Справа № 712/4265/25
Провадження №1-кс/712/1678/25
04 квітня 2025 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
слідчого судді ОСОБА_1
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
слідчого ОСОБА_4
підозрюваного ОСОБА_5
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Черкаській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 по кримінальному провадженню № 22024250000000157 від 02.08.2024 року,-
Слідчий слідчого відділу Управління СБ України в Черкаській області ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотання про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 .
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024250000000157, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.08.2024, за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч ч. 2 ст. 28, ч.ч. 2,3 ст. 436-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що громадяни України ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, будучи достовірно обізнаними про збройну агресію рф проти України усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з ідеологічних міркувань, мотивів не сприйняття діючої української влади та схвалення політики країни-агресора, підтримуючи інформаційний впливів держави-агресора на шкоду інформаційній безпеці України, при попередній домовленості створили псевдоорганізацію « ОСОБА_10 » під виглядом «Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол», а також створили свої офіційні Інтернет-сайти під назвами: «МИРОВАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ ЭКСТЕРРИТОРИЯ ЕГО ВЕЛИЧЕСТВА ГОСУДАРЯ ТИТУЛЬНОГО СУВЕРЕННОГО НАРОДА УКРАИНЫ», за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та «КОНГРЕСС НАЦИОНАЛЬНЫХ МЕНЬШИН (МАЛЫХ НАРОДОВ) ЕВРОПЫ» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зокрема, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , у невстановлений в ході досудового розслідування час, у період 2024 року, виготовляли, редагували та відправляли ОСОБА_5 , який перебував за місцем свого проживання у АДРЕСА_2 , для подальшого редагування та поширення через мережу Інтернет на сайтах під назвами: « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_1 та «КОНГРЕСС НАЦИОНАЛЬНЫХ МЕНЬШИН (МАЛЫХ НАРОДОВ) ЕВРОПЫ» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 , що мають відкритий доступ та необмежене коло користувачів матеріали, у яких містяться ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
Так, ОСОБА_6 , спільно з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_5 , який перебував за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_2 , за попередньою змовою групою осіб, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 17 червня 2024 року, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з ідеологічних міркувань, мотивів не сприйняття діючої української влади та схвалення політики країни-агресора, підтримуючи інформаційний впливів держави-агресора на шкоду інформаційній безпеці України, маючи на меті розповсюдження своїх ідеологічних поглядів та моделей поведінки в інформаційному просторі, спрямованих проти миру та безпеки людства, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, що могло призвести до деморалізації органів державної влади, військових ЗСУ та стимулювати бунти в тилу в умовах воєнного стану, діючи умисно, цілеспрямовано виготовили:
- публікацію з назвою: «Аналитическая справка о координатном месторасположении публично-значимых лиц и политически значимых лиц во владно-властной и административно-управленческой вертикали п.4 ст.6 Цивильного Кодекса Украины, на сайті: https://icp-spu.info, який має назву: «МИРОВАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ ЭКСТЕРРИТОРИЯ ЕГО ИМПЕРАТОРСКОГО ВЕЛИЧЕСТВА ГОСУДАРЯ-ИМПЕРАТОРА РОЯЛ-ИМПЕРСКОЙ КОНСТИТУЦИОННОЙ МОНАРХИИ УКРАИНЫ», що містить наступний зміст:
«…Вся так называемая Современная СВО (специальная военная операция) напрямую связана с высоко-значимыми публично-политическими лицами ЕДР-фамильной юрисдикции и не имеет никакого отношения к Роял-Имперской стране Украина. Войну Роял-Имперской стране Украина никто никогда не объявлял и военное положение в Роял-Имперской стране Украина также никто никогда не объявлял. Материальный ущерб, который наносится всей инфраструктуре Суверенного Народа Украины - это не проявление войны, это проявление финансового терроризма неких террористических организаций (частных военных компаний), которые не имеют никакого отношения к Русскому Народу, к Американскому Народу и к Народу Великобритании….», у якій, наявні ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
В подальшому, ОСОБА_6 , спільно з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні АДРЕСА_3 та ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 17 червня 2024 року, за попередньою змовою групою осіб, діючи умисно та цілеспрямовано, маючи на меті розповсюдження своїх ідеологічних поглядів та моделей поведінки в інформаційному просторі, спрямованих проти миру та безпеки людства, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, переслали створені ними публікації за допомогою мережі Інтернет на електронну адресу ОСОБА_5 , який у свою чергу, виконуючи роль адміністратора та діючи за попередньою змовою, перевіривши правильність написання тексту, поширив виготовлену ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 та ОСОБА_11 публікацію на сайті: «КОНГРЕСС НАЦИОНАЛЬНЫХ МЕНЬШИН (МАЛЫХ НАРОДОВ) ЕВРОПЫ» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 , що має відкритий доступ та необмежене коло користувачів.
