вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
09 квітня 2025 рокум. Кропивницький Справа № 912/624/25
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Закуріна М. К., розглянувши справу
за позовом Олександрійської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Проперті Інвестмент Груп»
про стягнення 45622,07 грн,
12.03.2025 Олександрійська міська рада звернулася з позовом про стягнення з ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» 45622,07 грн.
У якості обґрунтування власної позиції Олександрійська міська рада вказала, що:
- відповідачу на праві власності належить 17/50 частки нерухомого майна у складі будівель та споруд, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 ;
- майно розміщене на земельній ділянці площею 1,9027 га, яка має кадастровий номер 3510300000:15:653:0014 та відповідну нормативно-грошову оцінку;
- користуючись земельною ділянкою відповідач не сплачував за неї орендну плату у період з 01.01.2024 по 31.03.2025, у зв'язку з чим набув грошові кошти у сумі 456222,07 грн без достатньої правової підстави,
- правовою підставою позову є положення статей 1212-1214 Цивільного кодексу України.
Ухвалою від 13.03.2025 Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного провадження та установив сторонам строки для подачі процесуальних заяв.
Як слідує з довідки поштового оператора стосовно поштової кореспонденції суду № 0601123151562 ухвала суду не вручена адресатові - ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» у зв'язку з відсутністю за відповідною адресою. Зокрема, ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 , та на цю ж адресу суд направив копію ухвали від 13.03.2025.
Отже, Суд вжив усі належні заходи для повідомлення ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» стосовно розгляду справи в суді.
Суд також зазначає, що ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» відзиву на позов не подало, а тому справа розглянута за наявними у ній документами та доказами, наданими Олександрійською міською радою.
19.10.2022 Господарський суд Кіровоградської області ухвалив рішення у справі № 912/1114/22 за позовом Олександрійської міської ради до ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» про стягнення 79481,82 грн.
Рішенням Суд установив обставини, які не підлягають повторному доказуванню у межах розгляду даної справи.
Зокрема за рішенням Суду від 19.10.2022:
- 11.12.2018 між Державним відкритим акціонерним товариством «Олександрійська автобаза» Дочірнього підприємства Державної холдингової компанії «Олександріявугілля» (Продавець) та ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» (Покупець) укладено нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу, за яким у власність ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» передано нерухоме майно - 17/50 часток будівель та споруд, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 ;
- право власності на нерухоме майно зареєстровано за ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» в реєстрі 11.12.2018;
- рішенням Олександрійської міської ради № 723 від 10.05.2019 внесено зміни до Державного земельного кадастру щодо уточнення адреси земельної ділянки площею 4,8143 га кадастровий номер 3510300000:15:659:0005 з АДРЕСА_1 на АДРЕСА_1 та надано ОСОБА_1 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу вказаної земельної ділянки на три окремих земельних ділянок: площею 2,8060 га, з присвоєнням окремої поштової адреси: АДРЕСА_1 для подальшої передачі в оренду ОСОБА_1 , площею 1,9027 га для подальшого розподілу між власниками нерухомого майна, розміщеного на даній ділянці, площею 0,1056 га для подальшого віднесення до земель запасу;
- згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.05.2022, щодо земельної ділянки площею 1,9027 га по АДРЕСА_1 присвоєно кадастровий номер 3510300000:15:653:0014, форма власності - комунальна, цільове призначення - 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, категорії земель - землі промисловості, транспорту, зв'зку, енергетики, оборони та іншого призначення;
- відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 08.06.2022, зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку кадастровий номер 3510300000:15:653:0014 площею 1,9027 га в особі Олександрійської міської ради;
- 16.02.2021 Олександрійська міська рада звернулась, у тому числі, до ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» з листом про укладення договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3510300000:15:653:0014 під нерухомими майном, а 21.01.2022 повторно.
Відповідно до Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9958307282024 від 09.12.2024 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510300000:15:653:0014 на 2024 рік складає 2096786,97 грн.
Як слідує з Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9958307282024 від 21.02.2025 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510300000:15:653:0014 на 2025 рік складає 2347455,49 грн.
