Рішення від 09.04.2025 по справі 560/252/25

Справа № 560/252/25

РІШЕННЯ

іменем України

09 квітня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду заяв ОСОБА_1 від 30.10.2024 та 25.11.2024 та не приведення у відповідність даних у Єдиному державному, реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 шляхом зазначення статусу військового обліку ОСОБА_1 "Виключений з військового обліку", відповідно військово-обліковим документам.

2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяви ОСОБА_1 від 30.10.2024 та 25.11.2024 та привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 шляхом зазначення статусу військового обліку ОСОБА_1 "Виключений з військового обліку", відповідно військово-обліковим документам.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що позивач як особа, яка засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів, має право на виключення його з військового обліку. Згідно з Тимчасовим посвідченням 000204 від 20.05.2004 позивача було звільнено від призову на строкову військову службу, зараховано в запас 05.05.2003, а 20.05.2004 виключено з військового обліку через засудження до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів. Однак, згідно з інформацією, зазначеною в системі "Резерв+", статус військового обліку ОСОБА_1 визначено як "Не на обліку". Тобто, записи в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів не відповідають дійсним записам у військово-обліковому документі ОСОБА_1 . Просить позов задовольнити.

Відповідач не скористався правом подання відзиву на позов, витребуваних ухвалами доказів не надав, тому, враховуючи приписи частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 13.01.2025 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 17.02.2025 суд відмовив у задоволенні клопотання про розгляд справи в загальному провадженні, а у випадку відмови - в судовому засіданні з викликом сторін.

Ухвалою від 17.02.2025 суд витребував необхідні для розгляду справи докази.

Ухвалою від 18.03.2025 суд повторно витребував необхідні для розгляду справи докази.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що позивач 30.10.2024 ОСОБА_1 звертався до керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою, в якій повідомив про своє виключення з військового обліку через засудження та надав копії документів, що підтверджують ці факти.

27.11.2024 ОСОБА_1 , повторно звернувся до керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою від 25.11.2024, у якій просив виправити відомості, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та/або внести до нього відомості з урахуванням інформації про його виключення з обліку через засудження.

25.12.2024 представник ОСОБА_1 адвокат Павлюк М.Ю. звертався до керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 з адвокатським запитом № б/н, у якому просив надати відповіді на заяви ОСОБА_1 від 30.10.2024 та 25.11.2024, Витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 та повідомити інформацію чи містить Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку через засудження.

Станом на сьогоднішній день відповіді на заяви позивача та зазначений вище адвокатський запит відповідач не надав.

Водночас судом встановлено, що згідно з вироком Хмельницького міського суду від 22.01.1996 у справі №1-46-96, ОСОБА_2 визнано винним у злочинах за частиною 2 статті 206, частиною 2 статті 143, частиною 2 статті 141 та статтею 142 КК України, та призначено покарання - 6 років і 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією всього його майна.

Згідно з Тимчасовим посвідченням 000204 від 20.05.2004, ОСОБА_2 було звільнено від призову на строкову військову службу, зараховано в запас 05.05.2003, а 20.05.2004 виключено з військового обліку через засудження до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів.

Однак, згідно з інформацією, зазначеною в системі "Резерв+", статус військового обліку ОСОБА_1 визначено як "Не на обліку", тобто, записи в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів не відповідають дійсним записам у військово-обліковому документі ОСОБА_1 .

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни проходять військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб. У подальшому Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та триває до цього часу.

24.02.2022 з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань Законом України від 03.03.2022 №2105-ІХ затверджений Указ Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію".

Відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII) мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з частиною 9 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до частини 9 cтатті 14 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" у редакції на час виникнення спірних правовідносин, на районні (міські) комісії з питань приписки покладаються, серед іншого, такі функції:

- зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов'язаних громадян, яких:

- за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час;

- раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання;

виключення з військового обліку громадян, яких:

- за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

- раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до пункту 6 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Вирішуючи спір, суд встановив, що згідно з вироком Хмельницького міського суду від 22.01.1996 у справі №1-46-96, ОСОБА_2 визнано винним у злочинах за частиною 2 статті 206, частиною 2 статті 143, частиною 2 статті 141 та статтею 142 КК України, та призначено покарання - 6 років і 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією всього його майна.

