Справа № 560/3388/25
іменем України
08 квітня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 04 листопада 2024 р. №222650009158 Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком, згідно п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Визнати протиправним та скасувати рішення від 26 січня 2025р. №2200-0306-8/7529 Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у призначенні ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком, згідно п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати до стажу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), який дає право на призначення пенсії згідно до п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи з 01.09.1982 року по 09.03.2000 року та з 10.03.2000 року по 31.12.2003 року. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії за віком, згідно п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подати у встановлений Хмельницьким окружними адміністративним судом строк звіт про виконання судового рішення у даній справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачі безпідставно не зарахували йому страховий стаж, у зв'язку з чим порушили право позивача на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. У відзиві на позов зазначено, що станом на момент звернення позивач досяг 57 років. Страховий стаж позивача після проведеного попереднього прорахунку склав 28 років 6 місяців 19 днів, в тому числі пільговий стаж роботи - 2 роки 21 день. При цьому, Головне управління зазначає, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки, як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення. Тобто позивач мав надати первинні документи, уточнюючі дані , які підтверджували б, що він дійсно працював на посаді, яка передбачає пільгове призначення пенсії , а саме на посаді тракториста - машиніста та був безпосередньо зайнятий на виробництві сільгосппродукції.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відзиву на позовну заяву не надходило.
Дослідивши докази по справі, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 після досягнення 57-річного віку подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заяву про призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до п.3 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, із змінами та доповненнями (далі - Закон №1058).
До поданої заяви Позивачем було долучено всі необхідні документи, що підтверджують стаж його роботи трактористом, механізатором та безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в підприємствах сільського господарства.
04 листопада 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийнято Рішення №222650009158 про відмову в призначенні пенсії для ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ). Рішення приймалося на підставі документів, які були надіслані Головним управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Зазначене Рішення було надіслано Позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (повідомлення від 22.11.2024 р. вих.№2200-0218-8/104936.
Також, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 22 листопада 2024 року надіслано Рішення (повідомлення) вих.№2200-0306/8104751 про відмову в зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи з 01.09.1982 по 09.03.2000 та з 10.03.2000 по 31.12.2003.
26 січня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято нове рішення за вих.№2200-0306-8/7529, яким відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи з 01.09.1982 по 09.03.2000 та з 10.03.2000 по 31.12.2003.
У даному Рішенні зазначено, що згідно рішення Комісії від 19.11.2024 №6 до пільгового стажу ОСОБА_1 зараховані періоди роботи на посаді тракториста з 01.01.2004 по 20.10.2005, з 19.04.206 по 06.11.2006 (згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку). Відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи: - з 01.09.1982 по 09.03.2000, оскільки працював трактористом механізованого загону на посаді, яка не передбачена пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, посада тракториста механізованого загону не підтверджується первинними документами; - з 10.03.2000 по 31.12.2003, оскільки робота на посаді тракториста не підтверджується первинними документами.
Згідно наявних документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу, що міститься в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж ОСОБА_1 становить 28 років 6 місяців 19 днів, в тому числі пільговий стаж роботи - 2 роки 21 день, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах. До страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 враховані всі періоди роботи згідно наданих для призначення пенсії документів.
Позивач вважає, що відповідачі при прийнятті оскаржуваних рішень діяли не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно записів у трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , за освітою - тракторист, яка заповнена 01 березня 1993 року містяться наступні записи:
Членство в колгоспі: 01 вересня 1982 року прийнятий в члени колгоспу «Росія». Колгосп «Росія» реорганізовано в спілку селян «Промінь» (код 03787561). Спілка селян «Промінь» реорганізовано в сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Промінь» (код 03787561). 09 березня 2000 року членство у селянській спілці «Промінь» припинено у зв'язку з виходом із членів спілки.