Згідно з таблицею 1.1. «Ставки орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території Олександрійської територіальної громади» до «Положення про справляння місцевих податків і зборів на території Олександрійської територіальної громади», затвердженого рішенням міської ради № 609 від 12.05.2023 «Про місцеві податки і збори» Олександрійська міська рада визначила ставку орендної плати для земель «для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства» у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки.
За твердженнями Олександрійської міської ради ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» не уклало з нею договір оренди земельної ділянки, на якій знаходиться належне йому нерухоме майно, у зв'язку з чим втрати бюджету складають 45622,07 грн за період з 01.01.2024 по 31.03.2025.
Щодо користування земельною ділянкою ТОВ «Проперті Інвестмент Груп»
Стаття 80 Земельного кодексу України (надалі ЗК України) визначає, що суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Своєю чергою, стаття 116 ЗК України встановлює, що юридичні особи набувають права користування земельними ділянками за рішеннями органів місцевого самоврядування у межах їх повноважень шляхом передачі їх у користування.
Отож, правом на передачу земельних ділянок комунальної власності в оренду наділені відповідні органи місцевого самоврядування (міські ради), а набуття права користування ними виникає за наслідками відповідної передачі та укладення договору оренди.
Частина 1 статті 93 ЗК України та стаття 1 Закону України «Про оренду землі» встановлюють, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
За статтею 13 того ж Закону договором оренди землі є договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Підпункт «в» частини 1 статті 96 ЗК України зобов'язує землекористувача своєчасно сплачувати орендну плату, а частина 1 статті 21 Закону України «Про оренду землі» визначає, що нею є платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Обов'язок орендаря земельної ділянки своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку встановлений також статтею 25 Закону України «Про оренду землі».
З наведених правових положень слідує, що з моменту набуття особою права власності на нерухоме майно, яке розміщене на певній земельній ділянці, у неї з наступного дня виникає право на оформлення права землекористування земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, у встановленому законом порядку, у тому числі шляхом укладення договору оренди із власником земельної ділянки. А укладення договору оренди з визначеним розміром орендної плати за землю є обов'язковим для такої особи з метою оформлення прав землекористування. При цьому невикористання нерухомого майна за його функціональним призначенням не впливає на сам факт користування земельною ділянкою, на якій цей об'єкт знаходяться, оскільки розміщення об'єктів нерухомості на земельній ділянці саме по собі становить користування нею.
У цьому контексті Суд установив, що ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» володіє часткою нерухомого майна у розмірі 17/50, а саме з 11.12.2018, що вказує на землекористування земельною ділянкою, на якій воно розміщене, але не сплачувало орендну плату за таке користування.
Відтак, з моменту набуття ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» права власності на частку нерухомого майна, яке розміщене на земельній ділянці, у нього з наступного дня виникло право на оформлення права землекористування земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, у встановленому законом порядку, у тому числі шляхом укладення договору оренди із власником земельної ділянки, тобто Олександрійською міською радою. А укладення договору оренди з визначеним розміром орендної плати за землю є обов'язковим для нього з метою оформлення прав землекористування.
Наявний обов'язок на оформлення земельних правовідносин вказує на ініціативу у оформленні, яка повинна бути присутньою у ТОВ «Проперті Інвестмент Груп», у незалежності від відсутності ініціативи на укладення договору в Олександрійської міської ради.
У спорі Суд установив, що Олександрійська міська рада не передавала ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» в оренду земельну ділянку, на якій знаходиться його частка нерухомого майна, та не приймала відповідного рішення.
Отож, ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» користувалося земельною ділянкою у спірний період (з 01.01.2024 по 31.03.2025), але не сплачувало орендну плату за таке користування.
Щодо розміру орендної плати
Плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у вигляді земельного податку або орендної плати (підпункт 14.1.147 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України).
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України).
Відповідно до частини 2 статті 20 та частини 3 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Отже, основою для визначення розміру орендної плати для земель комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель та розмір ставки орендної плати.
У цьому контексті Суд установив, що земельна ділянка з кадастровим номером 3510300000:15:653:0014 відноситься до земель, які призначені «для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства», що слідує з Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-000372742025 від 21.02.2025. Нормативно-грошова оцінка цієї земельної ділянки на 2024 рік складає 2096786,97 грн, а на 2025 рік - 2347455,49 грн, що підтверджується Витягами із технічної документації з нормативної грошової оцінки. У свою чергу, розмір ставки орендної плати щодо неї становить 5 %, що вбачається з таблиці 1.1. Положення про справляння місцевих податків і зборів на території Олександрійської територіальної громади.
Відповідно до пункту 286.6. статті 286 ПК України за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб: 1) у рівних частинах - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; 2) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності; 3) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі; за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.
Податковий кодекс України не містить аналогічної правової норми щодо розрахунку розміру орендної плати у випадку наявності на земельній ділянці декількох співвласників будівлі, але за наслідками застосування аналогії закону Суд уважає, що ці положення можуть бути застосовані в аналогічному випадку при розрахунку розміру орендної плати.
У спорі Олександрійська міська рада вимоги окреслила виходячи від частки будівель і споруд, яка належить ТОВ «Проперті Інвестмент Груп», а тому застосування такої правової норми є правомірним.
Щодо наслідків безоплатного користування земельною ділянкою
Частина друга статті 152 ЗК України встановлює право власника земельної ділянки вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Відносини, які виникають у зв'язку із безпідставним отриманням чи збереженням майна регулюються главою 83 ЦК України. Так, відповідно до частин 1 та 2 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно; особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала; положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відтак, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї земельної ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки.
Суд установив, що ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» не уклало з Олександрійською міською радою договір оренди земельної ділянки, не сплачувало орендну плату, а тому фактично безоплатно користувалося нею. За наявності безоплатного користування земельною ділянкою воно набуло відповідну вартість (суму орендної плати, яку мало би сплатити при укладенні договору оренди) користування, а тому повинне сплатити її Олександрійській міській раді, як власнику земельної ділянки.
На підставі викладеного Суд висновує, що ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» у період з 01.01.2024 по 31.03.2025 користувалося земельною ділянкою без укладення договору оренди. Вартість такого користування складає 45622,07 грн, виходячи із розрахунку:
1) з 01.01.2024 по 31.12.2024 - 2096786,97 грн х 17/50 х 5% = 35645,38 грн;
2) з 01.01.2025 по 31.03.2025 - 2347455,49 х 17/50 х 5 % х 3 місяці : 12 місяців = 9976,69 грн;
3) 35645,38 грн + 9976,69 грн = 45622,07 грн.
У зв'язку з наведеним, у відповідності до частини 1 статті 1212 ЦК України ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» повинне повернути кошти, яка складають вартість користування земельною ділянкою, Олександрійській міській раді, оскільки фактично воно їх зберегло у себе без достатньої правової підстави.
На підставі викладеного, за результатами оцінки доказів, з урахуванням факту несплати ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» 45622,07 грн у добровільному порядку, доведеністю Олександрійською міською радою власних вимог та не спростуванням їх, Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Судовими витратами у справі є витрати Олександрійської міської ради на сплату судового збору у сумі 3028 грн.
У відповідності до пункту 1 частини 4 статті 129 ГПК України судовий збір у випадку задоволення позовних вимог покладається на відповідача.
Отже, на ТОВ «Проперті Інвестмент Груп» покладається судовий збір, сплачений Олександрійською міською радою, у сумі 3028 грн.
На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 238, 240 ГПК України,
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Проперті Інвестмент Груп» (вул. Заливна, б. 31-Б, кв. 128, м. Суми, 40034, ідентифікаційний код 42349892) на користь Олександрійської міської ради Кіровоградської області (пр. Соборний, 59, м. Олександрія, Кіровоградської області, 28000, ідентифікаційний код 33423535) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати у сумі 45622,07 грн та 3028 грн компенсації по сплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.К. Закурін
Копії рішення направити:
- Олександрійській міській раді в електронній формі до електронного кабінету;
- ТОВ "Проперті Інвестмент Груп": 40034, Сумська область, м. Суми, вул. Заливна, б. 31Б, кв. 128.