08 квітня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/4138/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
I. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відповідно до заяви від 12.07.2024;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відповідно до заяви від 12.07.2024.
1.2. Ухвалою суду від 16.09.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
2.1. Згідно поданої до суду позовної заяви позиція позивача обґрунтовується наступним.
2.2. Так представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 Батько Позивача є визнаним в установленому законом порядку особою з інвалідністю ІІ групи, відповідно у Позивача наявні підстави для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
2.3. Відповідно до обліково-послужної картки (виданої взамін військового квитка) №74, позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вищезгадане також підтверджується електронним військово-обліковим документом з додатку Резерв+ від 05.07.2024.
2.4. На підставі встановлення обставин, що стосуються інвалідності батька позивача, 12.07.2024 року позивач подав на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву для оформлення довідки про відстрочку відповідно до чинного законодавства. До заяви, направленої на адресу Відповідача, про надання відстрочки Позивачем були додані нотаріально-засвідчені копії всіх необхідних, підтверджуючих описані вище обставини, документів, а саме: акт про встановлення факту здійснення особою догляду; паспорт громадянина України ОСОБА_1 ; картка платника податків ОСОБА_1 ; інформація з реєстру «Оберіг» ОСОБА_1 ; обліково-послужна картка ОСОБА_1 ; свідоцтво про народження ОСОБА_1 ; рішення Вижницького районного суду від 18.06.2024; довідка про склад осіб, місце проживання яких зареєстроване в житлі; пенсійне посвідчення ОСОБА_2 ; довідка до акта огляду МСЕК ОСОБА_2 ; військовий квиток ОСОБА_2 ; паспорт громадянина України ОСОБА_2 ; паспорт громадянина України ОСОБА_3 ; свідоцтво про народження ОСОБА_3 ; посвідчення дитини з інвалідністю ОСОБА_3 ; довідка до акта огляду МСЕК Мойсюк М.В.
2.5. Зазначену заяву з відповідними додатками направлено цінним листом з описом вкладення, що підтверджується поштовою накладною № 5800217189696, 16.07.2024 відправлення було вручено адресату. Проте, жодної відповіді на вказану заяву позивачем отримано не було.
2.6. На підставі п. 4 ч. 1 ст. 20, ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.12р. №5076-VI, у зв'язку з наданням правової допомоги ОСОБА_2 , відповідно до Договору про надання юридичної (правничої) допомоги від 08.07.2024, 23.07.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 представником позивача - адвокатом Ювченко Андрієм Васильовичем був направлений адвокатський запит щодо результатів розгляду заяви позивача та надання відповіді щодо прийнятого рішення представнику, проте жодної відповіді від відповідача ані представником позивача ані самим позивачем також не отримано. Зазначений запит з відповідними додатками направлено цінним листом з описом вкладення, що підтверджується поштовою накладною № 5800217204253. 24.07.2024 відправлення було вручено адресату.
2.7. Факт здійснення постійного догляду Позивачем та підстави неможливості здійснення іншими членами сім'ї такого догляду підтверджується відповідним актом про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) № 3-331 від 11.07.2024, виданий Виконавчим комітетом Вижницької міської ради Вижницького району Чернівецької області.
2.8. Батько позивача отримує тільки пенсію по інвалідності, яка становить близько 2500 гривень, що не може задовольнити життєвих потреб у повному обсязі. З огляду на те, що інші члени сім'ї Позивача не мають фізичної та матеріальної можливості здійснювати належні підтримку та утримання, позивач є єдиним членом сім'ї, який має змогу утримувати батька, надавати необхідну матеріальну допомогу на вирішення житлово-побутових проблем, лікування, оздоровлення тощо, тобто батько перебуває на повному утриманні позивача.
2.9. Позивач та його представник не погоджуються з бездіяльністю відповідача щодо ненадання йому відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Позиція відповідача
2.10. Відповідач відзив на позов не надав, хоча ухвалу про відкриття провадження у справі отримав 24.09.2024 року, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, будь-якої процесуальної активності не проявив.
2.11. У зв'язку із цим, суд, керуючись положеннями частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. Дослідженням матеріалів справи та згідно аргументів сторін, судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується електронним військово-обліковим документом з додатку Резерв+ від 05.07.2024 року.
3.2. 12.07.2024 року ОСОБА_1 направив засобами поштового зв'язку (цінним листом з описом-вкладенням, номер відправлення №5800217189696) до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно змісту вказаної заяви позивач просив надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки батько позивача - ОСОБА_4 є визнаною, в установленому законом порядку, особою з інвалідністю ІІ групи.
Згідно переліку додатків до заяви позивачем додано: акт про встановлення факту здійснення особою догляду; паспорт громадянина України ОСОБА_1 ; картка платника податків ОСОБА_1 ; інформація з реєстру «Оберіг» ОСОБА_1 ; обліково-послужна картка ОСОБА_1 ; свідоцтво про народження ОСОБА_1 ; рішення Вижницького районного суду від 18.06.2024; довідка про склад осіб, місце проживання яких зареєстроване в житлі; пенсійне посвідчення ОСОБА_2 ; довідка до акта огляду МСЕК ОСОБА_2 ; військовий квиток ОСОБА_2 ; паспорт громадянина України ОСОБА_2 ; паспорт громадянина України ОСОБА_3 ; свідоцтво про народження ОСОБА_3 ; посвідчення дитини з інвалідністю ОСОБА_3 ; довідка до акта огляду МСЕК ОСОБА_3 .
3.2. Як наголошує представник позивача, заяву про надання відстрочки (номер відправлення №5800217189696) було вручено адресату 16.07.2024 року. Проте жодної відповіді на вказану заяву позивачем отримано не було.
3.3. 23.07.2024 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 представником позивача - адвокатом Ювченко Андрієм Васильовичем направлено адвокатський запит щодо результатів розгляду заяви позивача та надання відповіді щодо прийнятого рішення (направлено засобами поштового зв'язку цінним листом з описом-вкладенням, номер відправлення № 5800217204253; 24.07.2024 відправлення було вручено адресату), проте жодної відповіді від відповідача також не отримано.
ІV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА
4.1. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
4.2. Крім цього, відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
4.3. Згідно із статтею 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII, в редакції станом на час виникнення спірних відносин), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
4.4. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - Указ №69/2022). Згідно пункту 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
4.5. Статтею 1 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-ХІІ (далі - Закон № 3543-ХІІ, в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024 року (набрання чинності 18.05.2024 року), що була чинна на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що:
- мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
4.6. Статтею 23 Закону №3543-XII визначений вичерпний перелік осіб, які мають право на відстрочку від призову під час мобілізації та на особливий період.
4.7. Так, згідно пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.
V. ПОЗИЦІЯ СУДУ
5.1. Предметом цього позову є бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII відповідно до заяви від 12.07.2024 року.
5.2. Отже, в цій справі суд має надати оцінку на предмет правомірності такій бездіяльності відповідача, оцінивши її через призму верховенства права та критеріїв законності рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які наведені в частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
5.3. При цьому суд наголошує, що принцип верховенства права підпорядковує державу інтересам людини, а не навпаки. Коли учасником правовідносин виступає держава, остання у суперечці щодо права з будь-якою особою, має поступитися на користь опонента, оскільки вона сама створила ситуацію правової невизначеності і порушила в такий спосіб принцип верховенства права.
Щодо суті спору
5.4. Як встановлено судом, 12.07.2024 року ОСОБА_1 направив засобами поштового зв'язку (цінним листом з описом-вкладенням, номер відправлення №5800217189696) до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII.
5.5. Як наголошує представник позивача, заяву про надання відстрочки (номер відправлення №5800217189696) було вручено адресату 16.07.2024 року. Проте жодної відповіді на вказану заяву позивачем отримано не було.
5.6. Позиція представника позивача у цій справі полягає у тому, що у ОСОБА_1 наявне право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, оскільки батько позивача - ОСОБА_4 є визнаною, в установленому законом порядку, особою з інвалідністю ІІ групи. При цьому, інший син ОСОБА_2 - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_7 є особою з інвалідністю III групи з дитинства, що підтверджується Довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ № 800398 від 17.04.2024 та Посвідченням дитини з інвалідністю серії НОМЕР_1 . У той же час, сестра ОСОБА_2 - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_8 також є особою з інвалідністю ІІІ групи, що підтверджується Довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААБ № 861356 та Пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 , окрім цього, ОСОБА_5 зареєстрована та проживає за межами громади, що унеможливлює здійснення нею постійного догляду за батьком позивача. Крім того, факт здійснення постійного догляду позивачем та підстави неможливості здійснення іншими членами сім'ї такого догляду підтверджується відповідним актом про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) № 3-331 від 11.07.2024 року, виданий Виконавчим комітетом Вижницької міської ради Вижницького району Чернівецької області.
5.7. Таким чином вважає, що бездіяльність відповідача щодо ненадання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII відповідно до заяви від 12.07.2024 року, є протиправною та такою, що не відповідають чинному законодавству.
