Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 221
Іменем України
25.10.2007
Справа №2-1/12486-2007
За позовом Державного підприємства «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка» (95493, м. Сімферополь, вул. Зовнішня, 14-а, код за ЄДРПОУ 01035271)
До відповідача Мірновської селищної ради АР Крим (97492, м. Євпаторія, смт. Мірний, вул. Сирнікова, 25-а)
Про визнання недійсним рішення та спонукання до виконання певних дій
Суддя Л. О. Ковтун
За участю представників:
Від позивача - Даниленко О. І., довіреність у справі; Юракова О. В., довіреність у справі
Від відповідача - Кашин Ю. Г., довіреність у справі
Сутність спору: Державне підприємство «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка» звернулося до господарського суду АР Крим із позовною заявою та просить визнати недійсним рішення 17 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради від 01.06.2007р. як таке, що відповідає Конституції України та законам України та відмінити його, зобов'язати Мірнівську селищну раду визначити дату засідання сесії згідно з рішнням 15 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради від 04.04.2007р., де належним чином, тобто: гласно у присутності заявника (позивача по справі) та із урахуванням його доводів, заперечень та пропозицій, розглянути питання щодо клопотання позивача від 16.02.2007р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорюване рішення суперечить положенням Постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2007р. №40 (п.2), п. 3 ст. 24, п. 31 ст. 26 Закону України «Про органи місцевого самоврядування в Україні».
09.10.2007р. до господарського суду АР Крим надійшла заява від позивача про уточнення позовних вимог, відповідно якої позивач просить визнати недійсним рішення 17 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради від 01.06.2007р. №V/17-18 «Про клопотання начальника державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АР Крим Дьяченко В. від 25.05.2007р. №412/02-8 про усунення порушень Державним підприємством «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка» вимог земельного законодавства», яке підписано головою Мірновської селищної ради м. Євпаторія Параскивом О. Д., як таке, що не відповідає Конституції України та законам України. Крім того, позивач просить зобов'язати Мірнівську селищну раду визначити дату засідання сесії згідно з п. 1 рішення 15 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради від 04.04.2007р. №V/15-17, яким вирішено відкласти розгляд питання про погодження державному підприємству «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка» меж смежників в проекті землеустрою з відведення земельних ділянок площею 0,1617 га в промислової зоні №2 селища міського типу Мірний м. Євпаторія АР Крим під розширення Мірновської ВЕС до потужності 20,2 МВт з 1-ої ВЕУ типу Т600-48», на якому надати позивачу можливість вказати свої доводи, заперечення та пропозиції з метою відновлення порушення прав позивача з відводу земельної ділянки площею 0,1617га у постійне користування та на цьому засіданні прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою позивача, який розроблено Державним підприємством «Кримгеоінформатіка» на земельну ділянку площею 0,1617га у постійне користування позивача.
Вказана заява прийнята судом до розгляду.
Відповідач на позовних вимогах заперечує та у відзиві на позов зазначив, що оспорюване позивачем рішення у повному обсязі відповідає положенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», діючому земельному законодавству, тощо. Крім того, відповідач зазначив, що наданий позивачем проект землеустрою не містить висновку державної санітарно-епідеміологичної експертизи.
По справі оголошувалася перерва у порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України. Після закінчення перерви слухання по справі було продовжено.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд -
Згідно наказу Державного комітету України по водному господарству від 06.06.2005р. №159 «Про припинення діяльності державного підприємства «Об'єднана дирекція будівництва Північно-Кримського каналу» діяльність останнього була припинена шляхом приєднання його до державного підприємства «Експлуатаційно - технічне управління «Воденергоремналадка», яке було визначено правонаступником майнових прав та обов'язків Державного підприємства «Об'єднана дирекція будівництва Північно-Кримського каналу».
04.04.007р. на 15 сесії 5 скликання Мірновською селищною радою було прийнято рішення №V/15-17 «Про клопотання директора ДП «ЕТУ «Воденергоремналадка» Шалашова В. Н. від 16.02.2006р. №126/01-1 про погодження меж смежників в проекті землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,1617га в промислової зоні №2 селища міського типу Мірний м. Євпаторії АР Крим під розширення Мірновської ВЕМ до потужності 20,2 МВт з 1-ої ВЕУ типу Т600-48».
Зі змісту зазначеного рішення вбачається наступне.
06.02.2004р. Мірновською селищною радою було прийнято рішення №24/15-08-08 на підставі клопотання Державного підприємства «Об'єднана дирекція будівництва Північно-Кримський канал», правонаступником якого є позивач з дійсного спору. Згідно зазначеного рішення позивачу був наданий дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,75 га в промислової зоні №2 в смт. Мірний для будівництва 2 вітроагрегатів.
