73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"18" грудня 2007 р. Справа № 2/323-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Скобєлкіна С.В. при секретарі Тереховій І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Нижньосірогозького районного відділу управління МВС України в Херсонській області
до Нижньосірогозької селищної ради, смт.Нижні Сірогози Херсонської області
3-тя особа: Нижньосірогозької районної ради, смт.Нижні Сірогози Херсонської області
про визнання рішення нечинним
за участю представників сторін:
від позивача: Заверюха К.О., довіреність від 01.12.2007р.
від відповідача: Кутіщева С.С., довіреність від 17.12.2007р.
3-тя особа: Жданова Н.В., довіреність
Нижньосірогозький районний відділ УМВС України в херсонській області звернувся до господарського суду Херсонської області з адміністративним позовом до Нижньосірогозької селищної ради Херсонської області про визнання рішення Нижньосірогозької селищної ради Херсонської області від 10.01.2007 року № 7 в частині оформлення права власності на будівлю, що знаходиться за адресою: Херсонська область, смт.Нижні Сірогози, вул.Височина, 13 за Нижньосірогозькою районною радою Херсонської області на праві комунальної власності - протиправним, та скасування рішення Нижньосірогозької селищної ради Херсонської області від 10.01.2007 року № 7 у вищенаведеній частині.
Позовні вимоги Нижньосірогозького РВ УМВС України в Херсонській області ґрунтуються на ствердженні про те, що позивач з 1967 року правомірно володіє та на законних підставах, за набувальною давністю набув право власності на адміністративну будівлю за адресою: Херсонська область, смт.Нижні Сірогози, вул.Височина, 13, у який розташований районний відділ міліції.
У судовому засіданні позивач в особі свого представника підтримав вимоги викладені у адміністративному позові та на підставах вказаних у ньому просить визнати протиправним та скасувати рішення Нижньосірогозької селищної ради Херсонської області від 10.01.2007 року № 7 в частині оформлення права власності на будівлю, що знаходиться за адресою: Херсонська область, смт.Нижні Сірогози, вул.Височина, 13 за Нижньосірогозькою районною радою Херсонської області на праві комунальної власності.
Відповідач - Нижньосірогозька селищна рада Херсонської області позов не визнав, про що повідомив у письмову відзиві на позов та через свого представника в судовому засіданні. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що відповідно до п.10 "б" (делеговані повноваження) статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет Нижньосірогозької селищної ради здійснює облік та реєстрацію нерухомого майна незалежно від форм власності.
Рішення виконкому Нижньосірогозької селищної ради від 10 січня 2007 року № 7 "Про видачу свідоцтва про право власності на нежилі будівлі, розташовані за адресою смт.Нижні Сірогози вулиця Височина, 13" прийнято на підставі поданого головою Нижньосірогозької районної ради Мельничуком В.І. комплекту документів, а саме заяви голови районної ради про оформлення права власності на нежилі будівлі, розташовані за адресою смт.Нижні Сірогози, вулиця Височина, 13, регламенту роботи районної ради, копії довідки № 113 про включення Нижньосірогозької районної ради до єдиного державного реєстру підприємств, установ та організацій України, рішення виконавчого комітету Херсонської обласної ради народних депутатів від 20 березня 1992 року № 32 "Про розмежування комунального майна переданого у власність області, між обласною власністю і власністю міст обласного підпорядкування та районів області", копії рішення виконавчого комітету Нижньосірогозької районної ради народних депутатів від 21 квітня 1992 року № 56 "Про розмежування комунального майна переданого у власність району", рішення VII сесії районної ради V скликання від 29 листопада 2006 року № 83 "Про розмежування комунального майна, переданого у власність району" та відповідно до пункту 6.1 "Тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 року № 6/5.
Третя особа - Нижньосірогозька районна рада Херсонської області також вважає позовні вимоги Нижньосірогозького РВ УМВС України в Херсонській області безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Свою позицію Нижньосірогозька районна рада обґрунтовує тим, що спірний об'єкт - будівля відділу УМВС входить до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад району, про що вказано у відзиві на позов та представником третьої особи у судовому засіданні.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд прийшов до висновку про те, що адміністративний позов Нижньосірогозького РВ УМВС України в Херсонській області не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з Положенням про Нижньосірогозький районний відділ УМВС України в Херсонській області, яке затверджено наказом КМВС України в Херсонській області від 05.05.2004 року № 245, позивач є юридичною особою.
