номер провадження справи 15/177/24
27.03.2025 Справа № 908/2773/24
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова Ігоря Сергійовича, розглянувши матеріали
за позовом Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький легкоатлетичний манеж», 04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, буд. 23, каб. 8.4
про стягнення коштів
за участю секретаря судового засідання Пікалової І.С.
за участю представників сторін та учасників процесу:
від позивача: Дорошенко К.В., самопредставництво, виписка з ЄДР від 26.04.2024;
від відповідача: Новинський О.В., адвокат, ордер серії АІ № 1787089 від 07.01.2025 (в режимі відеоконференції)
установив
18.10.2024 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької міської ради до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький легкоатлетичний манеж» про стягнення заборгованості за договорами оренди землі від 13.10.2017 № 201705000100466, від 13.10.2017 № 201705000100467 за період з 01.01.2022 по 30.06.2024 в розмірі 1 604 145,56 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.10.2024, справу № 908/2773/24 передано на розгляд судді Горохову І.С.
Ухвалою суду від 29.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2773/24 в порядку загального позовного провадження. Присвоєно справі номер провадження 15/177/24. Підготовче засідання призначено 28.11.2024 о 10:00 год.
Ухвалою від 28.11.2024 відкладено підготовче засідання на 18.12.2024 о 10:00 год.
18.12.2024 на адресу суду надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи та поновлення строк на подання відзиву на позовну заяву у справі.
Ухвалою суду від 18.12.2024, окрім іншого, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів; підготовче засідання відкладено на 16.01.2025 об 11:30 год.; задоволено заяву відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький легкоатлетичний манеж» про надання строку для подання відзиву і поновлено відповідачу пропущений процесуальний строк для подання відзиву. Ухвалено відповідачу в строк до 03.01.2025 надати до суду відзив на позовну заяву із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача щодо позову; після одержання відповіді на відзив - підготувати заперечення із викладенням своїх пояснень, міркувань та аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів і мотиви їх визнання або відхилення. Позивачу визначено у строк до 10.01.2025 надати відповідь на відзив із зазначенням своїх пояснень, міркувань та аргументів щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та наведенням мотивів їх визнання або відхилення.
Відповідачем 03.01.2025 через підсистему “Електронний суд» направлено до суду відзив на позовну заяву.
10.01.2025 через підсистему “Електронний суд» від позивача до суду надійшла відповідь на відзив.
13.01.2025 через підсистему “Електронний суд» до суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 13.01.2025 задоволено заяву представника відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізький легкоатлетичний манеж» адвоката Новинського Олега Володимировича про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 16.01.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу № 908/2773/24 до судового розгляду по суті на 20.02.2025 о 10:30 год. Під час розгляду справи по суті оголошувалась перерва.
18.02.2025 на адресу суду від відповідача надійшли додаткові пояснення по справі.
25.03.2025 до суду від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі.
26.03.2025 від позивача надійшло клопотання про доручення доказів.
У судовому засіданні 27.03.2025 здійснювався звукозапис судового процесу за допомогою програмно-апаратного комплексу “Акорд».
Судом перевірено повноваження представників сторін. Відводів складу суду не заявлено.
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з наступних підстав: між позивачем та відповідачем укладено два договори оренди землі. Позивач вважає, що відповідач неналежним чином виконує умови договорів в частині сплати орендної плати за землю, що призвело до утворення заборгованості з орендної плати у розмірі 1 604 145,56 грн, яку позивач просить стягнути.
Відповідач щодо позову заперечив та зазначив, що ним належним чином виконуються умови договорів оренди землі та сплачується орендна плата. Також вважає нарахування орендної плати за 10 місяців 2022 року безпідставним, оскільки законодавством дозволено не нараховувати та не сплачувати орендну плату за земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій, до якої відносився Запорізький район у період часу з 12.03.2022 року по 31.12.2022 року. Просить у позові відмовити повністю.
