиправними та скасувати Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийняте комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби в Одеській області 11469639/41592139 від 23 липня 2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 5 від 05 липня 2024 року в ЄРПН.

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних накладну №5 від 05 липня 2024 року датою її надходження до реєстру.

В обґрунтування позовних вимог ФГ «АГРОФАТТОРІЯ» зазначило, що у процесі проведення позивачем господарської діяльності складено податкові накладні та направлено їх на реєстрацію до податкового органу, однак, реєстрація зупинена податковим органом з підстав відповідності п.1 критеріям ризиковості. Позивачем направлено на адресу податкового органу додаткові документи, однак незважаючи на надання ним копій первинних документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по зазначених податкових накладних, податковим органом ухвалено рішення про відмову в їх реєстрації.

Відповідно до відзиву ГУ ДПС в Одеській області, відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що реєстрація податкових накладних не здійснена, так як на розгляд комісії були надані документи, які складені з порушенням вимог законодавства.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року позовну заяву ФГ «АГРОФАТТОРІЯ» задоволено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ГУ ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що позивачем на розгляд комісії подано не всі документи, передбачені у п.5 Порядку № 520, який до того ж містить орієнтовний перелік підтверджуючих документів. Крім того, апелянт стверджує, що саме через ненадання платником податків копій документів, які документально підтверджують реальність господарської операції, контролюючим органом прийнято правомірне рішення.

Позивач подано відзив на апеляційну скаргу, у якому заперечує проти її задоволення та просить суд апеляційної інстанції залишити оскаржуване рішення без змін.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджені наступні обставини.

Фермерське господарство «АГРОФАТТОРІЯ» зареєстроване 13.09.2017 року номер запису 15441020000001256.

Основний вид господарської діяльності: 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

З метою здійснення господарської діяльності між ФГ «АГРОФАТТОРІЯ» (постачальник) та ПІІ «ВАЙТЕРРА УКРАЇНА» (покупець) 04.07.2024 року укладено договір поставки № OF-01938, відповідно до умов якого продавець зобов'язується поставити і передати у власність покупця, а покупець - прийняти і оплатити товар, визначений у специфікації (п. 1.1 договору)

Кількість та якість партії товару визначається у відповідній специфікації, з урахуванням умов цього договору. (п. 2.1 договору)

Умови транспортування кожної партії товару погоджуються сторонами у відповідній специфікації.

Відповідно до п.1 специфікації № ОР-35648 від 04.07.2024 року на виконання умов договору здійснюється поставка ріпак 1-го класу, українського походження, врожаю 2024 року та/або вищого класу, українського походження, врожаю 2024 року, (код товару згідно з УКТ ЗЕД 1205109000 - (надалі - «товар»), на умовах DPU «поставка в місці з розвантаженням» (у редакції Інкотермс 2020) у порту Чорноморськ, що знаходиться за адресою: 68001, Одеська область, м. Чорноморськ, с. Малодолинське, вул. Шмідта, 1. (надалі іменується «зерновий термінал» та/або «місце призначення» та/або «пункт призначення». При цьому вартість вивантаження партії товару на зерновому терміналі сплачується покупцем.

Відповідно до п. 3, 8, 9 специфікації № ОР-35648 від 04.07.2024 року кількість партії товару, що поставляється покупцю за цією специфікацією складає 75,000 тонн (+/- 10% в опціоні покупця).

Попередня ціна партії товару становить 19 561,40 грн без ПДВ за 1 тонну.

Попередня вартість партії товару без ПДВ 1 467 105,00 грн, попередня сума ПДВ 205 394,70 грн, загальна попередня вартість партії з ПДВ 1 672 499,70 грн. (+/- 10%)

Відповідно до п. 12 специфікації № ОР-35648 від 04.07.2024 року поставка партії товару в повному обсязі здійснюється в строк з 04.07.2024 року по 20.07.2024 року включно, строго у відповідності до відвантажувальних інструкцій, наданих покупцем продавцю на електронну адресу представника продавця.

Датою поставки та переходу права власності на партію товару (частини партії) і всіх ризиків та вигод, пов'язаних з партією товару (частиною партії), від продавця до покупця є дата відвантаження партії Товару (частини партії) Покупцю в місці поставки, відповідно до п. 1 Специфікації (п. 14 вказаної Специфікації).

Відповідно до п. 16 вказаної Специфікації покупець сплачує 86 % від вартості кожної окремої поставленої частини партії товару на поточний рахунок продавця, зазначений у договорі, протягом 3-х банківських днів з дати підписання сторонами Додаткової угоди до даної специфікації із зазначенням ціни партії товару (частини партії) та надання рахунку на оплату поставленої партії товару та копій документів, зазначених у п. 13 цієї Специфікації.