Згідно з Тимчасовим посвідченням 000204 від 20.05.2004, ОСОБА_2 було звільнено від призову на строкову військову службу, зараховано в запас 05.05.2003, а 20.05.2004 виключено з військового обліку через засудження до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів.

Згідно статті 7-1 КК України, у редакції від 11.07.1995, до тяжких злочинів відносились злочини, вчинені за частиною 2 статті 141, статтею 142, частиною 2 статті 206 КК України.

Таким чином, злочин, за вчинення якого було засуджено позивача, станом на час його вчинення та винесення вироку, визнавався тяжким.

Відповідно до підпункту г) частини 5 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (у редакції від 15.10.2003), виключенню з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни, які були засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів.

Таким чинам, враховуючи зміст вироку Хмельницького міського суду від 22.01.1996 у справі №1-46-96 за яким ОСОБА_1 був засуджений за вчинення тяжких злочинів, а також те, що 20.05.2004 ОСОБА_1 був виключений із військового обліку, що підтверджуються Тимчасовим посвідченням ОСОБА_1 № НОМЕР_1 від 20.05.2004, суд дійшов висновку, що станом на сьогоднішній день ОСОБА_1 виключений з військового обліку та не є військовозобов'язаним в розумінні положень Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у чинній редакції.

Проте, інформація в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів не відповідає дійсності. Статус військового обліку ОСОБА_3 має бути позначений як "Виключений з військового обліку", а не "Не на обліку".

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів; сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, - порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Відповідно до частини 8 статті 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри укомплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Відповідно до частини 9 статті 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду); відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили; відомості про наявність судимості (зняття чи погашення судимості);

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію, про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників; військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Відповідно до частини 3 статті 14 і Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Таким чином, за змістом вказаних вище норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних, та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про відомості про притягнення до кримінальної відповідальності, а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

Однак, суд встановив, що інформація про засудження ОСОБА_3 за тяжкі злочини, згідно з вироком Хмельницького міського суду від 22.01.1996 у справі № 1-46-96, а також інформація про його виключення з військового обліку на підставі цього вироку, не була внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Незважаючи на подання відповідних документів, інформація про виключення з військового обліку ОСОБА_1 через засудження не була внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відсутність таких даних порушує право позивача на точне та своєчасне ведення військового обліку, що необхідне для правильного визначення його правового статусу та виконання ним обов'язків відповідно до закону.

Зокрема, статус "Не на обліку", в розумінні положень Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", може використовуватися для осіб, які не підлягають військовому обліку, або для осіб, що не були вчасно поставлені на облік або з інших причин, що визначають їх не військовий статус.

Це також може бути тимчасовим статусом, який не вказує на те, що особа була виключена з військового обліку, а лише на те, що вона не знаходиться в реєстрі.

Тобто, цей статус може бути тимчасовим, поки не буде виявлено, що особа повинна бути поставлена на облік.

Проте, статус "Виключений з військового обліку" присвоюється особам, які більше не підлягають військовому обліку на підставі чітко визначених законодавством умов.

Таким чином, статус "Не на обліку" не є синонімом статусу "Виключений з військового обліку" і не може бути безпосереднім наслідком виключення з обліку, оскільки це різні поняття, які відображають різні ситуації щодо перебування та/або не перебування особи на обліку.

У зв'язку з цим, зазначений у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів статус військового обліку ОСОБА_1 "Не на обліку" суперечить чинному законодавству, оскільки не відображає факт виключення ОСОБА_1 з військового обліку через засудження, що вимагає внесення змін до реєстру та відображення правильного статусу "Виключений з військового обліку".

З огляду на це, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає не приведенні у відповідність даних у Єдиному державному, реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 шляхом зазначення статусу військового обліку ОСОБА_1 "Виключений з військового обліку", відповідно військово-обліковим документам.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, увідповідач не довів, що діяв у спосіб, визначений законом, відтак позов підлягає задоволенню шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо виключення його з військового обліку та вирішити її із урахуванням висновків суду.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду заяв ОСОБА_1 від 30.10.2024 та 25.11.2024 та не приведення у відповідність даних у Єдиному державному, реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 шляхом зазначення статусу військового обліку ОСОБА_1 "Виключений з військового обліку", відповідно військово-обліковим документам.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяви ОСОБА_1 від 30.10.2024 та 25.11.2024 щодо виключення його з військового обліку та вирішити їх із урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 квітня 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )

Головуючий суддя В.В. Матущак