09 квітня 2025 року справа № 580/1849/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Янківської В.П.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом Керівника Золотоніської окружної прокуратури до Чорнобаївської селищної ради про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
19 лютого 2025 року Керівник Золотоніської окружної пролкуратури подав позов до Чорнобаївської селищної ради, в якому просить:
1) визнати протиправною бездіяльність Чорнобаївської селищної ради щодо невжиття заходів до оформлення правовстановлюючих документів на приміщення Веселохутірського навчально-виховного комплексу “Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Володимира Лук'янця» Чорнобаївської селищної ради Черкаської області, розташованого за адресою: вул. Благовісна, 27, с. Веселий Хутір, Золотоніський район, Черкаська область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначену будівлю;
2) зобов'язати Чорнобаївську селищну раду (вул. Центральна, 152, селище Чорнобай, Золотоніський район, Черкаська область, ЄДРПОУ - 26424714) вжити заходи до оформлення правовстановлюючих документів на приміщення Веселохутірського навчально-виховного комплексу “Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Володимира Лук'янця» Чорнобаївської селищної ради Черкаської області, розташованого за адресою: вул. Благовісна, 27, с. Веселий Хутір, Золотоніський район, Черкаська область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначену будівлю.
Позов мотивовано тим, що в порушення норм чинного законодавства відповідачем протягом тривалого часу не вчинено жодних дій, направлених на оформлення правовстановлюючих документів на будівлю Веселохутірського навчально-виховного комплексу “Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Володимира Лук'янця» Чорнобаївської селищної ради Черкаської області, а відсутність таких документів створює передумови зловживань щодо розпорядження вказаними об'єктами.
Ухвалою судді від 24.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити, оскільки 27.02.2025 відділом освіти Чорнобаївської селищної ради укладено договір № 46 з ФОП ОСОБА_1 на виготовлення технічного паспорта на будівлю Веселохутірського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Володимира Лук'янця» Чорнобаївської селищної ради Черкаської області та в подальшому буде оформлено право власності на нерухоме майно закладу освіти.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій просить позов задовольнити повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
За результатами опрацювання інформації органів місцевого самоврядування району встановлено, що за адресою: вул. Благовісна, 27, с. Веселий Хутір, Золотоніський район, Черкаська область розташований Веселохутірський навчально-виховний комплекс «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Володимира Лук'янця» Чорнобаївської селищної ради Черкаської області (далі - Веселохутірський НВК).
Рішенням Чорнобаївської селищної ради від 17.12.2020 № 3-18/VIII «Про прийняття закладів до селищної комунальної власності» у комунальну власність Чорнобаївської селищної ради прийнято установи та заклади, які знаходилися на території Чорнобаївської територіальної громади, перебували на обліку та підпорядковувалися відділу освіти Чорнобаївської районної державної адміністрації, у тому числі Веселохутірський НВК, що підтверджується актом приймання -передачі від 23.12.2020.
Рішенням Чорнобаївської селищної ради від 27.06.2024 № 46-9/VІІІ призупинено освітній процес у Веселохутірському навчально-виховному комплексі «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Володимира Лук'янця» Чорнобаївської селищної ради.
Згідно інформації відділу освіти Чорнобаївської селищної ради від 16.10.2023 № 551, від 27.12.2024 № 655, від 05.02.2025 № 65 на будівлю Веселохутірського НВК матеріали технічної інвентаризації відсутні і право власності не зареєстровано.
За інформацією відділу освіти Чорнобаївської селищної ради від 11.02.2025 відділ освіти звертався до засновника - Чорнобаївської селищної ради щодо виділення коштів з метою оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно закладів освіти та реєстрації права комунальної власності.
Крім того, згідно з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 12.02.2025 № 412936532 відомості про реєстрацію права власності на будівлю (приміщення) вказаного закладу освіти відсутні.
Відповідно до п. 1.1 Статуту Веселохутірського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Володимира Лук'янця» Чорнобаївської селищної ради Черкаської області (далі - Статут ) Веселохутірський НВК знаходиться у комунальній власності Чорнобаївської селищної ради.
Згідно п. 1.2 Статуту Веселохутірський НВК є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунок в установах банку, печатку, ідентифікаційний номер, рахунок у відділенні Державного казначейства.
Засновником Веселохутірського НВК є Чорнобаївська селищна рада, яка здійснює право суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах об'єднаної територіальної громади відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (п. 1.3 Статуту).
Веселохутірський НВК підпорядковується Чорнобаївській селищній раді (п. 1.5 Статуту). Головною метою навчально-виховного комплексу є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття дошкільної та базової середньої освіти (п. 2.1 Статуту).
Згідно п.п. 7.1, 7.2 Статуту матеріально-технічна база Веселохутірського НВК включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі. Майно НВК перебуває у комунальній власності Чорнобаївської селищної ради і закріплено за ним на правах оперативного управління. Об'єкти та майно Веселохутірського НВК не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням (п. 7.4 Статуту).
Відповідно до п. 9.3 Статуту засновник закладу або уповноважена ним особа здійснює контроль за дотриманням установчих документів та за фінансово-господарською діяльністю НВК.
Таким чином, Золотоніською окружною прокуратурою встановлено, що Чорнобаївською селищною радою протягом 4 років, починаючи з кінця 2020 року по даний час не вжито жодних заходів з метою оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на будівлю (приміщення) навчально-виховного комплексу.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України “Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог статті 23 Закону України “Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про позашкільну освіту» система позашкільної освіти - освітня підсистема, що включає державні, комунальні, приватні заклади позашкільної освіти; інші заклади освіти як центри позашкільної освіти.