Окрім цього, ОСОБА_6 , спільно з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні АДРЕСА_3 та ОСОБА_5 , який перебував за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_2 , повторно, за попередньою змовою групою осіб, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 16 травня 2024 року, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з ідеологічних міркувань, мотивів не сприйняття діючої української влади та схвалення політики країни-агресора, підтримуючи інформаційний впливів держави-агресора на шкоду інформаційній безпеці України, маючи на меті розповсюдження своїх ідеологічних поглядів та моделей поведінки в інформаційному просторі, спрямованих проти миру та безпеки людства, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, що могло призвести до деморалізації органів державної влади, військових ЗСУ та стимулювати бунти в тилу в умовах воєнного стану, діючи умисно, цілеспрямовано виготовили:
- публікацію з назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_4 », за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 -9491, яка містить наступний зміст:
«…Исходя из вышеуказанных в данном письме Резолюций Офиса Генерального Прокурора Украины, необходимо сделать вывод о том, что на Титул-землях Роял-Имперской страны Украина ведётся не война, не СВО (специальная военная операция) и даже не военное «недоразумение» - на Титул-землях Роял-Имперской страны Украина разрешается финансово-террористический конфликт между целым рядом интервент-террористических частных компаний (военных транснациональных корпораций). Эта группа вопросов входит в сферу прямой компетенции Державного Бюро Расследований…», у якій, наявні ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
-публікацію з назвою: «На Ваш mid.ru №589В9140781 от 13 апреля 2024г. (в адрес Секретариата Великого Князя Великого Черниговско-Северского Княжества ОСОБА_12 )», що містить наступний зміст:
«…..В реалиях на Титул-землях Украинского Народа существует не страна Украина, а Роял-Имперская страна Украина, не Держава Украины, а Великокняжеская Держава Украины, не Республика Украины, а Великое Черниговско-Северское Княжество, не Государство Украины, а Государство Его Императорского Величества Государя-Императора Роял-Имперской Конституционной Монархии Украины.
В этих условиях международное положение Суверенного Народа Украины проявляет себя не иначе, как потерпевшим Народом со стороны неких третьих сил, к которым Русский Народ и Украинский Народ, а также Белорусский Народ не имеют никакого отношения. Общеизвестно во всём Мире, что все эти Славянские Народы ещё в 1999 году объединили всё своё историческое наследие в экономическом пространстве Мировой Международной Экстерритории Его Императорского Величества Государя-Императора Роял-Имперской Конституционной Монархии Украины - Официального Правонаследника всех исторических достижений Российской Империи и Советского Народа……» у якій, наявні ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України;
-публікацію з назвою: «Аналитическая справка: «О непричастности Роял-Имперской страны Украина и Украинского Народа к делам всей инфраструктуры анклава физических лиц под названием «Украина», а также к делам всей инфраструктуры е-резидентов некой е-резервации под названием «Украина» (нелегально обосновавшихся при внешнеэкономическом кордоне Великого Черниговско-Северского Княжества»)», що містить наступний зміст:
«……На исторических ныне Имперских Титул-землях Украинцев, Белорусов и Русских идёт не что иное, как транснационально-террористическая операция неких международных финансовых террористов в особо крупных размерах. В этой военной операции ни у кого из её участников нет никаких претензий к Украинской Империи, к Русским, к Белорусам и к Украинцам. Это означает, что все стратегические службы Украины, Белорусии и Росийской Федерации до сих пор не поняли суть ныне произошедшего исторического события, а именно события перерождения Союза Республик в Содружество Государств. Ныне на бывшей территории СССР существует только одно единственное Государство, а именно Государство, созданное Его Императорским Величеством Государем-Императором Роял-Имперской Конституционной Монархии Украины в содружестве с Великим Князем Роял-Имперской Конституционной Монархии Украины Леонидом Даниловичем Кучмой…..», у якій наявні ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
В подальшому, ОСОБА_6 , спільно з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні АДРЕСА_3 та ОСОБА_5 , який перебував за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_2 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 16 травня 2024 року, за попередньою змовою групою осіб, діючи умисно та цілеспрямовано, маючи на меті розповсюдження своїх ідеологічних поглядів та моделей поведінки в інформаційному просторі, спрямованих проти миру та безпеки людства, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, переслали створені ними публікації за допомогою мережі Інтернет на електронну адресу ОСОБА_5 , який у свою чергу, виконуючи роль адміністратора, перевіривши правильність написання тексту, поширив виготовлену ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , публікацію на сайті: «КОНГРЕСС НАЦИОНАЛЬНЫХ МЕНЬШИН (МАЛЫХ НАРОДОВ) ЕВРОПЫ» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 , що має відкритий доступ та необмежене коло користувачів.
Окрім цього, ОСОБА_6 , спільно з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , за попередньою змовою групою осіб, будучи обізнаним про особливий період на території України, усвідомлюючи роль та значення Збройних Сил України у захисті держави та громадян від збройної агресії російської федерації, діючи з прямим умислом, направленим на підривну діяльність проти України, що полягає в ослабленні державної влади України та держави в цілому, достовірно знаючи, що діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) по здійсненню мобілізаційних заходів викликала широкий резонанс у суспільстві, в тому числі і серед осіб, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання бути призваними на військову службу, за невстановлених на даний час досудовим слідством обставин, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 26.10.2024, умисно перешкоджали законній діяльності Збройних Сил України під час здійснення ними призову громадян України на військову службу в особливий період.
Так, ОСОБА_6 , спільно з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні АДРЕСА_3 та ОСОБА_5 , який перебував за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_2 , за невстановлених на даний час досудовим слідством обставин, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 26.10.2024, діючи від імені псевдоорганізації « ОСОБА_10 » під виглядом «Міжнародної організації кримінальної поліції, Інтерпол», виготовляли та поширювали на території Черкаської та Чернігівської областей посвідчення зазначеної псевдоорганізації, формений одяг із відповідними розпізнавальними знаками та аксесуарами, які зовні дуже схожі на військові та надавали інформацію її учасникам, щодо подальших дій при використанні вказаних посвідчень та носіння форменого одягу, як способу уникнення від мобілізації. Вказані дії спрямованні на ухилення від військової служби, отримання повісток від ТЦК та інших правоохоронних органів, з метою дестабілізації ситуації в Україні, підриву Національної безпеки у Державній, воєнній, інформаційних сферах та перешкоджанню законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, що сприяло ухиленню від виконання своїх обов'язків з захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України під час мобілізації в особливий період, тими учасниками вказаної організації, які мали такі наміри, так і ОСОБА_5 , який є офіцером запасу ЗСУ.
Перешкоджання законній діяльності ЗСУ полягало у вчиненні діяння (дій або бездіяльності), яке виражалося у втручанні в цю діяльність, створенні перешкод, перепон, спрямованих на недопущення, припинення та заборону проведення окремих дій чи маневрів ЗСУ, прийняття тактичних чи стратегічних рішень керівництвом чи особовим складом зазначених підрозділів задля ускладнення або унеможливлення здійснення законної діяльності ЗСУ або істотному зниженні її ефективності.
08.01.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру, а 09.01.2025 про зміну раніше повідомленої підозри, в цей же день ОСОБА_6 та ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч.ч. 2,3 ст. 436-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
10.01.2025 підозрюваним ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком до 08.03.2025.
29.01.2025 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч.ч. 2,3 ст. 436-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
30.01.2025 підозрюваному ОСОБА_7 ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком до 08.03.2025.
04.02.2025 ОСОБА_9 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч.ч. 2,3 ст. 436-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
13.02.2025 підозрюваному ОСОБА_9 ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.
06.03.2025 підозрюваним ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , ОСОБА_7 продовжено строк тримання під вартою, а ОСОБА_9 - строк цілодобового домашнього арешту, в межах строку досудового розслідування, тобто до 08.04.2025.
02.04.2025 ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до шести місяців, тобто до 08.07.2025.
У вчиненні зазначеного кримінального правопорушення підозрюється: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець м. Жашків, Звенигородського району, Черкаської області, зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , громадянин України.
Причетність ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 до інкримінованих йому злочинів повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколами оглядів; висновками експертів; протоколами допитів свідків; протоколами негласних слідчих (розшукових) дій; протоколами обшуку від 08.01.2024; іншими матеріалами провадження.
Так, внаслідок складності вказаного кримінального провадження, завершити досудове розслідування у двомісячний строк не представляється можливим, що зумовлено вчиненням п'ятьма підозрюваними ряду тяжких злочинів, значним обсягом слідчих та процесуальних дій у даному провадженні, оскільки необхідно провести ряд слідчих та процесуальних дій, а саме: отримати та долучити до матеріалів кримінального провадження висновки судово-психіатричних експертиз; висновки семантико-текстуальних експертиз, судово-почеркознавчих експертиз, отримати відомості щодо фінансової діяльності підозрюваних в рамках створеної ними псевдо організації, розсекретити та долучити матеріали, що стали підставою для проведення НСРД, за результатами чого, проаналізувавши всі наявні докази в сукупності, вирішити питання щодо кінцевої кваліфікації неправомірних дій підозрюваних ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та оголосити їм кінцеву підозру; з урахуванням зібраних у кримінальному провадженні доказів виконати вимоги ст. ст. 290-293 КПК України, що унеможливлює провести дані слідчі дії у максимально стислі терміни.
Обставинами, що перешкоджали здійсненню цих слідчих та процесуальних дій раніше, є великий обсяг вилучених в ході проведених обшуків речей та документів, які підлягають додатковим детальним оглядам, за результатами яких необхідно прийняти рішення про призначення судових експертиз, тривалість проведення експертних досліджень, висновки яких є необхідними для прийняття об'єктивного рішення під час розгляду справи судом.
Строк запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою застосованого відносно ОСОБА_5 закінчується 08.04.2025, але на даний час ризики передбачені п.п. 1,2,4,5 ч. 1 ст. 177 КПК України не зменшилися та є достатні підстави вважати, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, незаконно впливати на свідків уданому кримінальному провадженні, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, буде перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, продовжити свою злочинну діяльність та вчинити інше кримінальне правопорушення.
Так, метою застосування запобіжного заходу, в тому числі й застосування виняткового запобіжного заходу - тримання під вартою, у відповідності до ч. 1 ст. 177 КПК України, є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від суду та вчинити інше кримінальне правопорушення.
При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, суд, у відповідності до ч. 1 ст. 178 КПК України, на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, що зокрема визначені у п. п. 1 - 11 даної частини вказаної статті.
Згідно ч. 4 ст. 183 КПК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою може бути застосований до раніше не судимої особи, яка підозрюється, або обвинувачується у вчиненні злочину за який передбачено позбавлення волі у вигляді позбавлення волі на строк понад п'ять років.
Приймаючи до уваги вище викладене, під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 2, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, які на даний час не зменшились, а саме: ризик можливого переховування від органу досудового розслідування з підстав тяжкості покарання, що загрожує, також узгоджується і з позицією Європейського суду з прав людини, відповідно до якої суворість покарання, яке може бути призначено, є належним елементом, обґрунтовується тим, що ОСОБА_5 в разі зміни обраного запобіжного заходу на більш м'який, що не пов'язаний із триманням під вартою, усвідомлюючи, що він обґрунтовано підозрюється у скоєнні тяжких злочинів, за які передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років, з конфіскацією майна, матиме реальну можливість переховуватися від органу досудового розслідування та суду чи змінити місце проживання, в тому числі виїхати на території рф, або тимчасово окуповані території. Окрім цього, слід врахувати, що підозрюваний ОСОБА_5 офіційно непрацюючий, а тому не маючи офіційного джерела доходів, перебуваючи на волі, може не з'являтися до слідчих органів та/або суду, виїхати за кордон; також, може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, шляхом зловживання процесуальними правами, що може виражатись у неявці за викликами до слідчого та прокурора, з метою затягування досудового розслідування; крім того, ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що відносно нього здійснюється досудове розслідування (кримінальне переслідування) за вчинення тяжких злочинів, перебуваючи на волі, може знищити речові докази, які слідством наразі не виявлені, впливати на свідків у даному кримінальному провадженні, шляхом залякування та вмовлянь. Свідками у даному провадженні є знайомі ОСОБА_5 та мають безпосереднє відношення до псевдо організації, учасником якої він являється, на яких він має вплив та користується значним авторитетом, завдяки чому зміг залучити велику кількість людей та організувати видачу їм так званих посвідчень «Імперського Інтерполу», частина яких вже допитана як свідки, інші - встановлюються; окрім цього, підозрюваний ОСОБА_5 при продовженні вчиненні тотожних протиправних дій, що йому інкримінуються, безпосередньо загрожуватиме ослабленню держави, оскільки вказані дії пов'язані з готуванням, розробкою інформаційних матеріалів, з метою проведення підривної діяльності в інформаційній сфері, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, що може призвести до деморалізації органів державної влади, військових ЗСУ та стимулювати бунти в тилу в умовах воєнного стану тощо, також може продовжити проведення інформаційної діяльності направленої на виправдовування, визнання правомірною збройної агресії рф проти України. Вірогідність продовження діяльності, направленої на створення та поширення нових публікацій, у яких міститься заперечення збройної агресії російської федерації проти України, адміністрування нових сайтів на інших пристроях або вчинення нових кримінальних правопорушень підозрюваним є досить значною, беручи до уваги схему здійснення ним, за попередньою змовою з іншими учасниками, протиправних дій, яка тривала понад 5 років; підозрюваний здійснював інкриміновані йому дії протягом тривалого часу, попри те, що в Україні з 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України діє воєнний стан та оголошено про загальну мобілізацію, обов'язком громадян України є захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів (ст. 65 Конституції України), натомість, підозрюваний умисно здійснював перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України, шляхом здійснення незаконної діяльності по різним регіонам України у псевдо організації, виготовляв та поширював посвідчення вказаної організації, формений одяг із відповідними розпізнавальними знаками та аксесуарами, надавав інформацію учасникам даної псевдо організації, щодо їх подальших дій при використанні вказаних посвідчень та носіння форменого одягу. Вказані дії спрямованні на ухилення від військової служби, отримання повісток від ТЦК та інших правоохоронних органів, з метою дестабілізації ситуації в Україні, підриву Національної безпеки у Державній, воєнній, інформаційних сферах та перешкоджанню законній; підозрюваний здійснював дії, які безпосередньо перешкоджають законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань, що створювало додаткову соціальну напругу в різних територіальних громадах (Черкаській, Чернігівській, Одеській та інших областях України), тобто продовження таких дій становитиме небезпеку державі в цілому, впливатиме на обороноздатність країни в умовах війни, що є вкрай небезпечним явищем, а також, що саме ОСОБА_5 являється одним із ключових фігурантів даного кримінального провадження;
Щодо стану здоров'я підозрюваного ОСОБА_5 , даних які б підтверджували, що останній не може утримуватися в СІЗО, не має.
Окрім цього, на даний час, на виконанні перебуває судово-психіатрична експертиза, на вирішення вказаної експертизи поставлені питання, чи може підозрюваний усвідомлювати свої дії та керувати ними, чи потребує поміщення у спеціальний лікувальний заклад з надання психіатричної допомоги з метою обов'язкового лікування та запобігання суспільно-небезпечних дій.
Враховуючи, що на даний час не встановлено, чи за своїм психічним станом підозрюваний може нести загрозу суспільству та чи підлягає обов'язковому лікуванню, орган досудового розслідування вважає необхідним продовжити строк перебування ОСОБА_5 в умовах СІЗО.
Таким чином, в обґрунтування продовження застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_5 покладається необхідність запобігання спробам переховування від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином; запобігати спробам продовжити свої злочинні наміри, або вчинити інше кримінальне правопорушення.
Також, слід врахувати наявні обставини, передбачені ст. 178 КПК України, а саме: вагомість наявних доказів про причетність підозрюваного до вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень, які відносяться до категорії тяжких злочинів, та тягне за собою покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років.
Хоча, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою і є винятковим запобіжним заходом, але жоден інший із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, що визначені ст. 177 КПК України.
На думку сторони обвинувачення за таких обставин найдоцільнішим та найдієвішим запобіжним заходом відносно підозрюваного ОСОБА_5 є тримання під вартою.
Враховуючи викладене, встановлені обставини кримінального провадження, особи підозрюваного, свідчить про недостатність застосування до нього більш м'якого запобіжного заходу, а саме особистого зобов'язання, особистої поруки оскільки такі запобіжні заходи не забезпечать гарантій його належної процесуальної поведінки.
При цьому, слід звернути увагу, що особливості подій кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 , свідчать, що ступінь ризику продовження протиправної поведінки підозрюваного створює істотну загрозу як для суспільства, так і державі в цілому.
Обставини подій свідчать про наявність з боку підозрюваного ОСОБА_5 недостатньої відповідальності до загрози настання певних наслідків, оскільки він продовжує писати різні листи до Державних органів влади України та на ім'я міжнародних представників влади мовою держави-агресора, де продовжує висловлювати свою причетність до так званого «Імперського Інтерполу», в тому числі і так званого штабу оперативного командування резервної воєнно-мобілізаційної системи продовольчого забезпечення ЗСУ, воєнного консульства та до інших військових формувань псевдо Роял-Імперської Конституційної монархії України, що обумовлює необхідність ізоляції підозрюваного від інших членів суспільства.
Докази, які зібрані органом досудового розслідування, у своїй сукупності свідчать про об'єктивність обґрунтованості підозри ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, з метою підривної діяльності в інформаційній сфері, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України та перешкоджання законній діяльності ЗСУ.
Необхідність у продовженні строків тримання особи під вартою не може оцінюватися виключно абстрактно, з урахуванням лише тяжкості злочину, однак, цей правовий висновок ЄСПЛ вказує на те, що тяжкість пред'явленого обвинувачення дає право вжити заходів забезпечення кримінального провадження із застосуванням тих заходів, які надають можливість досягти дієвості в цьому провадженні.
У відповідності до положень ст. ст. 5, 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практики ЄСПЛ, з урахуванням наявних ризиків, а отже й законних підстав в розрізі вимог Глави 18 КПК України, з метою запобігання спробам переховуватися від органу досудового розслідування та суду; впливати свідків у вказаному кримінальному провадженні; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином; запобігати спробам продовжити свої злочинні наміри, або вчинити інше кримінальне правопорушення, обраний стосовно ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не є надмірним чи таким, що принижує його гідність в розумінні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Системний аналіз законодавства свідчить, що рішенням про застосування запобіжного заходу суд повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Визначення таких прав, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці цінностей суспільства.
Таким чином, підстави для зміни запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_5 відсутні, а тому у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 194 КПК України інший, більш м'який запобіжний захід, не буде достатнім для запобігання вказаним ризикам, а його вік, стан здоров'я не перешкоджають перебувати під вартою.
У судовому засіданні прокурор та слідчий підтримали клопотання та просили його задовольнити. Вказували на те, що проводяться судові експертизи, тому досудове розслідування не завершено, ризики не втратили свою актуальність, застосування менш суворого недоцільно.
Підозрюваний в судовому засідання просив обрати запобіжний захід не пов'язаний з тримання під вартою, оскільки має двох неповнолітніх дітей, йому необхідне лікування та догляд за мамою.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, слідчий суддя робить наступні висновки.
Відповідно до ч.ч. 3-5 ст. 199 КПК України клопотання про продовження строку тримання під вартою, крім відомостей, зазначених у статті 184 цього Кодексу, повинно містити:1) виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з'явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою;2) виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою. Слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку тримання під вартою до закінчення строку дії попередньої ухвали згідно з правилами, передбаченими для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу. Слідчий суддя зобов'язаний відмовити у продовженні строку тримання під вартою, якщо прокурор, слідчий не доведе, що обставини, зазначені у частині третій цієї статті, виправдовують подальше тримання підозрюваного, обвинуваченого під вартою.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 02 серпня 2024 року, відомості про вчинення кримінального правопорушення у кримінальному провадженні № 22024250000000157 внесені до вказаного реєстру за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч.ч. 2 3 ст. 436-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
09.01.2025 ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 436-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
10.01.2025 підозрюваному ОСОБА_5 ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком до 08.03.2025 року.
28.02.2025 постановою заступника Черкаської обласної прокуратури, строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 08.04.2025.
06 березня 2025 року ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_5 продовжено строк тримання під вартою до 08 квітня 2025 року.
02 квітня 2025 року ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси продовжено строк досудового розслідування до 08 липня 2025 року.
При обранні ОСОБА_5 такого запобіжного заходу слідчий суддя на той час виходив з обґрунтованості його підозри у вчиненні інкримінованому йому злочинів, з чим погоджується слідчий суддя і під час розгляду цього клопотання.
Аналізуючи наведені ризики в клопотанні про продовження строку дії запобіжного заходу, слідчий суддя враховує, що ризик можливого переховування від органу досудового розслідування не зменшився, враховуючи, що ОСОБА_5 підозрюється у вчинені тяжких злочинів та матиме реальну можливість переховуватися від органу досудового розслідування та суду, змінити місце проживання.
Крім того, на думку слідчого судді, також не зменшився й ризик можливого впливу на свідків в даному кримінальному провадженні, з метою зміни останніми раніше наданих показань на його користь.
Слідчий суддя також враховує доводи слідчого про те, що закінчити досудове розслідування до неможливо, оскільки необхідно провести ще ряд слідчих та процесуальних дій, у зв'язку з чим строк досудового розслідування продовжено до 08 липня 2025 року.
На думку слідчого судді, вказані обставини та ризики виправдовують тримання ОСОБА_5 під вартою.
Менш обтяжливі запобіжні заходи не зможуть запобігти вказаним ризикам, які не зменшились та їх ступінь є досить високим, а тому підстав для зміни запобіжного заходу слідчий суддя не вбачає.
За таких обставин, враховуючи наведений прокурором та слідчим перелік слідчих та інших процесуальних дій, строк тримання під вартою необхідно продовжити до 02 червня 2025 року, без можливості внесення застави.
Керуючись ст. ст. 132, 176 - 178, 183-184, 194, 196-199, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання задовольнити.
Продовжити строк тримання під вартою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м. Жашків, Звенигородського району, Черкаської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України на 60 діб, тобто до 02 червня 2025 року без можливості внесення застави.
Роз'яснити, що відповідно до наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров'я України від 10.02.2012 № 239/5/104 затверджений Порядок взаємодії закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Копію ухвали вручити підозрюваному, слідчомута прокурору, а також направити для відома та виконання керівнику установи, в якій утримується підозрюваний.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Дата проголошення повного тексту ухвали 08 квітня 2025 року