Рішення від 09.04.2025 по справі 560/2038/25

Справа № 560/2038/25

РІШЕННЯ

іменем України

09 квітня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову у вигляді довідки № 4538 від 15.10.2024 року з Військово-Лікарської Комісії військової частини НОМЕР_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) що складена в порушення процедури проведення медичного огляду, оскільки такий огляд проведено без врахування у позивача інших захворювань, а також позивача всупереч наявних поранень та захворювань отриманих під час захисту Батьківщини не було направлено на лікування, хоча частиною першою статті 1.2 глави I. Розділу 1 (Загальні положення) Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборни України від 17.11.2008 № 402 --- зобов'язано ВЛК визначити необхідність і умови застосування медичної допомоги Позивачу (військовослужбовцю) та зобов'язано ВЛК визначити необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації до позивача;

- зобов'язати Військово-Лікарську Комісію військової частини НОМЕР_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) провести медичний огляд з визначенням умов застосування медичної допомоги, медико-соціальної реабілітації військовослужбовця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) НОМЕР_3 ,Адреса: АДРЕСА_2 ) , а також установленням причинного зв'язоку захворювань, травм: остеохондрозу поперекового відділу хребта з вираженим больовим та м'язево-тонічним болем з обох сторін, двобічного остеоартрозу колінних суглобів II ступеню з больовим синдромом, реактивного артриту з переважним ураженням колінних суглобів на фоні ієрсиніозу, Лайм-береліозу, жовчнокам'яної хвороби жовчного міхура, деформіруючого спонделіозу L5-S1, протрузій міжхребцових дисків L2-L3, L3-L4, кили межхребцових дисків L4-L5, L5-S1, дегенеративних змін міжхребцового диску L5-S1-- з військовою службою та визначенням придатності за станом здоров'я до військової служби.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 15 жовтня 2024 року військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_1 надала довідку № 4538 про проходження позивачем ВЛК та вирішила , що позивач здоровий і придатний для служби в ЗСУ. Із захворювань відповідачем встановлено тільки "реактивний артрит з переважним ураженням колінних суглобів на фоні ієрсиніозу (Ієрсиніоз - це гостре інфекційне захворювання, що викликається мікроорганізмами роду єрсинія (Yersinia), це внаслідок вживання грязної води). Лайм-береліозу (хвороба Лайма, кліщовий бореліоз) при тимчасовому порушенні функції." І на думку керівника та членів ВЛК -- захворювання не пов'язані з проходженням військової служби. Із результатами та висновками обстежень і медичного огляду не погоджується, та вважає, що медичний огляд проведено формально і поверхнево, а винесена ВЛК постанова необгрунтована, оскільки при її ухваленні не було всебічно досліджено стан здоров'я позивача.

Ухвалою суду від 11 лютого 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що відповідно до листа командира військової частини НОМЕР_4 від 12 серпня 2024 року № 1136 позивача направлено на медичний огляд військово-лікарською комісією до військової частини НОМЕР_1 з метою визначення ступеня придатності до військової служби. Позивач оглянутий всіма зазначеними лікарями, та йому проведено всі обов'язкові обстеження. Зокрема, 20 серпня 2024 року оглянутий терапевтом; 20 серпня 2024 року оглянутий хірургом; 26 серпня 2024 року оглянутий невропатологом; 20 серпня 2024 року оглянутий офтальмологом; 20 серпня 2024 року оглянутий оториноларингологом (ЛОР-лікарем). Окрім того, позивач також був оглянутий 14 серпня 2024 року стоматологом, 11 жовтня 2024 року травматологом, а також 15 жовтня 2024 року лікарем інфекціоністом. 15 жовтня 2024 року гарнізонним ВЛК військової частини НОМЕР_1 проведено медичний огляд позивача. За результатами якого складено довідку № 4538 у якій відображено діагноз та постанову ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): реактивний артрит, з переважним ураженням колінних суглобів на фоні ієрсиніозу, Лайм-бореліозу, при тимчасовому порушенні функцій. Враховуючи вищевикладене, на підставі статті 16 графи II Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, встановлено, що позивач потребує лікування в умовах військової частини НОМЕР_1 . Отже, гарнізонною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 повністю дотримано, встановлений Положенням про військово-лікарську комісію в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, процедурний алгоритм дій при розгляді та прийнятті відповідного рішення. 26 жовтня 2024 року командир військової частини НОМЕР_4 відправив до військової частини НОМЕР_1 направлення за № 6455 на стаціонарне лікування позивача (реактивний артрит, з переважним ураженням колінних суглобів на фоні ієрсиніозу, Лайм-бореліозу, при тимчасовому порушенні функції). Позивач з 5 листопада 2024 року по 19 листопада 2024 року перебував на стаціонарному лікуванні у військовій частині НОМЕР_1 , де була надана відповідна кваліфікована медична допомога. Разом з тим, після виписки з лікувального закладу, станом на 24 лютого 2025 року від військової частини, де проходить службу позивач, або будь-якого іншого суб'єкта, який має на те право, не надходило направлення на його медичний огляд військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу у Збройних Силах України в військовому званні солдат.

Відповідно до листа командира військової частини НОМЕР_4 від 12 серпня 2024 року № 1136 позивача направлено на медичний огляд військово-лікарською комісією до військової частини НОМЕР_1 з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

15 жовтня 2024 року гарнізонним ВЛК військової частини НОМЕР_1 проведено медичний огляд позивача. За результатами якого складено довідку № 4538 у якій відображено діагноз та постанову ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): реактивний артрит, з переважним ураженням колінних суглобів на фоні ієрсиніозу, Лайм-бореліозу, при тимчасовому порушенні функцій. На підставі статті 16 графи II Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, встановлено, що позивач потребує лікування в умовах військової частини НОМЕР_1 .

26 жовтня 2024 року командир військової частини НОМЕР_4 відправив до військової частини НОМЕР_1 направлення за № 6455 на стаціонарне лікування позивача (реактивний артрит, з переважним ураженням колінних суглобів на фоні ієрсиніозу, Лайм-бореліозу, при тимчасовому порушенні функції). Позивач з 5 листопада 2024 року по 19 листопада 2024 року перебував на стаціонарному лікуванні у військовій частині НОМЕР_1 .

Позивач не погоджується з рішенням відповідача про приданість до військової служби, зважаючи на що звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

За змістом ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Згідно з абз. 1 ч. 10 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату.

Частиною 2 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ визначено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.

Відповідно до ч. 12 ст. 12 Закону № 2232-ХІІ військовозобов'язані, які, зокрема, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Положення № 402).

Відповідно до п. 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно п.1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до п. 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону. Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах).

ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України (абз. 15 п.п. 2.3.4 п. 2.3 розділу I Положення № 402).

Відповідно до п. 2.4.4 п. 2.4 розділу І Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються обов'язки, зокрема, з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

Згідно із п. 2.4.5 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд (п. 2.4.6. розділу І Положення № 402).

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10. розділу І Положення № 402).

Згідно із п. 2.5.1. розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать госпітальні ВЛК, гарнізонні ВЛК, ЛЛК, ВЛК Десантно-штурмових військ, ВЛК ТЦК та СП, ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України, ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

На підставі затвердженого переліку начальник ВМКЦ регіону своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи (п. 2.5.7 Положення № 402).

Документи позаштатних ВЛК скріплюються гербовою печаткою закладу охорони здоров'я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені. (2.5.11. Положення № 402).

Відповідно до п.2.6.1. Положення №402 Госпітальні ВЛК створюються у ВМКЦ, медичних (лікувально-діагностичних) центрах, у тому числі розвідувального органу Міністерства оборони України, закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України.

Таким чином, для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених п. 1.1 розділу І Положення № 402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служб, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду.

Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до п. 1.2 розділу ІІ Положення № 402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Згідно з п. 1.4 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.

Відповідно до п. 6.6. розділу ІІ Положення № 402 військовослужбовці оглядаються ВЛК у закладах охорони здоров'я (установах) за територіальним принципом або за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки.

За змістом п. 6.28. розділу ІІ Положення № 402 у разі коли ВЛК після амбулаторного обстеження не може прийняти остаточної постанови, вона направляє військовослужбовця на стаціонарне обстеження у заклад охорони здоров'я (установу) з подальшим оглядом його госпітальною ВЛК.

Таким чином, військовослужбовці підлягають медичному огляду госпітальною ВЛК, якій, за результатами військово-лікарської експертизи надане право приймати постанови щодо придатності особи до військової служби.

Встановлено, що позивач 15 жовтня 2024 року пройшов медичний огляд штатною постійно-діючою ВЛК (гарнізонним ВЛК військової частини НОМЕР_1 ), результати якого оформлені постановою у формі довідки № 4538 від 15.10.2024 року відповідно до якої позивач потребуває лікування в умовах в/ч НОМЕР_1 .

Позивач вважає протиправними рішення ВЛК та непогоджується із зазначеними висновками викладеними у довідці № 4538 від 15.10.2024 року.

Разом з цим, Положення № 402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови штатних (позаштатних) госпітальних ВЛК у судовому порядку.

Так, згідно із нормами Положення № 402, у разі непогодження із постановами штатних (позаштатних) ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК.

У свою чергу, ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Оскарженню у судовому порядку, за приписами п. 2.4.10. розділу І Положення № 402 підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.

Відповідно до п. 2.4.5 Положення № 402 ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.

Пунктом 2.3.4 зазначеного Положення передбачено, що Центральна військово-лікарська комісія має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК.

Отже, для перегляду постанов гарнізонних ВЛК функціонують ВЛК регіону та Центральна військово-лікарська комісія.

Така правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 12 червня 2020 року у справі № 810/5009/18.

Оскільки позивачем не надано доказів оскарження таких результатів до ЦВЛК із дотримання вимог Положення № 402, суд дійшов висновку, що позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду з метою визначення придатності його до військової служби.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог Наведене свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

За правилами ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позову судовий збір не підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )

Головуючий суддя П.І. Салюк