Відповідно до додаткової угоди №1 від 05.07.2024 року, сторони договору узгодили, що на партію товару в кількості 77,620 тонн, що поставляється з урахуванням вимог відповідного пункту специфікації визначено умови: ціна партії товару 19 374,29 грн без ПДВ за 1 тонну; вартість партії товару без ПДВ 1 503 832,39 грн; сума ПДВ 210 536,53 грн; загальна вартість партії товару з ПДВ 1 714 368,92 грн.

На виконання даного договору, згідно з видатковою накладною №5 від 05.07.2024 року, покупцю за договором поставлено ріпак вищого класу, українського походження, врожаю 2024 року у кількості 77,62 т, загальною вартістю з ПДВ - 1 714 368,92 грн, у тому числі ПДВ - 210 536,53 грн.

Відповідно до товарно-транспортних накладних №5014, №5015 та №5012 від 04.07.2024 року від постачальника ФГ «АГРОФАТТОРІЯ», який є замовником та вантажовідправником 05.07.2024 року до покупця поставлено ріпак вищого класу, українського походження, урожаю 2024 року у кількості 77,62 т., відповідно до додаткової угоди №1 від 05.07.2024 року до договору поставки №OF01938 від 04.07.2024 року.

На виконання зазначеного договору поставки, постачальник виставив рахунок на оплату №5 від 05.07.2024 р. на поставлений ріпак вищого класу, українського походження, урожаю 2024 р. у кількості 77,62 т., загальною сумою з ПДВ - 1 714 368,92 грн., у тому числі ПДВ - 210 536,53 грн.

ПІІ «ВАЙТЕРРА УКРАЇНА» 10.07.2024 року сплачено 1 474 357,28 грн за ріпак вищого класу, українського походження, врожай 2024 року згідно платіжної інструкції №12257 від 10.07.2024 року.

Так, судом встановлено, що за фактом поставки товару, позивачем сформовано та подано на реєстрацію податкову накладну № 5 від 05.07.2024 року, проте реєстрацію якої зупинено. Підставою вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 05.07.2024 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1205 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=9,1442%, "P"=22529,69 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.»

На пропозицію податкового органу позивачем направлено повідомлення № 1 від 18.07.2024 року про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. В графі пояснення, позивачем зазначено, що він є платником єдиного податку 4 групи. Основним та фактичним видом діяльності є вирощування зернових культур, бобових і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11). Товаровиробник. ФГ АГРОФАТТОРІЯ реалізувало власно-вирощений у 2024 році товар - ріпак вищого класу (код УКТ ЗЕД 1205109000) ПІІ ВАЙТЕРРА Україна за договором поставки № OF-01938 від 04.07.2024 року. Податкова накладна виписана по поставці товару».

До вказаного повідомлення надано 26 документів/додатків, серед яких змістовні пояснення від 18.07.2024 року стосовно здійсненої господарської операції.

Проте, 23.07.2024 року відповідачем за результатами розгляду наявних документів прийняло рішення № 11469639/41592139 про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Підставою для відмови у реєстрації якої вказано: надання платником податків копій документів складених з порушенням законодавства.

Додаткова інформація: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку.

Позивач зі свого боку звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою, проте за результатами розгляду скарги 07.08.2024 року скаргу не прийнято у зв'язку з пропуском строку.

Не погоджуючись з відмовою у реєстрації податкової накладної, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що контролюючим органом в оскаржуваному рішенні викладена загальна правова норма, без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкової накладної, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані. Оскаржуване рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.

Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі-Порядок № 1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України(далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

З 01 лютого 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Як вбачається зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, фактичною підставою для такого зупинення став п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Критерії ризиковості визначені Додатком №3 до Порядку №1165.

Відповідно до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є сукупна наявність таких обставин: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

У квитанції про зупинення контролюючий орган запропонував надати платнику податку пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 520 у редакції від 08.03.2023 року), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно з п. 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначений перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який (перелік) може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Водночас колегія суддів зазначає, що наведений перелік документів є загальним, а застосований законодавцем вираз «може включати» безумовно свідчить про необхідність індивідуального застосування відповідної норми, виходячи з конкретних господарських операцій та об'єму наданих документів.

Також колегія суддів зауважує, що п. 9 Порядку № 520 з 08.03.2023 року викладено в новій редакції на підставі наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023 року, яким змінено порядок розгляду контролюючим органом поданих платником податків письмових пояснень та копій документів до зупинених ПН/РК, а саме передбачено, що за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, окрім рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування може направити повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.

Відповідно до абз.6 п.9 Порядку № 520 платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Згідно з абз.9 п.9 Порядку № 520 якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Пунктом 10 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, з 08.03.2023 року контролюючий орган на етапі зупинення реєстрації ПН/РК має можливість реалізувати свої функції шляхом складення та направлення повідомлення про надання додаткових пояснень та та/або документів, а затверджена форма повідомлення зобов'язує податковий орган зазначати конкретні пояснення та документи, яких не вистачає платнику податку для реєстрації поданої ПН/РК. Також передбачена відповідальність платника податків у разі невиконання зазначених вимог комісії у формі відмови у реєстрації ПН/РК.

Разом з тим, відповідач не скористався своїм правом та не направив повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, а одразу прийняв рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Отже, контролюючий орган, за наявної необхідності та можливості конкретизації переліку документів та зазначення відповідних мотивів зупинення реєстрації податкової накладної, не виконав покладений обов'язок, оскільки перелік витребуваних документів є загальним та очевидно визначений без індивідуального застосування п.5 Порядку №520, виходячи з конкретних господарських операцій та об'єму наданих документів, що виключало можливість позивача належно відреагувати на вимогу суб'єкта владних повноважень .

В той же час під час процедури реєстрації спірної накладної позивач надав: договір поставки №OF-01938 від 04 липня 2024 року, додаткову угода №1 від 05.07.2024 року; специфікацію №ОР-35648 від 04.07.2024 року до договору; видаткову накладну №5 від 05.07.2024 року; товарно-транспортні накладні №5014, №5015, №5012 від 04.07.2024 року; талони на розвантаження до ТТН №5014, №5015, №5012 від 04.07.2024 року; рахунок на оплату №5 від 05.07.2024 року; платіжна інструкція №12257 від 10.07.2024 року; виписка з банку з 05.07.2024 по 11.07.2024 року; інвентаризаційний опис №8 типової форми №М-21, станом на 04.07.2024 року; бухгалтерська довідка №04.07.2024 від 04.07.2024 року; бухгалтерська довідка про основні засоби в ФГ «АГРОФАТТОРІЯ» станом на 01.01.2024 року; інформаційна довідка від 20.05.2024 року про наявність договорів оренди в ФГ «АГРОФАТТОРІЯ» станом на 01.05.2024 року; повідомлення за Формою 20-ОПП від 08.07.2024 року; повідомлення за Формою 20-ОПП від 18.08.2023 року; довідка ГУ ДПС України в Одеській області про підтвердження статусу 4 групи єдиного податку в 2024 році №16473.6.15-32-04-09-06 від 25.04.2024 року; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2024 року форм 4-сг (річна) з квитанцією; звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур станом на 01липня 2024 року форми 37-сг з квитанцією; звіт про реалізацію продукції сільського господарства за 2023 року форми №21-заг з квитанцією; податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи ФГ «АГРОФАТТОРІЯ» за 2024 року; відомість про наявність земельних ділянок з квитанцією 2024 року; рахунок; видаткова на придбання насіння ріпаку під врожай 2024 року.

Отже, на переконання колегії суддів, зазначені пояснення та надані під час процедури реєстрації податкової накладної документи у своїй сукупності є достатніми для здійснення її реєстрації.

Однак, не надаючи оцінки поданим позивачем поясненням, не заявляючи про дефектність змісту чи форми попередньо поданих документів, податковий орган прийняв оскаржувані рішення. Зазначаючи про ненадання документів, відповідач не вказує, яких саме документів не вистачає для реєстрації накладних та як саме відповідний недолік впливає на неможливість реєстрації поданих податкових накладних за наявність інших документів, які відповідають вимогам щодо змісту і форми та розкривають суть операції.

Під час судового розгляду даної справи податковий орган зазначив, що у наданих товарно-транспортних накладних не заповнено обов'язкових граф щодо вантажно-розвантажувальних робіт, суми усього відпущеного товару з урахуванням ПДВ, супровідних документів на вантаж.

Колегія суддів відхиляє наведені доводи, оскільки позивач здійснював продаж товару, а не перевезення вантажів, тому товарно-транспортна накладна не є основним первинним документом на підтвердження здійснення продажу товару, а тому недоліки у змісті товарно-транспортних накладних не можуть впливати на зміст господарської операції з продажу товарів.

Щодо посилання відповідача на відсутність документів щодо транспортування, колегія суддів визначає такі доводи хибними, оскільки матеріали справи містять підтвердження, що транспортування до пункту призначення здійснювалось власними транспортними засобами позивача (товарно-транспортні накладні, повідомлення про об'єкти оподаткування за формою № 20-ОПП, які підтверджують факт наявності транспортних засобів).

Колегія суддів звертає увагу, що Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 12 листопада 2019 року у справі № 816/2183/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі № 360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі № 824/245/19-а та ряді інших наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 04 вересня 2024 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення, з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко