номер провадження справи 9/12/25
09.04.2025 Справа № 908/203/25
м.Запоріжжя
За позовом: Запорізької міської ради, м. Запоріжжя
до відповідача: Приватного малого підприємства «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС», м. Запоріжжя
про стягнення суми 316503,61 грн.
Суддя Боєва О.С.
Без виклику сторін
До Господарського суду Запорізької області через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява Запорізької міської ради про стягнення з відповідача: Приватного малого підприємства «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС» заборгованості за договором оренди землі від 06.05.2011 за період з 01.01.2019 по 18.05.2021 включно в розмірі 316503,61 грн.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 22.01.2025 здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/203/25 та визначено до розгляду судді Боєвій О.С.
Ухвалою суду від 28.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/203/25, присвоєно номер провадження справи 9/12/25. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Предметом розгляду є позовні вимоги, викладені у позовній заяві, які мотивовані, зокрема, наступним. Запорізька міська рада повністю виконала покладені на неї зобов'язання передбачені договором, та передала орендарю земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036, а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду. Згідно з п. 8 Договору оренди землі, договір укладено на десять років, тобто до 18.05.2021. 30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яке було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року. Також 30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до Додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). 28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564). Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 №26 не змінювались та не скасовувались і є чинними. Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, право власності на об'єкти нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036 за адресою: АДРЕСА_1
зареєстровано за Приватним малим підприємством «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС». ПМП «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС» не зверталось до Запорізької міської ради із заявою про внесення змін до пункту 5 та 9 Договору оренди землі та укладання додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі після затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя. В даному випадку має місце зміна нормативної грошової оцінки землі, що призвело до зміни розміру орендної плати за договором. Проте, відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нової НГО з 2016 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість, зокрема, за період 01.01.2019 по 18.05.2021 року включно у розмірі 316503,61 грн, яка заявлена позивачем до стягнення з відповідача. Позов обґрунтовано ст.ст. 11, 16, 257, 377, 509, 525, 526, 530, 626-629, 632, 638, 651, 652, 759, 762 ЦК України, ст.ст. 3, 83, 93, 124, 206 Земельного кодексу України, ст.ст.1, 2, 13, 15, 21, 22, 24 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 5, 13, 15, 18, 23 «Про оцінку земель», ст.ст. 14, 271, 287, 289 Податкового кодексу України, ст.ст. 173, 193, 283 ГК України та умовами договору оренди землі.
Відповідач у відзиві, який надійшов до суду через систему «Електронний суд» 10.02.2025, зазначив, що не погоджується з обставинами, викладеними в позовній заяві, мотивуючи свої заперечення, зокрема, наступним. Позивач зазначає, що відповідач не сплачував орендну плату за договором оренди землі у відповідності до нової НГО з 2016 року, внаслідок чого у нього утворилася заборгованість зокрема за період з 01.01.2019 по 18.05.2021 в розмірі 316503,61 грн відповідно до розрахунку, який додано до позову. При цьому, відповідно до графи 2 розрахунку позивач визначає нормативно-грошову оцінку земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації шляхом ділення НГО в цінах 2024 року на відповідні коефіцієнти за 2021-2023 роки. Здійснений позивачем розрахунок суми орендної плати є неправильним через неправомірне застосування нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, зробленої у 2024 році до правовідносин, які мали місце протягом 2019-2021 років. Відповідач вважає, що таким чином позивач штучно маніпулює показниками з метою розрахункового визначення орендної плати за землю в більшому розмірі задля протиправного стягнення вказаних сум з орендарів земельних ділянок. У випадку взаємовідносин між сторонами відповідач повинен був проводити оплату орендної плати виходячи з такого алгоритму: 5907608 гривень (НГО в цінах 2011) * 1 (коефіцієнт 2012-2013рр) * 1,249 (коефіцієнт 2014 рік) * 1,433 (коефіцієнт 2015 рік) * 1,06 (коефіцієнт 2016 рік) * 1(коефіцієнти на 2018-2021 роки). Таким чином, вартість земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації станом на 2019 рік склала 11207949,46 грн (5907608*1,249*1,433*1,06). Отже, враховуючи вартість земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 2019-2021 роки в розмірі 11207949,46 грн, на підставі договору оренди земельної ділянки відповідач повинен був сплатити у 2019 та у 2021 роках по 336238,48 гривень (11207949,46*3%). У 2020 році сума орендної плати складала 308218,61 (11207949,46*3%/12місяців = 28019,87 грн. 336238,48-28019,87 (березень 2020 року - пільга по сплаті земельного податку через Ковід 19) = 308218,61 грн). Також відповідач звернув увагу на те, що відповідно до інформації контролюючого органу у листі ГУ ДПС в Запорізькій області від 11.12.2024, який є додатком до позовної заяви, відповідачем сплачено: в 2019 році - 336238,48 грн, у 2020 - 308218,61 грн (з урахуванням пільги за березень 2020), у 2021- 336238,48 грн. Отже відповідачем були в повному обсязі виконані зобов'язання зі сплати орендної плати за землю з урахуванням коефіцієнтів індексації за 2019-2021 роки. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. У відзиві також зазначено, що відповідачем укладений договір про надання правничої допомоги з АО «Діалог» по супроводженню справи в Господарському суді Запорізької області. Вартість послуг, яку відповідач планує понести у зв'язку з розглядом справи складає 20000 грн. Підтверджуючі документи щодо понесених витрат будуть надані до суду в установлений законодавством строк.
Від позивача 18.02.2025 до суду надійшла відповідь на відзив (документ сформований в системі «Електронний суд» 17.02.2025), яка, з урахуванням положень ч.ч. 4, 7 ст. 116 ГПК України, подана позивачем у встановлений строк. У відповіді на відзив позивач, зокрема, зазначив, що 30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя. Тобто з 2016 року змінились підстави формування нормативної грошової оцінки земельної ділянки. В даному випадку має місце зміна нормативної грошової оцінки землі з 2016 року, що призвело до зміни розміру орендної плати за договором. Відповідач порівнює НГО вказану у договорі оренди землі в цінах 2011 року (яка діяла до 2016 року) з чинною нормативною грошовою оцінкою на спірну земельну ділянку станом (яка вступила в дію з 2016 року), та зазначає, що проіндексована НГО 2011 року менше НГО 2024 року; контррозрахунки відповідача з орендної плати базуються виключно на НГО 2011 року. Саме по собі порівняння НГО 2011 року з НГО 2024 року є неправильним та не може братися до уваги, оскільки рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя. Рішення є чинним, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300088082024 від 28.06.2024 не оскаржений. Також позивачем у розрахунку наведеному позовній заяві враховувалась податкова пільга зі сплати орендної плати за землю у 2020 році, що суперечить твердженням відповідача. Контррозрахунок відповідача не є належним та обґрунтованим з огляду на використання не чинної НГО за спірний період і не може бути врахованим.
Розглянувши матеріали справи, суд
Між Запорізькою міською радою (Орендодавець, позивач у справі) та Приватним малим підприємством «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС»(Орендар, відповідач у справі) був укладений Договір оренди землі від 06.05.2021 (далі - Договір), згідно з умовами якого Орендодавець, відповідно до рішення сьомої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №59/1 від 28.02.2011, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 2,3240 га, для розташування виробничо-складської бази, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: будівлі і забудови орендаря. Цільове призначення земельної ділянки (категорія земель): землі промисловості (п.п. 1, 2, 3, 14, 15 Договору).
Відповідно до пункту 8 Договору, останній укладається на десять років.
В п.п. 19, 39 Договору визначено, що він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Договір зареєстровано в Управлінні Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.05.2011 за №231010004000025.
За актом приймання-передачі земельної ділянки, Орендодавець передав, а Орендар прийняв у фактичне користування земельну ділянку кадастровий №2310100000:07:064:0036, загальною площею 2,3240 га, за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з пунктом 5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5907608 грн 00 коп., в цінах 2011 року.
В пункті 9 Договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 177228 грн 24 коп, що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року.
В п. 10 Договору визначено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Відповідно до п. 11 Договору, орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Шевченківського району в управлінні Держказначейства у Шевченківському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області.
За змістом п. 12 Договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Згідно з інформацією, наведеною в листі Головного управління ДПС у Запорізькій області Державної податкової служби України №13644/5/08-01-04-08 від 11.12.2024 щодо нарахування орендної плати та наявної заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою кадастровий номер 2310100000:07:064:0036, площею 2,3240 га, Приватним малим підприємством «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС» (код ЄДРПОУ 13634048) у 2019 році сплачено 336238,44 грн, у 2020 - 308218,61 грн, у 2021 - 336238,48 грн.
Як зазначив позивач у позовній заяві, відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нової НГО з 2016 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість, зокрема за період 01.01.2019 по 18.05.2021 року включно, у розмірі 316503,61 грн.
Неналежне виконання Приватним малим підприємством «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС» зобов'язань щодо своєчасної та повної сплати орендних платежів з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі за період з 01.01.2019 по 18.05.2021 стало підставою для звернення позивача з позовом до суду, за яким відкрито провадження у даній справі № 908/203/25.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
За змістом статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 80 Земельного кодексу України передбачено, що суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст. 2 Закону України «Про оренду землі»).
За приписами статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).
В силу положень статті 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У статті 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно достатті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною першою статті 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За змістом частини першої статті 15 Закону «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з ч.ч. 1, 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Частинами 1 та 2 статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
У підпункті 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (тут та далі ПК України в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України).
Згідно зі статтею 265 розділу XII Податкового кодексу України плата за землю є складовою податку на майно.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з підпунктами 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
В пункті 271.1 ст. 271 ПК України визначено, що базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІ Податкового кодексу України, та площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено.
За змістом частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» та статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка.
Отже нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності.
Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
З вищенаведеного слідує, що договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється ЦК України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються. Норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності. Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Статтею 1 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»).
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до положень статті 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
В частині 1 статті 20 Закону України «Про оцінку земель» зокрема визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
Частинами 1, 3 та 4 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Пунктами 24, 34, 35 частини першої ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України; вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України належать до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад та вирішується виключно на пленарних засіданнях.
Згідно з ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до положень п. 12.5 ст. 12 Податкового кодексу України, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
Із аналізу вищенаведених приписів законодавства слідує, що нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яке здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
В свою чергу орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (бази оподаткування) тягне за собою зміну розміру земельного податку та орендної плати.
Рішенням Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Дніпромісто» ім. Ю.М. Білоконя (п. 1 рішення); затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Запоріжжя станом на 01.01.2013 року в розмірі 239,50 грн, та з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 грн. (п.3 рішення). Також вказаним рішенням затверджено економіко-планувальне зонування території міста Запоріжжя, значення коефіцієнтів місце розташування Км2 згідно з додатком 1, значення коефіцієнтів впливу локальних факторів Км3 згідно з додатком 2 (п.п.4,5,6). Згідно з п. 7 цього рішення визначено, що нормативна грошова оцінка земель міста вводиться в дію з 01.01.2016.
Також 30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю). Відповідно до Додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Дане рішення набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення та вводиться в дію з 01.01.2016 (п. 7 рішення).
Рішенням Запорізької міської ради № 26 від 28.11.2018 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» установлено на території м. Запоріжжя розміри орендної плати згідно з Додатком, в якому визначені розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). У п. 3 рішення вказано, що рішення набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення та вводиться в дію з 01.01.2019.
Тексти вищезазначених рішень (з додатками) знаходяться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради за посиланнями: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/4150, https://zp.gov.ua/uk/sessions/45/resolution/4153, https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564).
Договір оренди землі між Запорізькою міською радою та Приватним малим підприємством «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС» був укладений у 2011 році. У пунктах 5 та 9 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5907608 грн 00 коп., в цінах 2011 року. Розмір орендної плати був визначений у трикратному розмірі земельного податку за календарний рік у цінах 2011 року.
З урахуванням умов п. 8 та 39 Договору, останній набрав чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації, яка була проведена 18.05.2011, та укладений на десять років, тобто до 18.05.2021.
Відповідно до п. 17 Договору, передача земельної ділянки в оренду здійснювалась з розробленням проектної документації із землеустрою.
Водночас, обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другоїстатті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
У постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 (пункт 122 постанови) Велика Палата Верховного Суду конкретизувала свій висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону України «Про оцінку земель», статті 21 Закону України «Про оренду землі», пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, викладений у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Так, Великою Палатою Верховного Суду у вказаній постанові наведений правовий висновок про те, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки. За подібних обставин належному способу захисту орендодавця відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу Українирішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Частинами 5 та 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як зазначено вище, рішенням Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста, яка введена в дію з 01.01.2016.
Отже, з 1 січня 2016 року для розрахунку розміру орендної плати має застосовуватись нормативна грошова оцінка відповідно до технічної документації, затвердженої цим рішенням.
Обґрунтовуючи підстави для звернення з даним позовом до суду позивач зазначив, що відповідач не сплачував орендну плату в розмірі 3% від затвердженої нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнту індексації, як то передбачено умовами Договору та положеннями ст.ст. 288-289 ПК України, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість, зокрема за період 01.01.2019 по 18.05.2021 включно у розмірі 316 503,61 грн.
Згідно з ч. 2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (ч.3 ст.23 Закону України «Про оцінку земель»).
Враховуючи положення п. 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Відповідно до положень п. 289.2 ст. 289 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (п. 289.3 ст. 289 ПК України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч. 3 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно з висновками, наведеними у постановах Верховного Суду від 18.12.2019 у справі № 804/937/16, від 23.06.2022 у справі № 160/8668/19, вказано, що нормами Податкового кодексу України (п. 289.2 ст. 289) прямо передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.
Відповідно листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 6-28-0.222-600/2-24 від 12.01.2024 (копію додано до позовної заяви) коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2019 та 2020 рік становить - 1,0; за 2021 рік - 1,1 (для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення); за 2022 рік - 1,15 (крім сільськогосподарських угідь); за 2023 рік - 1,051.
Земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:07:064:0036, загальною площею 2,3240 га, за адресою: АДРЕСА_1 , яка надавалась в оренду відповідачу на підставі Договору оренди землі для розташування належного йому нерухомого майна, є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.
Згідно з Витягом № НВ-2300088082024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:064:0036 становить 19383089,60 грн (дата формування витягу 28.06.2024).
Виходячи з доданого до позовної заяви розрахунку, розмір нормативної грошової оцінки (НГО) вищевказаної земельної ділянки за попередні роки: 2021, 2020, 2019, визначено по принципу зворотного розрахунку, шляхом ділення розміру НГО за 2024 рік на коефіцієнти індексації відповідних попередніх років, за який визначається розмір НГО.
Так, відповідно до розрахунку позивача НГО за 2021 рік становить: 19383089,60 грн (НГО в цінах 2024 року згідно з Витягом)/1,051/1,15/1,1 (коефіцієнти індексації за 2023-2021 роки) = 14579068,01 грн.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2019 та 2020 рік становить - 1,0, отже НГО за 2020 та 2019 роки: 14579068,01 грн (НГО в цінах 2021 року)/1,0/1,0 (коефіцієнти індексації за 2020 та 2019 рок) = 14579068,01 грн.
Згідно з положеннями п. 52-4 підрозділу 10 розділу XX ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020 № 540-IX, не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.
Розмір належної до сплати орендної плати за відповідний період (рік) визначено позивачем виходячи з річного розміру орендної плати - 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за відповідний рік.
Крім того, загальний розмір нарахованої до сплати орендної плати у спірний період зменшено на суму фактичної сплаченої Приватним малим підприємством «Фірма «ТЕХНО-ПОЛІС» орендної плати за землю у 2019, 2020 та 2021 роках, згідно з даними, зазначеними у доданій до позовної заяви копії листа Головного управління ДПС у Запорізькій області №13644/5/08-01-04-08 від 11.12.2024. Тобто при здійснені розрахунку було враховано суми сплачених орендних платежів, які надходили від ПМП «Фірма «ТЕХНО-ПОЛІС» протягом спірного періоду. Крім того, з 01 по 30 березня 2020 року враховано пільгу щодо внесення орендної плати згідно з Законом України № 540-ІХ від 30.03.2020.
Так, зі змісту наданого позивачем розрахунку несплаченої відповідачем орендної плати за спірний період слідує, що він здійснений наступним чином:
Розрахунок суми несплаченої суми орендної плати за 2019 рік: Річний розмір орендної плати за 2019 рік: 14579068,01 грн (НГО в цінах 2019 року)*3% = 437373,04 грн - 336238,44 грн (сплачена орендна плата за 2019 рік)= 101133,56 грн.
Розрахунок суми несплаченої суми орендної плати за 2020 рік (за 11 місяців за виключенням березня 2020): Річний розмір орендної плати за 2020 рік: 14579068,01 грн (НГО в цінах 2020 року)*3% = 437373,04 грн - 36447,67 грн (березень 2020) = 400924,37 грн - 308218,61 грн (сплачена орендна плата за 2020 рік)= 92705,76 грн.
Розрахунок суми несплаченої суми орендної плати за 2021 рік (з 01.01.2021 по 18.05.2021 включно):
Річний розмір орендної плати за 2021 рік: 14579068,01 грн (НГО в цінах 2021 року)*3% = 437373,04 грн. Місячний розмір орендної плати за 2021 рік: 437373,04 грн /12 міс. = 36447,67 грн. Орендна плата за 4 місяці (січень - квітень 2021): 36447,67х4=145790,68 грн. У травні 31 календарний день, тож розмір орендної плати з 01.05.2021 по 18.05.2021 (18 днів) дорівнює: 36447,67 грн. / 31 * 18 = 21163,14 грн.
Розмір несплаченої суми орендної плати за 2021 (з 01.01.2021 по 18.05.2021) дорівнює: 36447,67 грн. х4 міс. (з січня по квітень 2021) + 21163,14 грн (розмір орендної плати з 01.05.2021 по 18.05.2021 (включно)) = 166953,82 - 44289,53 грн (сплачена орендна плата за 2021 рік в рамках дії договору - за відповідний період з 01.01.2021 по 18.05.2021) = 122664,19 грн.
Загальний розмір несплаченої суми орендної плати за період з 01.01.2019 по 18.05.2021 включно згідно розрахунку позивача складає: 316503,61 грн (101133,56 грн + 92705,76 грн + 122664,19 грн).
Дослідивши наданий позивачем розрахунок, суд встановив, що позивачем було допущено арифметичну помилку при визначенні розміру сплаченої відповідачем орендної плати за період з 01.01.2021 по 18.05.2021. Так, загальний розмір орендної плати сплачений відповідачем за 2021 становить 336238,48 грн (відомості з листа Головного управління ДПС у Запорізькій області №13644/5/08-01-04-08 від 11.12.2024). Відповідно, за період з 01.01.2021 по 18.05.2021 (за який позивачем здійснено нарахування у 2021) сплачена відповідачем орендна плата, розрахована пропорційно кількості днів, що мали місце з 01.01.2021 по 18.05.2021 становить 128349,08 грн. Також позивачем допущено арифметичну помилку при визначенні розміру орендної плати за період з 01.05.2021 по 18.05.2021, що підлягав до сплати і який, як визначено судом, становить 21163,16 грн.
