Рішення від 08.04.2025 по справі 200/1523/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2025 року Справа№200/1523/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

03 березня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 02 березня 2025 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення та обмеження пенсії максимальним розміром;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01 вересня 2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром та провести виплату (доплату) різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

05 березня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації проти України, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 14 січня 2025 року № 26/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 січня 2025 року № 4220-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Позивач наголосив, при призначенні пенсії її основний розмір становив 90% відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років 37).

Однак внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/1284/24 з 01 вересня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області зменшило відсотковий розмір пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а також обмежило пенсію її максимальним розміром.

Позивач доводив, що має право на перерахунок пенсії, виходячи з її основного розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення, який був встановлений при призначенні пенсії, без обмеження максимальним розміром.

Вважаючи протиправними дії пенсійного органу, які полягали у зменшенні відсоткового значення розміру його пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення та обмеженні пенсії максимальним розміром, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначив, що Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668), який набув чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни, зокрема до ст. 13 Закону № 2262 в частині визначення відсоткового розміру пенсії за вислугу років.

Враховуючи зміни до ст. 13 Закону № 2262, внесені Законом України від 04 квітня 2006 року № 3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питання пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» (далі - Закон № 3591), максимальний розмір пенсії, що призначаються за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166) внесені зміни до ст. 13 Закону № 2262, які передбачали, що максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення за будь-якою з підстав, зазначених в ст. 63 Закону № 2262.

Таким чином, позивачу здійснено розрахунок пенсії з урахуванням вимог чинного законодавства та рішення суду, виходячи з 70% грошового забезпечення.

Відповідач зазначив, що ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 установлено, що максимальний розмір пенсії […] не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774) внесено зміни до ст. 43 Закону № 2262 та передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. […].

Законом № 1774 установлено, що вказані обмеження застосовуються до осіб не залежно від дати призначення пенсії.

З огляду на викладене відповідач доводив, що на теперішній час розмір пенсії з урахуванням надбавок, […], індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Вказана правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постановах від 03 липня 2018 року у справі № 554/8998/16-а та від 28 березня 2019 року у справі № 553/3616/16-а.

Нормами ст. 8 Закону № 2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Інших фінансових можливостей, крім зазначених вище, для здійснення виплат головне управління не має.

Відповідно до ст. ст. 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства, що визначено пп. пп. 20, 24 п. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України.

З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що оскільки ГУ ПФУ в Донецькій області не допустило порушення законодавства при здійсненні владних повноважень відносно позивача, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Просив відмовити в позові.

Позивач надав відповідь на відзив, в якій наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у позовній заяві.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

З 28 квітня 2010 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим Пенсійним фондом України 16 червня 2010 року, а також матеріалами пенсійної справи № 0503005768 (МВС).

Як свідчить повідомлення про призначення пенсії за пенсійною справою № 0503005768, з 28 квітня 2010 року ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262 в розмірі 90% грошового забезпечення (вислуга років 37); основний розмір пенсії обчислений із грошового забезпечення, у складі якого враховані посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень, надбавка за особливо важливі завдання, та премія.

Згідно з протоколом за пенсійною справою № 0503005768 (МВС) від 28 квітня 2010 року пенсія ОСОБА_1 була обчислена виходячи з такого:

вид пенсії - за вислугу років;

дата звернення - 03 червня 2010 року;

умови призначення - вислуга років - 37,5 (календарна - 30,4) у розмірі 70% грошового забезпечення;

військове звання - полковник поліції;

посада - начальник відділу поліції;

дата і причина звільнення - 27 квітня 2010 року, ст. 65 А - 1 п. відставку, за віком або за станом здоров'я;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 1 200,00 грн;

- оклад за військове звання - 135,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 534,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень 20%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 112% - 4 622,54 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6 491,54 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 5 842,39 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

всього призначено - 5 842,39 грн;

призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 5 842,39 грн;

з 28 квітня 2010 року довічно.

Згідно з розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 травня 2018 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 200,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск ф. 1 20% - 720,00 грн;

- премія 1,39% - 135,11 грн;

всього - 9 855,11 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 6 898,58 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

підсумок пенсії (з надбавками) - 6 898,58 грн;

підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 988, Постанова КМУ № 103 п. 3, перерахунок з 01 січня 2016 року;

з 01 травня 2018 року - 6 898,58 грн.

Також пенсійний орган здійснив розрахунок на доплату пенсії позивачеві за період з січня 2016 року по квітень 2018 року включно.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2020 року у справі № 200/14592/19-а, яке набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2020 року:

- визнані протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії ОСОБА_1 з 90% на 70% сум грошового забезпечення з 01 січня 2016 року;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії в основному розмірі 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/14592/19-а ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 вересня 2020 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 200,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск ф. 1 20% - 720,00 грн;

- премія 1,39% - 135,11 грн;

всього - 9 855,11 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9 855,11 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 8 869,60 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

підсумок пенсії (з надбавками) - 8 869,60 грн;

підстава перерахунку - рішення суду;

з 01 вересня 2020 року - 8 869,60 грн.

Також пенсійний орган здійснив розрахунок на доплату пенсії позивачеві за період з січня 2016 року по серпень 2020 року включно.

Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 серпня 2021 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 200,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск ф. 1 20% - 720,00 грн;

- премія 1,39% - 135,11 грн;

всього - 9 855,11 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9 855,11 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 8 869,60 грн;

з урахуванням доплати - 8 898,58 грн;

щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 6 898,58 грн на 01 березня 2018 року) - 28,98 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 8 898,58 грн;

підстава перерахунку: Постанова КМУ № 713;

з 01 серпня 2021 року - 8 898,58 грн.

Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 березня 2022 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 200,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск ф. 1 20% - 720,00 грн;

- премія 1,39% - 135,11 грн;

всього - 9 855,11 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9 855,11 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 8 869,60 грн;

з урахуванням індексації - 10 111,34 грн;

з урахуванням доплати - 10 140,32 грн;

індексація базового ОСНП (8 869,60*0,140) - 1 241,74 грн;

щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 6 898,58 грн на 01 березня 2018 року) - 28,98 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

підсумок пенсії (з надбавками) - 10 140,32 грн;

підстава перерахунку: масовий перерахунок щодо індексації суми пенсії з 01 березня 2022 року;

з 01 березня 2022 року - 10 140,32 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2021 року у справі № 200/9100/21, яке набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року:

- визнані протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки МВС України від 31 травня 2021 року № 22/6-2216;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки МВС України від 31 травня 2021 року № 22/6-2216, з урахуванням виплачених сум.

ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок позивача на виконання рішення суду у справі № 200/9100/21.

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 червня 2022 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 200,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск ф. 1 20%, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 20%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 130,61% - 30 019,21 грн;

всього - 39 019,21 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 34 450,00 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 24 115,00 грн;

з урахуванням індексації - 27 491,10 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (24 115*0,140) - 3 376,10 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

підсумок пенсії (з надбавками) - 27 491,10 грн;

з урахуванням максимального розміру пенсії - 19 340,00 грн;

підстава перерахунку - рішення суду;

з 01 червня 2022 року - 19 340,00 грн.

Згідно з розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 вересня 2022 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 200,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск ф. 1 20%, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 20%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 130,61% - 30 019,21 грн;

всього - 39 019,21 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 34 450,00 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 24 115,00 грн;

з урахуванням індексації - 27 491,10 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (24 115*0,140) - 3 376,10 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

підсумок пенсії (з надбавками) - 27 491,10 грн;

з урахуванням максимального розміру пенсії - 20 270,00 грн;

підстава порахунку: рішення суду;

з 01 вересня 2022 року - 20 270,00 грн;

з 01 грудня 2022 року - 20 930,00 грн.

Також ГУ ПФУ в Донецькій області провело розрахунок на доплату пенсії позивачеві за період з квітня 2019 року по травень 2020 року включно.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року у справі № 200/14401/21, яке набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2022 року:

- визнані протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні з 01 липня 2021 року в повному розмірі доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713);

- зобов'язано ГУ в Донецькій області нарахувати та виплатити з 01 липня 2021 року щомісячну доплату у розмірі 2 000 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення суду у справі № 200/14401/21 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 листопада 2022 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 200,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск ф. 1 20%, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 20%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 130,61% - 30 019,21 грн;

всього - 39 019,21 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 30 019,21 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 27 313,45 грн;

з урахуванням індексації - 31 137,33 грн;

з урахуванням доплати - 33 137,33 грн;

індексація базового ОСНП (27 313,45*0,140) - 3 823,88 грн;

щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) з урахуванням збільшення ОСНП на суму 3 198,45 грн - 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

підсумок пенсії (з надбавками) - 33 137,33 грн;

з урахуванням максимального розміру пенсії - 20 270,00 грн;

підстава перерахунку - рішення суду;

з 01 листопада 2022 року - 20 270,00 грн;

з 01 грудня 2022 року - 20 930,00 грн.

Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 березня 2023 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 200,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск ф. 1 20%, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 20%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 130,61% - 30 019,21 грн;

всього - 39 019,21 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 30 019,21 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 27 313,45 грн;

з урахуванням індексації - 32 637,33 грн;

з урахуванням доплати - 34 637,33 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (27 313,45*0,140) - 3 823,88 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (31 137,33*0,197) - 1 500,00 грн;

щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 34 637,33 грн;

з урахуванням максимального розміру пенсії - 20 930,00 грн;

підстава перерахунку: Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (з 01 грудня 2022 року);

з 01 березня 2023 року - 20 930,00 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року у справі № 200/4429/22, яке набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2023 року:

- визнані протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення та обмеження її максимальним розміром;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 90% сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю недоотриманої пенсії, з урахуванням виплачених сум, починаючи з 01 квітня 2019 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/4429/22 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачу пенсії.

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 серпня 2023 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 200,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск ф. 1 20%, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 20%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 130,61% - 30 019,21 грн;

всього - 39 019,21 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 30 019,21 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 35 117,29 грн;

з урахуванням індексації - 41 533,71 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (35 117,29*0,140) - 4 916,42 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (40 033,71*0,197) - 1 500,00 грн;

щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 8 869,60 грн на 01 березня 2018 року), з урахуванням збільшення ОСНП на суму 7 803,84 грн - 0,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн індексації на 01 березня 2023 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 41 533,71 грн;

з урахуванням максимального розміру пенсії - 35 117,29 грн;

підстава перерахунку - рішення суду;

з 01 серпня 2023 року - 35 117,29 грн.

Також ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило розрахунок на доплату пенсії позивачеві за період з квітня 2019 року по липень 2023 року включно.

Згідно з розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 жовтня 2023 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 200,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск ф. 1 20%, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 20%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 130,61% - 30 019,21 грн;

всього - 39 019,21 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 30 019,21 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 35 117,29 грн;

з урахуванням індексації - 41 533,71 грн;

з урахуванням доплати - 43 533,71 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (35 117,29*0,140) - 4 916,42 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (40 033,71*,0197) - 1 500,00 грн;

щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 43 533,71 грн;

з урахуванням максимального розміру пенсії - 35 117,29 грн;

підстава перерахунку - рішення суду;

з 01 жовтня 2023 року - 35 117,29 грн.

Згідно з розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 березня 2024 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 200,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск ф. 1 20%, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 20%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 130,61% - 30 019,21 грн;

всього - 39 019,21 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 30 019,21 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 35 117,29 грн;

з урахуванням індексації - 41 533,71 грн;

з урахуванням доплати - 43 533,71 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (35 117,29*0,140) - 4 916,42 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (40 033,71*,0197) - 1 500,00 грн;

щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 43 533,71 грн;

з урахуванням максимального розміру пенсії - 35 117,29 грн;

підстава перерахунку - рішення суду;

з 01 березня 2024 року - 35 117,29 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року у справі № 200/1284/24, яке набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року:

- визнані протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 25 вересня 2023 року, виданої Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України № 49/8713 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 квітня 2019 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 25 вересня 2023 року, виданої Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України № 49/8713 станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсій за період з 01 квітня 2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.

ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду у справі № 200/1284/24.

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 вересня 2024 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 600,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі особи, які працюють в умовах режимних обмежень 20%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 130,61% - 30 906,30 грн;

всього - 39 906,30 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 39 906,30 грн;

основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 35 117,29 грн;

з урахуванням індексації - 43 033,71 грн;

з урахуванням доплати - 45 033,71 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (35 117,29*0,140) - 4 916,42 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (40 033,71*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 )41 533,71*0,0796) - 1 500,00 грн;

щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 45 033,71 грн;

з урахуванням максимального розміру пенсії - 37 117,29 грн;

підстава перерахунку - рішення суду;

розпорядження про перерахунок відправлено 14 серпня 2024 року;

з 01 вересня 2024 року - 37 117,29 грн.

Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005768-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 вересня 2024 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3 600,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі особи, які працюють в умовах режимних обмежень 20%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 130,61% - 30 906,30 грн;

всього - 39 906,30 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 39 906,30 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 27 934,41 грн;

з урахуванням індексації - 34 845,23 грн;

з урахуванням доплати - 36 845,23 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (27 934,41*0,1400) - 3 910,82 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (31 845,23*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (33 345,23*0,0796) - 1 500,00 грн;

щомісячна доплата до 2000 Постанова КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

доплата до попереднього розміру пенсії (рішення суду) - 272,06 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 37 117,29 грн;

підстава перерахунку - рішення суду;

розпорядження про перерахунок відправлено 23 серпня 2024 року;

з 01 вересня 2024 року - 37 117,29 грн.

Також ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило донарахування пенсії позивачеві за період з вересня 2022 року по серпень 2024 року включно.

Отже, внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/1284/24 ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 вересня 2024 року зменшило основний розмір пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а також обмежило пенсію позивача максимальним розміром - 37 117,29 грн.

У відповідь на звернення позивача від 19 серпня 2024 року № ВЕБ-05001-Ф-С-24-136534 листом від 11 вересня 2024 року № 24544-22033/К-02/8-0500/24 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило таке.

Рішенням суду у справі № 200/1284/24 ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано з 01 квітня 2019 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 25 вересня 2023 року, виданої Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України за № 49/8713, станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, і з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсій за період з 01 квітня 2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.

Пенсійний орган зауважив, що резолютивна частина цього рішення не містить зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області під час розрахунку пенсійних виплат провести перерахунок пенсії з урахуванням 90% сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром.

Зазначив, що на виконання рішення суду у справі № 200/1284/24 позивачу встановлено грошове забезпечення у розмірі 39 906,30 грн, яке складається з посадового окладу - 3 600,00 грн, окладу за військове звання - 2 400,00 грн, процентної надбавки за вислугу років 50% - 3 000,00 грн, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень 20%, надбавка за специфічні умови проходження служби 80%, премія 130,61% - 30 906,30 грн;

Таким чином, станом на 01 вересня 2024 року основний розмір пенсії з розрахунку 70% грошового забезпечення складає 27 934,41 грн (39 906,30 грн х 70%).

Також до основного розміру пенсії нараховуються доплати та підвищення.

Загальний розмір пенсії з урахуванням індексацій та доплати, відповідно до Постанови КМУ № 713 складає 36 845,23 грн.

Розмір пенсії до виплати становити 23 610,00 грн (2 361,00 грн х 10), враховуючи, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, згідно з Законом України «Про Державний бюджет на 2024 рік» становить 2 361,00 грн.

Згідно зі ст. 63 Закону № 2262 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відтак, ОСОБА_1 виплачується розмір пенсії 37 117,29 грн, а саме: 36 845,23 грн - розмір пенсії за рішенням суду у справі № 200/1284/24; 272,06 грн - доплата до попереднього розміру пенсії.

Таким чином, розмір пенсійної виплати після виконання рішення суду у справі № 200/1284/24 не змінився, у зв'язку з чим доплата за рішенням суду відсутня.

В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року та з 01 березня 2025 року, що підтверджено відповідними розпорядженнями про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503005768-МВС.

Правомірність дій пенсійного органу при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2025 року та з 01 березня 2025 року не є предметом спору у справі, що розглядається.

Як свідчить протокол за пенсійною справою № 0503005768 (МВС) від 14 березня 2025 року, на час розгляду справи по суті ОСОБА_1 отримує пенсію, обчислену виходячи з такого:

вид пенсії - за вислугу років;

дата звернення - 03 червня 2010 року;

умови призначення - вислуга років - 37,5 (календарна - 30,4) у розмірі 70% грошового забезпечення;

військове звання - полковник поліції;

посада - начальник відділу поліції;

дата і причина звільнення - 27 квітня 2010 року, ст. 65 А - 1 п. відставку за віком або за станом здоров'я;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 3 600,00 грн;

- оклад за військове звання - 2 400,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 000,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі особи, які працюють в умовах режимних обмежень 20%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 130,61% - 30 906,30 грн;

всього - 39 906,30 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі - 27 934,41 грн;

з урахуванням індексації - 36 345,23 грн;

з урахуванням доплати - 38 345,23 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (27 934,41*0,1400) - 3 910,82 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (31 845,23*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (33 345,23*0,0796) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2025 (34 845,23*0,1150) - 1 500,00 грн;

щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;

всього призначено - 38 345,23 грн;

призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 28 974,97 грн.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Щодо вимог позивача в частині, яка стосується зменшення основного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, суд зазначає таке.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262.

На час призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років (з 28 квітня 2010 року) Закон № 2262 діяв у редакції від 17 липня 2009 року.

П. «б» ч. 1 ст. 1-2 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, було передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Згідно з п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у п. п. «б» - «д» ст. 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу років 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у ч. 3 ст. 5 цього Закону.

П. «а» ч. 1 ст. 13 Закону № 2262 у редакції, чинній на час призначення пенсії, передбачав, що пенсії за вислугу років призначаються у таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п. «а» ст. 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 в редакцій, чинній на час призначення пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Суд встановив, що з 28 квітня 2010 року ОСОБА_1 , який був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ, маючи вислугу років 37 років, призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, регламентований ст. 63 цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону № 2262 якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, що визначено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.

Застосувавши наведені вище правові норми до спірних правовідносин, суд дійшов наступних висновків.

Відсотковий розмір пенсії по відношенню до грошового забезпечення особи визначається згідно зі ст. 13 Закону № 2262 на момент призначення пенсії. Розміри окремих складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Окремі складові пенсії, рівно як і розміри цих складових, не є сталими і визначаються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з цим відсоткове співвідношення, установлене ст. 13 Закону № 2262, уже призначеної пенсії до грошового забезпечення є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Як було зазначено вище, пенсія за вислугу років призначена позивачу з 28 квітня 2010 року, її основний розмір складав 90% відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, загальний розмір пенсії був обмежений 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зауважує, що після призначення позивачу пенсії за вислугу років до ст. 13 Закону № 2262 неодноразово вносилися зміни в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на підставі пп. 8 п. 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668) у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 цифри «90» замінено цифрами «80».

В подальшому п. 23 розділу ІІ Закону України від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166) у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 цифри «80» замінено цифрами «70».

Як наслідок, на момент виникнення спірних правовідносин, ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Суд встановив, що внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/1284/24 основний розмір пенсії був зменшений з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

З огляду на встановлені фактичні обставини і правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року у справі № 200/1284/24, виходячи з її основного розміру - 70% відповідних сум грошового забезпечення, є протиправними.

Цей висновок суду ґрунтується на тому, що такий показник як максимальний розмір пенсії, визначений ч. 2 ст. 13 Закону № 2262, підлягає застосуванню під час призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених. Крім того, ст. 58 Конституції України закріплений принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі.

Також не можна залишити поза увагою те, що порядок перерахунку пенсії за вислугу років врегульований ст. 63 Закону № 2262, а положення ст. 13 Закону № 2262, яка регламентує призначення пенсій, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення.

Таке правозастосування відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним в постанові від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 щодо зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом № 2262.

Протиправне зменшення основного розміру пенсії до 70% сум грошового забезпечення призвело до порушення права позивача на отримання пенсії в розмірі, що був визначений Законом № 2262 на момент її призначення.

Суд враховує, що після перерахунку пенсії та зменшення її основного розміру до 70% відповідних сум грошового забезпечення позивач продовжує отримувати пенсійні виплати.

Щодо вимог позивача в частині, яка стосується обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначає таке.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року.

Відповідно до ст. 2 Закону № 3668 максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Крім того, Законом № 3668 внесено зміни у ст. 43 Закону № 2262, яку викладено в редакції Закону № 3668, а саме: «максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262.

Згідно з п. 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20 грудня 2016 року.

Відповідно до Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774), який набрав чинності з 01 січня 2017 року, в ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Таким чином, буквальне розуміння змін, внесених Законом № 1774 з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, дозволяє стверджувати, що у Законі № 2262 відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.

Це означає, що ст. 43 Закону № 2262 не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Отже, внесені Законом № 1774 до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Верховний Суд неодноразово висловлював позицію у подібних правовідносинах в постановах від 03 жовтня 2018 року у справі № 127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17, від 10 жовтня 2019 року у справі № 522/22798/17, від 08 серпня 2019 року у справі № 522/3271/17, від 30 жовтня 2020 року у справі № 522/16881/17, від 09 листопада 2020 року у справі № 813/678/18, від 10 вересня 2021 року у справі № 300/633/19, від 21 грудня 2021 у справі № 120/3552/21-а.

Верховний Суд не знайшов підстав для відступу від цього правового висновку і в постанові від 07 жовтня 2022 року у справі № 640/7973/21, оскільки Законом № 3668, внесено зміни у ст. 43 Закону № 2262, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668.

Тобто, положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 та положення ч. 1 ст. 2 Закону № 3668 (у частині поширення її дії на Закон № 2262), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України в Рішенні від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає ст. 17 Конституції України положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262.

Водночас положення ст. 2 Закону № 3668 (у частині поширення її дії на Закон № 2262), які дублюють зміст ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, на час виникнення спірних правовідносин наявна колізія між Законом № 2262, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 № 7-рп/2016, та Законом № 3668 - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому у спірних правовідносинах пенсійний орган надав перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосував положення ст. 2 Закону № 3668.

Разом з цим Європейський суд з прав людини в п. п. 52, 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку Суду, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Положеннями ст. 6 КАС встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 06 листопада 2018 року у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13 лютого 2019 року, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення ст. ст. 1, 8, 92 Конституції України, а також на ст. 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок про те, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Крім того, у постанові від 03 листопада 2021 у справі № 360/3611/20 Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що в разі наявності колізії між двома законами, які регулюють одне і те ж коло відносин і один з них визнано неконституційним, застосуванню підлягає підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

12 жовтня 2022 року Другий сенат Конституційного Суду України прийняв рішення № 7-р(II)/2022 у справі № 3-102/2021 (231/21, 415/21), яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) приписи ст. 2 Закону № 3668 зі змінами, що поширюють свою дію на Закон № 2262, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

В п. 2 резолютивної частини цього Рішення зазначено, що приписи ст. 2 Закону № 3668 зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Зазначений шестимісячний строк сплинув 12 квітня 2023 року.

При цьому, розвиваючи юридичні позиції, викладені у Рішенні Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, Конституційний Суд України в Рішенні від 12 жовтня 2022 року № 7-р(II)/2022 вказав, що зі змісту ч. ч. 1, 2, 5 ст. 17 Конституції України у їх взаємозв'язку з ч. 1 ст. 46, ч. 1 ст. 65 Основного Закону України випливає конституційний обов'язок держави надати спеціальний юридичний статус громадянам України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, членам їхніх сімей, а також особам, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої у лютому 2014 року, із забезпеченням відповідно до цього статусу соціальних гарантій високого рівня. Встановлений ч. 5 ст. 17 Основного Закону України обов'язок держави забезпечити соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, поширюється як на громадян України, які безпосередньо перебувають на такій службі, так і на тих, яких звільнено з неї.

Окрім того, Конституційний Суд України в Рішенні від 23 грудня 2022 року № 3-р/2022 звернув увагу на те, як витлумачено поняття юридичної визначеності в міжнародних актах та документах, згідно з якими, зокрема, «юридична визначеність вимагає, щоб юридичні норми були зрозумілими й точними, а також, щоб їхньою метою було забезпечення передбачности ситуацій та правовідносин; юридична визначеність також означає, що держава загалом повинна додержувати взятих на себе зобов'язань щодо людей або виконувати їм обіцяне [поняття «виправданого (леґітимного) очікування»]» [Доповідь про правовладдя, ухвалена Європейською Комісією «За демократію через право» (Венеційська Комісія) на її 86-му пленарному засіданні (Венеція, 25-26 березня 2011 року), перше речення § 46, § 48]; принцип правомірних (легітимних) очікувань, за тлумаченням Венеційської Комісії, виражає ідею, що «органи публічної влади повинні не лише додержуватися приписів актів права, а й своїх обіцянок та пробуджених [у особи] очікувань [спеціальне Дослідження Венеційської Комісії «Мірило правовладдя», CDL-AD(2016)007, пункт II.B.5.61]. Отже, юридичну визначеність в аспекті поняття правомірних (легітимних) очікувань слід розуміти не лише як право особи розраховувати на розумну та передбачну стабільність приписів актів права, чітке розуміння юридичних наслідків застосування таких приписів, а також як право особи на розумні очікування щодо послідовності та цілісності законотворчої діяльності Верховної Ради України як єдиного органу законодавчої влади в Україні.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262 з урахуванням Рішень Конституційного Суду України.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 16 грудня 2021 року у справі № 400/2085/19, від 27 січня 2022 року у справі № 240/7087/20, від 20 липня 2022 року у справі № 340/2476/21, від 25 липня 2022 року у справі № 580/3451/21, від 30 серпня 2022 року у справі № 440/994/20, від 17 березня 2023 року у справі № 340/3144/21, від 25 травня 2023 року у справі № 640/10017/19, від 22 листопада 2023 року у справі № 320/1658/21, від 14 грудня 2023 року у справі № 640/15298/20, від 22 лютого 2024 року у справі № 560/8461/21, від 23 січня 2024 року у справі № 160/17347/22 та інших.

З огляду на викладене суд відхиляє аргументи пенсійного органу щодо наявності правових підстав для обмеження максимального розміру призначеної позивачу пенсії за вислугу років.

Також суд відхиляє заперечення відповідача, які ґрунтуються на відсутності відповідного бюджетного фінансування, оскільки відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат, гарантованих державою; гарантовані законом виплати, пільги тощо не можуть бути поставлені в залежність від видатків бюджету.

Суд встановив, що внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 , який проведений з 01 вересня 2024 року на виконання рішення суду у справі № 200/1284/24, пенсійний орган застосував обмеження її максимального розміру.

Суд зауважує, що рішенням суду у справі № 200/1284/24 на ГУ ПФУ в Донецькій області покладений обов'язок з 01 квітня 2019 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 25 вересня 2023 року, виданої Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України № 49/8713 станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсій за період з 01 квітня 2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.

Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у зменшенні відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення та обмеження пенсії максимальним розміром, та захистити його порушене право шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 01 вересня 2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром та провести виплату (доплату) різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром.

Відтак, виходячи з принципу диспозитивності адміністративного судочинства, закріпленого у ст. 9 КАС, відповідно до якого суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог; суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень; кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом, суд не вважає за необхідне виходити за межі позовних вимог в частині періоду перерахунку, з приводу якого виник спір, (тобто з 01 вересня 2024 року).

З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали в обмеженні максимального розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 при її перерахунку на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року у справі № 200/1284/24, підлягають визнанню протиправними.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01 вересня 2024 року, виходячи з її основного розміру - 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

При цьому суд зауважує, що в рамках цієї справи надає правову оцінку виключно правомірності дій пенсійного органу, які полягали у зменшенні основного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення та в обмеженні максимального розміру пенсії позивача під час її перерахунку. Питання повноти і належності виконання пенсійним органом судових рішень, в тому числі у справі № 200/1284/24, не є предметом спору у справі, що розглядається.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Щодо строку звернення до суду.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вже було вказано вище, ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/1284/24 з 01 вересня 2024 року.

До суду з цим позовом ОСОБА_1 звернувся 02 березня 2025 року, тобто з дотриманням шестимісячного строку, визначеного абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн (квитанція від 02 березня 2025 року).

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року у справі № 200/1284/24, виходячи з її основного розміру - 70% відповідних сум грошового забезпечення.

3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали в обмеженні максимального розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 при її перерахунку на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року у справі № 200/1284/24.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01 вересня 2024 року, виходячи з її основного розміру - 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

8. Повне судове рішення складено 08 квітня 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко