Рішення від 09.04.2025 по справі 140/1275/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/1275/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Західукрпостач» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Західукрпостач» (далі - ТОВ “Західукрпостач», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач 2) про визнання протиправними та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.08.2024 №11600300/31674204, від 09.09.2024 №11744287/31674204, від 08.10.2024 №11877555/31674204; зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) подані ТОВ “Західукрпостач» податкові накладні (далі - ПН) від 31.07.2023 №57, від 31.08.2023 №58, від 30.09.2023 №59.

Представник позивача обґрунтовує позов тим, що підстави для зупинення реєстрації ПН від 31.07.2023 №57, від 31.08.2023 №58, від 30.09.2023 №59 ґрунтувалися виключно на віднесенні платника до категорії ризикових, однак відповідні рішення про ризиковість були остаточно скасовані в судовому порядку рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі №140/34846/23 та постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2024, проте податкові накладні залишилися незареєстрованими. При цьому, податковий орган вимагав документи, не уточнюючи їх перелік. Стверджує, що позивач надав усі належні документи для підтвердження реальності господарських операцій з постачання електроенергії Державному підприємству “Гарантований покупець» (далі - ДП “Гарантований покупець»), однак контролюючий орган повторно витребовував інші документи, знову ж таки без належної конкретизації. Це, на думку сторони позивача, є протиправною поведінкою суб'єкта владних повноважень.

З наведених підстав вважає оскаржувані рішення протиправними та просить їх скасувати.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі; судовий розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву представник відповідачів просила відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, зазначивши, що реєстрацію податкових накладних було зупинено відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Платнику було надіслано повідомлення із пропозицією надати документи, необхідні для підтвердження інформації у ПН.

Позивач, за твердженням представника відповідачів, не подав повний обсяг необхідних документів з метою реєстрації податкових накладних. Крім того, окремі акти, що були надані, мали недоліки (відсутність підписів сторін тощо).

Відповідач наголошує, що реєстрація ПН - окрема процедура, незалежна від попередніх рішень про ризиковість платника податку, а зупинка - це технічна дія автоматизованої системи, яка не передбачає конкретного переліку документів.

На думку представника відповідачів, ГУ ДПС у Волинській області діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а підстави для задоволення позовних вимог ТОВ “Західукрпостач» відсутні. Крім того, у відзиві сторона відповідачів просить розгляд справи здійснювати за участі представника ГУ ДПС у Волинській області.

Суд звертає увагу, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Відтак, заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання про розгляд справи за участю представника відповідача 1 не підлягало судом вирішенню по суті.

Представник позивача у відповіді на відзив не погодився з аргументами представника відповідачів, наведеними у відзиві та просить позов задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві. Повторно підтвердив факт реальності операцій, належність поданих документів, а також безпідставність витребування нових пояснень та документів після скасування рішень про ризиковість платника податку.

Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Між ДП “Гарантований покупець» (покупець) та ТОВ “Західукрпостач» (продавець) укладено договір від 04.05.2020 №1334/01/20 щодо продажу електричної енергії за “зеленим тарифом», тобто електроенергії, виробленої з альтернативних джерел, зокрема сонячними батареями. Також між сторонами цього договору підписано додаткові угоди від 19.11.2020 №2066/01/20 та від 09.02.2021 №305/01/21 до договору від 04.05.2020 №1334/01/20.

На виконання умов цього договору та додаткових угод до нього ТОВ “Західукрпостач» за наслідками поставки товару (електроенергії) було складено та подано на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні від 31.07.2023 №57 на суму 460 732,86 грн (в т. ч. ПДВ 76 788,81 грн), від 31.08.2023 №58 на суму 338 476,75 грн (в т. ч. ПДВ 56 412,79 грн), від 30.09.2023 №59 на суму 449 739,89 грн (в т. ч. ПДВ 74 956,65 грн).

Відповідно до квитанцій від 11.08.2023 №9203318591, від 14.09.2023 №9237314234, від 17.10.2023 №9274563037 реєстрація ПН від 31.07.2023 №57, від 31.08.2023 №58, від 30.09.2023 №59 була зупинена на підставі п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами). Як зазначено в цих квитанціях, ПН складені та подані платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Також ГУ ДПС у Волинській області надіслано платнику податків повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:

- у повідомленні від 31.07.2024 №11524663/31674204 зазначено про необхідність подання: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо постачання, придбання товарів; актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, а в графі “Додаткова інформація» зазначено: надати підтверджуючі документи по суті вказаної операції;

- у повідомленні від 30.08.2024 №11711039/31674204 зазначено про необхідність подання: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо постачання товарів; актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, а в графі “Додаткова інформація» зазначено: надати акт купівлі-продажу електричної енергії; надати розрахункові документи (банківські виписки, платіжні доручення), що підтверджують здійснення оплати ДП “Гарантований покупець» (код ЄДРПОУ 43068454); надати акт звірки взаєморозрахунків з контрагентом/картку рах. 361;

- у повідомленні від 30.09.2024 №11840790/31674204 зазначено про необхідність подання: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо постачання товарів; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, а в графі “Додаткова інформація» зазначено: надати розрахункові документи (банківські виписки, платіжні доручення), що підтверджують здійснення оплати по операції з реалізації товару в адресу покупця; надати акт звірки взаєморозрахунків з контрагентом по операції з реалізації товару, картку рах. 361.

У відповідь на квитанцію від 11.08.2023 за №9203318591, якою зупинено реєстрацію ПН від 31.07.2023 №57 в ЄРПН, ТОВ “Західукрпостач» були надані письмові пояснення, в яких позивач повідомив комісію регіонального рівня про те, що платником податків оскаржено рішення про відповідність платника податків на додану вартість ТзОВ “Західукрпостач» критерію ризиковості платника податків до суду. У справі № 140/34846/23 постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2024 залишено без змін рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.03.2024, яким визнано протиправними та скасовано рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.05.2023 №1104, від 15.05.2023 №1226, від 30.06.2023 №1550, від 12.07.2023 №1665, від 21.07.2023 №1735, від 04.08.2023 №1904, від 17.08.2023 №2061, від 21.09.2023 №2415 про відповідність платника податку на додану вартість ТзОВ “Західукрпостач» критеріям ризиковості платника податку. Судові рішення набрали законної сили та є обов'язковими до виконання. Тобто, позивач повідомив, що підстава для зупинення ПН на даний час відсутня.

Також до вказаних пояснень ТОВ “Західукрпостач» додало копії документів, які підтверджують відповідну господарську операцію, зокрема: договір оренди дахів нежитлових приміщень від 26.09.2019 №2/03, укладений між ТзОВ “Західукрпостач» та ТОВ “Нововолинськмолокозавод»; договір оренди дахів нежитлових приміщень від 25.05.2021 №1/05/21, укладений між ТОВ “Західукрпостач» та ТОВ “Вербена»; договір від 04.05.2020 №1334/01/20, укладений між ТзОВ “Західукрпостач» та ДП “Гарантований покупець»; постанову НКРЕКП від 29.11.2019 №2561 (зі змінами від 02.09.2020 №1656) “Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ “Західукрпостач».

З огляду на відсутність будь-яких законних підстав для зупинення ПН та скасування рішень про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, позивач просив зареєструвати ПН.

У відповідь на повідомлення податкового органу від 30.08.2024 №11711039/31674204 позивач надав комісії регіонального рівня пояснення та документи, якими підтверджується імпорт устаткування для акумулювання сонячної енергії, картку рахунку 361 за серпень 2023 року, акт звірки. Крім того, зауважив, що акт приймання-передачі товару надавався з первісними поясненнями. Додатково вказав на скасування у судовому порядку рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.05.2023 №1104, від 15.05.2023 №1226, від 30.06.2023 №1550, від 12.07.2023 №1665, від 21.07.2023 №1735, від 04.08.2023 №1904, від 17.08.2023 №2061, від 21.09.2023 №2415 про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ “Західукрпостач» критеріям ризиковості платника податку. З урахуванням цього вважав, що підстави для зупинення ПН на даний час відсутні, а тому вимагав здійснити реєстрацію ПН.

У відповідь на повідомлення податкового органу від 30.09.2024 №11840790/31674204 позивач надав комісії регіонального рівня пояснення, в яких повідомив, що ПН від 30.09.2023 №59 подана на реєстрацію за наслідок першої події - поставки товару, а тому витребовування документів, що підтверджують оплату є передчасними. Поряд із цим, надав акт звірки та картку рахунку 361. Також вважав за необхідне наголосити, що товар, який поставляється за згаданою ПН є електроенергія “за зеленим тарифом» (згенерована сонячними батареями), а покупцем є держава в особі ДП “Гарантований покупець», що підтверджується документами, наданими раніше. Також зазначив, що контролюючому органу відомо, що до протиправного віднесення платника до ризикових усі податкові відносно постачання електроенергії реєструвалися. У поясненнях згадувалося, що рішення “про ризиковість» остаточно скасовані судом.

Рішеннями комісії ГУ ДПС у Волинській області від 08.08.2024 №11600300/31674204, від 09.09.2024 №11744287/31674204, від 08.10.2024 №11877555/31674204 відмовлено у реєстрації спірних ПН у зв'язку із ненадання/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погоджуючись із рішеннями комісії ГУ ДПС у Волинській області, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок №1165, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Відповідно до пункту 25 Порядку №1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (далі - скарга). Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку № 1165 визначені критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

У спірних правовідносинах зі змісту квитанцій від 11.08.2023 №9203318591, від 14.09.2023 №9237314234, від 17.10.2023 №9274563037 про зупинення реєстрації спірних ПН встановлено, що реєстрацію ПН зупинено з такої підстави: ПН складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Суд зауважує, що на час складання спірних податкових накладних та подання їх на реєстрацію в ЄРПН позивач ТОВ “Західукрпостач» відповідав пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Лише в подальшому рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі №140/34846/23, яке набрало законної сили на підставі постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2024, рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.05.2023 №1104, від 15.05.2023 №1226, від 30.06.2023 №1550, від 12.07.2023 №1665, від 21.07.2023 №1735, від 04.08.2023 №1904, від 17.08.2023 №2061, від 21.09.2023 №2415 про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ “Західукрпостач» критеріям ризиковості платника податку визнані протиправними та скасовані. Відтак, у контролюючого органу були наявні підстави для зупинення реєстрації спірних податкових накладних на час їх складання та подання на реєстрацію в ЄРПН, оскільки на такий час позивач відповідав пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Разом з тим, суд зазначає, що надіслані позивачу квитанції містили пропозицію щодо надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Сформована у такий спосіб пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати. Разом з тим, платник податків зобов'язаний на підтвердження підстав для реєстрації податкової накладної в ЄРПН за результатами здійснення господарської операції подати податковому органу документи, що безпосередньо підтверджують подію, за наслідками якої складено податкову накладну.

Так, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, відповідно до положень пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Позивач вважає, що підставою для складання спірних ПН є акти купівлі-продажу електроенергії, а не дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню. З урахуванням наведеного саме акти купівлі-продажу електроенергії, як акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), має надати платник податків контролюючому органу на підтвердження здійснення господарської операції з метою реєстрації ПН в ЄРПН.

Згідно із пунктом 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, далі - Порядок №520, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2-4 Порядку №520 передбачено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» і “Про електронні довірчі послуги». У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 встановлено, що платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Відповідно до пункту 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування..

Суд зауважує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено ПН, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки. Можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації ПН.

За обставин цієї справи контролюючим органом у квитанціях не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання для реєстрації в ЄРПН спірних ПН, однак зазначене не позбавляє обов'язку платника податку подати контролюючому органу саме ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено ПН.