25.07.2005р. Мірновською селищною радою був затверджений проект землеустрою, розроблений позивачем з дійсного спору, та надана у постійне користування земельна ділянка площею 0,2343 га для обслуговування одного вітроагрегату для розширення Мірновської ВЕС.
За наслідками прийнятого рішення, позивач з дійсного спору отримав державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 0,2343га.
У зв'язку з виділенням коштів ДП «ЕТУ «Воденергоремналадка» звернулося до Мірновської селищної ради із клопотанням про надання земельної ділянки площею 0,25га для обслуговування другого вітроагрегату.
У зв'язку з чим, рішенням Мірновської селищної ради від 23.12.2005р. №4/36-06 «Про переоформлення рішення від 06.02.2004р. №24/15.1-08 державному підприємству «Північно-Кримський канал» на ДП «ЕТУ «Воденергоремналадка».
На підставі зазначеного рішення та рішення від 04.04.007р. 15 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради за №V/15-17 «Про клопотання директора ДП «ЕТУ «Воденергоремналадка» шалашова В. Н. від 16.02.2006р. №126/01-1 про погодження меж смежників в проекті землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,1617га в промислової зоні №2 селища міського типу Мірний м. Євпаторії АР Крим під розширення Мірновської ВЕМ до потужності 20,2 МВт з 1-ої ВЕУ типу Т600-48» позивачем був розроблений проект землеустрою з відведення земельних ділянок загальною площею 0,6572га в промислової зоні №2 селища міського типу Мірний м. Євпаторія для розширення Мірновської ВЕМ до потужності 20,2 МВт з одної вітроенергетичної установки Т600-48.
У подальшому, у зв'язку з виявленими численними порушення, припущеними при складенні проекту відведення земельної ділянки площею 0,6572га, 16.02.2007р. позивачем з дійсного спору був наданий до Мірнівської селищної ради проект землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0.1617 га в промислової зоні №2 під розширення Мірновської ВЕС потужністю 20,2 МВт для погодження меж смежників.
Розглянувши зазначені документи, Мірновська селищна рада прийняла 04.04.007р. на 15 сесії 5 скликання рішення №V/15-17 «Про клопотання директора ДП «ЕТУ «Воденергоремналадка» Шалашова В. Н. від 16.02.2006р. №126/01-1 про погодження меж смежників в проекті землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,1617га в промислової зоні №2 селища міського типу Мірний м. Євпаторії АР Крим під розширення Мірновської ВЕМ до потужності 20,2 МВт з 1-ої ВЕУ типу Т600-48», відповідно якого вирішила з метою залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Мірний м. Євпаторія АР Крим, на підставі п. к) ст.. 12 Земельного кодексу України, ст. 27 Закону України «Про планування та забудову територій», Методики розрахунку суми дольової участі в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища міського типу Мірний в м. Євпаторія АР Крим, затвердженої рішенням Мірновської селищної ради від 22.12.2006р. № V/11-10, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відкласти розгляд питання щодо погодження державному підприємству «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка» меж смежників в проекті землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,1617га в промислової зоні №2 ст. Мірний м. Євпаторія АР Крим під розширення Мірновоської ВЕМ до потужності 20,2 МВт з 1-ої ВЕУ типу Т600-48. Крім того, Мірновська селищна рада п. 2 резолютивної частини зазначеного рішення зобов'язала позивача з дійсного спору прийняти дольову участь в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Мірний м. Євпаторія та виконавчому комітету укласти із позивачем договір про дольову участь в розвитку інфраструктурі селища.
01.06.2007р. на 17 сесії 5 скликання Мірновською селищною радою було прийнято рішення №V/17-18 «Про клопотання начальника державної інспекції по контролю за використанням та охороною земель АР Крим Дьяченка В. від 25.05.2007р. №412/02-8 про усунення порушень державним підприємством «Експлуатаційно-технічну управління «Воденергоремналадка» вимог земельного законодавства».
Відповідно до зазначеного рішення позивачу з дійсного спору було відмовлено у погоджені меж смежників у проекті землеустрою з відведення земельних ділянок площею 0,1617га в промислової зоні №2 смт. Мірний під розширення Мірновської ВЕС до потужності 20,2 МВт з 1-ої ВЕУ типу Т600-48.
Згідно п. 2 зазначеного рішення було вирішено вважати таким, що втратило силу рішення Мірновської селищної ради від 06.02.2004р. №24/15.1-08 «Про надання державному підприємству «Об'єднана дирекція будівництва Північно-Кримського каналу» дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки примірною площею 0,75 га в промислової зоні №2 смт. Мірний для будівництва вітроагрегатів».
