Рішення від 08.04.2025 по справі 560/19795/24

Справа № 560/19795/24

РІШЕННЯ

іменем України

08 квітня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , звернулись до суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просять визнати протиправним та скасувати рішення №30/в від 08.11.2024, зобов'язати призначити та виплатити членам сім'ї загиблого ОСОБА_5 одноразову грошову допомогу.

В обґрунтування позовних вимог зазначають про наявність права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_5 , травми та причина смерті якого визнані пов'язаними з проходженням військової служби. Вважають, що Міністерство оборони України прийняло протиправне рішення про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки з наявних документів вбачається, що відсутній причинно-наслідковий зв'язок між смертю військовослужбовця та наявним у нього станом алкогольного сп'яніння.

У відзиві Міністерство оборони України просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, якщо смерть військовослужбовця є наслідком вчинення дій у стані алкогольного сп'яніння.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога) - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

За змістом пункту 2 частини другої статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.

Відповідно до приписів статті 16-1 Закону №2011-ХІІ у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з пунктом «а» частини 1 статті 16-2 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.

Водночас, частиною 1 статті 16-4 Закону №2011-ХІІ передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:

а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;

б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначається Порядком №975.

Відповідно до пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Згідно з п.5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть).

Судом встановлено, що ОСОБА_5 був мобілізований та проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер у зв'язку з механічною асфіксією внаслідок аспірації шлункового вмісту у дихальні шляхи, що підтверджується висновком лікарського свідоцтва про смерть №5147 від 14.01.2023, виданого Хмельницьким обласним бюро судово-медичної експертизи.

14.01.2023 по факту смерті ОСОБА_5 відкрите кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 115 КК України (з відміткою нещасний випадок) та внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023244000000092 від 14.01.2023.

17.01.2023 Полонським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції було зареєстроване та видане свідоцтво про смерть ОСОБА_5 серії НОМЕР_2 від 17.01.2023.

В межах кримінального провадження була проведена судово-медична експертиза, згідно з висновками якої встановлено, що смерть ОСОБА_5 настала від механічної асфіксії внаслідок аспірації шлункового вмісту, на тлі набряку головного мозку та дії медичного препарату "Діазепам". За результатами судово-медичної експертизи був складений висновок експерта №14 від 13.02.2023.

З акту службового розслідування за фактом смерті старшого лейтенанта ОСОБА_5 встановлено, що відповідно до постанови про закриття кримінального провадження Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області Шепетівського районного управління поліції від 17.02.2023 кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023244000000092 від 14.01.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 115 КК України (з відміткою нещасний випадок) закрите за ч.1 п.1 ст. 284 КПК України у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.

Згідно з протоколом засідання 11 регіональної військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №1263 від 17.04.2023 механічна асфіксія, стороннє тіло в дихальних шляхах, аспірація шлункового вмісту, отримані 14.01.2023 ОСОБА_5 під час проходження військової служби, послужили причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть № НОМЕР_3 , виданим 14.01.2023 Хмельницьким обласним бюро судово-медичної експертизи, та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 17.01.2023 Полонським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Травма та причина смерті, Так, пов'язана з проходженням військової служби.

Позивачі в лютому 2023 звернулись до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про направлення документів до Міністерства оборони України для призначення та виплати їм одноразової грошової допомоги.

02.04.2024 комісією Міністерства оборони України протоколом №51д прийняте рішення про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги. Причиною вказана необхідність з'ясування через органи судово-медичної експертизи, чи пов'язана смерть ОСОБА_5 з наслідками вживання алкоголю або наркотичних речовин.

08.05.2024 на підставі заяви позивачів постановою заступника керівника Шепетівської окружної прокуратури скасовано постанову слідчого про закриття кримінального провадження №12023244000000092 у зв'язку з виникненням необхідності проведення додаткової судово-медичної експертизи.

Висновком експерта №119 від 24.05.2024 на підставі даних висновку експерта №114 від 14.01.2023-13.02.2023 судово-медичної експертизи трупа ОСОБА_5 встановлено, крім іншого, що при судово-токсикологічній експертизі крові з трупа ОСОБА_5 виявлено наявність етилового (винного) алкоголю в кількості 0,65% (проміле). Не виявлені: метиловий спирт, пропіловий, бутіловий, аміловий спирти та їх ізомери. Прямого причинно-наслідкового зв'язку між вживанням алкоголю та настанням смерті не вбачається.

В червні 2024 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , повторно звернулись до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявами для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

За результатами розгляду звернення комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, прийняте рішення №30/в від 08.11.2024, яким у призначенні одноразової грошової допомоги відмовлено.

Підставою для відмови вказано те, що відповідно до висновку №14 Хмельницького бюро судово-медичної експертизи від 13.02.2023 в крові померлого виявлено етиловий спирт у концентрації 0,65%. При судово-токсикологічній експертизі в крові та сечі було виявлено медичний препарат "Діазепам". Згідно з постановою про закриття кримінального провадження від 12.06.2024 №12023244000000092 наявність в зразках крові та сечі значної кількості препарату "Діазепам" могло спричинити побічну дію у вигляді нудоти та блювання, що стало причиною настання нещасного випадку та смерті. Згідно зі статтею 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком вчинення дій у стані алкогольного або токсичного сп'яніння.

Водночас, сам факт перебування військовослужбовця у стані алкогольного сп'яніння на час настання смерті не визначається вказаними нормами як підстава для відмови у призначенні одноразової грошової допомоги.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі № 640/6477/19 від 29.06.2022.

В свою чергу, відповідачем не надано належних доказів, що старший лейтенант ОСОБА_5 вчинив будь-які дії, наслідком чого стала його смерть. Як зазначено вище, смерть настала внаслідок механічної асфіксії внаслідок аспірації шлункового вмісту.

Крім того, витягом з протоколу засідання 11 регіональної військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №1263 від 17.04.2023 встановлено, що причина смерті, Так, пов'язана з проходженням військової служби.

Інших підстав для відмови у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги у рішенні Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням виплати одноразової грошової допомоги, не наведено.

Враховуючи викладене, під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність прийнятого рішення.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відмова позивачам у виплаті одноразової грошової допомоги з підстав, викладених у протоколі №1263 від 17.04.2023 (витягу) є протиправною та необґрунтованою.

При обранні способу відновлення порушеного права суд виходить з принципу верховенства права та гарантування його статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

На думку суду, належним способом захисту порушеного права позивачів є зобов'язання відповідача повторно розглянути їх заяви про виплату одноразової грошової допомоги та додані до них документи в порядку, передбаченому Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та вирішити їх з урахуванням висновків суду відповідно до вимог закону.

Вказаний правовий висновок в частині обрання належного способу захисту порушеного права узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 31.01.2024 по справі № 480/4122/22.

Також у цій постанові Верховний Суд зазначив, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом №30/в від 08.11.2024, про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Зобов'язати Міністерство оборони України (в особі уповноваженої комісії) повторно розглянути заяви з доданими документами про призначення та виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї ОСОБА_5 : ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , з урахуванням висновків суду, що викладені у цьому рішенні, та прийняти рішення відповідно до вимог закону та наданих повноважень.

У задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 1200 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України.

Стягнути на користь ОСОБА_2 1200 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 08 квітня 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) ОСОБА_2 яка діє в інтересах неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )

Відповідач:Міністерство оборони України (просп. Повітрофлотський, 6,м. Київ,03168 , код ЄДРПОУ - 00034022)

Головуючий суддя І.С. Козачок