про передачу адміністративної справи
з одного адміністративного суду до іншого
07 квітня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1531/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Анісімов О.В., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
У поданому до суду позові ОСОБА_1 (далі - позивач) просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявськая, 16) щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та здійснення виплати пенсії ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 Адреса: АДРЕСА_1 ) на підставі Довідки від 06.08.2020 року №11/978, виданої Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної служби без обмеження її максимального розміру, з урахуванням виплати щорічних індексацій пенсії, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявськая, 16) провести перерахунок пенсії та здійснювати виплату нарахованої пенсії ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 Адреса: АДРЕСА_1 ) на підставі Довідки від 06.08.2020 року №11/978, виданої Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної служби без обмеження її максимального розміру, з урахуванням виплати щорічних індексацій пенсії, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Позовну заяву подано до суду представником позивача адвокатом Биковичем Ю.В. через систему “Електронний суд».
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, у тому числі, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Як визначено частиною 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Отже, вказаною нормою передбачається право фізичної чи юридичної особи звернутися до адміністративного суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку її місцем проживання (перебування, знаходження) або до адміністративного суду за місцезнаходженням відповідача у тому випадку, якщо оскаржувані індивідуальні акти, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень прийняті (вчинені, допущені) стосовно цієї конкретної особи.
Дослідженням матеріалів позовної заяви суддею встановлено, що позивачем оскаржуються дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та здійснення виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі Довідки від 06.08.2020 року №11/978, виданої Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної служби без обмеження її максимального розміру.
При цьому, згідно відомостей паспорта громадянина України зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 .
У свою чергу, місцезнаходженням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві є м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16.
Поряд з цим, у позовній заяві представник позивача стверджує, що ОСОБА_1 разом з дружиною проживає в АДРЕСА_3 в квартирі батьків позивача, яку він набув у спадщину. Однак, жодних доказів, які б підтверджували те, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача наразі є АДРЕСА_3 , суду не надано.
При цьому суд звертає увагу на те, що розташування об'єкту спадщини на території міста Чернівці, не тотожно зареєстрованому у встановленому законом порядку місцю проживання (перебування, знаходження) позивача, а отже не може бути підставою для "прив'язки" такої справи за правилами територіальної підсудності до Чернівецького окружного адміністративного суду.
Таким чином, суддя дійшов висновку, що даний позов повинен пред'являтись позивачем в суд або за зареєстрованим у встановленому законом порядку його місцем проживання або до адміністративного суду за місцезнаходженням відповідача, оскільки жодних доказів зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) позивача на території Чернівецької області суду не надано.
У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частини 8 статті 29 КАС України адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Згідно частин 1, 2 статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 КАС України, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Враховуючи те, що адміністративна справа № 600/1531/25-а не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Чернівецького окружного адміністративного суду, суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для передачі адміністративної справи на розгляд до Київського окружного адміністративного суду, юрисдикція якого поширюється на територію міста Київ, де знаходиться відповідач, та в межах якої зареєстроване місце проживання позивача.
На підставі викладено, керуючись статтями 25, 29, 30, 241, 248 КАС України, суддя, -
1. Адміністративну справу № 600/1531/25-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя О.В. Анісімов