Отже, розмір несплаченої суми орендної плати за 2021 (з 01.01.2021 по 18.05.2021) дорівнює: 36447,67 грн. х 4 міс. (з січня по квітень 2021) + 21163,16 грн (розмір орендної плати з 01.05.2021 по 18.05.2021 (включно)) = 166953,84 - 128349,08 грн (сплачена орендна плата за 2021 рік в рамках дії договору - за відповідний період з 01.01.2021 по 18.05.2021) = 38604,76 грн.
В іншій частині (за 2019 та 2020 роки) розрахунок здійснений позивачем правильно.
Таким чином, загальний розмір несплаченої суми орендної плати за період з 01.01.2019 по 18.05.2021 включно становить: 232444,08 грн (101133,56 грн (2019 рік) + 92705,76 грн (2020 рік) + 38604,76 грн (2021 рік)).
Як слідує з положень статті 11 Цивільного кодексу України, договір є підставою для виникнення зобов'язань, які згідно зі статтями 525, 526, 530 цього Кодексу повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства; одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ч. 1 ст. 598, ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється частково або в повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до п.п. 27, 28 Договору оренди землі, орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати; орендодавець зобов'язаний здійснювати контроль за виконанням умов договору з боку орендаря, у тому числі за правильністю індексування та повнотою перерахування орендної плати.
Відповідач доказів належного виконання договірних зобов'язань по сплаті в повному обсязі орендної плати в розмірі 232444,08 грн за заявлений позивачем спірний період суду не надав.
Заперечення, викладені відповідачем у відзиві та наведений ним у відзиві контррозрахунок, спростовуються наявними в матеріалах справи доказами та вищенаведеними висновками суду.
На підставі усього вищевикладеного, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованість з орендної плати у розмірі 232444,08 грн. У задоволенні іншої частини позову судом відмовляється у зв'язку з необґрунтованістю.
Витрати зі сплати судового збору згідно з положеннями ст. 129 ГПК України покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Запорізька міська рада не є розпорядником бюджетних коштів та не має рахунків у фінансових установах. Головним розпорядником коштів, який здійснює видатки є Виконавчий комітет Запорізької міської ради. Саме Виконавчий комітет Запорізької міської ради здійснює заходи, що реалізуються за рахунок коштів бюджету, в тому числі щодо сплати судового збору за подачу позовних заяв та інших заяв до суду для захисту прав та інтересів територіальної громади в особі Запорізької міської ради, як про це зазначав і сам позивач у позовній заяві.
Відповідно до платіжної інструкції № 25 від 16.01.2025 платником судового збору за подачу позову у даній справі виступав Виконавчий комітет Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 02140892), тому судовий збір (в пропорційному розмірі від задоволених позовних вимог) належить до стягнення з відповідача на користь позивача в особі Виконавчого комітету Запорізької міської ради.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного малого підприємства «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС», код ЄДРПОУ 13634048 (69007, м. Запоріжжя вул. 8 Березня, буд. 190) на користь Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 04053915 (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206) суму 232444 (двісті тридцять дві тисячі чотириста сорок чотири) грн 08 коп. заборгованості з орендної плати.
У задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Стягнути з Приватного малого підприємства «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС», код ЄДРПОУ 13634048 (69007, м. Запоріжжя вул. 8 Березня, буд. 190) на користь Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 04053915 (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206) в особі Виконавчого комітету Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 02140892 (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206; розрахунковий рахунок UA058201720344270024000034816 в Державній казначейській службі України м. Київ, отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради) суму 2789 (дві тисячі сімсот вісімдесят дев'ять) грн 33 коп. витрат зі сплати судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 09.04.2025.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено впродовж двадцяти днів з дня складення повного судового рішення у порядку, встановленому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.С. Боєва