Рішення від 08.04.2025 по справі 520/20790/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2025 р. №520/20790/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 29.04.2024 року № 052530003795 про відмову у призначенні пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 на посадах, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, періоди роботи з 04.05.1992 року - по 21.05.1992 рік, з 22.05.1992 року - по 18.06.1992 року з 04.01.1993 року - по 11.04.1993 року, з 05.08.1993 року - по 15.11.1994 року; з 16.11.1994 року - по 16.02.1995 року; з 17.02.1995 року - по 07.04.1995 року; з 08.04.1995 року - по 09.06.1995 року; з 10.06.1995 року - по 01.10.2000 року ; з 02.10.2000 року - по 12.04.2002 року; з 13.04.2002 року - по 07.04.2008 року; з 08.04.2008 року по 16.06.2009 року; з 17.06.2009 року по 11.10.2009 року, з 13.10.2009 року по 09.12.2009 року, 10.12.2009 року по 04.05.2011 року, з 05.05.2011 року по 08.08.2011 року, з 09.08.2011 року по 14.10.2011 року, з 11.11.2011 року по 26.04.2012 року, з 27.04.2012 року по 13.04.2013 року, з 16.04.2013 року -по 14.07.2013 року, з 1.11.2013 року по 01.07.2014 року, з 12.08.2014 року по 04.07.2017 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.04.2024 року № 052530003795 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у цій справі.

Ухвалою суду від 30.07.2024 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу термін - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду уточненої позовної заяви із визначенням позовних вимог до кожного із відповідачів або визначитись зі складом відповідачів у даній справі.

31.07.2024 позивачем на виконання вимог ухвали суду від 30.07.2024 усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 07.08.2024 відкрито провадження у справі № 520/20790/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що ГУ ПФУ в Харківській області протиправно не зараховано до пільгового стажу позивача за Списком № 1 періоди роботи на посадах, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 04.05.1992 року - по 21.05.1992 рік, з 22.05.1992 року - по 18.06.1992 року з 04.01.1993 року - по 11.04.1993 року, з 05.08.1993 року - по 15.11.1994 року; з 16.11.1994 року - по 16.02.1995 року; з 17.02.1995 року - по 07.04.1995 року; з 08.04.1995 року - по 09.06.1995 року; з 10.06.1995 року - по 01.10.2000 року ; з 02.10.2000 року - по 12.04.2002 року; з 13.04.2002 року - по 07.04.2008 року; з 08.04.2008 року по 16.06.2009 року; з 17.06.2009 року по 11.10.2009 року, з 13.10.2009 року по 09.12.2009 року, 10.12.2009 року по 04.05.2011 року, з 05.05.2011 року по 08.08.2011 року, з 09.08.2011 року по 14.10.2011 року, з 11.11.2011 року по 26.04.2012 року, з 27.04.2012 року по 13.04.2013 року, з 16.04.2013 року -по 14.07.2013 року, з 1.11.2013 року по 01.07.2014 року, з 12.08.2014 року по 04.07.2017 року за відсутності проведення атестації робочих місць, оскільки м. Луганськ (де територіально знаходиться Державна Холдингова компанія «ЛУГАНСЬКВУГІЛЛЯ » -підприємство, на якому позивач працював у спірні періоди) є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, а тому витребувати будь-які відомості на підтвердження трудового стажу позивача неможливо. Зазначає, що ліквідатор компанії згідно відомостей реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об'єднань арбітражний керуючий Мучінський Ігор Дмитровичу у своєму листі № 01-10/22 від 23.07.2024 року зазначив про припинення своїх повноважень та неможливість надання відповідних уточнюючих довідок. Окрім того, представник позивача звертає увагу суду, що у даному випадку орган Пенсійного фонду мав правові підстави для вжиття необхідних заходів щодо встановлення наявності чи відсутності у позивача трудового стажу за оскаржуваний період роботи у ДХК «Луганськвугілля», що, однак, не було реалізовано територіальним органом пенсійного фонду.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу (ГУ ПФУ в Харківській області) надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу через систему "Електронний суд" та надійшла в електронний кабінет користувача, що підтверджується електронною роздруківкою.

Однак, представник відповідача правом подання до суду відзиву на позов не скористався, заяви про визнання позову або будь-якої іншої до суду не подав.

Відповідно до ч.2 ст.175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про наслідки неподання відзиву на позов та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду.

Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.

Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд зазначає наступне.

29.04.2024 ОСОБА_1 звернувся до територіального органу пенсійного фонду із заявою про переведення з пенсіїз пенсії по інвалідності загального захворювання на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1 згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .

За принципом екстериторіальності, заяву ОСОБА_1 розглянуто ГУ ПФУ в Харківській області.

