03 квітня 2025 рокуСправа №640/3231/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Національна полія України про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
25.01.2022 року до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Національна поліція України, в якому позивач просить суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Національної поліції в Київській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 7 листопада 2015 року до 31 жовтня 2017 року - протиправною;
- визнати дії Головного управління Національної поліції в Київській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 7 листопада 2015 року до 31 вересня 2017 року - протиправними;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області здійснити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період роботи з 7 листопада 2015 року до 16 грудня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Національної поліції в Київській області протиправно не проведено нарахування та виплату за період з 7 листопада 2015 року до 31 жовтня 2017 року сум індексації грошового забезпечення. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, що порушує його права, в зв'язку із чим звернувся з цим позовом до суду та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.01.2022 року адміністративну справу №640/3231/22 передано на розгляд судді Мазур А.В.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2022 року справу призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
02.05.2022 року засобами поштового зв'язку Національною поліцією України подано письмові пояснення. Третя особа зазначає, що нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських було розпочато лише з моменту набрання чинності змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, тобто з 24.10.2017 року. Таким чином індексація грошового забезпечення поліцейських повинна проводитись лише за наявності на це відповідних правових підстав, а отже жодних протиправних дій відносно позивача вчинено не було.
10.05.2022 року засобами поштового зв'язку Головним управлінням Національної поліції в Київській області подано письмовий відзив проти позову, в якому відповідачем позовні вимоги заперечуються в повному обсязі з огляду на наступне. Порядок виплати грошового забезпечення поліцейських здійснюється на підставах та у спосіб визначених керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України правоохоронні органи. Виплата сум індексації грошових доходів населення визначається Законом України « Про індексацію грошових доходів населення» та Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та не передбачає механізм виплати сум індексації у поточному році за минулі періоди. З огляду на наведене відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2825-ІХ, матеріали адміністративної справи №640/3231/22 скеровано за належністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
30 січня 2025 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли матеріали справи №640/3231/22.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями Дніпропетровського окружного адміністративного суду, справу передано для розгляду судді Рябчук О.С.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/3231/22 та призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення ( виклику ) учасників справи ( у письмовому провадженні) з 27.02.2025 року за наявними у справі матеріалами.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
05.02.2025 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» від Головного управління Національної поліції в Київській області надійшов відзив проти позову, в якому відповідач заперечує позовні вимоги в повному обсязі. В обґрунтування своєї правової позиції вказує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 «Про внесення змін до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (набрала чинності 24.10.2017), було доповнено абзац п'ятий пункту 2 Порядку № 1078 після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських». До листопада 2017 року ( за період з 07.11.2015 року по 31.10.2017) індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 не проводилась, оскільки Порядком № 1078 проведення індексації грошового забезпечення поліцейських не було передбачено. Після внесення відповідних змін до Порядку № 1078 Головним управлінням проводиться індексація грошового забезпечення поліцейських з листопада 2017 року. Базовий місяць для проведення індексації грошового забезпечення - листопад 2015 року. З огляду на наведене відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 261 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
ОСОБА_1 з 07 листопада 2015 року до 16 грудня 2019 року проходив службу у Васильківському відділі поліції Головного упрвління Національної поліції в Київській області, що не заперечується сторонами.
Відповідно до наказу ГУ НП в Київській області від 13 грудня 2019 року № 676 о/с ОСОБА_1 звільнено з посади начальника сектору превенції Васильківського відділу поліції ГУНП в Київській області відповідно до пункту 8 частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію» ( у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств ( організацій), з 16 грудня 2019 року.
11.11.2021 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Київській області з заявою про проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 року до 16.12.2019 року.
У відповідь на звернення позивача Головним управлінням Національної поліції в Київській області надано лист від 15.12.2021 № 29/Г-1048, якою повідомлено про відсутність правових підстав для нарахування і виплати індексації грошового забезпечення гр. ОСОБА_1 відповідно до порядку № 1078.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо невиплати індексації грошового забезпечення з 07 листопада 2015 року до 31 жовтня 2017 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Питання нарахування і виплати грошового забезпечення поліцейських визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», відповідно до п. 1 якої грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (далі Постанова № 988).
Згідно з частиною п'ятою статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно до п. 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 2 Порядку № 1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
Так, доводи відповідача зводяться до обґрунтування правомірності не проведення індексації грошового забезпечення позивача з огляду на не включення поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
Наведені доводи суд вважає безпідставними, враховуючи те, що індексація грошового забезпечення прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
У той же час, згідно з частиною п'ятою статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Таким чином, право особи на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
При цьому, змін до зазначених положень Закону України «Про Національну поліцію» у спірний період не вносилось, правова норма була чинною. Доводи про те, що Порядком №1078 до 24.10.2017 не було передбачено індексацію грошового забезпечення поліцейських, не можуть бути підставою для невиконання вимог Законів в яких були закріплені норми, що грошове забезпечення поліцейських індексується.
За таких обставин, доводи відповідача щодо відсутності механізму реалізації законодавчого положення, як причини невиконання своїх зобов'язань, не можуть бути підставою для невиконання вимог закону.
Інших доводів в обґрунтування правомірності не проведення індексації грошового забезпечення позивача відзив ГУ НП у Київській області не містить.
Аналогічна позиція щодо необхідності виплати індексації у період, коли поліцейські не були включені до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення згідно Порядку №1078 викладена у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2024 у справі № 140/6358/22, від 31.01.2023 у справі № 140/7470/22.
При цьому згідно наданих до матеріалів справи розрахункових листів щодо отриманого ОСОБА_1 грошового забезпечення вбачається, що індексацію грошового забезпечення останньому нараховано та виплачено з грудня 2017 року.
З урахуванням того, що належних доказів дотриманням вимог законодавства про оплату праці при нарахуванні позивачу індексації грошового забезпечення в повному обсязі та з урахуванням всіх спірних періодів відповідачем до суду подано не було, суд зробив висновок, що позовні вимоги про визнання протиправної бездіяльності Головного управління Національної поліції в Київській області щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 року 30 листопада 2017 року включно з урахуванням базового місяця - листопад 2015 року підлягають задоволенню.
За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно з п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», розподіл судових витрат у справі не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 244, 245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Національна полія України про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Київській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 7 листопада 2015 року до 30 листопада 2017 року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період за період з 07.11.2015 року 30 листопада 2017 року включно з урахуванням базового місяця - листопад 2015 року.
В решті позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат у справі не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Рябчук