09 квітня 2025 року Справа 160/9913/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турлакова Н.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства освіти та науки України (відповідач), третя особа Державне підприємство "Інфоресурс" про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Міністерства освіти та науки України (відповідач), третя особа Державне підприємство "Інфоресурс", в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства освіти і науки України та Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС» щодо невнесення належних змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) стосовно послідовності здобуття освіти ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України та Державне підприємство «ІНФОРЕСУРС» внести в Єдину державну електрону базу з питань освіти зміни про те, що ОСОБА_1 , не порушує послідовності рівнів освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту».
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України та Державне підприємство «ІНФОРЕСУРС» виправити відображені в ЄДЕБО дані, зазначивши у відповідному розділі: «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту»» - встановити значення «Так, не порушує».
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. ст. 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Згідно із частиною першою статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до пунктів 4, 5, 9 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
В позовній заяві Міністерство освіти і науки України визначено відповідачем. а Державне підприємство «ІНФОРЕСУРС» визначено як третю особу.
Згідно прохальної частини позову, позивачем позовні вимоги звернені до Міністерства освіти і науки України та Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС».
Суд звертає увагу, що згідно п. 5 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене МОН України від 08 червня 2018 року № 620, власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Відтак, ДП ІНФОРЕСУРС» не є суб'єктом владних повноважень в розумінні КАС України до якого можуть бути звернені позовні вимоги.
З огляду на зазначене, позивачу необхідно надати уточнену позовну заяву складену з урахуванням п.9 ч.1 ст.4, ч.5 ст.160 КАС, тобто з визначенням належного суб'єктного складу сторін та приведенням прохальної частини відповідно до норм КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.42 КАС України, учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно ч.2 ст.49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Позивачем у позовній заяві третьою особою зазначено Державне підприємство "Інфоресурс", проте заяви про залучення третьої особи на надано, та не зазначено на яких підставах третю особу належить залучити до участі у справі, а також не зазначено, на які права чи обов'язки третьої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Відсутність чіткого визначення процесуального статусу третіх осіб які беруть участь у справі, з обґрунтуванням необхідності їх залучення, позбавляє суд можливості чіткого виконання вимог КАС України, а саме ст.49 КАС України, як необхідної умови для захисту прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб.
Вищенаведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим КАС України, а тому згідно з ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства освіти та науки України (відповідач), третя особа Державне підприємство "Інфоресурс" про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, а саме:
- надати уточнену позовну заяву складену з урахуванням п.9 ч.1 ст.4, ч.5 ст.160 КАС, тобто з визначенням належного суб'єктного складу сторін та приведенням прохальної частини відповідно до норм КАС України (із доказами його направлення іншим сторонам);
- надати обґрунтоване клопотання про залучення третьої особи із зазначенням відповідного статусу (із самостійними вимогами чи без таких, на стороні позивача або відповідача) та зазначити, на яких підставах третю особу належить залучити до участі у справі та зазначити, на які права чи обов'язки третьої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Роз'яснити, що відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями) відповідно до ст.256 КАС України.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Турлакова