Рішенням відділу перевірки пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 29.04.2024 року № 052530003795 в переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності загального захворювання на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1 згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відмовлено. Рішення обґрунтоване тим, що до заяви позивача від 29.04.2024 року № 3223 щодо переведення пенсії не були долучені уточнюючі довідки, які дають право для призначення пенсії на пільгових умовах.

Позивач, не погоджуючись з вказаним рішенням субєкта владних повноважень, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Умови призначення пенсії за віком наведені у статті 26 Закону №1058-IV, частиною 1 якої передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Отже, з огляду на викладене, з 01.10.2017 за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З 11.10.2017 застосовується редакція статті 28 Закону № 1058-ІV згідно з внесеними змінами Законом від 03.10.2017 № 2148-VIII, відповідно до абзацу третього частини першої якої встановлено:

- мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Як передбачено п.20 Порядку № 637 у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи трудовій книжці. Значення трудової книжки, як основного документу, що підтверджує пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 01.12.2005 за № 1451/11731, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.

Таким чином, з викладених законодавчих норм вбачається, що правовою підставою для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є набуття нею відповідного стажу при виконанні робіт, передбачених Списком № 1.

При цьому, за правилами застосування Списку № 1, визначеними у наведених вище правових нормах, якщо пільгова робота виконувалася до 31.12.1991, то застосовується Список № 1, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173; якщо виконання пільгової роботи продовжувалося після 01.01.1992 або розпочато після цієї дати, але не більше як до 11.03.1994, то застосовується Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10; якщо пільгова робота продовжувалася після 11.03.1994 або розпочата після цієї дати, але не більше як до 16.01.2003, то застосовується Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.

Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).

Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Верховний Суд сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а зазначила, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до пункту б статті 13 Закону № 1788-XII.

Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.

При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Таким чином, страховий стаж, набутий до 01.01.2004, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, а страховий стаж, набутий після 01.01.2004, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а саме: розділ 1, підрозділ I, пункт "а", позиція 1010100а - всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах; позиція 1010300а, - "а" Робітники: 1010300а -14008 Машиністи підземних самохідних машин..

Також постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, яким, зокрема, передбачено розділ І, підрозділ 1, пункт «а», позиція 1.1а, - Усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

Судом встановлено, що періоди роботи позивача з 04.05.1992 по 21.05.1992, з 22.05.1992 по 18.06.1992 з 04.01.1993 по 11.04.1993, з 05.08.1993 по 15.11.1994; з 16.11.1994 по 16.02.1995; з 17.02.1995 по 07.04.1995; з 08.04.1995 по 09.06.1995; з 10.06.1995 по 01.10.2000; з 02.10.2000 по 12.04.2002; з 13.04.2002 по 07.04.2008; з 08.04.2008 по 16.06.2009; з 17.06.2009 по 11.10.2009, з 13.10.2009 по 09.12.2009, 10.12.2009 по 04.05.2011, з 05.05.2011 по 08.08.2011, з 09.08.2011 по 14.10.2011, з 11.11.2011 по 26.04.2012, з 27.04.2012 по 13.04.2013, з 16.04.2013 по 14.07.2013, з 01.11.2013 по 01.07.2014, з 12.08.2014 по 04.07.2017 не зараховано до спеціального пільгового стажу за Списком № 1 , оскільки позивачем не було надано уточнюючих довідок, звернення на Комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дає право на призначення пенсії відсутнє.

Так, згідно трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 позивач працював на наступних підприємствах:

- з 04.05.1992 року - по 21.05.1992 рік на посадах учня підземного гірничого робітника першого розряду з повним робочим днем під землею Шахтоуправліня "Луганське" ВО "Луганськвугілля" (з 1997 року - Дочірнє підприємство "Шахтоуправління "Луганське" ДХК "Луганськвугілля") ;

- з 22.05.1992 року по 18.06.1992 року - підземним гірничим робітником третього розряду з повним робочим днем під землею;

- з 04.01.1993 року по 11.04.1993 року підземним гірничим робітником третього розряду з повним робочим днем під землею;

- з 05.08.1993 року по 15.11.1994 року - підземним гірничим майстром з повним робочим днем під землею;

- з 16.11.1994 року по 16.02.1995 року - помічником начальника дільниці з повним робочим днем під землею;

- з 17.02.1995 року по 07.04.1995 року - заступником начальника дільниці з повним робочим днем під землею;

- з 08.04.1995 року по 09.06.1995 року - начальником дільниці з повним робочим днем під землею; - з 10.06.1995 року по 01.10.2000 року - підземним гірничим майстром з повним робочим днем під землею;

- з 02.10.2000 року по 12.04.2002 року - підземним помічником начальника дільниці з повним робочим днем під землею;

- з 13.04.2002 року по 07.04.2008 року - начальником підземної дільниці з повним робочим днем під землею;

- з 08.04.2008 року по 16.06.2009 року - заступником директора по підземному транспорту (посада, пов'язана із підземними роботами);

- з 17.06.2009 року по 11.10.2009 року - виконуючим обов' язки заступника директора з виробництва (посада, пов'язана із підземними роботами);

- з 13.10.2009 року по 09.12.2009 року працював виконуючим обов'язки головного інженера, пов'язаним із підземними роботами, тимчасово на Відокремленому підрозділі "Черкаська" Державного підприємства "Луганськвугілля";

- з 10.12.2009 року по 04.05.2011 року - головним інженером, пов'язаним із підземними роботами;

- з 05.05.2011 року по 08.08.2011 року виконуючим обов'язки директора шахти, пов'язаним із підземними роботами;

- з 09.08.2011 року по 14.10.2011 року - виконуючим обов'язки директора шахти, пов'язаним із підземними роботами;

- з 11.11.2011 року по 26.04.2012 року - помічником начальника дільниці з повним робочим днем під землею на ТОВ «ШАХТА «БІЛОРІЧЕНСЬКА» ;

- з 27.04.2012 року по 13.04.2013 року виконуючим обов'язки заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею, згідно запису в трудовій книжці № 25 "За результатом атестації робочих місць за умовами праці підтверджене право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1 - наказ від 23.11.2011 року;

- з 16.04.2013 року по 14.07.2013 року виконуючим обов'язки головного інженера шахти Відокремленого підрозділу "Шахта імені Артема" Державного підприємства "Луганськвугілля", згідно запису в трудовій книжці № 31 "За результатом атестації робочих місць за умовами праці головного інженера проатестовано за списком № 1;

- з 17.07.2013 року по 12.09.2013 року - начальником зміни з охорони праці, із зайнятістю на підземних роботах 50% на Відокремленому підрозділі "Черкаська" Державного підприємства "Луганськвугілля" ;

- з 18.09.2013 року по 28.10.2013 року - помічником начальника підземної дільниці підготовчих робіт з повним робочим днем під землею на Відокремленому підрозділі "Шахтоуправління "Луганське" Державного підприємства "Луганськвугілля";

- з 01.11.2013 року по 01.07.2014 року - головним інженером, пов'язаний із підземними роботами на ТОВ "Ремавтоматика", згідно запису № 38 робоче місце атестоване за Списком № 1 (наказ від 20.03.2009 року № 62);

- з 12.08.2014 року по 04.07.2017 року гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею в шахті на дільниці підготовчих робіт № 1 на Виробничому структурному підрозділі "Шахтоуправління "Павлоградське" ПАТ "ДТЕК "Павлоградвугілля" , згідно запису в трудовій книжці № 41 "За результатом атестації робочих місць за умовами праці підтверджене право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1.

Суд звертає увагу, що записи у трудовій книжці позивача за періоди роботи позивача з 04.05.1992 року по 07.04.2008 року, з 11.11.2011 по 14.07.2013, з 18.09.2013 по 04.07.2017 містять відомості щодо характеру роботи позивача - з повним робочим днем під землею та атестацію робочого місця за Списком " 1.

Окрім того, підрозділом 1 «Підземні роботи» Розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, визначено, що правом на пільгову пенсію користуються всі робітники, інженерно-технічні робітники і службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, […] на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею з обслуговування вищезазначених робітників та службовців […].

Також, у спірний період роботи позивача, був чинний Список виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36. При цьому, посада заступника головного інженера та головного інженера, обов'язки якого позивач виконував були передбачені розділом І «Гірничі роботи» підрозділом 1.1.б. «Роботи на поверхні кар'єрів, розрізів, шахт і рудників» цього Списку № 2.

У трудовій книжці ОСОБА_1 зазначено, що він з 08.04.2008 року по 16.06.2009 року - заступником директора по підземному транспорту (посада, пов'язана із підземними роботами); з 17.06.2009 року по 11.10.2009 року - виконуючим обов'язки заступника директора з виробництва (посада, пов'язана із підземними роботами); з 13.10.2009 року по 09.12.2009 року працював виконуючим обов'язки головного інженера, пов'язаним із підземними роботами, тимчасово на Відокремленому підрозділі "Черкаська" Державного підприємства "Луганськвугілля"; з 10.12.2009 року по 04.05.2011 року - головним інженером, пов'язаним із підземними роботами; з 05.05.2011 року по 08.08.2011 року виконуючим обов'язки директора шахти, пов'язаним із підземними роботами, з 17.07.2013 року по 12.09.2013 року - начальником зміни з охорони праці, із зайнятістю на підземних роботах 50% на Відокремленому підрозділі "Черкаська" Державного підприємства "Луганськвугілля".