Позивач у відповіді на відзив зазначив, що на території міста Запоріжжя бойові дії не велися, ракетні обстріли міста Запоріжжя не відносяться до бойових дій. Міською радою рішення щодо звільнення від орендних платежів будь-яких користувачів/орендарів земельних ділянок на території міста Запоріжжя не приймалося. Зміни до договорів оренди землі не вносилися. Заходи щодо врегулювання з позивачем питання сплати орендної плати за період з 01.01.2022 по 30.06.2024 відповідачем не вживалися. Нормативна грошова оцінка землі повинна визначатися з урахуванням рішення міської ради від 2015 року та умов договорів. З 2016 року міською радою не приймались рішення про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки землі.
Відповідач у запереченнях зазначив, що з урахуванням позиції Верховного Суду, суди можуть використовувати дані, зокрема з наказу № 309 для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній територій України. Віднесення Запорізького району в період часу з 12.03.2022 по 31.12.2022 до території активних бойових дій є нормативно визначеним фактом. Звільнення від сплати орендної плати відбувається з урахуванням змін внесених до законодавства, а не на підставі рішення міської ради. Розрахунок заборгованості позивача є помилковим, оскільки він не враховує період звільнення від сплати орендної плати за землю. Заборгованість перед позивачем на час вирішення спору в суді відсутня.
У додаткових поясненнях відповідач навів контр розрахунок із посилання на платіжні документи про перерахування коштів з орендної пати за землю за спірний період та з урахуванням періоду звільнення від сплати.
Позивачем додатково надано інформацію щодо сплаченої відповідачем орендної плати за землю за період з 01.07.2024 по 01.03.2025.
Після судових дебатів суд оголосив про перехід до стадії ухвалення рішення із повідомленням часу проголошення скороченого рішення. У судому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд установив.
13.10.2017 між Запорізькою міської радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Спорт-Крафт» (орендар, ідентифікаційний код юридичної особи 39116140) укладено договір оренди землі № 201705000100466.
Відповідно до умов договору оренди землі:
п. 3 в оренду передається земельна ділянка площею 0,2565 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:05:004:0176;
п. 6 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 941 789,40 грн;
п. 11 договір укладено до 21.06.2027;
п. 12 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 118 253,68 грн, що складає три відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2017 року.
13.10.2017 між Запорізькою міської радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Спорт-Крафт» (орендар, ідентифікаційний код юридичної особи 39116140) укладено договір оренди землі № 201705000100467.
Відповідно до умов договору оренди землі:
п. 3 в оренду передається земельна ділянка площею 2,4598 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:05:004:0182;
п. 6 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 40 731 582,22 грн;
п. 11 договір укладено до 21.06.2036;
п. 12 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 1 221 947,47 грн, що складає три відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2017 року.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом юридичної особи на час звернення позивача до суду значиться інформація про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький легкоатлетичний манеж».
Зміна назви юридичної особи тягне за собою тільки правовий наслідок проведення державної реєстрації змін, пов'язаних із зміною назви, до відомостей про юридичну особу, що мітяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Отже, з метою належного захисту своїх порушених прав Запорізькою міською радою подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький легкоатлетичний манеж» (ідентифікаційний код юридичної особи 39116140).
Відповідно до даних з офіційного сайту Державної податкової служби України (https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki-novini/print-553960.html) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання статті 289 Податкового кодексу України листом від 11.01.2022 № 6-28-0,222-275/2-22 повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996 - 2021 роки.
Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов'язання на наступний рік.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2017-2021 роки (2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,1) = 1,1.
