Ухвала від 08.04.2025 по справі 560/9406/22

Справа № 560/9406/22

УХВАЛА

08 квітня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Хмельницького окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2022 у справі № 560/9406/22, яке набрало законної сили, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 79% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 79% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

17.02.2025 до суду від позивача надійшла заява про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення у справі № 560/9406/22. Вказану заяву позивач обґрунтовує тим, що відповідач не виконує рішення суду у справі №560/9406/22, оскільки на його звернення листом від 14.01.2025 повідомив, що в результаті проведеного перерахунку розмір пенсії з 06.03.2022 склав 4438,65 грн, що є меншим за розмір пенсії (13866,53 грн), обчислений на виконання судового рішення у справі № 560/4726/22, тому до пенсії встановлено доплату в сумі 9427,88 грн. Враховуючи, що розмір пенсії з 06.03.2022 та з 01.03.2023 не змінився, тобто лишився на рівні розрахованому на виконання судового рішення у справі № 560/4726/22 та становить: з 06.03.2022-13866,53 грн, з 01.03.2023 - 15366, 53 грн. Таким чином доплата на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2022 у справі 560/9406/22 відсутня.

Ухвалою від 28.02.2025 суд задовольнив заяву ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 560/9406/22. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2022 у справі № 560/9406/22 протягом тридцяти днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.

01.04.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

У цьому звіті представник Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2022 у справі №560/9406/22 головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 06.03.2022 у розмірі 79% суми грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року (4928,55 грн), згідно довідки від 22.03.2018 №45/121/49-2018, наданої Управлінням МВС України в Хмельницькій області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з урахуванням перерахованих сум пенсій на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.04.2022 у справі №560/4726/22.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії з 06.03.2022 склав 4438,65 грн, що є меншим за розмір пенсії (13866,53 грн), обчисленого на виконання судового рішення у справі №560/4726/22, тому до розміру пенсії встановлено доплату до попереднього розміру пенсії в сумі 9427,88 грн.

Враховуючи зазначене, розмір пенсії з 06.03.2022 та з 01.03.2023 не змінився та становить: з 06.03.2022 - 13866,53 грн, з 01.03.2023 - 15366,53 грн. Таким чином, доплата відсутня.

Враховуючи те, що постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2023 зобов'язано провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 06.03.2023, а не з 01.01.2018, пенсійну справу впорядковано згідно раніше виконаного рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.04.2022 у справі №560/4726/22, виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці, виданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області» за №186 від 05 травня 2021.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2022 у справі № 560/9406/22 виконано відповідно до наданих повноважень та вимог чинного законодавства.

Надаючи оцінку поданому звіту, суд враховує наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Частиною другою статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд враховує, що 19.12.2024 набув чинності Закон України № 4094-IX від 21.11.2024 щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України, в тому числі, КАСУ, щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень.

Зокрема, КАС України доповнено ст.ст. 382-1, 382-2, 382-3 щодо судового контролю за виконанням судових рішень.

Згідно ч.ч. 1-3 ст. 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Статтею 382-2 КАС України передбачено, що суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.ч. 1-6 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Таким чином, головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети, задля якої постановлено судове рішення, тобто, чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Дослідивши поданий звіт та додані до нього перерахунки суд дійшов висновку про те, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2022 та постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2023 у справі №560/9406/22, виконані інакше, ніж визначено у цих рішеннях, оскільки предметом розгляду зазначеної справи було саме застосування розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , проте пенсійний орган з 06.03.2022 провів перерахунок пенсії без врахування складових грошового забезпечення, яке було встановлено рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/4726/22. Крім того, при перерахунку пенсії з 01.03.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області визначило розмір пенсії - 70% грошового забезпечення.

Аналогічні висновки зазначені у Постановах Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.03.2024 у справі №560/22279/23 та від 03.07.2024 у справі №560/4085/24.

При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надано доказів того, що відповідач звертався в межах адміністративної справи №560/9406/22 з заявою про роз'яснення судового рішення та/або заявою про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення і за результатом розгляду відповідної заяви встановлено протилежне.

Отже, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2022 р у справі №560/9406/22 відповідачем у повному обсязі не виконано.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 31.03.2025 не свідчить про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2022 р у справі №560/9406/22, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, тобто завдання адміністративного судочинства не реалізовано.

Суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходів, які вживаються ним для виконання судового рішення, а тому вказаний звіт не є звітом суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду в розумінні ст.382-3 КАС України та не підлягає прийняттю.

За встановлених обставин та керуючись приписами 382-3 КАС України, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для подання звіту та попередити, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту судом буде накладено на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись статтями 248, 254, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 31.03.2025 про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2022 у справі № 560/9406/22, відмовити.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2022 у справі № 560/9406/22 - 15 днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.

Роз'яснити суб'єкту владних повноважень, що звіт про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим у статті 382-2 КАС України.

Роз'яснити учасникам справи, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення розглядається протягом десяти днів з дня його надходження і за наслідками розгляду такого звіту судом приймається рішення в порядку статті 382-3 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Головуючий суддя В.К. Блонський