У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Твердження відповідача з дійсного спору щодо відсутності у проекті відведення земельної ділянки площею 0,1617 га, промислова зона №2 в смт. Мірний висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи не відповідають дійсним обставинам та спростовуються матеріалами справи.
Так, в матеріалах справи є висновок №420 від 22.11.2004р. Кримської Республіканської СЕС та висновок Євпаторійської міської СЕС від 28.092005р. №188 щодо погодження проекту землеустрою земельної ділянки первісною площею 0,75га.
Зокрема, до матеріалів позовної заяви був доданий акт погодження меж з межниками земельної ділянки та погодження Республіканського комітету з охорони навколишнього природного середовища АР Крим Управління державної екологічної інспекції Західно-Кримського регіону від 02.04.2007р. №02-35, а також висновок №9-2-387/6181 від 27.10.2004р. Державної екологічної експертизи.
Здебільшого, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2007р. №40 «Про встановлення граничного розміру коштів замовників, що залучаються для розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів» кошти замовників не залучаються для розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів у разі спорудження об'єктів будь-якого призначення за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Мірновською селищною радою був неправомірно відкладений розгляд питання рішенням Мірновської селищної ради від 04.04.007р. на 15 сесії 5 скликання рішення №V/15-17 «Про клопотання директора ДП «ЕТУ «Воденергоремналадка» Шалашова В. Н. від 16.02.2006р. №126/01-1 про погодження меж смежників в проекті землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,1617га в промислової зоні №2 селища міського типу Мірний м. Євпаторії АР Крим під розширення Мірновської ВЕМ до потужності 20,2 МВт з 1-ої ВЕУ типу Т600-48», з метою залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Мірний м. Євпаторія АР Крим, на підставі п. к) ст. 12 Земельного кодексу України, ст. 27 Закону України «Про планування та забудову територій», Методикою розрахунку суми дольової участі в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища міського типу Мірний в м. Євпаторія АР Крим, затвердженої рішенням Мірновської селищної ради від 22.12.2006р. № V/11-10, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Більш того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної власності.
Відповідно до положень ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки. Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
При цьому, слід зазначити, що відповідно до положень п. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
А відповідно до положень п.п. 9,10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою. Акти місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Таким чином, законом встановлена можливість скасування місцевою радою лише рішень виконавчих органів місцевих рад.
Законом не встановлено повноважень місцевої ради визнавати власні рішення такими, що втратили чинність. Здебільшого вважається за необхідне зазначити, що визначаючі рішення, яким був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою юридичною особою, за умовою відмови у затвердженні такого проекту, місцева рада по суті скасовує рішення про надання дозволу.
За такими обставинами, суд дійшов висновку, що при винесені рішення від 04.04.007р. 15 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради за №V/15-17 «Про клопотання директора ДП «ЕТУ «Воденергоремналадка» Шалашова В. Н. від 16.02.2006р. №126/01-1 про погодження меж смежників в проекті землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,1617га в промислової зоні №2 селища міського типу Мірний м. Євпаторії АР Крим під розширення Мірновської ВЕМ до потужності 20,2 МВт з 1-ої ВЕУ типу Т600-48» відповідачем був порушений порядок, встановлений ст. 123 Земельного кодексу України.
Проте, суд не може вийти за межі позовних вимог та розглянути питання щодо правомірності прийняття зазначеного рішення, оскільки в матеріалах справи відсутнє відповідне клопотання сторін по справі.
Проте, суд, надавши правову оцінку діям Мірновської селищної ради при прийнятті рішення від 01.06.2007р. 17 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради за №V/17-18 «Про клопотання начальника державної інспекції по контролю за використанням та охороною земель АР Крим Дьяченка В. від 25.05.2007р. №412/02-8 про усунення порушень державним підприємством «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка» вимог земельного законодавства» вважає, що таке рішення має бути визнане недійсним.
Так, відповідно Роз'ясненням Президії Вищого арбітражного суду України N 02-5/35 від 26.01.2000 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
За такими обставинами, позовні вимоги в частині визнання недійсним рішення від 01.06.2007р. 17 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради за №V/17-18 «Про клопотання начальника державної інспекції по контролю за використанням та охороною земель АР Крим Дьяченка В. від 25.05.2007р. №412/02-8 про усунення порушень державним підприємством «Експлуатаційно-технічне управління» «Воденергоремналадка» вимог земельного законодавства» підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог позивача стосовно спонукання Мірновської селищної ради визначити дату засідання сесії згідно з п. 1 рішення 15 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради від 04.04.2007р. №V/15-17, яким вирішено відкласти розгляд питання про погодження державному підприємству «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка» меж смежників в проекті землеустрою з відведення земельних ділянок площе. 0,1617 га в промислової зоні №2 селища міського типу Мірний м. Євпаторія АР Крим під розширення Мірновської ВЕС до потужності 20,2 МВт з 1-ої ВЕУ типу Т600-48», на якому надати позивачу можливість вказати свої доводи, заперечення та пропозиції з метою відновлення порушення прав позивача з відводу земельної ділянки площею 0,1617га у постійне користування та на цьому засіданні прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою позивача, який розроблено Державним підприємством «Кримгеоінформатіка» на земельну ділянку площею 0,1617га у постійне користування позивача, суд вважає їх такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
За умовою недійсності рішення від 01.06.2007р. 17 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради за №V/17-18 «Про клопотання начальника державної інспекції по контролю за використанням та охороною земель АР Крим Дьяченка В. від 25.05.2007р. №412/02-8 про усунення порушень державним підприємством «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка» вимог земельного законодавства», Мірновська селищна рада зобов'язана розглянути проект відведення земельної ділянки площею 0,1617га у порядку та строки, встановленому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та с 123 Земельного кодексу України.
