ЄУН 932/183/25
Провадження №2/932/113/25
іменем України
01.04.2025 місто Дніпро
Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого - судді Салькової В.С.,
за участю секретаря судового засідання Щербаченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
І. Стислий виклад позиції і вимоги позивача
ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом та в обґрунтування своїх вимог зазначив, що 24.07.2019 він уклав договір №2850033/3Т-Дн-ЕП/15 про купівлю-продаж електричної енергії за зеленим тарифом приватним домогосподарством з АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» (оператор системи розподілу або ОСР) в особі ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», невід'ємними частинами якого є додаток №1 - Відомості про розрахункові засоби обліку електричної енергії; додаток №2 - Прогнозовані обсяги виробництва електричної енергії генеруючою установкою; додаток №3 - Звіт про покази засобу (засобів) обліку, обсяги та напрямки перетоків прийнятої-переданої електричної енергії; додаток №4 - Акт приймання передачі товару (електричної енергії) від 24.07.2019. Таким чином, станом на 24.07.2019 він виконав вимоги технічних умов стандартного приєднання №33/4052, а ОСР приєднав
електроустановку його житлового будинку до електричних мереж систем розподілу за адресою: АДРЕСА_1 .
24.07.2019 сторонами підписано Акт здачі-приймання наданих послуг з приєднання до електричних мереж, який свідчить про виконання
сторонами умов договору №2850033/3Т-Дн-ЕП/15 від 24.07.2019 та відповідність встановленої генеруючої установки приватного домогосподарства. Крім того, сторони уклали договір про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством, о/р № НОМЕР_1 . Вказаний договір є діючим, за ним здійснюється оплата виробленої генеруючою установкою приватного домогосподарства електричної енергії за «зеленим» тарифом.
04.11.2022 набула чинності постанова НКРЕКП №1369 від 01.11.2022
«Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу». Відповідно до п.3 цієї постанови користувачі систем розподілу, які встановили генеруючі установки та/або установки зберігання енергії, протягом року з дня набрання чинності цією постановою мають привести власні генеруючі установки та/ або установки зберігання енергії у відповідність до вимог Кодексу систем розподілу шляхом виконання технічних вимог, передбачених пунктом 4.12.2 глави 4.12 та/або пунктом 4.13.2 глави 4.13 розділу IV Кодексу систем розподілу та направлення оператору системи розподілу заяви на встановлення генеруючої установки та/або заяви на встановлення установки зберігання енергії. Зміни до Кодексу систем розподілу (далі - Кодекс), затверджені постановою №1369 (далі - постанова) доповнюють Кодекс систем розподілу пунктом 4.12.2 глави 4.12. Пункт 4.12.2 встановлює, що для приєднання (підключення) генеруючої установки споживач (власник генеруючої установки) забезпечує виконання таких технічних вимог: виконання налаштувань параметрів обладнання (інвертора) в межах, визначених державними стандартами; улаштування технічних засобів та/або проведення відповідного налаштування обладнання (інвертора) для забезпечення автоматичного відключення генеруючої електроустановки від електричної мережі ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР у разі раптового зникнення в ній напруги та для унеможливлення подачі напруги в електричну мережу у разі відсутності в ній напруги (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР); улаштування технічних засобів для недопущення відпуску в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР електричної енергії, параметри напруги якої не відповідають визначеним державними стандартами (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР); улаштування технічних засобів (смартметр, пристрій для обмеження генерації тощо) та/або проведення відповідного налаштування протиаварійної автоматики для недопущення видачі в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР електричної енергії, виробленої генеруючою установкою (у разі встановлення генеруючої установки без можливості відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР); забезпечення місць для опломбування встановлених на виконанням технічних вимог технічних засобів захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР); забезпечення комерційного обліку електричної енергії відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР).
Крім того, згідно з п.4.12.3 глави 4.12 Кодексу передбачено подання однолінійної схеми приєднання генеруючої установки. Потім ОСР перевіряє повноту інформації, зазначеної в заяві, та в разі виявлення зауважень повертає її на доопрацювання. Після цього ОСР опломбовує засоби захисту, блокувань, захисної автоматики та контролю (п.4.12.4); здійснює обстеження генеруючої установки та технічну перевірку вузла обліку (п.4.12.5). У разі відсутності зауважень за результатами обстеження ОСР оформляє паспорт точки розподілу, акт про технічну перевірку та акт про опломбування встановлених на виконання технічних вимог технічних засобів захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю та вузла/вузлів комерційного обліку.
11.04.2023 до п.3 постанови №1369 були внесені зміни постановою
НКРЕКП «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 01.11.2022
№1369» №643. Відповідно до змін у п.3 постанови НКРЕКП від 01.11.2022
№1369 «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу» слова та знак «та направлення оператору системи розподілу заяви на встановлення генеруючої установки та/або заяви на встановлення установки зберігання
енергії» виключено.
04.10.2023 у справі №320/10066/23 Київський окружний адміністративний суд визнав протиправним та невірним з моменту прийняття п.3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу від 01.11.2022 №1369», зобов'язав Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до ч.1 ст.265 КАС України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акту протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно
оприлюднено нормативно-правовий акт. Рішення набрало законної сили 24.07.2024.
Посилаючись на нього, позивач звернувся до відповідача з заявою та просив відповідача-1 привести схему електроустановки у відповідність вимогам, викладеним у рішеннях суду, а саме, зняти з установки не передбачений
схемою обмежувач - реле напруги (смартметр), який було встановлено працівниками відповідача-2 в діючу електричну схему з посиланнями на п.3 постанови НКРЕКП від 01.11.2022 №1369. Зазначив, що встановлений працівниками відповідача-2 в діючу електричну схему обмежувач - реле напруги (смартметр) призвів до зменшення роботи генеруючої установки приватного домогосподарства на 70%, тобто фактично зупинив продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом.
У відповіді відповідача-1 від 23.08.2024 серед іншого зазначене, що у наведеному вище рішенні суд дійшов висновку, що вимога п.3 постанови №1369 про приведення користувачами систем розподілу у відповідність вже існуючих генеруючих установок до вимог п.4.12.2 глави 4.12 розділу IV Кодексу систем розподілу фактично скасовує Акт про відповідність встановленої генеруючої установки приватного домогосподарства та Договір про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством.
Вважає, що відповідач безпідставно вказує, що ОРС не має права вимагати від користувачів систем розподілу, які вже встановили генеруючі установки та/або установки зберігання енергії, привести власні генеруючі установки та/або установки зберігання енергії у відповідність Кодексу систем розподілу.
Позивач вважає відмову відповідачів протиправною, вони зобов'язані привести схему електроустановки до рівня, який вона мала на момент укладення договору 24.07.2019. Виконати ці дії самостійно (відключити смартметр) він не в змозі тому, що електроустановка опломбована відповідачем.
Просить суд визнати протиправною відмову відповідача-1 №51213/1001 від 23.08.2024 про відмову у приведення обладнання електроустановки, розташованої по АДРЕСА_1 (договір №2850033/3Т-Дн-ЕП/15 від 24.07.2019 «Про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством») до первинної електричної схеми, яка є невід'ємною частиною Договору №2850033/3Т-Дн-ЕП/15 від 24.07.2019; зобов'язати відповідача-1 привести обладнання електроустановки, розташованої по
АДРЕСА_1 (договір №2850033/3Т-Дн-ЕП/15 від 24.07.2019
року «Про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством») до первинної електричної схеми , яка є невід'ємною частиною договору між позивачем та відповідачем-1, шляхом вилучення зі схеми реле напруги (смартметр); стягнути солідарно з відповідачів на його користь судові витрати.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи
Відповідачем АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» подано суду відзив, згідно з яким позовні вимоги не визнані, оскільки він не має відношення до Договору №2850033/3Т-Дн-ЕП/15 від 24.07.2019, оскільки він укладений між позивачем та ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», предметом якого є купівля і продаж електричної енергії за «зеленим тарифом», тож відповідач-1 не має втручатися у взаємовідносини за цим договором та виконувати його вимоги. З приводу взаємовідносин між відповідачем-1 та позивачем зазначає, що 04.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача-1 із заявою-повідомленням про те, що він є побутовим споживачем електричної енергії та повідомляє, що в приватному домогосподарстві здійснено монтаж генеруючої установки, яка виробляє електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, просив надати послугу з улаштування вузла обліку та укласти договір розподілу. 11.07.2019 позивачеві було надано паспорт точки/точок розподілу, Енергетичний ідентифікаційний код 622888544104415. Згідно з Актом про відповідність встановленої генеруючої установки приватного господарства наданій схемі та потужності інверторного устаткування (далі - Акт) відповідачем-1 на території позивача за адресою: АДРЕСА_1 було встановлено прилад обліку №02292907 типу GAMA 300 63 В, 2013 року випуску, місце розташування - на фасаді будинку.
Відповідно до п.8 Акту вказано про наявність генерації електроенергії в мережу
(Так), згідно з п.9 Акту вказано наявність і працездатність автоматизованої передачі даних (Так), вказаний Акт підписаний позивачем без жодних зауважень.
Таким чином, відповідач-1 згідно з вимогами Кодексу систем розподілу, що
затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310 (далі - КСР), шляхом виконання технічних вимог, передбачених главою 4.12, виконав свої зобов'язання в повному обсязі і позивач прийняв їх без жодних зауважень. Отже, у своїй діяльності АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» керується виключно Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРЕЕ), затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312, Кодексом комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ), затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311, Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310 (далі - КСР), іншими нормативними актами в електроенергетиці, роз'ясненнями НКРЕКП, та діє згідно з чинним законодавством. Так, позивач посилається на п.3 Постанови НКРЕКП №1369 від 01.11.2022, згідно з якою генеруючі установки та/або установки зберігання енергії протягом року з дня набрання чинності цією постановою мають привести власні генеруючі установки та/або установки зберігання енергії у відповідність до вимог Кодексу систем розподілу шляхом виконання технічних вимог, передбачених пунктом 4.12.2 глави 4.12 та/або пунктом 4.13.2 глави 4.13 розділу IV Кодексу систем розподілу та направлення оператору системи розподілу заяви на встановлення генеруючої установки та/або заяви на встановлення установки зберігання енергії. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 визнано протиправним та нечинним з моменту прийняття пункт 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу від 01.11.2022 №1369». Суд дійшов висновку, що вимога пункту 3 постанови №1369 про приведення користувачами систем розподілу у відповідність вже існуючих генеруючих установок до вимог пункту 4.12.2 глави 4.12 розділу IV Кодексу систем розподілу фактично скасовує Акт про відповідність встановленої генеруючої установки приватного домогосподарства та Договір про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством. Але при цьому пункт 4.12.2 КСР (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, а саме, на час укладання паспорту точки розподілу 11.07.2019) встановлює, що для приєднання (підключення) генеруючої установки споживач (власник генеруючої установки) забезпечує виконання таких технічних вимог: виконання налаштувань параметрів обладнання (інвертора) в межах, визначених державними стандартами; улаштування технічних засобів та/або проведення відповідного налаштування обладнання (інвертора) для забезпечення автоматичного відключення генеруючої електроустановки від електричної мережі ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР у разі раптового зникнення в ній напруги та для унеможливлення подачі напруги в електричну мережу в разі відсутності в ній напруги (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР); улаштування технічних засобів для недопущення відпуску в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР електричної енергії, параметри напруги якої не відповідають визначеним державними стандартами (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР); улаштування технічних засобів (смартметр, пристрій для обмеження генерації тощо) та/або проведення відповідного налаштування протиаварійної автоматики для недопущення видачі в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР електричної енергії, виробленої генеруючою установкою (у разі встановлення генеруючої установки без можливості відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР);
забезпечення місць для опломбування встановлених на виконанням технічних вимог технічних засобів захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСІ, ОСР та їх користувачів, ОМСР); забезпечення комерційного обліку електричної енергії відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР). Таким, чином, враховуючи вищезазначене, ОСР не має права вимагати від користувачів систем розподілу, в даному випадку - від позивача, який вже встановив генеруючі установку та/або установки зберігання енергії 10.07.2019, привести власні генеруючі установки та/або установки зберігання енергії у відповідність до вимог
Кодексу систем розподілу шляхом виконання технічних вимог, передбачених пунктом 4.12.2 глави 4.12 та/або пунктом 4.13.2 глави 4.13. Оскільки згідно зі ст.58 Конституції України «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення». Отже, позивачем вже приведені генеруючі установки у відповідність до вимог Кодексу систем розподілу шляхом виконання технічних вимог, передбачених п.4.12.2 глави 4.12 та/або пунктом 4.13.2 глави 4.13, тому відповідач-1 не має права вимагати від позивача демонтувати встановлене обладнання, передбачене п.4.12.2 КСР. Також позивач вказує, що встановлений у нього прилад нібито призводить до зменшення роботи генеруючої установки на 70% і нібито навіть зупиняє продаж електроенергії за «зеленим» тарифом, що порушує умови укладеного договору. Це повністю не відповідає дійсності, докази цього відсутні. Встановлений прилад обліку №02292907 типу GAMA 300 63 - це сучасний прилад комерційного обліку, який працює в енергетичній системі для віддаленого моніторингу та контролю показань лічильників електроенергії, для якісної роботи та своєчасного виявлення аварійних ситуацій та для правильності розрахунків.
20.04.2024 позивач звернувся до відповідача-1 з претензіями, відповідач-1 здійснив виїзд на місце встановлення генеруючої установки, провів обстеження, і в наданій заяві позивач вказав , що претензій не має. Таким чином, відповідач-1 жодним чином не порушував укладений з позивачем договір розподілу, виконав вимоги КСР, встановив електрообладнання відповідно до його вимог, тому з наведених підстав просив відмовити у задоволенні позовних вимог та стягнути з позивача на свою користь понесені витрати на правничу допомогу.
Відповідачем-2 - Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» також поданий суду відзив на позовну заяву. Згідно з відзивом 11.06.2017 набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» (надалі - Закон №2019-VIII), який започаткував процес реформування електроенергетичної галузі в Україні. На виконання положень абз.1,3 п.13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2019-VIII відбулось юридичне відокремлення діяльності оператора системи розподілу від інших видів діяльності вертикально інтегрованого суб'єкта господарювання (обленерго), у тому числі, шляхом
створення електропостачальника. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.06.2018 №429 Товариству було видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.
На підставі абз.4 п.13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення», п.2 ч.2 ст.62 та ст.63 Закону №2019-VIII на Товариство покладено спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, а саме - виконання функції постачальника універсальних послуг (надалі - ПУП). Таким чином, наразі Товариство здійснює постачання електричної енергії за вільними цінами, а також постачання електричної енергії в якості постачальника універсальної послуги в межах Дніпропетровської області для побутових та малих непобутових споживачів, або інших споживачів, які відповідно до законодавства мають право на отримання універсальних послуг.
Частиною 4 статті 63 Закону №2019-VIII встановлено, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті. Додатково на Товариство п.4 ч.5 ст.63
Закону №2019-VIII покладений спеціальний обов'язок зі здійснення купівлі електричної енергії, виробленої генеруючими установками приватних домогосподарств, встановлена потужність яких не перевищує величину, визначену для відповідних категорій генеруючих установок приватних домогосподарств відповідно до ч.23 ст.9-1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії» за «зеленим» тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами, та у кожному розрахунковому періоді здійснювати пріоритетну оплату її вартості. Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (надалі - ПРРЕЕ, Правила). Згідно з абз.2 п.3.3.4 ПРРЕЕ договір про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством укладається між постачальником універсальних послуг та власником (одним із власників за згодою інших співвласників) цього приватного домогосподарства і є додатком до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил). Відповідно до п.11.3.4 ПРРЕЕ з метою продажу електричної енергії, виробленої генеруючою(-ими) установкою(-ами) приватного домогосподарства, за «зеленим» тарифом побутовий споживач надсилає звернення до постачальника універсальних послуг щодо розгляду заяви-повідомлення про встановлення генеруючої(-их) установки(-ок) за формою, наведеною в додатку 13 до цих Правил. Так, на підставі отриманої Товариством заяви-повідомлення позивача від 11.07.2019 з ним було укладено договір про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством №2850033/3Т-Ди-ЕП/15 від 24.07.2019 (надалі - Договір), що є додатком 2 до раніше укладеного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг за об'єктом споживача, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (надалі - Об'єкт). Умовами Договору визначено, що споживач має право продавати постачальнику універсальних послуг електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру генеруючими установками приватного домогосподарства, а постачальник універсальних послуг бере на себе зобов'язання купувати у споживача електричну енергію за «зеленим» тарифом, встановленим НКРЕКП, в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії приватним домогосподарством, у строки, передбачені цим Договором. Зазначене спростовує доводи позивача щодо того, що зазначений двосторонній Договір укладено ним з АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» (Відповідач-1) в особі Товариства, оскільки це не відповідає дійсності. Варто зазначити, що на підставі пункту 11.3.11 ПРЕЕ обсяг генерації електричної енергії приватним домогосподарством визначається на підставі даних комерційного обліку, визначених у порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії (надалі - ККОЕЕ). Відповідно до положень п.10 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312, до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку (АКО) на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу (надалі - ОСР).
Підпунктом 33 пункту 5.1.2 ПРРЕЕ також передбачений обов'язок ОСР надавати послуги комерційного обліку у випадках та обсягах, визначених Кодексом комерційного обліку. Відповідно до чого ОСР, до електричних мереж якого приєднані приватні домогосподарства споживачів, на підставі п.2.1.7 ККОЕЕ в якості ППКО (постачальника послуг комерційного обліку) виконує роль оператора зчитування даних з лічильників (ОЗД) та оператора даних комерційного обліку (ОДКО) та забезпечує зчитування результатів вимірювань (первинних даних комерційного обліку) та даних про стан засобів комерційного обліку (лічильників), контроль якості зчитування, формування первинних даних комерційного обліку, а також формування, обробку, перевірку, валідацію, зберігання, архівування та передачу валідованих даних комерційного обліку АКО суміжним ОДКО, учасникам ринку та споживачам. Так, відповідач-1, який виконує функції оператора системи розподілу та до електричних мереж якого приєднано будинок позивача, визначає обсяг генерації електричної енергії електроустановками позивача, який використовується відповідачем-2 у взаємовідносинах з позивачем за Договором.
Підпунктом 17 пункту 5.1.1 ПРРЕЕ на оператора системи (розподілу) покладено обов'язок перевірки генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштування на відповідність вимогам Закону України «Про ринок електричної енергії», Кодексу систем розподілу, Кодексу системи передачі, Кодексу комерційного обліку та нормативно-технічних документів. Так, п.3.1 Договору визначено, що для розрахунків за вироблену (понад власне споживання приватним домогосподарством) електричну енергію використовується засіб (засоби) вимірювальної техніки, характеристики якого (яких) дозволяють одночасно обліковувати обсяги відпущеної в електричну мережу та отриманої з електричної мережі електричної енергії або сальдо перетоків електричної енергії за календарний місяць. Вузол обліку має бути обладнаний пристроєм, який забезпечує дистанційне зчитування даних для роботи в складі автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії постачальника послуг комерційного обліку (оператора системи).
Також пунктом 11.3.2 ПРРЕЕ встановлено, що приєднання генеруючої(-их) установки(-ок) приватного(-их) домогосподарства(-в) у межах величини встановленої потужності генеруючої(-их) установки (-ок) індивідуального побутового споживача здійснюється у порядку, встановленому Кодексом систем розподілу (КСР). Відповідно до абз.1,3 п.4.12.3 КСР про факт встановлення та приєднання (підключення) генеруючої установки у власних електричних мережах і виконання технічних вимог споживач або активний споживач письмово повідомляє ОСР шляхом направлення заяви про встановлення генеруючої установки, форма якої наведена в додатку 11 до цього Кодексу. У разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСР та їх користувачів, ОМСР, активним споживачем до відповідної заяви також додається однолінійна схема приєднання (підключення) генеруючої установки. ОСР зобов'язаний перевірити повноту інформації, зазначеної в заяві про встановлення генеруючої установки. Згідно з абз.7 п.4.12.5 КСР за результатами обстеження генеруючої установки, встановленої та приєднаної (підключеної) до електричних мереж активного споживача, у тому числі генеруючих установок третіх осіб, з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСР та їх користувачів, ОМСР, ОСР має опломбувати встановлені на виконання технічних вимог технічні засоби захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю та вузол/вузли комерційного обліку, оформити у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, у двох примірниках паспорт точки розподілу, акт про технічну перевірку та акт про опломбування встановлених на виконання технічних вимог технічних засобів захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю та вузла/вузлів комерційного обліку. Один примірник зазначених актів залишається в ОСР та один надається активному споживачеві. Зазначене доводить, що заявлена позивачем вимога з «приведення обладнання електроустановки по АДРЕСА_1 до первинної схеми, яка є невід 'ємною частиною договору між позивачем та відповідачем-1, шляхом вилучення зі схеми реле напруги (смартметр)», є необґрунтованою та безпідставною, оскільки, як же зазначалося, зазначений договір укладено між позивачем та відповідачем-2, а не з відповідачем-1, та умови якого не визначають правовідносини з улаштування електроустановок позивача, що регулюються відповідним договором позивача з відповідачем-1 щодо надання послуг з розподілу електричної енергії та положеннями ПРРЕЕ, КСР тощо. Зауважує, що позовна заява не містить вимог позивача саме до відповідача-2, а приведення обладнання електроустановок позивача до первісного стану не є обов'язком відповідача-2, Товариство помилково визначено відповідачем у справі.
Клопотань в порядку ст.222 ЦПК України учасниками справи суду не надано, підстави для вирішення справи шляхом укладення мирової угоди відсутні.
ІІІ. Процесуальні дії та рух справи
13.01.2025 ухвалою суду відкрите спрощене позовне провадження у справі, призначене судове засідання на 13.02.2025, відповідачам запропоновано подати суду відзиви на позовну заяву.
Судове засідання у справі відкладалося на 13.03.2025 та 01.04.2025.
ІV. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин
Згідно з Інформацією про укладений Договір ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» від 03.07.2019, наданої на ім'я позивача ОСОБА_1 , для постачання електричної енергії об'єкту за адресою: АДРЕСА_1 , між ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» та ОСОБА_1 укладений договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг шляхом приєднання до умов публічного Договору, розміщеного на офіційному сайті товариства, за заявою - приєднання до Договору. Для розрахунків за спожиту електричну енергію вищезазначеним об'єктом в базі даних ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 (а.с.23).
04.07.2019 ОСОБА_1 подана заява-повідомлення про здійснення приватному домогосподарстві за адресою: АДРЕСА_1 , монтажу генеруючої установки, яка виробляє електричну енергію з енергії сонячного випромінювання; однолінійна схема підключення додається, та споживач просив надати йому послугу з улаштування вузла обліку та укласти з ним договір про розподіл (передачу) електричної енергії (а.с.67-зв.).
Відповідність встановленої генеруючої установки приватного домогосподарства наданій схемі та потужності інверторного устаткування підтверджена Актом від 10.07.2019 (а.с.69).
11.07.2019 ОСОБА_1 на ім'я начальника Підгородненського ЦОК подано заяву про здійснення монтажу генеруючої установки с проханням укладення договору купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством (а.с.96).
24.07.2019 між ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» та ОСОБА_1 укладено Договір №2850033/ЗТ-Дн-ЕП/15 про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством, який є додатком №2 до договору про постачання електричної енергії постачальника універсальних послуг за місцезнаходженням приватного домогосподарства споживача, на якому електрична енергія використовується для задоволення побутових потреб та/або потреб особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.24-26).
Згідно з цим Договором він укладається за умови врегульованого між споживачем та оператором системи питання улаштування вузла обліку згідно з вимогами чинного законодавства та укладення (внесення відповідних змін до умов) договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з урахуванням прийнятої до експлуатації генеруючої установки (генеруючих установок) приватного домогосподарства. Для врегулювання наведених питань споживач має звернутися до оператора системи із заявою-повідомленням встановленого зразка та вчинити дії, обумовлені вимогами чинного законодавства (п.1).
За Договором за «зеленим» тарифом споживач бере на себе зобов'язання продавати постачальнику електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватного домогосподарства, а постачальник бере на себе зобов'язання купувати у споживача електричну енергію за «зеленим» тарифом, встановленим Регулятором, в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії приватним домогосподарством. Під час виконання умов Договору сторони зобов'язалися діяти відповідно до чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про ринок електричної енергії», Кодексу комерційного обліку, Кодексу систем розподілу, Правил роздрібного ринку електричної енергії та Порядку продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, що вироблена з енергії сонячного випромінювання об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженого Регулятором (п.2).
Для розрахунків за вироблену (понад власне споживання) електричну енергію використовується засіб (засоби) вимірювальної техніки, характеристики якого (яких) дозволяють одночасно обліковувати обсяги відпущеної в електричну мережу та отриманої з електричної мережі електричної енергії або сальдо перетоків електричної енергії за календарний місяць. Вузол обліку має бути обладнаний пристроєм, який забезпечує дистанційне зчитування даних для роботи в складі автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії постачальника послуг комерційного обліку (оператора системи). Відомості про засіб (засоби) вимірювальної техніки електричної енергії, що використовується в розрахунках за цим Договором, зазначаються у додатку 1 до Договору за «зеленим» тарифом (п.4).
Згідно з Додатком 1 до Договору за «зеленим» тарифом споживачеві ОСОБА_1 встановлено засіб обліку за №02292907 GAMA 300 G3B.144 (а.с.27).
Додатком 2 до Договору за «зеленим» тарифом є Прогнозовані обсяги виробництва електричної енергії генеруючою установкою приватного домогосподарства ОСОБА_1 , де наведений прогноз обсягів виробництва електроенергії з липня по грудень 2019 року (а.с.28).
Додаток 3 до Договору за «зеленим» тарифом - Звіт про покази засобу обліку, обсяги та напрямки перетоків прийнятої-переданої електричної енергії, а також акт приймання-передачі товару (електричної енергії) сторонами договору не заповнені (а.с.29,30).
Додатком 2 до Договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є складений 11.07.2019 Паспорт точки/точок розподілу електричної енергії з енергетичним ідентифікаційним кодом точки/точок розподілу 62Z888544104415W об'єкту споживача ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 (а.с.31).
Про узгодження підключення генеруючої електроустановки свідчить Однолінійна схема підключення генеруючої установки приватного домогосподарства з використанням мережевого інвертора, яка є Додатком 2 до Порядку продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, що вироблена з енергії сонячного випромінювання об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств (п.1.5), згідно з якою лінійний роз'єднувач встановлюється опціонально і може вимагатися електропостачальником, в схемі міститься відмітка про місце встановлення роз'єднувача - тех.прим. (а.с.32-33).
14.09.2023 ОСОБА_1 складено Заяву про встановлення генеруючої установки (сонячна станція) побутовим споживачем за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю відпуску електроенергії до електромережі, якою він також просив оформити у порядку, визначеному ПРРЕЕ, паспорт точки розподілу (а.с.35/36).
14.09.2023 виконавцем АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» Кожурі Ю.О. виставлений рахунок №95572536 на оплату роботи з монтажу реле контролю напруги та контактора в кількості однієї штуки на суму 1614,41 грн (а.с.38), наявна схема улаштування технічного засобу №2 (реле напруги, контактор + реле часу) (а.с.37).
31.07.2024 позивач звернувся до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» з заявою, в якій просив привести у відповідність схему за його адресою шляхом зняття реле напруги та контактору згідно з рішенням суду у справі №32/10066/23 (а.с.39).
Згідно з наданою 23.08.2024 відповіддю №51213/1001 ОСОБА_1 повідомлене про відмову в демонтажі встановленого обладнання, передбаченого п.4.12.2 Кодексу систем розподілу, генеруючі установки вже приведені ним у відповідність до вимог КСР шляхом виконання технічних вимог, які діяли на час виникнення спірних правовідносин (а.с.41-42).
V. Висновки суду
Згідно з ч.ч.1,2 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання іншою особою.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Позивачем доведений та не оспорений відповідачами факт укладення 24.07.2019 між ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» та ОСОБА_1 . Договору №2850033/ЗТ-Дн-ЕП/15 про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством, та те, що позивачем повною мірою виконані його умови відповідно до діючого на момент укладення договору та в подальшому законодавства, що регулює взаємовідносини в сфері купівлі-продажу електричної енергії.
04.11.2022 набула чинності постанова НКРЕКП № 1369 від 01.11.2022 «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу».
Відповідно до пункту 3 цієї постанови користувачі систем розподілу, які встановили генеруючі установки та/або установки зберігання енергії, протягом року з дня набрання чинності цією постановою мають привести власні генеруючі установки та/ або установки зберігання енергії у відповідність до вимог Кодексу систем розподілу шляхом виконання технічних вимог, передбачених пунктом 4.12.2 глави 4.12 та/або пунктом 4.13.2 глави 4.13 розділу IV Кодексу систем розподілу та направлення оператору системи розподілу заяви на встановлення генеруючої установки та/або заяви на встановлення установки зберігання енергії.
Зміни до Кодексу систем розподілу затверджені постановою 1369 доповнюють Кодекс систем розподілу пунктом 4.12.2 глави 4.12.
Пункт 4.12.2 встановлює, що для приєднання (підключення) генеруючої установки споживач (власник генеруючої установки) забезпечує виконання таких технічних вимог:
-виконання налаштувань параметрів обладнання (інвертора) в межах, визначених державними стандартами;
-улаштування технічних засобів та/або проведення відповідного налаштування обладнання (інвертора) для забезпечення автоматичного відключення генеруючої електроустановки від електричної мережі ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР у разі раптового зникнення в ній напруги та для унеможливлення подачі напруги в електричну мережу у разі відсутності в ній напруги (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР);
-улаштування технічних засобів для недопущення відпуску в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР електричної енергії, параметри напруги якої не відповідають визначеним державними стандартами (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР);
-улаштування технічних засобів (смартметр, пристрій для обмеження генерації тощо) та/або проведення відповідного налаштування протиаварійної автоматики для недопущення видачі в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР електричної енергії, виробленої генеруючою установкою (у разі встановлення генеруючої установки без можливості відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР);
-забезпечення місць для опломбування встановлених на виконанням технічних вимог технічних засобів захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР);
-забезпечення комерційного обліку електричної енергії відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку (у разі встановлення генеруючої установки з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР).
Крім того, пунктом 4.12.3 глави 4.12 Кодексу систем розподілу передбачено подання однолінійної схеми приєднання генеруючої установки з подальшою перевіркою ОСР повноти інформації, зазначеної в заяві, подальше опломбування ОСР засобів захисту, блокувань, захисної автоматики та контролю (пункт 4.12.4); здійснення обстеження генеруючої установки та технічної перевірки вузла обліку (пункт 4.12.5). У разі відсутності зауважень за результатами обстеження ОСР оформлює паспорт точки розподілу, акт про технічну перевірку та акт про опломбування встановлених на виконання технічних вимог технічних засобів захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю та вузла/вузлів комерційного обліку.
11.04.2023 до п.3 постанови №1369 були внесені зміни постановою НКРЕКП «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 01 листопада 2022 року №1369» №643.
Згідно зі змінами в п.3 постанови НКРЕКП від 01.11.2022 №1369 «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу» слова та знак «та направлення оператору системи розподілу заяви на встановлення генеруючої установки та/або заяви на встановлення установки зберігання енергії» виключено.
Факт встановлення працівниками АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» реле контролю напруги у відповідності до нововведених положень встановлений судом дослідженими у справі доказами та сторонами не заперечується.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 у справі №320/10066/23, яке набрало законної сили 06.06.2024, визнаний протиправним та нечинним з моменту прийняття пункт 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу від 01.11.2022 №1369» (https://reyestr.court.gov.ua/Review/114332391).
Таким чином, суд погоджується з позивачем, що встановлення та наявність в його устаткуванні реле контролю напруги законом не вимагається.
Разом із тим згідно зі статтями 12,13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Закріпивши принцип змагальності сторін, держава гарантує сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, рівні процесуальні можливості з метою захисту їхніх порушених, оспорюваних чи невизнаних прав та законних інтересів, зокрема й щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Кожна сторона та інша особа, яка бере участь у справі, повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а у випадку неможливості стороною подати докази з поважних причин, суд сприяє особі в їх витребуванні, тим самим сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи (ч.1 ст.84 ЦПК України).
Сторона, яка посилається на ті чи інші обставини, знає і може навести докази, на основі яких суд може отримати достовірні відомості про них. В іншому випадку, за умови недоведеності тих чи інших обставин, суд вправі ухвалити рішення по справі на користь протилежної сторони. Отже, доказування є юридичним обов'язком сторін і інших осіб, які беруть участь у справі, а не суду.
Незважаючи на викладене, позивачем не надано суду доказів порушення відповідачами його прав через відмову в демонтажу обладнання. Посилаючись на те, що через наявність обмежувача-реле напруги (смартметра) зменшилася на 70% робота генеруючої установки приватного господарства, Кожура Ю.О. на долучив жодних доказів на підтвердження як зменшення роботи установки, так і взагалі впливу на неї у той чи інший спосіб наявністю вказаного реле. Клопотання про призначення у справі експертизи сторонами не заявлялося.
Оскільки порушення прав позивача з боку відповідачів судом не встановлене, підстав для задоволення позовних вимог не вбачається.
VІ. Розподіл судових витрат
Стаття 133 ЦПК України визначає, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно зі ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові на позивача.
У відповідності до ст.141 ЦПК України у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог повністю судові витрати, понесені позивачем, не відшкодовуються.
В наданому відзиві АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» просило суд стягнути з позивача на свою користь витрати на правничу допомогу в сумі 7000,00 грн.
Відповідно до ч.3 ст.137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження), акт виконаних робіт (детальний опис робіт, наданих послуг).
Таким чином, якщо стороною буде документально доведено, що нею понесено витрати на правову допомогу, а саме: надано договір на правову допомогу, акт приймання-передачі наданих послуг, платіжні документи про оплату цих послуг, розрахунок таких витрат, то у суду відсутні підстави для відмови у стягненні таких витрат стороні, на користь якої ухвалено судове рішення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» надано на підтвердження понесених ним витрат на професійну правничу допомогу лише договір №5986-ДнЕМ від 04.10.2024 з Адвокатським об'єднанням «Перший радник», інших доказів отримання правничої допомоги та витрат на неї, як-то, опису виконаних робіт, акту їхнього прийняття, платіжних документів тощо суду не надано.
З огляду на це суд відмовляє у стягненні з позивача на користь відповідача-1 витрат на правничу допомогу за недоведеністю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10,12,13,76,133,137,141,258,259, 263-265 ЦПК України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» (49111, м. Дніпро, вул. Запорізьке шосе, 22, код за ЄДРПОУ 23359034) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (49001, м. Дніпро, вул. Січових Стрільців, 4д, код за ЄДРПОУ 42082379) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене 04.04.2025.
Суддя: В.С. Салькова