Статтею 4 Закону України «Про позашкільну освіту» встановлено, що позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України. Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.
Відповідно до ч. 6 ст. 10 Закону України «Про позашкільну освіту» Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їх компетенції: затверджують обсяги фінансування комунальних закладів позашкільної освіти не нижче мінімальних нормативів, визначених в установленому порядку центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, та забезпечують фінансування витрат на їх утримання; забезпечують збереження і зміцнення матеріально-технічної бази закладів позашкільної освіти, розвиток їх мережі, ефективне використання закріплених за ними земельних ділянок; забезпечують доступність будівель, споруд, приміщень закладів позашкільної освіти згідно з державними нормами і стандартами.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про освіту» юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність. Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.
Нормами ч. 6 ст. 25 Закону України «Про освіту» засновник закладу освіти, окрім іншого, зобов'язаний забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.
Згідно ч. 1 ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту» заклад позашкільної освіти володіє, користується і розпоряджається майном, земельною ділянкою відповідно до законодавства України.
Частиною 2 вказаної статті визначено, що до матеріально-технічної бази закладу позашкільної освіти належать приміщення, споруди, обладнання, засоби зв'язку, транспортні засоби, земельні ділянки, рухоме і нерухоме майно, що перебуває у його власності або у повному господарському віданні, оперативному управлінні, орендоване чи надане йому засновником (власником).
Згідно ст. 66 Закону України «Про освіту» міські ради, зокрема: відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної, загальної середньої освіти, позашкільної освіти; планують та забезпечують розвиток мережі закладів дошкільної, загальної середньої освіти, позашкільної освіти; засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів; вживають заходів для забезпечення потреби у дошкільній та позашкільній освіті.
Згідно ч. 1 ст. 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Ч. 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 316 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтями 328, 331 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, до яких належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та ЗМІНИ їх призначення (ч. 1 ст. 181 ЦК України), обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно ч. 4 ст. 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації виникають з моменту такої реєстрації.
Статтями 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 1952-1V) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав здійснюється на засадах обов'язковості державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Крім того, статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, підлягають обов'язковій державній реєстрації.
У Державному реєстрі прав, відповідно до ст. 5 Закону, реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.
Згідно пунктів 6, 7, 44 «Порядку державної реєстрації речових прав, на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.
Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.
Для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 року, за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Статтями 13 та 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією.
Сільські, селищні, міські ради згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені таз їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, відповідно до п. п. 3 та 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Права суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.
Тобто, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території села Веселий Хутір є Чорнобаївська селищна рада.
Враховуючи викладене, Чорнобаївська селищна рада зобов'язана згідно з вимогами чинного законодавства вжити заходів для оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю навчального закладу.
Однак, згідно витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна право власності чи будь-яке інше речове право на нерухоме майно по вул. Благовісній, 27, с. Веселий Хутір, Золотоніського району Черкаської області Чорнобаївською селищною радою не реєструвалося.
Тобто, за наявності підстав та відповідних повноважень Чорнобаївською селищною радою, як органом місцевого самоврядування, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади, відповідні права комунальної власності, до сьогодні фактично не здійснено жодних юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на зазначене вище майно.
Вказане свідчить про бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.
При цьому, на даний час згідно рішення Чорнобаївської селищної ради від 27.06.2024 № 46-9/VІІІ призупинено освітній процес у Веселохутірському НВК. Однак, правовстановлюючі документи на будівлю (приміщення) навчальновиховного комплексу відсутні, а право власності не зареєстровано.
Зволікання з оформленням та державною реєстрацією права власності громади на приміщення Веселохутірського навчально-виховного комплексу “Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Володимира Лук'янця» Чорнобаївської селищної ради Черкаської області, розташованого за адресою: вул. Благовісна, 27, с. Веселий Хутір, Золотоніський район, Черкаська область, може призвести до нецільового використання останнього або його вибуття з власності громади, що в свою чергу суперечить інтересам держави.
Посилання відповідача на укладення 27.02.2025 відділом освіти Чорнобаївської селищної ради договору № 46 з ФОП ОСОБА_1 на виготовлення технічного паспорта на будівлю Веселохутірського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Володимира Лук'янця» Чорнобаївської селищної ради Черкаської області не спростовують бездіяльність відповідача у спірних правовідносинах.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 189, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Чорнобаївської селищної ради щодо невжиття заходів до оформлення правовстановлюючих документів на приміщення Веселохутірського навчально-виховного комплексу “Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Володимира Лук'янця» Чорнобаївської селищної ради Черкаської області, розташованого за адресою: вул. Благовісна, 27, с. Веселий Хутір, Золотоніський район, Черкаська область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначену будівлю.
Зобов'язати Чорнобаївську селищну раду (вул. Центральна, 152, селище Чорнобай, Золотоніський район, Черкаська область, ЄДРПОУ - 26424714) вжити заходи до оформлення правовстановлюючих документів на приміщення Веселохутірського навчально-виховного комплексу “Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів імені Володимира Лук'янця» Чорнобаївської селищної ради Черкаської області, розташованого за адресою: вул. Благовісна, 27, с. Веселий Хутір, Золотоніський район, Черкаська область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначену будівлю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА