"09" квітня 2025 р. Справа № 480/1693/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми заяву позивача про уточнення (збільшення) позовних вимог у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
03 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просив:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", обмеження максимальним розміром при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії,
2) зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії з 01 січня 2025 ОСОБА_1 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою суду від 07.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав відзив на позовну заяву.
Втім у подальшому до суду надійшла заява позивача від 28.03.2025, в якій ОСОБА_1 просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", обмеження максимальним розміром при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії,
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити нарахування та виплату пенсії з 01 січня 2025 ОСОБА_1 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат,
3) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 року максимальним розміром при проведенні її індексації, згідно вимог Постанови КМ України від 25 лютого 2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" та застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану",
4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити нарахування та виплату пенсії з 01 березня 2025 року ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром при проведенні її індексації, згідно вимог Постанови КМ України від 25 лютого 2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану"
З огляду на зміст поданої позивачем заяви, суд дійшов висновку, що фактично ОСОБА_1 змінив предмет позову та додатково, окрім первинно заявлених вимог, оскаржує правомірність дій відповідача щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 року максимальним розміром при проведенні індексації на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році".
Перевіривши матеріали справи та подану позивачем заяву, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Підстава позову це ті обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та ті норми права, на які посилається. Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача.
Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Під збільшенням розміру позовних вимог не може розумітися заявлення ще однієї чи кількох вимог, додатково до викладених у позовній заяві.
Тому збільшення розміру позовних вимог не може бути пов'язано з пред'явленням додаткових позовних вимог, про які не йшлося в позовній заяві. Доповнення позовних вимог новими вимогами та новими обставинами по своїй суті є новим позовом.
Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається, оскільки в разі одночасної зміни предмета та підстав позову фактично виникає нова матеріально-правова вимога позивача, яка обґрунтовується іншими обставинами, що за своєю суттю є новим позовом.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 10 грудня 2019 року у справі N 923/1061/18, від 19 грудня 2019 року у справі N 925/185/19, від 23 січня 2020 року у справі N 925/186/19, від 09 липня 2020 року у справі N 922/404/19, від 20 серпня 2024 року у справі № 700/337/23.
Відтак, оскільки позивач фактично змінив предмет позову, зокрема додатково оскаржує правомірність дій відповідача щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 року максимальним розміром при проведенні індексації на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", та підстави позову в цій частині вимоги, який обґрунтовує новими фактами та обставинами, які виникли після подачі первинної позовної заяви у березні 2025 року, зокрема зверненням від 21.03.2025 до органу Пенсійного фонду України та відповіддю на це звернення, то подана позивачем заява про уточнення (збільшення) позовних вимог за своєю суттю є одночасно заявою про зміну предмету та підстав позову, що в силу приписів ч. 1 ст. 47 КАС України не допускається .
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч.ч.1-3 ст.262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відтак, з урахуванням норм ст.47 та ч.ч.2-3 ст.262 КАС України, встановлене право позивача на подання заяви про зміну предмету або підстав позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог має обмеження у часі, а тому заява про уточнення (збільшення) позовних вимог могла бути подана позивачем протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі до початку розгляду справи по суті.
Враховуючи, що провадження у цій справі відкрито ухвалою суду від 07.03.2025, а заяву про уточнення (збільшення) позовних вимог позивачем подано до суду у квітні 2025 року, тобто ніж через п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі, тому вказана заява подана після початку розгляду справи по суті поза межами строків, встановлених ст.47 та ч.ч.2-3 ст.262 КАС України.
При цьому, в заяві про уточнення (збільшення) позовних вимог позивачем не обґрунтовано пропущення строку подачі цієї заяви до суду.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Частиною 2 статті 167 КАС України передбачено, що якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи подання заяви про уточнення (збільшення) позовних вимог до суду після початку розгляду справи по суті поза межами строків, встановлених ст.47 та ч.ч.2-3 ст.262 КАС України, необґрунтованість позивачем пропуску строку подання заяви про уточнення (збільшення) позовних вимог, суд дійшов до висновку про необхідність повернення такої заяви позивачу без розгляду.
Керуючись статтями 47, 167, 241, 243, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про уточнення (збільшення) позовних вимог у адміністративній справі №480/1693/25 - повернути ОСОБА_1 без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя І.Г. Шевченко