5.8. Надаючи оцінку доводам представника, суд вважає за необхідне навести положення законодавства, якими врегульовано процедуру звернення військовозобов'язаних до органів комплектування та соціальної підтримки, зокрема подання та розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
5.9. На час виникнення спірних правовідносин механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі підприємства, установи та організації), визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487 (далі - Порядок №1487).
5.10. Відповідно до п. 2 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
5.11. Згідно пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
5.12. З урахуванням зазначеного, військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
5.23. Поряд з цим, відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року № 154 (далі - Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
5.14. Пунктом 7 Положення № 154 встановлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
5.15. Згідно з пунктом 8 Положення завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації […].
5.16. Пунктом 9 Положення № 154 встановлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: […] оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; […] розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
5.17. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення координують та здійснюють контроль за діяльністю підпорядкованих територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, контролюють дотримання ними вимог законодавства, виконання наказів і директив Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, наказів і директив Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил та інших органів військового управління (п. 10 Положення № 154).
5.18. Відповідно до п. 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки […] оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік […].
5.19. У подальшому Кабінет Міністрів України прийняв постанову №560 від 16.05.2024 року (набрала чинності 18.05.2024 року) «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», в якій у розділі «Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення» чітко передбачено алгоритм дій районного ТЦК:
«п.56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
п.57. Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
п.58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
п.60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.»
5.20. З аналізу наведених вище норм вбачається, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, обов'язок прийняття рішення про відстрочку від призову покладено на районний ТЦК.
5.21. З урахуванням зазначеного, на переконання суду, у даному конкретному випадку відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права, повинен був за наслідками розгляду цієї заяви прийняти конкретне рішення: або про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову у задоволенні цієї заяви.
5.22. Разом з цим, як свідчать матеріали справи, відповідач жодного протокольного рішення не прийняв.
5.23. Індивідуальний акт державного органу - це юридична форма рішення суб'єкта владних повноважень, виданого (прийнятого) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк і цей акт породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
5.24. У даних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції, або ж відмовити взагалі розглянути таку заяву.
5.25. Відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень в частині належного розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
5.26. Таким чином, оскільки відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв будь-яке рішення, яке б породжувало для позивача юридичні наслідки, то, на переконання суду, для захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.07.2024 року з прийняттям відповідного рішення.
5.27. Разом з тим, позовні вимоги в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації задоволенню не підлягають, оскільки такі дії належать до виключної компетенції відповідача за наслідками розгляду заяви у порядку, передбаченому законодавством.
5.28. Схожих висновків дійшли колегії суддів Першого апеляційного адміністративного суду у постанові від 21 листопада 2024 року у справі №200/4056/24 та П'ятого апеляційного адміністративного суду у постановах від 27 травня 2024 року у справі № 420/36172/23, від 10 жовтня 2024 року у справі №400/3600/24.
VІ. ВИСНОВКИ СУДУ
6.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.
6.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
6.3. Відповідачем не доведено суду правомірність своєї бездіяльності щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.07.2024 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII.
6.4. Оскільки відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв будь-яке рішення, то суд в контексті спірних правовідносин може лише зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву позивача, за результатом чого прийняти відповідне рішення.
6.5. При цьому неподання відповідачем відзиву на позов суд розцінює як усвідомлення ним протиправності своєї бездіяльності щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.07.2024 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
6.6. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню частково з підстав викладених у його мотивувальній частині.
VІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
7.1. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат. Зокрема, відповідно до її частини 1 при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. В силу частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
7.2. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн., що підтверджується квитанцією №5625-6929-5487-3325 від 12.09.2024 року. Суд звертає увагу на те, що позов задоволено частково, відтак, суд вважає, що на користь позивача необхідно стягнути судові витрати (судовий збір) у сумі 484,48 грн (пропорційно задоволеним вимогам) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
7.3. Доказів понесення інших судових витрат надано не було. Водночас, суд враховує те, що у позовній заяві представником позивача зроблено заяву про те, що позивачем понесені витрати за надання правової допомоги у написанні даного адміністративного позову, всі документи про понесені витрати будуть надані суду в ході їх підписання та оплати до закінчення судового процесу або протягом 5 днів з дня ухвалення рішення по справі в порядку частини 7 статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.07.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-ХІІ.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.07.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-ХІІ та прийняти відповідне рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки, або вмотивовану відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
4. В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати у вигляді сплаченого згідно квитанції №5625-6929-5487-3325 від 12.09.2024 року судового збору у розмірі 484,48 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Суддя О.В. Анісімов