Як встановлено пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як вбачається із оскаржуваних рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області від 08.08.2024 №11600300/31674204, від 09.09.2024 №11744287/31674204, від 08.10.2024 №11877555/31674204, у реєстрації спірних ПН відмовлено у зв'язку із ненадання/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

У свою чергу, як зазначалося судом вище, позивач подав на розгляд комісії ГУ ДПС у Волинській області пояснення та копії документів на підтвердження здійснення господарських операцій, за наслідками яких складено ПН.

Так, на підтвердження здійснення господарської операції з реалізації вказаного товару ДП “Гарантований покупець» позивач подав з метою реєстрації ПН від 31.07.2023 №57 в ЄРПН копії первинних документів, а саме: договір від 04.05.2020 №1334/01/20; додаткові угоди від 19.11.2020 №2066/01/20, від 09.02.2021 №305/01/21 до цього договору; постанову про видачу ліцензії від 29.11.2019 №2561; договір оренди від 25.01.2021 №1/05/21; акт приймання-передачі до договору від 25.01.2021 №1/05/21; додаткову угоду до договору від 17.02.2023 року; договір оренди №2/03 від 26.09.2019; акт приймання-передачі до договору від 26.09.2019; додаткову угоду від 23.02.2021; податкову накладну та квитанцію до неї, пояснення. Надання таких документів додатково підтверджено представником відповідачів у відзиві.

Разом з тим, податковий орган стверджує, що за результатами розгляду наданих документів контролюючим органом було надіслано повідомлення про надання додаткових пояснень від 31.07.2024 № 11524663/31674204, де в графі “Додаткова інформація» зазначено: надати підтверджуючі документи по суті вказаної операції. Суд зауважує, що в цьому повідомленні відповідач 1 не вказав, які саме підтверджуючі документи по суті вказаної операції платник має подати. Однак, з врахуванням положень пункту 5 Порядку №520 платник податку має право подати контролюючому органу з метою розблокування ПН первинні документи, зокрема, щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні.

У спірному випадку внаслідок поданих позивачем вищеперерахованих первинних документів незрозуміло, на підставі якої події складено податкову накладну від 31.07.2023 №57 (складання акта приймання-передачі товарів (послуг) чи дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню), а тому у повідомленні про надання додаткових пояснень від 31.07.2024 №11524663/31674204 податковий орган вимагав надати саме підтверджуючі документи по суті вказаної операції, не конкретизуючи які саме документи необхідно подати, оскільки податковий орган не володів інформацією про подію, яка сталася раніше, внаслідок якої складено податкову накладну.

При цьому, на вимогу регіональної комісії такі документи, що підтверджують підстави для складання ПН від 31.07.2023 №57, зокрема, як акт приймання-передачі товарів (акт купівлі-продажу електроенергії) на загальну суму 460 732,86 грн (з урахуванням ПДВ на суму 76 788,81 грн), не були надані позивачем контролюючому органу, а тому комісія ГУ ДПС у Волинській області правомірно прийняла рішення від 08.08.2024 №11600300/31674204 про відмову в реєстрації ПН від 31.07.2023 №57 в ЄРПН внаслідок відсутності документів, на підставі яких складено спірну податкову накладну. Такі документи не були надані також і суду.

На підтвердження підстав для реєстрації ПН від 31.08.2023 №58 в ЄРПН позивач подав регіональній комісії копії первинних документів, а саме: договір від 04.05.2020 №1334/01/20; додаткові угоди від 19.11.2020 №2066/01/20, від 09.02.2021 №305/01/21 до цього договору; постанову про видачу ліцензії від 29.11.2019 №2561; договір оренди від 25.01.2021 №1/05/21; акт приймання-передачі до договору від 25.05.2021 №01/05/21; додаткову угоду до договору від 17.02.2023; договір оренди від 26.09.2019 №2/03; акт приймання-передачі до договору від 26.09.2019; додаткову угоду від 23.02.2021; податкову накладну та квитанцію до неї; пояснення; акт купівлі-продажу електроенергії від 31.08.2023.