При цьому, відповідно до ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлений порядок та строки проведення сесії місцевою радою. А відповідно до п. 5 ст. 46 зазначеного закону встановлено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.
При цьому, у розумінні ст. 12 Господарського процесуального кодексу України не є предметом розгляду у господарському процесі питання з визначення строків проведення сесій та питань, які має розглянути на сесії місцева рада.
За такими підставами, провадження по справі в частині позовних вимог щодо спонукання Мірновської селищної ради визначити дату засідання сесії згідно з п. 1 рішення 15 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради від 04.04.2007р. №V/15-17, яким вирішено відкласти розгляд питання про погодження державному підприємству «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка» меж смежників в проекті землеустрою з відведення земельних ділянок площе. 0,1617 га в промислової зоні №2 селища міського типу Мірний м. Євпаторія АР Крим під розширення Мірновської ВЕС до потужності 20,2 МВт з 1-ої ВЕУ типу Т600-48», на якому надати позивачу можливість вказати свої доводи, заперечення та пропозиції з метою відновлення порушення прав позивача з відводу земельної ділянки площею 0,1617га у постійне користування, підлягає припиненню у порядку п. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Додатково суд зазначає, що позовні вимоги щодо спонукання Мірновської селищної ради затвердити проект відведення земельної ділянки площею 0,1617га не можуть бути розглянути судом по суті, оскільки позивачем не наданий сам проект відведення, у зв'язку з чим у суду відсутня можливість щодо надання правової оцінки матеріалам проекту з питання їх відповідності закону та повноти, у зв'язку з чим, позов в частині спонукання Мірновської селищної ради затвердити проект землеустрою земельної ділянки площею 0,1617га суд залишає без розгляду у порядку п. 5 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України.
За такими обставинами, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
При цьому, відповідно до положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати стягуються з відповідача пропорційно задоволеним вимогам позивача зі спору.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ст. 80, п. 5 ст. 81, ст.ст. 49, 82-84 ГПК України, суд -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати недійсним рішення від 01.06.2007р. 17 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради за №V/17-18 «Про клопотання начальника державної інспекції по контролю за використанням та охороною земель АР Крим Дьяченка В. від 25.05.2007р. №412/02-8 про усунення порушень державним підприємством «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка» вимог земельного законодавства».
3. В частині позовних вимог щодо спонукання Мірновської селищної ради визначити дату засідання сесії згідно з п. 1 рішення 15 сесії 5 скликання Мірновської селищної ради від 04.04.2007р. №V/15-17, яким вирішено відкласти розгляд питання про погодження державному підприємству «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка» меж смежників в проекті землеустрою з відведення земельних ділянок площею 0,1617 га в промислової зоні №2 селища міського типу Мірний м. Євпаторія АР Крим під розширення Мірновської ВЕС до потужності 20,2 МВт з 1-ої ВЕУ типу Т600-48», на якому надати позивачу можливість вказати свої доводи, заперечення та пропозиції з метою відновлення порушення прав позивача з відводу земельної ділянки площею 0,1617га у постійне користування, провадження по справі припинити.
4. Позов в частині вимог щодо спонукання Мірновської селищної ради прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою Державного підприємства «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка», який розроблено Державним підприємством «Кримгеоінформатіка» на земельну ділянку площею 0,1617га, залишити без розгляду.
5. Стягнути з Мірновської селищної ради (97492, м. Євпаторія, смт. Мірний, вул. Сирнікова, 25-а) на користь Державного підприємства «Експлуатаційно-технічне управління «Воденергоремналадка» Державного комітету України по водному господарству (95493, м. Сімферополь, вул. Зовнішня, 14-а, код за ЄДРПОУ 01035271) 85,00 грн. державного мита та 59,00 грн. витрат зі сплати послуг на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набуття рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Ковтун Л.А.