Як зазначає позивач, відповідачем за період з 01.01.2022 по 30.06.2024 частково здійснювалась оплата орендної плати за користування земельними ділянками, а саме:
2022 рік
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:004:0176
3 941 789,40 грн (нго 2017) * (К 2017-2021) * 3% = 3 941 789,40 грн (нго 2017) * 1,1 * 3% = 4 335 968,34 грн (нго 2021)* 3% = 130 079,05 грн (розмір орендної плати за період з 01.01.2022-31.12.2022)
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:004:0182
40 731 582,22 грн (нго 2017) * (К 2017-2021) * 3% = 40 731 582,22 грн (нго 2017) * 1,1 * 3% = 44 804 740,44 грн (нго 2021) * 3% = 1 344 142,21 грн (розмір орендної плати за період з 01.01.2022-31.12.2022)
130 079,05 грн + 1 344 142,21 грн - 831 926,83 грн (сплачена орендна плата за період з 01.01.2022 по 31.12.2022) = 642 294,43 грн (заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2022 по 31.12.2022)
Відповідно до даних з офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (https://land.gov.ua/pro-indeksatsiiu-normatyvnoi-hroshovoi-otsinky-zemel-za-2022-rik) значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 рік становить для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) - 1,15.
2023 рік
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:004:0176
3 941 789,40 грн (нго 2017) * (К 2017-2022) * 3% = 3 941 789,40 грн (нго 2017) * 1,265 * 3% = 4 986 363,60 грн (нго 2022) * 3% = 149 590,90 грн (розмір орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023)
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:004:0182
40 731 582,22 грн (нго 2017) * (К 2017-2022) * 3% = 40 731 582,22 грн (нго 2017) * 1,265 * 3% = 51 525 451,50 грн (нго 2022)* 3% = 1 545 763,54 грн (розмір орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023)
149 590,90 грн + 1 545 763,54 грн - 914 693,70 грн (сплачена орендна плата за період з 01.01.2023 по 31.12.2023) = 780 660,74 грн (заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023)
Відповідно до даних з офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (https://land.gov.ua/pro-indeksatsiiu-normatyvnoi-hroshovoi-otsinky-zemel-za-2023-rik) значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2023 рік становить для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) - 1,051.
2024 рік
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:004:0176
4 986 363,30 грн (нго 2022) * (К 2023) * 3% = 4 986 363,60 грн (нго 2022) * 1,051 * 3% = 5 240 668,14 грн (нго 2023) * 3% = 157 220,04 грн (розмір орендної плати за період з 01.01.2024 по 31.12.2024)
157 220,04 грн / 12 * 6 = 78 610,02 грн.
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:004:0182
51 525 451,50 грн (нго 2022) * (К 2023) * 3% = 51 525 451,50 грн (нго 2022) * 1,051 * 3% = 54 153 249,52 грн (нго 2023) * 3% = 1 624 597,48 грн (розмір орендної плати за період з 01.01.2024 по 31.12.2024)
1 624 597,48 грн / 12 * 6 = 812 298,72 грн (розмір орендної плати за період з 01.01.2024 по 30.06.2024).
78 610,02 грн + 812 298,72 грн - 709 718,35 грн (сплачена орендна плата за період з 01.01.2024 по 30.06.2024) = 181 190,39 грн (заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2024 по 31.12.2024)
Загальна сума боргу за період з 01.01.2022 по 30.06.2024: 642 294,43 грн + 780 660,74 грн + 181 190,39 грн = 1 604 145,56 грн.
Також позивачем надано звіт про рух коштів на рахунках з 01.07.2024 по 31.12.2024 в якому відображено оплату відповідачем орендної плати з червня 2024 по лютий 2025 року на загальну суму 1 152 582,56 грн.
Відповідачем надано контр розрахунок та платіжні документи про перерахування коштів в рахунок оплати орендної плати за користування земельними ділянками.
2022 рік
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:004:0176
Згідно із Витягу Держгеокадастру № 6438/33-22 від 17.02.2022 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 2 168 091,90 грн.
Розмір орендної плати 2 168 091,90 грн * 3% = 65 042,76 грн : 12 міс = 5420,23 грн.
Сплачено 37 941,61 грн, а саме: платіжне доручення № 61 від 22.02.2022 на суму 5420,23 грн; платіжне доручення № 24 від 22.07.2022 на суму 5420,23 грн; платіжне доручення № 25 від 22.07.2022 на суму 5420,23 грн; платіжне доручення № 26 від 22.07.2022 на суму 5420,23 грн; платіжне доручення № 16 від 30.06.2022 на суму 5420,23 грн; платіжне доручення № 32 від 29.07.2022 на суму 5420,23 грн; платіжне доручення № 41 від 30.08.2022 на суму 5420,23 грн.
Відповідачем була подана уточнююча податкова декларація з плати за землю № 9165742347 від 10.07.2023.
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:004:0182
Згідно із Витягу Держгеокадастру № 6435/33-22 від 17.02.2022 нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 44 807 470,82 грн.
Сплачено 784 130,76 грн, а саме: платіжне доручення № 60 від 22.02.2022 на суму 112 018,68 грн; платіжне доручення № 27 від 22.07.2022 на суму 112 018,68 грн; платіжне доручення № 28 від 22.07.2022 на суму 112 018,68 грн; платіжне доручення № 28 від 22.07.2022 на суму 112 018,68 грн; платіжне доручення № 29 від 22.07.2022 на суму 112 018,68 грн; платіжне доручення № 15 від 30.06.2022 на суму 112 018,68 грн; платіжне доручення № 33 від 29.07.2022 на суму 112 018,68 грн; платіжне доручення № 40 від 30.08.2022 на суму 112 018,68 грн.
Відповідачем була подана уточнююча податкова декларація з плати за землю, реєстраційний номер 915742347 від 10.07.2023.
2023 рік
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:004:0176
Згідно із Витягу Держгеокадастру № 6438/33-22 від 17.02.2022 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 2 168 091,90 грн.
Розмір орендної плати 2 168 091,90 грн * 1,0 (нго 2021) * 1,15 (нго 2022) * 3% (витяг з Держгеокадастру № 6438/33-22 від 17.02.2022) = 74 799,17 грн : 12 міс = 6233,26 грн.
Сплачено 43 632,82 грн, а саме: платіжне доручення № 114 від 27.07.2023 на суму 6233,26 грн; платіжне доручення № 142 від 29.08.2023 на суму 6233,26 грн; платіжне доручення № 178 від 28.09.2023 на суму 6233,26 грн; платіжне доручення № 194 від 27.10.2023 на суму 6233,26 грн; платіжне доручення № 207 від 29.11.2023 на суму 6233,26 грн; платіжне доручення № 221 від 29.12.2023 на суму 6233,26 грн; платіжне доручення № 244 від 29.01.2024 на суму 6233,26 грн.
Зарахував за рахунок переплати у 2022 році на суму 31 166,30 грн.
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:004:0182
Розмір орендної плати 44 807 470,82 грн * 1,0 (нго 2021) * 1,15 (нго 2022) * 3% (витяг з Держгеокадастру № 6438/33-22 від 17.02.2022) = 128 821,48 грн.
Сплачено 901 750,36 грн, а саме: платіжне доручення № 115 від 27.07.2023 на суму 128 821,48 грн; платіжне доручення № 143 від 29.08.2023 на суму 128 821,48 грн; платіжне доручення № 179 від 28.09.2023 на суму 128 821,48 грн; платіжне доручення № 193 від 27.10.2023 на суму 128 821,48 грн; платіжне доручення № 207 від 29.11.2023 на суму 128 821,48 грн; платіжне доручення № 221 від 29.12.2023 на суму 128 821,48 грн; платіжне доручення № 244 від 29.01.2024 на суму 128 821,48 грн.
Зараховано за рахунок переплати у 2022 році у сумі 644 107,40 грн.
2024 рік
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:004:0176
Згідно із Витягу Держгеокадастру № 6438/33-22 від 17.02.2022 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 2 168 091,90 грн.
Розмір орендної плати 2 168 091,90 грн * 1,0 (нго 2021) * 1,15 (нго 2022) * 1,051 (нго 2023) * 3% = 78 613,93 грн : 12 міс = 6552,16 грн.
Сплачено 78 613,93 грн, а саме: платіжне доручення № 2634 від 29.02.2024 на суму 6552,30 грн; платіжне доручення № 274 від 20.03.2024 на суму 6552,30 грн; платіжне доручення № 290 від 19.04.2024 на суму 6552,30 грн; платіжне доручення № 302 від 17.05.2024 на суму 6552,30 грн; платіжне доручення № 319 від 20.06.2024 на суму 6552,30 грн; платіжне доручення № 332 від 22.07.2024 на суму 6552,30 грн; платіжне доручення № 345 від 29.02.2024 на суму 6552,30 грн; платіжне доручення № 366 від 30.09.2024 на суму 6552,30 грн; платіжне доручення № 381 від 24.10.2024 на суму 6552,30 грн; платіжне доручення № 403 від 29.11.2024 на суму 6552,30 грн; платіжне доручення № 411 від 24.12.2024 на суму 6552,30 грн; платіжне доручення № 429 від 28.01.2025 на суму 6552,26 грн.
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:004:0182
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки 44 807 470,82 грн (витяг з Держгеокадастру 6435/33-22 від 17.02.2022)
Розмір орендної плати 44 807 470,82 грн * 1,0 (нго 2021) * 1,15 (нго 2022) * 1,051 (нго 2023) * 3% = 1 624 696,49 грн : 12 міс = 135 391,37 грн.
Сплачено 1 624 696,49 грн, а саме: платіжне доручення № 263 від 29.02.2024 на суму 135 391,37 грн; платіжне доручення № 247 від 20.03.2024 на суму 135 391,37 грн; платіжне доручення № 290 від 19.04.2024 на суму 135 391,37 грн; платіжне доручення № 302 від 17.05.2024 на суму 135 391,37 грн; платіжне доручення № 319 від 20.06.2024 на суму 135 391,37 грн; платіжне доручення № 332 від 22.07.2024 на суму 135 391,37 грн; платіжне доручення № 345 від 29.02.2024 на суму 135 391,37 грн; платіжне доручення № 366 від 30.09.2024 на суму 135 391,37 грн; платіжне доручення № 381 від 24.10.2024 на суму 135 391,37 грн; платіжне доручення № 403 від 29.11.2024 на суму 135 391,37 грн; платіжне доручення № 411 від 24.12.2024 на суму 135 391,37 грн; платіжне доручення № 429 від 28.01.202 на суму 135 391,37 грн.
Несвоєчасна сплата орендної плати за землю стала підставою для подачі позову до суду.
Позиція суду щодо спору.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 13 договору).
Пунктом 14 договору визначено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни розмірів земельного податку; підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства, затвердження нової нормативної грошової оцінки (п. п. 15.2, 15.3, 15.5, 15.6 п. 15 договору).
Відповідно до п. 18 договору земельна ділянка передається в Оренду для розташування спортивного манежу (функціональне призначення). Цільове призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування, інших будівель громадської забудови (секція В 03.15).
Орендар зобов'язаний використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до умов договору та виконувати умови викладені у пункті 34 даного договору (п. п. 1.9.2. п. 19 договору).
Згідно із підпункту 34.4 пункту 34 договору на орендаря покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.
Відповідно до підпункту 34.6 пункту 34 договору орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
Підпунктом 34.17 пункту 34 договору передбачено, що у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення Запорізькою міською радого та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний звернутись до орендодавця із заявою про внесення змін до пункту 12 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів. У випадку невиконання орендарем вищевказаного обов'язку та/ або відсутності укладеної додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі протягом 3 місяців з дати подачі заяви, вказаної у даному пункті, це є підставою для одностороннього розірвання договору оренди землі орендодавцем та/або стягнення з орендаря збитків, що складаються з неоплаченої суми орендної плати за весь строк її недоплати, та/або звернення Запорізької міської ради до суду з вимогою викласти договір оренди в частині розміру орендної плати у новій редакції.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що переламі або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
У ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької інших видів діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ «Податок па майно») об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, підпункту 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.
Згідно із ст. 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, ецо орендна плгпа за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За положеннями статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Тож, згідно із положеннями ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Цивільні зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів.
Відповідно до ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) мас право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України, яка кореспондується з приписами ст. 759 ЦК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на повний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно з ч. 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата,, розмір якої встановлюється договором найму.
За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом ЗО календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).
За змістом ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, п за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання га інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до приписів ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на відповідача покладено обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельними ділянками за договорами.
При здійсненні розрахунку заборгованості з орендної плати за землю та контр розрахунку між позивачем та відповідачем наявні розбіжності в нормативно грошовій оцінці, яка застосовувалась під час визначення розміру орендної плати за землю.
З приводу застосування нормативної грошової оцінки землі суд зазначає наступне.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років (стаття 18 Закону України «Про оцінку землі»).
За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (стаття 20 Закону України «Про оцінку землі»).
Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які містяться у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
Витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі «реального часу», тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.
Зазначений правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 29 травня 2020 року у справі № 922/2843/19, від 02 червня 2020 року у справі № 922/2845/19, від 07 липня 2020 року у справі № 922/3208/19, від 07 вересня 2020 року у справі № 922/3671/19, від 28 вересня 2020 року у справі № 922/4073/19, від 02 червня 2021 року у справі № 904/2269/19, від 09 грудня 2021 року у справі № 922/4264/20, наведених заявником як підставу касаційного оскарження.
Належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, які містять інформацію щодо предмета спору (постанова Верховного Суду від 01 березня 2023 року справі № 751/1543/19).
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативну грошову оцінку (вартість земельної ділянки), а інформація (дані), визначена у цьому витязі, є обов'язковою під час проведення розрахунку (визначення) орендної плати, суми, яку мав отримати власник земельної ділянки за звичайних умов.
30.06.2015 Запорізькою міського радою прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» (опубліковано на офіційному сайті Запорізької міської ради https://zp.gov.ua/uk/sessions/45resolution/4150) згідно із яким впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки землі з 01.01.2015. Рішення № 7 опубліковано 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ», набрало законної сили з 01.01.216.
Договір оренди землі № 201705000100466 укладено між сторонами 13.10.2017, тобто після набрання рішенням чинності, що свідчить про застосування нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером: 2310100000:05:004:0176 відповідності до нової нормативної грошової оцінки.
На час вирішення спору в суді Запорізькою міською радою не приймались нормативно-правові акти, щодо затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Позивачем здійснено розрахунок розміру орендної плати на підставі витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 04.08.2017 № 1416/207-17 з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного з урахуванням законодавства, що є правомірним.
З приводу подання відповідачем уточненої податкової декларації із плати за землю суд зазначає наступне.
Згідно з частинами 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України)
Отже, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Такий висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18.
Подвійна правова природа орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України "Про оренду землі", необхідно враховувати і вимоги ПК України (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).
Пунктом 286.2 статі 286 ПК України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який згодом було неодноразово продовжено.
Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", який набрав чинності 17 березня 2022 року, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема вказаний пункт доповнено підпунктом 69.14 відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно", який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема абзац перший вказаного пункту встановлював наступне:
За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України в редакції чинній з 06 травня 2023 року свідчить про те, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі № 620/5747/23).
Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022.
На підставі вищевказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький легкоатлетичний манеж» за договорами оренди землі №№ 201705000100466, 201705000100467 орендує земельні ділянки: площею 0,2565 га, кадастровий номер 2310100000:05:004:0176; площею 2,4598 га, кадастровий номер 2310100000:05:004:0182, на території міста Запоріжжя по вул. Сергія Тюленіна 13.
