07 квітня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/14384/24 пров. № А/857/31275/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024 року (головуючий суддя Гавдик З.В., м. Львів) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго», з участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 , Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправним та зобовґязання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго», з участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 , Міністерства соціальної політики України, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та ПрАТ «Львівобленерго», яка виявилась у ненаданні інформації на Запит на отримання публічної інформації ОСОБА_1 від 16.06.2024;
- зобов'язати відповідачів у справі «Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та ПрАТ «Львівобленерго» надати ОСОБА_1 запитувану інформацію відповідно до Запиту на отримання публічної інформації від 16.06.2024.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ПрАТ «Львівобленерго», яка виявилась у ненаданні інформації на Запит на отримання публічної інформації ОСОБА_1 від 16.06.2024.
Зобов'язано ПрАТ «Львівобленерго» надати ОСОБА_1 запитувану інформацію відповідно до Запиту на отримання публічної інформації від 16.06.2024.
У задоволені решти позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Приватне акціонерне товариство «Львівобленерго» оскаржило його в апеляційному порядку, просить рішення суду в частині задоволених вимог - скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову - відмовити повністю, в решті оскаржуване рішення (в частині відмовлених вимог) - залишити без змін.
В апеляційній скарзі зазначає, що порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено у Законі України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI із наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №2939- VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Положеннями ч. 4 ст. 13 зазначеного Закону передбачено, що усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Згідно зі статтею 5 Закону №2939-VI доступ до інформації забезпечується в тому числі і шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно із ч.ч. 1-2 ст. 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача (ч. 3 ст. 19 Закону № 2939-VI).
Поняття розпорядників інформації визначається у статті 13 Закону №2939-VI. Частиною 1 статті 13 вказаного Закону розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них;
5) юридичні особи публічного права, державні/комунальні підприємства або державні/комунальні організації, що мають на меті одержання прибутку, господарські товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) прямо чи опосередковано належать державі та/або територіальній громаді, - щодо інформації про структуру, принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага їх керівника, заступника керівника, особи, яка постійно або тимчасово обіймає посаду члена виконавчого органу чи входить до складу наглядової ради.
ПрАТ «Львівобленерго» не є суб'єктом владних повноважень, не виконує делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень, не є юридичною особою, що фінансується з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим та не є юридичною особою публічного права, державним чи комунальним підприємством або державною чи комунальною організацією, що має на меті одержання прибутку, а також не є господарським товариством, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) прямо чи опосередковано належать державі та/або територіальній громаді. Водночас, ПрАТ «Львівобленерго» як природна монополія, є розпорядником публічної інформації стосовно інформації щодо умов надання послуг з розподілу електричної енергії та цін на них.
Згідно частини 2 статті 13 Закону № 2939-VI, до розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:
1) інформацією про стан довкілля;
2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;
3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;
4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
Згідно преамбули Закону України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017 із наступними змінами та доповненнями, цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею- продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності (пункт 56 частини 1 статті 1 цього закону). Розподіл електричної енергії - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії (пункт 78 частини 1 статті 1 цього Закону).
ПрАТ «Львівобленерго» є оператором системи розподілу на підставі виданої ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії відповідно до Постанови НКРЕКП № 1479 від 23.11.2018 у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Львівської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) ПрАТ «Львівобленерго», та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно із законодавством).
Отже, відповідно до п. 4 ч. 1 та п. п. 3-4 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Закону України «Про ринок електричної енергії» ПрАТ «Львівобленерго» є розпорядником публічної інформації щодо умов надання послуг з розподілу електричної енергії та цін на них та щодо інформації, яка стосується безпечної, надійної та ефективної експлуатації, технічного обслуговування та розвитку системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності та іншої інформації, розпорядником якої є ПрАТ «Львівобленерго», зокрема про аварії та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян, а також іншої інформації, що становить суспільний інтерес.
Позивач - ОСОБА_1 , як мешканець міста Львова є споживачем послуг з розподілу електричної енергії, надавачем яких є ПрАТ «Львівобленерго».
Згідно з положеннями статті 20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження.
Частиною 1 статті 22 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, повґязані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною пґятою статті 19 цього Закону.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 349 від 26.03.2022 із наступними змінами та доповненнями «Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури» встановлено, що під час дії воєнного стану в Україні та до останнього дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного стану положення ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг діють в частині, що не суперечать здійсненню заходів із захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом. Вказаною постановою, серед іншої інформації, персональні дані працівників енергетичного сектору із зазначенням місця роботи та посади - в умовах воєнного стану віднесено до інформації з обмеженим доступом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону №2939-VI, оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
До ПрАТ «Львівобленерго» дійсно надійшов колективний запит на отримання публічної інформації від ОСОБА_3 та позивача - ОСОБА_1 від 14.06.2024 (відправлений 16.06.2024), який, як вбачається з самого запиту, адресований ПрАТ «Львівобленерго» та в копії - НКРЕКП.
Вказаний запит, зокрема на адресу ПрАТ «Львівобленерго», був відправлений запитувачами поштою рекомендованим листом із трек-номером поштового відправлення 7905313275998. Як вбачається із квитанції АТ «Укрпошта», долученої позивачем до позову рекомендований лист із трек-номером 7905313275998 ОСОБА_3 та позивачем був відправлений 16.06.2024. До ПрАТ «Львівобленерго» це запит надійшов в конверті із трек-номером поштового відправлення 7905313275998, на якому як відправник зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , а адресат - ПрАТ «Львівобленерго». Відповідно до трекінгу поштового відправлення із № 7905313275998 з офіційного сайту АТ «Укрпошта» за посиланням: https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html, це поштове відправлення прийняте національним оператором поштового зв'язку України від Відправника 16.06.2024 та доставлено до адресата 24.06.2024. Відповідно до штемпеля реєстрації вхідної кореспонденції ПрАТ «Львівобленерго» на запиті ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , такий зареєстрований канцелярією ПрАТ «Львівобленерго» 24.06.2024 за вхідним № 09-08 3745.
У згаданому запиті, який поданий в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» Запитувачі просили: «надати інформацію про перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго», яким під приводом виконання контрольних функцій делеговано право проведення огляду приватних квартир без оформлення належним чином документів» (текст наведено мовою оригіналу).
Хоча за Законом України «Про доступ до публічної інформації» (ч. 2 ст. 19 Закону) Запитувачі не зобов'язані пояснювати причину запиту, в запиті необхідність отримання витребовуваної інформації обґрунтовувалась тим, що представляючись працівником ПрАТ «Львівобленерго» за відсутності належним чином оформленого документу, що посвідчує особу як працівника ПрАТ «Львівобленерго» невідомою особою періодично здійснюється спроба проникнення до житла Запитувачів.
ПрАТ «Львівобленерго» згаданий запит був розглянутий в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», на який була надана Запитувачам відповідь листом № 112-07-3831 від 27.06.2024. Отже, відповідь ПрАТ «Львівобленерго» на запит ОСОБА_3 та ОСОБА_1 надана в межах п'яти робочих днів з дня отримання запиту, тобто у строки, передбачені статтею 20 Закону № 2939-VI.
У відповіді за запит Запитувачів ПрАТ «Львівобленерго» було роз'яснено, що відповідно до пп. 2, 3, 4 п. 5.1.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ), оператор системи має право: на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
Окрім цього, у відповіді на запит ПрАТ «Львівобленерго» було додатково роз'яснено, що згідно із пп. 12 п.5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний: забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень.
Отже, на запит Запитувачів про надання інформації про перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго», яким під приводом виконання контрольних функцій делеговано право проведення огляду приватних квартир без оформлення належним чином документів, зі сторони ПрАТ «Львівобленерго» було роз'яснено права працівників ПрАТ «Львівобленерго», як представників Оператора системи розподілу у відповідності до Правил роздрібного ринку електричної енергії на безперешкодний доступ до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії та інших електроустановок після пред'явлення ними службових посвідчень та наведено перелік функцій представників ОСР, які можуть виконуватись ними виключно після пред'явлення службових посвідчень. Водночас, додатково було роз'яснено кореспондуючий обов'язок споживача забезпечити безперешкодний доступ представникам оператора системи до свого об'єкту після пред'явлення ними службових посвідчень.
За наведених обставин, відповідь ПрАТ «Львівобленерго» № 112-07-3831 від 27.06.2024 на запит ОСОБА_3 та ОСОБА_1 містить достовірну, точну та повну інформацію в межах питань, сформульованих Запитувачами інформації, а отже свідчить про розгляд запиту по суті та в межах встановлених законом строків.
Відповідь ПрАТ «Львівобленерго» № 112-07-3831 від 27.06.2024 була відправлена Запитувачам Гузовій А.А. та позивачу - ОСОБА_1 в двох примірниках кожному рекомендованими листами 27.06.2024, що підтверджується квитанцією АТ«Укрпошта» про відправлення 27.06.2024 групи рекомендованих листів в кількості 2 шт. та списком рекомендованих листів, відправлених ПрАТ «Львівобленерго» двом адресатам ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 із трек-номером рекомендованого відправлення 0600274238817 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 із трек-номером рекомендованого відправлення 0600274238264 зі штемпелем національного оператора поштового зв'язку України про отримання 27.06.2024, ствердженого підписом відповідального працівника АТ «Укрпошта». При цьому, варто звернути увагу суду, що телефон адресатів, який був зазначений у запиті ( НОМЕР_1 ) було зазначено у списку, який продубльовано на конвертах. Цей же номер телефону позивачем зазначено як його контактний номер і в позовній заяві.
Відповідно до трекінгу поштового відправлення із № 0600274238817 ( ОСОБА_1 ) з офіційного сайту АТ «Укрпошта» за посиланням: https://track.ukrposhta.ua/tracking _UA.html, це поштове відправлення прийняте національним оператором поштового зв'язку України від Відправника 27.06.2024, не вручене під час доставки 02.07.2024, повернене за зворотною адресою за закінченням встановленого терміну зберігання 16.07.2024 та вручено назад Відправнику 18.07.2024.
Відповідно до трекінгу поштового відправлення із № 0600274238264 ( ОСОБА_3 ) з офіційного сайту АТ «Укрпошта» за посиланням: https://track.ukrposhta.ua/tracking _UA.html, це поштове відправлення прийняте національним оператором поштового зв'язку України від Відправника 27.06.2024, не вручене під час доставки 02.07.2024, повернене за зворотною адресою за закінченням встановленого терміну зберігання 16.07.2024 та вручено назад Відправнику 18.07.2024.
Відповідно до п. 73 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2023 № 1071 із наступними змінами та доповненнями), інформація про надходження реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу, повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу надсилається адресату у вигляді текстового повідомлення за номером телефону мобільного зв'язку, зазначеним на поштовому відправленні, поштовому переказі, а в разі відсутності номера телефону мобільного зв'язку - шляхом вкладення до абонентської поштової скриньки бланка повідомлення про надходження поштового відправлення або в інший спосіб, встановлений оператором поштового зв'язку.
У разі коли адресата (одержувача) неможливо поінформувати про надходження реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу за номером телефону мобільного зв'язку, зазначеним відправником у поштовій адресі, або шляхом надсилання повідомлення технічними засобами, визначеними оператором поштового зв'язку, до його абонентської поштової скриньки (у разі її наявності) вкладається повідомлення про надходження такого поштового відправлення, поштового переказу (пункт 86 Правил надання послуг поштового зв'язку).
У разі неможливості вручення адресатам (одержувачам) поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом строку, що встановлюється оператором поштового зв'язку, відправлення “EMS» - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод (пункт 101 Правил надання послуг поштового зв'язку).
Відповідно до інформації розміщеної на офіційному сайті АТ «Укрпошта»: «Терміни зберігання поштових відправлень та поштових переказів» за посиланням: https://www.ukrposhta.ua/doc/kutochokspozhyvacha/terminy_zberihannia_poshtovykh_ vidpravlen_ta_perekaziv.pdf, відправлення «Укрпошта Стандарт», «Укрпошта Експрес», «Укрпошта Документи», яке не було вручене одержувачу під час доставки та стосовно якого відсутнє розпорядження відправника чи адресата, зберігається у відділенні або в приміщенні дільниці кур'єрської доставки протягом 14 календарних днів від дати його надходження до відділення або дільниці кур'єрської доставки. Не вручені прості поштові відправлення (у разі неможливості вкладання до поштової скриньки) та не вручені рекомендовані поштові відправлення (крім відправлень з позначкою «Судова повістка») зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом 14 календарних днів з дня їх надходження.
Відповідно до п. 102 Правил надання послуг поштового зв'язку, після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення, поштові перекази повертаються відправнику, крім випадків, коли відправником надано розпорядження «не повертати».
За наведених обставин, вважає, що зі сторони ПрАТ «Львівобленерго» було вжито достатньо необхідних заходів з метою доставки до Запитувачів, в т. ч. і до Позивача відповідей на їх запит (у спосіб аналогічний тому, яким відправлявся запит - поштою рекомендованим листом). Те, що відповіді не були доставлені до Заявників, в т.ч. і до Позивача не може ставитись у вину ПрАТ «Львівобленерго», оскільки це сталося з незалежних від Відповідача причин.
Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду в постанові від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18), направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення «належним». При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а тому не може свідчити про неправомірність дій останнього. Близька за змістом правова позиція викладена у постанові Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 19.03.2023 у справі № 911/3142/19.
За вказаних обставин, ПрАТ «Львівобленерго», на виконання вимог ч. 1 ст. 20 Закону №2939-VI, здійснило всі залежні від нього дії щодо надання відповіді на запит на інформацію в межах п'яти робочих днів з дня отримання запиту, натомість позивач не отримав відповідь ПрАТ «Львівобленерго» № 112-07-3831 від 27.06.2024 з незалежних від відповідача причин. Обов'язку повторно направляти відповідь, що повернулась за закінченням встановленого терміну зберігання чинним законодавством не передбачено та не доцільно, оскільки на час повернення відповіді (18.07.2024) судом вже було відкрито провадження у даній справі (12.07.2024), тому копія відповіді ПрАТ «Львівобленерго» № 112-07-3831 від 27.06.2024 скерована позивачу 22.07.2024 разом із відзивом в додатку до нього (цінним листом із описом вкладення із трек-номером цінного відправлення 7905202591408), який, до речі, теж не був вручений під час доставки, повернутий за зворотною адресою за закінченням встановленого терміну зберігання назад Відправнику.
Отже, доводи позивача про бездіяльність ПрАТ «Львівобленерго», яка виявилась у ненаданні інформації на його запит на отримання публічної інформації від 16.06.2024 спростовані належними, тобто такими, що містять інформацію щодо предмета доказування, а саме про обставини, які спростовують позовні вимоги та підтверджують заперечення цих вимог, допустимими (заперечувані обставини справи підтверджені передбаченими законом засобами доказування) та достовірними, тобто такими, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (про належний зі сторони ПрАТ «Львівобленерго», своєчасний розгляд та надання позивачу по суті запитуваної інформації в установленому порядку відповіді) доказами в розумінні ст. ст. 73-75 КАС України, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про відсутність зі сторони ПрАТ «Львівобленерго» бездіяльності щодо надання інформації позивачу на його запит про доступ до публічної інформації, тобто є достатніми в розумінні ст. 76 КАС України.
Тому, вважає, що ПрАТ «Львівобленерго» виконало свій обов'язок, передбачений ч. 1 ст. 77 КАС України та довело ті обставини, на яких ґрунтуються заперечення позовних вимог, що, у свою чергу, свідчить про безпідставність заявлених позовних вимог.
Висновок суду про те, що «відповідачем ПрАТ «Львівобленерго» на запит позивача про надання інформації про перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго», яким під приводом виконання контрольних функцій, делеговано право проведення огляду приватних квартир без оформлення належним чином документів, надано відповідь у якій по суті відсутня запитувана інформації саме про перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго», які виконують контрольні функцій та про те, що інформація про права та обов'язки працівників оператора і споживача, про що зазначено у вищевказаній відповіді ПрАТ «Львівобленерго», не були предметом згаданого запиту позивача» не відповідає фактичним обставинам справи.
У запиті позивача та ОСОБА_3 необхідність отримання витребовуваної інформації обґрунтовувалась тим, що представляючись працівником ПрАТ «Львівобленерго» за відсутності належним чином оформленого документу, що посвідчує особу як працівника ПрАТ «Львівобленерго» невідомою особою періодично здійснюється спроба проникнення до їх житла. Тому, Запитувачі просили надати інформацію про перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго», яким під приводом виконання контрольних функцій делеговано право проведення огляду приватних квартир без оформлення належним чином документів.
У відповіді на запит Запитувачів листом № 112-07-3831 від 27.06.2024 ПрАТ «Львівобленерго» було роз'яснено з покликанням на Правила роздрібного ринку електричної енергії в яких випадках для виконання яких саме функцій представники Оператора системи розподілу (ПрАТ «Львівобленерго») мають право доступу до електроустановок споживача та, основне, після пред'явленням службового посвідчення.
Запит, власне, стосувався про перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго» яким під приводом виконання контрольних функцій, делеговано право проведення огляду приватних квартир без оформлення належним чином документів. Із зрозумілих міркувань, жоден із працівників ПрАТ «Львівобленерго» «під приводом» виконання контрольних функцій не має права проводити огляд приватних квартир та ще й без оформлення належним чином документів. Тому, висновок суду про необхідність надання у відповіді на запит перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго», які виконують контрольні функцій не відповідає суті запиту. Суть запиту зводилась до того щоб надати перелік працівників, які не виконують делеговані функції оператора системи, а займаються протиправною діяльністю з проникнення до приватного житла під приводом виконання таких функцій. В ПрАТ «Львівобленерго» відсутня інформація про наявність в товаристві таких недобросовісних працівників, тому надати такий перелік ПрАТ «Львівобленерго» не могло за його відсутності.
Крім цього, персональні дані працівників енергетичного сектору із зазначенням місця роботи та посади - в умовах воєнного стану постановою НКРЕКП № 349 від 26.03.2022 віднесено до інформації з обмеженим доступом.
Тому, оскаржуване рішення суду є таким, що прийняте із неправильним застосуванням норм матеріального права, тобто без застосування постанови НКРЕКП № 349 від 26.03.2022 «Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури» та без застосування обмежень в доступі, визначених статтею 6 Закону № 2939-VI до інформації з обмеженим доступом.
Більше того, запит не стосувався надання переліку працівників ПрАТ «Львівобленерго», які виконують контрольні функції, як суд помилково його розтлумачив, а по суті в провокаційній формі Заявники просили надати перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго», яким делеговано вчинення протиправних дій з проникнення в житло з використанням прав оператора системи розподілу. Такий помилковий висновок суду про дійсну суть запиту не ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному його дослідженні, а тому оскаржуване рішення, що прийняте на підставі такого помилкового висновку є таким, що прийняте з порушенням норм процесуального права та ці порушення призвели до неправильного вирішення справи. Фактично оскаржуваним рішенням суд зобовґязав ПрАТ «Львівобленерго» надати інформації іншу, ніж та що витребовувалась Заявниками.
За наведених обставин та суті розглядуваного запиту, в якому питання поставлені в провокаційній формі, відповідь ПрАТ «Львівобленерго» № 112-07-3831 від 27.06.2024, якою роз'яснено права працівників ПрАТ «Львівобленерго», як представників Оператора системи розподілу у відповідності до Правил роздрібного ринку електричної енергії на безперешкодний доступ до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії та інших електроустановок після пред'явлення ними службових посвідчень із зазначенням переліку функцій представників ОСР, які можуть виконуватись ними виключно після пред'явлення службових посвідчень свідчить про розгляд запиту по суті. Інша відповідь на запит призвела б до ескалації конфлікту. Отже, відповідь ПрАТ «Львівобленерго» за запит від 16.06.2024 містить достовірну, точну та повну інформацію в межах питань, сформульованих Запитувачами інформації.
Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що 14.06.2024 позивач звернувся до відповідачів із запитом в якому просив:
«Надати інформацію про перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго», яким під приводом виконання контрольних функцій, делеговано право проведення огляду приватних квартир без оформлення належним чином документів».
27.06.2024 відповідачем ПрАТ «Львівобленерго», за вих. №112-07-3831 надано відповідь на вказаний запит наступного змісту:
«На Ваш запит про доступ до публічної інформації від 14.06.2024 (отриманий 24.06.2024) повідомляємо наступне.
Відповідно до п.п. 2, 3, 4 п. 5.1.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (надалі - ПРРЕЕ), оператор системи має право: на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
Окрім цього, згідно із пп. 12 п.5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний: забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень».
Постановляючи рішення суд першої інстанції виходив з того, що згідно із ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно ст. 3 цього ж Закону, право на доступ до публічної інформації гарантується:
1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;
2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;
3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;
4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством;
5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації;
6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Згідно ст. 5 цього ж Закону, доступ до інформації забезпечується шляхом:
1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації:
в офіційних друкованих виданнях;
на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет;
на єдиному державному веб-порталі відкритих даних;
на інформаційних стендах;
будь-яким іншим способом;
2) надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно ст. 12 цього ж Закону, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Згідно ст. 13 цього ж Закону, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
2. До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:
1) інформацією про стан довкілля;
2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;
3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;
4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
3. На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.
4. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Згідно ст. 14 цього ж Закону, розпорядники інформації зобов'язані:
1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами;
2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні;
3) вести облік запитів на інформацію;
4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо;
5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації;
6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Згідно із ст. 15 цього ж Закону, розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати:
1) інформацію про організаційну структуру, місію, функції, повноваження, основні завдання, напрями діяльності та фінансові ресурси (структуру та обсяг бюджетних коштів, порядок та механізм їх витрачання тощо), а також інформацію, зазначену в частині п'ятій статті 6 цього Закону;
2) нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності;
3) перелік та умови отримання послуг, що надаються цими органами, форми і зразки документів, правила їх заповнення;
4) порядок складання, подання запиту на інформацію, оскарження рішень розпорядників інформації, дій чи бездіяльності;
5) інформацію про систему обліку, види інформації, яку зберігає розпорядник;
5-1) перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних;
6) інформацію про механізми чи процедури, за допомогою яких громадськість може представляти свої інтереси або в інший спосіб впливати на реалізацію повноважень розпорядника інформації;
7) плани проведення та порядок денний своїх відкритих засідань;
8) розташування місць, де надаються необхідні запитувачам форми і бланки установи;
9) загальні правила роботи установи, правила внутрішнього трудового розпорядку;
10) звіти, в тому числі щодо задоволення запитів на інформацію;
11) інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, а саме про:
їхні місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв'язку, адреси офіційного веб-сайту та електронної пошти;
прізвище, ім'я та по батькові, службові номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти керівника органу та його заступників, а також керівників структурних та регіональних підрозділів, основні функції структурних та регіональних підрозділів, крім випадків, коли ці відомості належать до інформації з обмеженим доступом;
розклад роботи та графік прийому громадян;
вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад;
перелік та умови надання послуг, форми і зразки документів, необхідних для надання послуг, правила їх оформлення;
перелік і службові номери засобів зв'язку підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління, та їх керівників, крім підприємств, установ та організацій, створених з метою конспірації, оперативно-розшукової або контррозвідувальної діяльності;
порядок складання, подання запиту на інформацію, оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, їх дій чи бездіяльності;
систему обліку, види інформації, якою володіє суб'єкт владних повноважень;
12) іншу інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом.
2. Інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
3. Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Вимоги цієї частини щодо строку оприлюднення не застосовуються до проектів рішень органів місцевого самоврядування, спрямованих на надання адміністративних послуг, якщо це призведе до порушення встановленого законом строку надання відповідної адміністративної послуги.
4. Невідкладному оприлюдненню підлягає будь-яка інформація про факти, що загрожують життю, здоров'ю та/або майну осіб, і про заходи, які застосовуються у зв'язку з цим.
Згідно із ст. 19 цього ж Закону, оформлення запитів на інформацію.
1. Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
2. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
3. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
4. Письмовий запит подається в довільній формі.
5. Запит на інформацію має містити:
1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є;
2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;
3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
6. З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.
7. У разі якщо з поважних причин (інвалідність, обмежені фізичні можливості тощо) особа не може подати письмовий запит, його має оформити відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації, обов'язково зазначивши в запиті своє ім'я, контактний телефон, та надати копію запиту особі, яка його подала.
Згідно із ст. 20 цього ж Закону, строк розгляду запитів на інформацію.
1. Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
2. У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
3. Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
4. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно ст. 22 цього ж Закону, відмова та відстрочка в задоволенні запиту на інформацію.
1. Розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
2. Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
3. Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
4. У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено:
1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації;
2) дату відмови;
3) мотивовану підставу відмови;
4) порядок оскарження відмови;
5) підпис.
5. Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі.
6. Відстрочка в задоволенні запиту на інформацію допускається в разі, якщо запитувана інформація не може бути надана для ознайомлення в передбачені цим Законом строки у разі настання обставин непереборної сили. Рішення про відстрочку доводиться до відома запитувача у письмовій формі з роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
7. У рішенні про відстрочку в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено:
1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації;
2) дату надсилання або вручення повідомлення про відстрочку;
3) причини, у зв'язку з якими запит на інформацію не може бути задоволений у встановлений цим Законом строк;
4) строк, у який буде задоволено запит;
5) підпис.
Згідно із ст. 23 цього ж Закону, право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації.
1. Рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
2. Запитувач має право оскаржити:
1) відмову в задоволенні запиту на інформацію;
2) відстрочку задоволення запиту на інформацію;
3) ненадання відповіді на запит на інформацію;
4) надання недостовірної або неповної інформації;
5) несвоєчасне надання інформації;
6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону;
7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
3. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Стаття 24. Відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
1. Відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень:
1) ненадання відповіді на запит;
2) ненадання інформації на запит;
3) безпідставна відмова у задоволенні запиту на інформацію;
4) неоприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону;
5) надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації;
6) несвоєчасне надання інформації;
7) необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом;
8) нездійснення реєстрації документів;
9) навмисне приховування або знищення інформації чи документів.
2. Особи, на думку яких їхні права та законні інтереси порушені розпорядниками інформації, мають право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку, визначеному законом.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходи з того, що відповідач, як розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту, при цьому суд вважав, що відповідачем не спростовано, а матеріалами справи підтверджено, порушення відповідачем вимог Закону щодо вказаних строків надання інформації позивачу.
Крім того, суд вказав, що відповідачем ПрАТ «Львівобленерго», на запит позивача про надання інформації про перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго», яким під приводом виконання контрольних функцій, делеговано право проведення огляду приватних квартир без оформлення належним чином документів, у відповіді по суті відсутня запитувана інформації саме про перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго», які виконують контрольні функцій.
Інформація про права та обов'язки працівників оператора і споживача, про що зазначено у вищевказаній відповіді ПрАТ «Львівобленерго», не були предметом згаданого запиту позивача.
Проте суд апеляційної інстанції з такими доводами суду першої інстанції не погоджується з наступних міркувань.
Як уже зазначалось вище Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №2939-VI. розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, в тому числі, суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них;
Крім того, згідно частини 2 статті 13 Закону № 2939-VI, до розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:
1)інформацією про стан довкілля;
2)інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;
3)інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;
4)іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
Згідно преамбули Закону України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017, цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності (пункт 56 частини 1 статті 1 цього закону). Розподіл електричної енергії - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії (пункт 78 частини 1 статті 1 цього Закону).
ПрАТ «Львівобленерго» є природною монополією, та оператором системи розподілу на підставі виданої ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії відповідно до Постанови НКРЕКП № 1479 від 23.11.2018 у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Львівської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) ПрАТ «Львівобленерго», та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно із законодавством).
Отже, ПрАТ «Львівобленерго» є розпорядником публічної інформації щодо умов надання послуг з розподілу електричної енергії та цін на них та щодо інформації, яка стосується безпечної, надійної та ефективної експлуатації, технічного обслуговування та розвитку системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності та іншої інформації, розпорядником якої є ПрАТ «Львівобленерго», зокрема про аварії та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян, а також іншої інформації, що становить суспільний інтерес.
Згідно матеріалів справи до ПрАТ «Львівобленерго» надійшов колективний запит на отримання публічної інформації від ОСОБА_3 та ОСОБА_1 від 14.06.2024, який був відправлений запитувачами поштою рекомендованим листом із трек-номером поштового відправлення 7905313275998. Згідно квитанції АТ «Укрпошта», рекомендований лист із трек-номером 7905313275998 ОСОБА_3 та позивачем був відправлений 16.06.2024. До ПрАТ «Львівобленерго» це запит надійшов в конверті із трек-номером поштового відправлення 7905313275998, на якому як відправник зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , а адресат - ПрАТ «Львівобленерго». Відповідно до трекінгу поштового відправлення із № 7905313275998 це поштове відправлення прийняте національним оператором поштового зв'язку України від відправника 16.06.2024 та доставлено до адресата 24.06.2024. Відповідно до штемпеля реєстрації вхідної кореспонденції ПрАТ «Львівобленерго» на запиті ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , такий зареєстрований канцелярією ПрАТ «Львівобленерго» 24.06.2024 за вхідним № 09-08 3745.
ПрАТ «Львівобленерго» згаданий запит був розглянутий в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», на який була надана Запитувачам відповідь листом № 112-07-3831 від 27.06.2024.
З огляду на це колегія суддів зазначає, що відповідь ПрАТ «Львівобленерго» на запит ОСОБА_3 та ОСОБА_1 надана в межах п'яти робочих днів з дня отримання запиту, тобто у строки, передбачені статтею 20 Закону № 2939-VI, тому покликання суду першої інстанції про недотримання зазначеного вище строку для надання відповіді не відповідає обставинам справи.
У згаданому запиті, на отримання публічної інформації запитувачі просили, дослівно: «надати інформацію про перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго», яким під приводом виконання контрольних функцій делеговано право проведення огляду приватних квартир без оформлення належним чином документів» при цьому необхідність отримання витребовуваної інформації обґрунтовувалась тим, що представляючись працівником ПрАТ «Львівобленерго» за відсутності належним чином оформленого документу, що посвідчує особу як працівника ПрАТ «Львівобленерго» невідомою особою періодично здійснюється спроба проникнення до житла Запитувачів.
У відповіді на запит ПрАТ «Львівобленерго» повідомило, що відповідно до пп. 2, 3, 4 п. 5.1.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (надалі - ПРРЕЕ), оператор системи має право: на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
Окрім цього, додатково роз'яснено, що згідно із пп. 12 п.5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний: забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень.
Отже, на запит було роз'яснено права працівників ПрАТ «Львівобленерго», як представників Оператора системи розподілу на безперешкодний доступ до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії та інших електроустановок після пред'явлення ними службових посвідчень та наведено перелік функцій представників ОСР, які можуть виконуватись ними виключно після пред'явлення службових посвідчень. Водночас, додатково було роз'яснено кореспондуючий обов'язок споживача забезпечити безперешкодний доступ представникам оператора системи до свого об'єкту після пред'явлення ними службових посвідчень.
З огляду на це колегія суддів вважає, що відповідь ПрАТ «Львівобленерго» № 112-07-3831 від 27.06.2024 на запит ОСОБА_3 та ОСОБА_1 містить достовірну, точну та повну інформацію, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, як того вимагає ч.1 ст.1 Закону № 2939-VI.
Як уже зазначалось вище, згідно із ч.ч. 1-2 ст. 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Як вбачається з наданої відповідачем відповіді то останнім надано відповідь про те, що працівники ПрАТ «Львівобленерго» можуть виконувати контрольні функції лише після пред'явлення ними службових посвідчень, тобто надана інформація, яка знаходиться відповідь у володінні відповідача.
При цьому слід зауважити, що сформований запит про надання інформації про перелік працівників ПрАТ «Львівобленерго», яким під приводом виконання контрольних функцій делеговано право проведення огляду приватних квартир без оформлення належним чином документів є некоректним, оскільки незрозумілим є питання щодо переліку працівників(чи це перелік посадових осіб чи персоніфікований), а твердження «яким під приводом виконання контрольних функцій делеговано право проведення огляду приватних квартир без оформлення належним чином документів» сформовано у такий спосіб, щоб надати інформацію про працівників, які діють поза межами правового поля під час здійснення контрольних функцій, яку можливо надати за наявності встановлення протиправності дій таких працівників.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність ПрАТ «Львівобленерго», яка виявилась у ненаданні інформації на Запит на отримання публічної інформації ОСОБА_1 від 16.06.2024 та відповідно зобов'язати ПрАТ «Львівобленерго» надати ОСОБА_1 запитувану інформацію відповідно до Запиту на отримання публічної інформації від 16.06.2024, задоволенню не підлягають.
Крім того, колегія суддів зазначає, щ оскільки рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову не оскаржується, то відповідно суд, з урахуванням вимог ст. 308 КАС України, не надає оцінки доводам суду першої інстанції в цій частині.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги заслуговують на увагу, суд першої інстанції не вірно встановив обставини справи, не правильно застосував норми матеріального та процесуального права, відтак рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог слід скасувати і в цій частині у задоволенні позову відмовити.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1, 2 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 317, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» - задовольнити, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024 року у справі №380/14384/24 в частині визнання протиправною бездіяльність ПрАТ «Львівобленерго», яка виявилась у ненаданні інформації на Запит на отримання публічної інформації ОСОБА_1 від 16.06.2024 та зобов'язання ПрАТ «Львівобленерго» надати ОСОБА_1 запитувану інформацію відповідно до Запиту на отримання публічної інформації від 16.06.2024 скасувати та в цій частині відмовити у задоволенні позовних вимог.
У решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя М. А. Пліш
судді А. Р. Курилець
О. І. Мікула