Отже, враховуючи записи у трудовій книжці позивача та вищезазначені приписи нормативно - правових актів щодо віднесення професій позивача до робіт, які дають право на отримання пільгової пенсії (обставини чого не ставляться відповідачем під сумнів у спірному рішенні від 29.04.2024 № 052530003795), суд приходить до висновку про безпідставність вимог ГУ ПФУ в Харківській області щодо надання уточнюючих довідок, як підставу для зарахування періодів роботи позивача до пільгового стажу та права на пенсію за віком на пільгових умовах згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У спірних правовідносинах, суд також враховує, що з огляду на обставини, що склались у зв'язку з тимчасовою окупацією певних територій Луганської області, відмова пенсійного органу позивачу у реалізації його конституційного права на перехід на пенсію за Списком № 1 з підстави ненадання позивачем уточнюючих довідок з підприємства, яке наразі знаходиться на окупованій території (які позивач намагався отримати шляхом направлення адвокатського запиту на адресу ліквідатора підприємства) не є пропорційною меті, якої намагався досягти відповідач цією відмовою, оскільки така відмова порушує баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності нарахування пенсії.

Інших підстав для відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії ГУ ПФУ в Харківській області (крім не надання позивачем уточнюючих довідок) у спірному рішенні від 29.04.2024 № 052530003795 не зазначено.

Разом з тим, суд враховує, що за приписами частини 3 статті 44 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено право відповідача на проведення перевірки. При цьому, за вимогами законодавства, неможливість проведення перевірки не ставить в залежність особу, щодо якої розглядається питання про призначення пенсії, оскільки це не є підставою для відмови у зарахуванні стажу і переведенні на пільгову пенсію.

При цьому, суд наголошує, що ГУ ПФУ в Харківській області не наведено розрахунку підземного стажу позивача, не надано оцінки та розрахунок підземного стажу позивача необхідного для переведення на пільгову пенсію за Списком № 1, а тому, належним способом захисту прав позивача є скасування рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 29.04.2024 № 052530003795 та зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.04.2024 про переведення на пенсію за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи з 04.05.1992 року - по 21.05.1992 рік, з 22.05.1992 року - по 18.06.1992 року з 04.01.1993 року - по 11.04.1993 року, з 05.08.1993 року - по 15.11.1994 року; з 16.11.1994 року - по 16.02.1995 року; з 17.02.1995 року - по 07.04.1995 року; з 08.04.1995 року - по 09.06.1995 року; з 10.06.1995 року - по 01.10.2000 року ; з 02.10.2000 року - по 12.04.2002 року; з 13.04.2002 року - по 07.04.2008 року; з 08.04.2008 року по 16.06.2009 року; з 17.06.2009 року по 11.10.2009 року, з 13.10.2009 року по 09.12.2009 року, 10.12.2009 року по 04.05.2011 року, з 05.05.2011 року по 08.08.2011 року, з 09.08.2011 року по 14.10.2011 року, з 11.11.2011 року по 26.04.2012 року, з 27.04.2012 року по 13.04.2013 року, з 16.04.2013 року по 14.07.2013 року, з 01.11.2013 року по 01.07.2014 року, з 12.08.2014 року по 04.07.2017 року, з урахуванням висновків суду.

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, підсумовуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 29.04.2024 № 052530003795.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 29.04.2024 про переведення на пенсію за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за Списком № 1 періоди роботи з 04.05.1992 року - по 21.05.1992 рік, з 22.05.1992 року - по 18.06.1992 року з 04.01.1993 року - по 11.04.1993 року, з 05.08.1993 року - по 15.11.1994 року; з 16.11.1994 року - по 16.02.1995 року; з 17.02.1995 року - по 07.04.1995 року; з 08.04.1995 року - по 09.06.1995 року; з 10.06.1995 року - по 01.10.2000 року ; з 02.10.2000 року - по 12.04.2002 року; з 13.04.2002 року - по 07.04.2008 року; з 08.04.2008 року по 16.06.2009 року; з 17.06.2009 року по 11.10.2009 року, з 13.10.2009 року по 09.12.2009 року, 10.12.2009 року по 04.05.2011 року, з 05.05.2011 року по 08.08.2011 року, з 09.08.2011 року по 14.10.2011 року, з 11.11.2011 року по 26.04.2012 року, з 27.04.2012 року по 13.04.2013 року, з 16.04.2013 року по 14.07.2013 року, з 01.11.2013 року по 01.07.2014 року, з 12.08.2014 року по 04.07.2017 року, з урахуванням висновків суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.С.Мороко