Відповідно до вказаного Переліку вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) станом на момент набрання чинності Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX, віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.
Вказана правова позиція наведена у постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 25.02.2025 по справі № 908/929/24.
У пункті 2.3 вказаного Переліку по коду НОМЕР_1 не міститься виключень щодо територіальних громад Запорізького району, а тому висновок суду апеляційної інстанції про те, що Запорізька територіальна громада не входить до території Запорізького району є необґрунтованим.
З огляду на вказане вище правове регулювання, положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, суд вказує на те, що відповідач мав право у спірний період не сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками, які розташована в місті Запоріжжя та правомірно подало уточнюючу податкову декларації з плати за землю.
Позиція позивача щодо нарахування орендної плати за період 01.03.2022 по 31.12.2022 є безпідставною.
Таким чином, відповідач у 2022 році мав сплатити орендну плату за землю в наступному розмірі:
- кадастровий номер 2310100000:05:004:0176
3 941 789,40 грн (нго 2017) * (к 2017-2021) * 3% = 3 941 789,40 грн * 1,1 * 3% = 4 335 968,34 грн (нго 2021) * 3% = 130 079,05 грн : 12 * 2 = 21 679,84 грн;
- кадастровий номер 2310100000:05:004:0182
40 731 582,22 грн (нго 2017) * (к 2017-2021) * 3% = 40 731 582,22 грн (нго 2017) * 1,1 * 3% = 44 804 740,44 грн (нго 2021) * 3% = 1 344 142,21 грн / 12 * 2 = 224 023,70 грн.
Фактично відповідачем сплачено у 2022 році за земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:004:0176 - 37 941,61 грн (переплата 16 261,77 грн), за земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:004:0182 - 784 130,76 грн (переплата 560 107,06 грн), усього: повинен сплатити 245 703,54 грн; сплачено 822 072,37 грн; переплата 576 368,83 грн.
За 2023 рік відповідачем фактично сплачено за земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:004:0176 у сумі 43 632,82 грн (повинен сплатити 149 590,90 грн), за земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:004:0182 у сумі 901 750,36 грн (повинен сплатити 1 545 763,54 грн).
За період 01.01.2024 по 30.06.2024 відповідачем фактично сплачено за земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:004:0176 у сумі 39 313,80 грн (повинен сплатити 78 610,02 грн), за земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:004:0182 у сумі 812 348,22 грн (повинен сплатити 812 298,72 грн).
За період з 01.01.2022 по 30.06.2024 відповідачем сплачено кошти за оренду земельних ділянок у сумі 2 619 117,57 грн, у т.ч. за період звільнення від сплати 576 368,83 грн, повинен був сплатити 2 831 966,72 грн. Різниця на користь позивача 212 849,15 грн.
Додатково необхідно зазначити, що за даними позивача, відповідач до подачі позову до суду - 18.10.2024, сплатив за користування земельними ділянками кошти у сумі 283 887,37 грн (22.08.2024 - 141 943,67 грн, 30.09.2024 - 141 943,67 грн).
Загальна сума сплачених коштів за користування земельними ділянками на час подання позову до суду становить 2 903 004,91 грн.
Тобто, з наданих доказів сторонами у справі вбачається, що заборгованість відповідача із сплати орендної плати за земельні ділянки за період з 01.01.2022 по 30.06.2024 на час звернення позивача до суду була відсутня.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 80 ГПК України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
З урахуванням наведених обставин справи, наданих доказів, законодавства України, яке регулює спірні відносини, суд вважає, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність заявлених позовних вимог. Підстав для задоволення позову суд не вбачає.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати із сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
У позові відмовити повністю.
Витрати із сплати судового збору за подання до суду позовної заяви покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 09.04.2025.
Суддя І. С. Горохов