З 1967 року по теперішній час за адресою: Херсонська область, смт.Нижні Сірогози, вул.Височина, 13 знаходиться Нижньосірогозький РВ УМВС України в Херсонській області, який розміщений та займає будівлі і споруди літ."А, Б, В, Г, Д, Е, Ж. З", що підтверджується відповідними документами Генічеського міжміського БТІ. Вказане нерухоме майно знаходиться на земельній ділянці площею 0,3923 га, виділеній Нижньосірогозькому районному відділу УМВС України в Херсонській області на підставі рішення XIV сесії ХХIV скликання Нижньосірогозької селищної ради від 13.02.2004 року № 236, про що свідчить Державний Акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 328402 від 27.10.2004 року.
Протягом вказаного періоду часу (1967-2007р.) районний відділ міліції за рахунок власних коштів утримує вказану будівлю в належному стані, що підтверджується також договірними відносинами про надання послуг з водопостачання, водовідведення, вивезення рідких побутових відходів, телефонного зв'язку, електричної енергії.
Позивач стверджує, що він є власником спірного майна у відповідності з вимогами чинного законодавства з 1967 року, володіє ним правомірно та на законних підставах набув право власності на адміністративну будівлю. Свої права позивач обґрунтовує посиланням на ст.49 Закону України "Про власність", ст.ст.344, 392 ЦК України.
В той же час, позивачем не надано доказів того, що будівництво спірного об'єкту нерухомості ним у минулому було здійснено самостійно та за власні кошти.
Безпідставне на даний час також посилання позивача на положення статті 344 ЦК України, оскільки право власності за набувальною давністю на нерухоме майно набувається лише за рішенням суду. Доказів наявності такого рішення або звернення до суду з відповідним позовом Нижньосірогозьким районним відділом міліції в судовому засіданні теж надано не було.
Безпідставними, на думку суду, є ствердження позивача про те, що прийняттям рішення Нижньосірогозькою селищною радою Херсонської області № 7 від 10.01.2007 року порушено право Відділу, як власника нерухомого майна - адміністративної будівлі за адресою: Херсонська область, смт.Нижні Сірогози, вул.Височина, 13.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад, що перебувають в управлінні районних рад, у державну власність приймаються виключно на пленарних засіданнях районної ради (ст.43). Цим же законом визначено поняття місцевого самоврядування як гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1991 року № 311 рішенням Херсонської обласної Ради народних депутатів від 20.03.1992 року розмежовано комунальне майно, передане у власність області між обласною власністю і власністю міст обласного підпорядкування та районів області.
На підставі даного рішення Нижньосірогозька районна Рада народних депутатів у квітні 1992 року прийняла рішення № 56, яким затвердила перелік комунального майна району, що відноситься до комунальної власності району. До даного переліку включено і майновий комплекс виконкому районної Ради народних депутатів, його відділи і підрозділи, а Нижньосірогозький РВ УМВС на той час був відділом Нижньосірогозького райвиконкому.
Рішенням VII сесії районної ради п'ятого скликання від 29 листопада 2006 року № 83 затверджено перелік об'єктів спільної власності територіальних громад району та перелік комунального майна, що передається до власності територіальних громад сіл, селища. Будівля відділу УМВС зазначена у переліку об'єктів спільної власності територіальних громад району.
До теперішнього часу будівля, в якій розташовано Нижньосірогозький РВ УМВС, до державної власності не передавалась та акт прийому-передачі, як того вимагає Закон України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", не складений.
Пунктами: 4, 5, 7, 8 ст.60 ("Право комунальної власності") Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зазначено :
п.4: Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
п.5: Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
п.7: Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
п.8: Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
10.01.2007 року Нижньосірогозька селищна рада прийняла рішення № 7 про оформлення права власності на ці будівлі за районною радою на праві комунальної власності та доручила Генічеському міжрайонному бюро технічної інвентаризації видати Нижньосірогозькій районній раді свідоцтво на право власності.
Відповідно до ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти сільської, селищної ради та виконавчого комітету, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами.
Крім того, відповідно до Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою не є підставою вважати земельну ділянку та будівлю, яка на ній розташована, власністю Нижньосірогозького РВ УМВС.
За таких обставин суд не знаходить правових підстав для задоволення адміністративного позову Нижньосірогозького районного відділу УМВС України в Херсонській області. Рішення Нижньосірогозької селищної ради Херсонської області № 7 від 10.01.2007 року суд визнає таким, що відповідає нормам діючого законодавства, Закону України "Про місцеве самоврядування", прийнятим депутатами у межах наданих ним повноважень та їх компетенції. Тому визнання вказаного рішення протиправним і скасування його з підстав, вказаних позивачем, неможливо, оскільки у такому разі це призведе до порушення вимог і положень ст.2, 7, 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, вищезазначених правових норм та керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
1. У задоволенні позову відмовити.
2. Роз'яснити сторонам, що дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.В.Скобєлкін