Відомості про роботу:
1. 01 вересня 1982 року призначений трактористом механізованого загону; З 13 жовтня 1985 року по 09 листопада 1987 року строкова військова служба, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_3 , який виданий ІНФОРМАЦІЯ_3 13 жовтня 1985 року (основна цивільна спеціальність - тракторист); 2. 09 березня 2000 року звільнений з роботи із зв'язку з реорганізацією спілки селян «Промінь»; 3. 10 березня 2000 року прийнятий на роботу трактористом механізованого загону по переведенню; 4. 10 березня 2000 року прийнятий трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва; 5. 20 жовтня 2005 року звільнений за згодою сторін; 6. 04 листопада 2005 року розпочато виплату допомоги по безробіттю; 7. 18 квітня 2006 року припинено виплату допомоги по безробіттю; 8. 19 квітня 2006 року прийнятий трактористом-машиністом ІІІ розряду сезонно; 9. 06 листопада 2006 року звільнений в зв'язку із закінченням строку трудового договору; 10. 14 листопада 2006 року розпочато виплату допомоги по безробіттю; 11. 26 травня 2007 року припинено виплату допомоги по безробіттю; 12. 02 листопада 2015 року прийнятий на роботу трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва; 13. 08 листопада 2018 року звільнений зв'язку з переведенням; 14. 09 листопада 2018 року прийнятий на роботу тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва по переведенню; 15. 21 грудня 2018 року звільнений з роботи за угодою сторін; 16. 29 грудня 2018 року розпочато виплату допомоги по безробіттю; 17. 28 березня 2019 року припинено виплату допомоги по безробіттю; 18. 26 березня 2019 року прийнятий на роботу тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва; 19. 20 червня 2019 року звільнений по переводу; 20. 21 червня 2019 року прийнятий по переводу трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва; 21. 29 січня 2020 року звільнений з роботи у зв'язку із переведенням; 22. 30 січня 2020 року прийнятий роботу трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва по переведенню; 23. 20 лютого 2020 року звільнений з роботи у зв'язку із переведенням; 24. 21 лютого 2020 року прийнятий роботу трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва по переведенню; 25. 10 грудня 2020 року звільнений з роботи за угодою сторін; 26. 30 грудня 2020 року розпочато виплату допомоги по безробіттю; 27. 19 квітня 2021 року скорочено виплату допомоги по безробіттю; 28. 04 травня 2021 року відновлено виплату допомоги по безробіттю; 29. 01 липня 2021 року припинено виплату допомоги по безробіттю.
Суд встановив, що згідно записів у трудовій книжці загальний стаж позивача на посаді тракториста 28 років 6 місяців 16 днів.
При цьому, трудова книжка колгоспника серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 має також записи з 1982 року по 2005 рік (трудова участь в громадському господарстві). Де трудова участь є безперервною за виключенням 1986-1987 роки (строкова військова служба).
Факт трудової діяльності додатково підтверджується Архівними довідками Трудового архіву виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 07 жовтня 2024 року вих. №01-21/652, від 07 жовтня 2024 року вих.№01-21/652-1, від 07 жовтня 2024 року вих. №01-21/652-2, від 07 жовтня 2024 року вих.№01-21/652-3, від 07 жовтня 2024 року вих. №01-21/652-4.
Суд зазначає, що робота трактористом додатково також підтверджується Архівними витягами Архівного відділу Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області від 02 жовтня 2024 року вих.№К-307/04-08, від 02 жовтня 2024 року вих. №К-307/04-08/1, від 18 жовтня 2024 року №Ф-326/04-08, від 18 жовтня 2024 року №Ф-326/04-08/1, від 18 жовтня 2024 року №Ф-326/04-08/2, від 18 жовтня 2024 року №Ф-326/04-08/3.
Робота трактористом додатково підтверджується Свідоцтвом серії АПК №008035 від 18 березня 1995 року про присвоєння кваліфікації тракториста-машиніста першого класу.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон №1058.
Пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону №1058 визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Згідно ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII, із змінами та доповненнями, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно п.3 Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку №637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року №7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.
Щодо найменування професії варто зазначити, що термін «механізатор» є загальновживаним й більш широким родовим поняттям професії тракториста, зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції.
Єдине найменування професії механізаторів сільського господарства «тракторист машиніст» було запроваджено в 1961 році і охоплює такі професії: бульдозеристи, бульдозеристи-скреперисти, грейдеристи, комбайнери, машиністи дощувальних машин, машиністи льоноконоплезбиральних машин, машиністи скреперів, скреперисти, машиністи чаєзбиральних машин, машиністи екскаваторів, механіки водії бавовнозбиральних машин, механіки-водії самохідних широкозахватних сінокосарок, механіки-комбайнери, трактористи, трактористи-бульдозеристи.
Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому разі, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, проводиться відповідно до класифікатора галузей народного господарства.
Відповідно до «Загальносоюзного класифікатора професій робітників, посад службовців і тарифних розрядів 186016», затвердженого постановою Державного комітету СРСР по стандартах від 27 серпня 1986 року №016, введеного в дію з 01 січня 1987 року та класифікатора професій ДК 003:2010 на зміну ДК 003:2005, затвердженого та введеного в дію наказом Держспоживстандарту України від 28 липня 2010 року №327, чинного на теперішній час, професії «механізатор», «підвозчик», «будівельна бригада» відсутні, а міститься професійна назва роботи тракторист - машиніст сільськогосподарського виробництва.
Частиною 1 статті 44 та частиною 5 статті 45 Закону №1058-ІV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Перелік документів, необхідний для призначення пенсії за віком, передбачено пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі по тексту - Порядок №22-1), за змістом якого до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу); 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення); 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі (п.4.2 Порядку № 22-1).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п.4.3 Порядку № 22-1).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п.4.7 Порядку №22-1).
Всупереч вимогам пункту п.4.7 Порядку № 22-1, Відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення не надано належної оцінки жодному документу, які надавав ОСОБА_1 на підтвердження наявності пільгового стажу, не досліджено записи у трудовій книжці ОСОБА_1 ..
Відповідно до частини 3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Пунктом 8 ч.1 ст.16 Закону-1058 визначено, що застрахована особа має право оскаржувати в установленому законодавством порядку дії страхувальника, виконавчих органів Пенсійного фонду, їх посадових осіб та інших суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Законодавством не передбачений інший належний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж визнання про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Отже, перевіривши в сукупності підстави відмови відповідача у призначенні пенсії за віком, що викладені в рішеннях від 04 листопада 2024 року №222650009158 Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області та від 26 січня 2025 року №2200-0306-8/7529 Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області, суд дійшов висновку про наявність підстав для їх скасування.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати до стажу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), який дає право на призначення пенсії згідно до п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи з 01.09.1982 року по 09.03.2000 року та з 10.03.2000 року по 31.12.2003 року, суд зазначає наступне.
30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі - постанова № 25-1).
Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі постанови № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.
Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії, подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно з пунктом 4.2 розділу IV Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає (перераховує) пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Положеннями пункту 4.10 розділу IV Порядку № 22-1 передбачено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Так, за принципом екстериторіальності (визначення в автоматичному режимі Пенсійного органу для призначення пенсії), надані документи передані для розгляду та прийняття рішення про призначення/відмову в призначенні пенсії Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Відповідно до ст.80 Закону України "Про пенсійне забезпечення", заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника.
Однак, як встановлено судом, що пенсійна справа позивача знаходиться за місцем його реєстрації, а саме в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, а тому саме Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області буде належним відповідачем, щодо вищевказаних позовних вимог.
Як наслідок скасованих рішень відповідачів, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу ОСОБА_1 , який дає право на призначення пенсії згідно до п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи з 01.09.1982 року по 09.03.2000 року та з 10.03.2000 року по 31.12.2003 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, згідно п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків зазначених в цьому судовому рішенні.
Враховуючи наведене вище, суд вважає за необхідне, адміністративний позов задовольнити частково.
Згідно ч.1 ст.382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області від 04 листопада 2024 року №222650009158 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, згідно п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26 січня 2025 року №2200-0306-8/7529 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, згідно п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу ОСОБА_1 , який дає право на призначення пенсії згідно до п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди роботи з 01.09.1982 року по 09.03.2000 року та з 10.03.2000 року по 31.12.2003 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, згідно п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати у 30-ти денний строк звіт про виконання судового рішення у даній справі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, 4,м. Ужгород,Закарпатська обл., Ужгородський р-н,88008 , код ЄДРПОУ - 20453063)
Головуючий суддя О.П. Шевчук