Єдиний унікальний номер 725/921/25
Номер провадження 3/725/789/25
03.04.2025 року.Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Вольська-Тонієвич О.В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла з Чернівецької митниці Державної митної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.485 Митного Кодексу України громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсіонера, місце проживання: АДРЕСА_1 ,-
03.12.2024 о 16:37год. на територію міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Россошани-Брічень», митного поста «Кельменці» Чернівецької митниці заїхав вантажопасажирський автомобіль марки «MERCEDES 316 CDI», реєстраційний номер Республіки Молдова « НОМЕР_1 », який слідував з України у Молдову, під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
До митного оформлення громадянин ОСОБА_2 подав закордонний паспорт громадянина України (« НОМЕР_2 »), виданий 06.03.2018 року органом «7321» та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 .
За результатами здійснення митних процедур системою СУР АСМО «Центр» було згенеровано обов'язкові митні формальності, у ході чого встановлено, що 16.02.2024 громадянин Молдови ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт « НОМЕР_4 ») тимчасово ввіз на митну територію України через автомобільний пункт пропуску «Россошани-Брічень» митного поста «Кельменці» Чернівецької митниці, транспортний засіб особистого користування марки «MERCEDES 316 CDI», реєстраційний номер Молдови « НОМЕР_1 », VIN код № НОМЕР_5 у термін до одного року.
Під час опитування громадянин України ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) підтвердив наявність у нього паспорта громадянина Молдови « НОМЕР_4 », який він пред'явив для визначення обставин порушення митних правил та підтвердив свою адресу проживання в АДРЕСА_2 .
Згідно з поданим до митного контролю паспорта громадянина України « НОМЕР_2 », виданого 06.03.2018 року органом «7321» на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та паспорта громадянина Молдови « НОМЕР_4 », виданого 21.12.2001 року на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є однією й тією ж особою.
Згідно інформації, яка міститься в АСМО «Інспектор», для в'їзду на митну територію України у митному режимі «тимчасове ввезення терміном до одного року» на транспортному засобі марки «MERCEDES 316 CDI», реєстраційний номер Молдови « НОМЕР_1 », VIN код № НОМЕР_5 , 2001 року випуску, об'єм двигуна 2685 см. куб., тип двигуна дизпаливо, ОСОБА_4 , маючи статус «резидента», використав паспортний документ громадянина Молдови « НОМЕР_4 », виданого 21.12.2001 року органом «07» на ім'я ОСОБА_3 .
Частиною 2 статті 380 Митного кодексу України передбачено, що транспортні засоби особистого користування, які тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України.
Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.
З наведеного вище слідує, що з метою ухилення від сплати митних платежів, передбачених законодавством України, щодо транспортного засобу марки «MERCEDES 316 CDI», реєстраційний номер Молдови « НОМЕР_1 », VIN код № НОМЕР_5 , ОСОБА_5 надав паспортний документ зі статусом «нерезидент» та завіз транспортний засіб у митному режимі «тимчасове ввезення» строком до 1 року.
Відповідно до частини 4 статті 380 Митного кодексу України, тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) вчинив дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, чим вчинив правопорушення, передбачене ст.485 МК України.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 підтвердив обставини, викладені у протоколі. Додатково пояснив, що він має громадянство України та Республіки Молдови. Однак йому не було відомо про те, що у відносинах з Україною у нього наявні права виключно громадянина України. Про те, що він не може при в'їзді та виїзді з території України користуватися паспортом громадянина Республіки Молдови дізнався лише від працівників митниці. Просив не застосовувати до нього стягнення у вигляді штрафу, оскільки він через скрутне матеріальне становище не буде мати змоги його оплатити. Єдиним його доходом є пенсія, якої ледь вистачає на прожиття. Крім того, у нього проблеми зі здоров'ям, у зв'язку із чим він постійно проходить лікування, що потребує значних витрат. На підтвердження наведеного надав суду відповідні довідки лікаря. Запевнив, що більше такого не повториться.
Представник Чернівецької митниці просив накласти на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції ст.485 МК України.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та представника Чернівецької митниці, дослідивши та проаналізувавши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного висновку:
Так, судом встановлено, що 16.02.2024 громадянин Республіки Молдова ОСОБА_3 ввіз на митну територію України, через МАПП «Россошани-Брічень» МП «Кельменці» Чернівецької митниці у режимі тимчасового ввезення строком до одного року транспортний засіб для особистого користування, а саме вантажопасажирський автомобіль марки «MERCEDES 316 CDI», реєстраційний номер Республіки Молдова « НОМЕР_1 ».
Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи, у ОСОБА_3 є паспорт громадянина України « НОМЕР_2 », виданий 06.03.2018 органом «7321» на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, судом встановлено, що громадянин ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина Республіки Молдова « НОМЕР_4 ») та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина України « НОМЕР_2 ») є однією й тією ж особою.
Отже, маючи статус «резидента» для перетину митного кордону на транспортному засобі марки «MERCEDES 316 CDI», ОСОБА_1 використав паспортний документ Республіки Молдови « НОМЕР_4 », виданий на ім'я останнього.
Відповідно до ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Статею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Згідно ч.2 ст. 380 МК України транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без надання забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо при ввезенні товарів на митну територію України або вивезенні товарів з митної території України товари були поміщені у митний режим, який відповідно до положень цього Кодексу не передбачає сплату митних платежів, - на період дії цього режиму та при виконанні умов, що випливають з такого режиму.
Як було встановлено судом, ОСОБА_1 ввіз на митну територію України транспортний засіб марки «MERCEDES 316 CDI», реєстраційний номер Молдови « НОМЕР_1 », VIN код № НОМЕР_5 , 2001 року випуску, в режимі "тимчасового ввезення" у порядку, передбаченому для громадян-нерезидентів, пред'явивши митному органу закордонний паспорт громадянина Молдови.
Як передбачено п.50 ч.1 ст. 4 Митного кодексу України резиденти - це фізичні особи: громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які мають постійне місце проживання в Україні, у тому числі ті, які тимчасово перебувають за кордоном.
Згідно з п.1 ч.1 ст.2 Закону України "Про громадянство України" законодавство України про громадянство ґрунтується на принципі єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України;
Як вбачається з матеріалів справи, а також пояснень ОСОБА_1 , він володіє паспортом громадянина України та паспортом громадянина Молдови. Місцем його проживання та реєстрації є АДРЕСА_1 .
При цьому судом встановлено, що ОСОБА_1 не отримував дозвіл на виїзд на постійне місце проживання з території України та від громадянства України не відмовлявся.
З урахуванням наведеного, враховуючи наявність у ОСОБА_1 громадянства України та Молдови, суд вважає, що у спірних правовідносинах він визнається громадянином України.
Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_1 , як громадян України при ввезенні на територію України автомобіля марки «MERCEDES 316 CDI», реєстраційний номер Молдови « НОМЕР_1 » повинен був сплати передбачені законодавством митні платежі, суд приходить до висновку про наявність у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.485 МК України.
Санкція ст.485 МК України, за якою ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності, передбачає стягнення у вигляді штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Разом з тим, суд вважає за можливе не застосовувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення визначене санкцією ст.485 МК України щодо накладення на нього штрафу, звільнивши його від адміністративної відповідальності, у зв'язку із малозначністю вчиненого нею порушення.
Відповідно до ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган, уповноважений вирішувати справу, може звільнити правопорушника від адміністративної відповідальності й обмежитися усним зауваженням.
Оскільки цією статтею не визначено перелік малозначних правопорушень, це питання має вирішуватися у кожному конкретному випадку індивідуально, виходячи з того, що малозначні правопорушення - це такі дії, які не спричинили, або не могли спричинити шкоди суспільним та державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом.
При цьому, суд виходить із того, що вчинене адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не несе суспільної небезпеки та не завдало значної шкоди державним інтересам.
Крім того, суд враховує особу порушника, зокрема той факт, що він є особою пенсійного віку, має незадовільний стан здоров'я, у зв'язку із чим потребує постійного лікування та обстеження. Вказане підтверджується медичною картою та виписками лікарів.
Також суд враховує те, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувався (докази які б свідчили протилежне в матеріалах справи відсутні), має скрутне матеріальне становище, а також зважає на те, що він відразу після лікування намагався вивезти автомобіль за межі території України.
Обставин, які обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Таким чином, враховуючи практику Європейського Суду з прав людини (зокрема, у справі «Ізмаїлов проти Російської Федерації» від 06.11.2008 року), згідно якої при вирішенні питання про стягнення необхідно враховувати співрозмірність шкоди, завданої державним та суспільним інтересам, і шкоди завданої особі, особу порушника, кількість та вартість не задекларованого ним товару, причини не задекларування товару, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, у зв'язку із малозначністю вчиненого ним порушення.
Відповідно до п.2 розділу 3 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування та розмірів відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів» № 731 від 15.06.2012 року витрати митного органу за зберігання товарів, транспортних засобів, тимчасово вилучених у справі про порушення митних правил, після набрання законної сили рішенням, винесеним у справі про порушення митних правил, відшкодовуються у разі, якщо особу визнано винною, а вилучені у справі про порушення митних правил товари та/або транспортні засоби підлягають поверненню власнику.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про повернення ОСОБА_1 транспортного засобу, з нього на користь Чернівецької митниці підлягають стягненню витрати за зберігання автомобіля у розмірі 28 591грн. 20коп.
Крім того, згідно вимог ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 605грн. 60коп.
На пiдставi ст.ст.22,40-1, 283 КУпАП та керуючись ст.ст. 461, 462, 467, 483, 522, 524, 525, 529 Митного Кодексу України,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ст.485 МК України, на підставі ст.22 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого ним правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а провадження по справі закрити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Чернівецької митниці Державної митної служби України витрати за зберігання майна - транспортного засобу в розмірі 28591грн. 20коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять)грн. 60коп.
Транспортний засіб марки «MERCEDES 316 CDI», реєстраційний номер Молдови НОМЕР_1 , VIN код № НОМЕР_5 , 2001 року випуску, який був вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №1058/40800/24 від 03.12.2024 - повернути ОСОБА_1 .
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду через Першотравневий районний суд м. Чернівці.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. В. Вольська-Тонієвич