За результатами розгляду наданих документів контролюючим органом було надіслано повідомлення про надання додаткових пояснень від 30.08.2024 №11711039/31674204, де в графі “Додаткова інформація» зазначено: надати акт купівлі-продажу електричної енергії; надати розрахункові документи (банківські виписки, платіжні доручення), що підтверджують здійснення оплати ДП “Гарантований покупець» (код ЄДРПОУ 43068454); надати акт звірки взаєморозрахунків з контрагентом/картку рах. 361.

У відповідь позивачем було надіслано контролюючому органу повідомлення про надання додаткових пояснень від 04.09.2024 №7 та надано наступні документи: пояснення; CMR; картку рахунку 361 за серпень 2023 року; акт звіряння взаємних рахунків за період серпень 2023 року.

Представник відповідачів звертає увагу на те, що на розгляд комісії так і не було надано розрахункові документи (банківські виписки, платіжні доручення), що підтверджують здійснення оплати ДП “Гарантований покупець». Окрім того, наданий акт звірки взаємовідносин з ДП “Гарантований покупець» оформлений неналежним чином (відсутні підписи покупця та продавця електричної енергії) та наданий акт купівлі-продажу електричної енергії оформлений неналежним чином (відсутні підписи покупця та продавця електричної енергії).

Як зазначено судом вище, позивач стверджує, що підставою для складання податкових накладних, в т. ч. ПН від 31.08.2023 №58, є акти приймання-передачі товарів (акти купівлі-продажу електроенергії). Позивачем надано контролюючому органу, а також суду акт купівлі-продажу електроенергії між ДП “Гарантований покупець» (код ЄДРПОУ 43068454) та виробником електроенергії ТОВ “Західукрпостач» (код ЄДРПОУ 31674204) за серпень 2023 року від 31.08.2023.

Суд звертає увагу на те, що вказаний акт складений на загальну суму купівлі-продажу електроенергії у розмірі 1 216 076,86 грн (в т. ч. ПДВ 202 679,48 грн). Зазначена сума складається із двох обсягів електроенергії: 95 775,00 кВт/год на суму 688 591,61 грн з ПДВ; 73 367,00 кВт/год на суму 527 485,25 грн з ПДВ. В той же час ПН від 31.08.2023 №58 складена на суму 338 476,75 грн (в т. ч. ПДВ 56 412,79 грн). Тобто, із наведеного неможливо встановити на підставі якого первинного документа була складена ПН від 31.08.2023 №58 на зазначену суму. Більш того, акт купівлі-продажу електроенергії за серпень 2023 року від 31.08.2023 не містить ні печаток, ні підписів уповноважених сторін договору. Відтак, суд погоджується з податковим органом, що наданий позивачем акт купівлі-продажу електроенергії за серпень 2023 року від 31.08.2023 не може підтверджувати підставу для складання ПН від 31.08.2023 №58, внаслідок чого платник податку не надав регіональній комісії податкового органу первинних документів, на підставі яких складено спірну податкову накладну, а тому комісія ГУ ДПС у Волинській області правомірно прийняла рішення від 09.09.2024 №11744287/31674204.

На підтвердження підстав для реєстрації ПН від 30.09.2023 №59 в ЄРПН позивач подав регіональній комісії копії первинних документів, а саме: пояснення; договір від 04.05.2020 №1334/01/20; додаткові угоди від 19.11.2020 №2066/01/20, від 09.02.2021 №305/01/21 до цього договору; акт купівлі-продажу електроенергії від 30.09.2023; договір оренди №2/03 від 26.09.2019; акт приймання-передачі до договору від 26.09.2019; додаткову угоду від 23.02.2021; постанову про видачу ліцензії від 29.11.2019 №2561; договір оренди №1/05/21 від 25.01.2021; акт приймання-передачі до договору №01/05/21 від 25.05.2021; додаткову угоду до договору від 17.02.2023 року, CMR.

Контролюючим органом було надіслано позивачу повідомлення про надання додаткових пояснень від 30.09.2024 №11840790/31674204, де в графі “Додаткова інформація» зазначено: надати розрахункові документи (банківські виписки, платіжні доручення), що підтверджують здійснення оплати по операції з реалізації товару в адресу покупця; надати акт звірки взаєморозрахунків з контрагентом по операції з реалізації товару, картку рах. 361.

Позивачем було надіслано повідомлення про надання додаткових пояснень від 02.10.2024 №8, до якого додано наступні документи: пояснення; акт звірки за вересень 2023 року; картку рахунку 361 за вересень 2023 року.

Представник відповідачів у відзиві звертає увагу на те, що на розгляд комісії так і не було надано розрахункові документи (банківські виписки, платіжні доручення), що підтверджують здійснення оплати по операції з реалізації товару в адресу покупця. Однак такі зауваження податкового органу є безпідставними, оскільки, як зазначалося судом вище, підставою для складання податкових накладних, в т. ч. ПН від 30.09.2023 №59, є акти приймання-передачі товарів (акти купівлі-продажу електроенергії).

Суд звертає увагу на те, що на підтвердження підстави для складання ПН від 30.09.2023 №59 позивач надав комісії регіонального рівня акт купівлі-продажу електроенергії між ДП “Гарантований покупець» (код ЄДРПОУ 43068454) та виробником електроенергії ТОВ “Західукрпостач» (код ЄДРПОУ 31674204) за вересень 2023 року від 30.09.2023, який складений на загальну суму купівлі-продажу електроенергії у розмірі 993 067,37 грн (в т. ч. ПДВ 165 511,23 грн). Зазначена сума складається із двох обсягів електроенергії: 79 256,00 кВт/год на суму 569 825,28 грн з ПДВ; 58 868,00 кВт/год на суму 423 242,09 грн з ПДВ. В той же час ПН від 30.09.2023 №59 складена на суму 449 739,89 грн (в т. ч. ПДВ 74 956,65 грн). Тобто, із наведеного неможливо встановити на підставі якого первинного документа була складена ПН від 30.09.2023 №59 на зазначену суму. Більш того, акт купівлі-продажу електроенергії за вересень 2023 року від 30.09.2023, який також надано і суду, не містить ні печаток, ні підписів уповноважених сторін договору. Відтак, наданий позивачем акт купівлі-продажу електроенергії за вересень 2023 року від 30.09.2023 не може підтверджувати підставу для складання ПН від 30.09.2023 №59, внаслідок чого платник податку не надав регіональній комісії податкового органу первинних документів, на підставі яких складено спірну податкову накладну, а тому комісія ГУ ДПС у Волинській області правомірно прийняла рішення від 08.10.2024 №11877555/31674204.

Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивачем не було надано податковому органу необхідних та належних документів, які б дійсно підтвердили факт виконання господарських операцій між позивачем та його контрагентом, та спростували б сумнів, який виник у податкового органу з приводу підтвердження реальності господарських операцій із контрагентом. Такі документи не були надані й суду, які б безпосередньо підтверджували підстави для складання ПН від 31.07.2023 №57, від 31.08.2023 №58, від 30.09.2023 №59.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, беручи до уваги те, що матеріали справи не містять належних і достатніх доказів на спростування висновків контролюючого органу, натомість, відповідачем 1 ГУ ДПС у Волинській області, як суб'єктом владних повноважень, наведено відповідні мотиви прийняття комісією спірних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних на підставі наданого позивачем переліку документів, а відтак підтверджено правомірність рішень податкового органу.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про правомірність оскаржених рішень від 08.08.2024 №11600300/31674204, від 09.09.2024 №11744287/31674204, від 08.10.2024 №11877555/31674204 про відмову у реєстрації податкових накладних від 31.07.2023 №57, від 31.08.2023 №58, від 30.09.2023 №59 в ЄРПН.

У зв'язку з тим, що судом встановлено правомірність винесення оскаржуваних рішень, відсутні правові підстави для зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні.

Оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, судові витрати не підлягають стягненню з відповідачів та залишаються за позивачем.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Західукрпостач» (45407, Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Княгині Ольги, будинок 68; ідентифікаційний код 31674204).

Відповідач 1: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4; ідентифікаційний код ВП 44106679).

Відповідач 2: Державна податкова служба України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8; ідентифікаційний код 43005393).

Суддя Н. В. Стецик