Рішення від 08.04.2025 по справі 500/177/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/177/25

08 квітня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 виданого на ім'я ОСОБА_1 від 13.03.2022.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12 березня 2022 року для визначення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 було направлено на медичний огляд військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 .

За результатами проходження військово-лікарської комісії, складено довідку №96 від 12.03.2022 року за номенклатурним номером 20/2904 та винесено постанову ВЛК, якою на підставі статті 8а графи II "Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві", який є додатком №1 до "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням останнього з військового обліку.

Того ж дня, 12 березня 2022 року, ІНФОРМАЦІЯ_3 видано довідку №1163, в якій зазначено, що позивач виключений з військового обліку та не підлягає призову на військову службу по мобілізації на особливий період.

Вказує, що згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.05.2024 13 березня 2022 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 прийнято на тимчасовий військовий облік офіцерів запасу.

Також вказаним листом ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив позивача, що звернувся із відповідним запитом до ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо надсилання особової справи позивача для подальшого ведення, обліку та "занесення відповідних відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг".

12 червня 2024 року позивач особисто (через направлення електронного листа) та його представник зверталися до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про внесення даних до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" стосовно визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Зі змісту листа-відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.06.2024 року на лист адвоката фактично вбачається відмова на внесення таких даних до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг".

У зв'язку з чим, 28.06.2024 представник позивача зверталась із адвокатським запитом за до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо надання інформації про причини не внесення даних до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" стосовно визнання непридатним до військової служби з виключенням з військової служби ОСОБА_1 .

Однак, будь-якої відповіді на вказаний адвокатський запит отримано не було.

Також, 28.06.2024 представник позивача зверталась із адвокатським запитом за до ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо надання інформації про направлення ІНФОРМАЦІЯ_7 особової справи ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Проте згідно з листом-відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_6 від 09.07.2024, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 з 02.02.2010, та будь-яких, запитів від ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходило, що і слугувало підставою для звернення до суду із даним позовом.

Ухвалою судді від 15.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

07.02.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що 12 березня 2022 року позивача з метою визначення ступеня придатності до військової служби було направлено на медичний огляд військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 . За результатами проходження військово-лікарської комісії, видано довідку та визнано Позивача непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку.

Вказує, що відповідно до "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах" України затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, пункт 3.8 під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_9 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

У зв'язку з чим висновок ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 відносно позивача "непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку" необхідно було затвердити 16 регіональною військово-лікарською комісією (м.Львів) та оформити свідоцтво про хворобу.

Зазначає, що мобілізаційною директивою Міністерства оборони України №М10дск, визначено виключення з військового обліку офіцерів запасу які визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, здійснюється на підставі свідоцтва про хворобу, яке долучається до особової справи офіцера запасу.

Також просить суд взяти до уваги, що відповідачем на виконання заяви позивача про взяття на військовий облік офіцерів запасу, неодноразово було направлено запити до ІНФОРМАЦІЯ_6 , щодо надсилання особової справи офіцера запасу позивача, для подальшого обліку та занесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг". За результатами 14 жовтня 2024 року особа справа позивача надійшла до відповідача та були внесені відповідні відомості однак свідоцтво про хворобу в особовій справі офіцера запасу позивача відсутнє.

Враховуючи викладене, на переконання представника, з метою занесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів " ІНФОРМАЦІЯ_10 " стосовно визнання ОСОБА_1 "не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку", позивачу необхідно завершити процедуру проходження ВЛК та затвердити 16-ю регіональною військово-лікарською комісією (м.Львів) де оформити свідоцтво про хворобу.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті, суд встановив наступні обставини.

12.03.2022 для визначення ступеня придатності до військової служби військовозобов'язаного ОСОБА_1 було направлено на медичний огляд військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , за результатами якої позивач був визнаний непридатний до військової служби на підставі статті 8-а Розкладу хвороб з виключенням з військового обліку, що підтверджується довідкою ВЛК від 12.03.2022 №20/2904 (внутрішньо мозкове новоутворення (анапластична астроцитома, G III) з епілептиформним клінічним перебігом).

13.03.2022 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки ВЛК від 12.03.2022 №20/2904 внесено запис до військового квитка позивача (графа 19) про його виключення з військового обліку 12.03.2022. Вказаний запис завірено підписом начальника та печаткою установи.

Також, 12.03.2022 позивачу ІНФОРМАЦІЯ_3 видано довідку №1163 про те, що ОСОБА_1 виключений з військового обліку, не підлягає призову та має право змінювати місце проживання (перебування).

Позивач у позовній заяві зазначає, що на даний час перебуває на постійному лікуванні і спостереженні закордоном.

12 червня 2024 року позивач особисто (через направлення електронного листа) та його представник зверталися до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення даних до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" стосовно відсутності запису про виключення з військового обліку.

У відповідь на звернення представника позивача відповідач листом від 18.06.2024 повідомив, що наказом МО України від 14.08.2008 № 402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" визначено під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвом про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_9 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово- лікарської експертизи.

Крім цього, мобілізаційною директивою №М10дск, визначено виключення, з військового обліку офіцерів запасу, які визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, здійснюється на підставі свідоцтва про хворобу, яке долучається до особової справи офіцера запасу.

На підставі вищевикладеного повідомлено, що виключення з військового обліку офіцера запасу ОСОБА_1 не є можливим, у зв'язку з відсутністю свідоцтва про хворобу (додаток 11 до цього Положення), а запис у військово-обліковому документі про виключення з військового обліку за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підлягає анулюванню.

28.06.2024 представник позивача звернулась із адвокатським запитом до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо надання інформації про причини не внесення даних до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" стосовно визнання непридатним до військової служби з виключенням з військової служби ОСОБА_1 .

Проте, як зазначено у позовній заяві, будь-якої відповіді на вказаний адвокатський запит отримано не було.

Також 28.06.2024 представник позивача звернулась із адвокатським запитом до ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо надання інформації про направлення ІНФОРМАЦІЯ_7 особової справи ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Листом-відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_6 09.07.2024 представника повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 з 02.02.2010 та будь-яких запитів від ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходило.

Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення стосовного нього відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За приписами ч.8 ст.2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Згідно з ч.1, 3 та 4 ст.33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Частиною 5 ст.33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).

На виконання ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), п.2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (п.6 Порядку №1487).

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (п.20 Порядку №1487).

Також п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) установлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами ч.8, 9 ст.5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені ст. Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Згідно з положеннями п.1, 8, 9, 11 "Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022р. за №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", "Про захист інформації в інформаційно- комунікаційних системах", "Про захист персональних даних" та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до ч.1, 5, 8, 9 ст. 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" держателем Реєстру є Міністерство оборони України (Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_1 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до п.1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

За змістом п.1.1 глави 2 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

На момент виникнення спірних правовідносин, а саме дату проходження позивачем ВЛК (12.03.2022), діяло Положення №402 в редакції від 16.04.2021, п.22.5 якого передбачав, що у воєнний час на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку складається свідоцтво про хворобу.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

При чому, у разі потреби військовослужбовця у звільненні від службових обов'язків або у відпустці за станом здоров'я довідка повинна була реалізованою негайно.

Як слідує із матеріалів справи, за результатами проходження позивачем військово-лікарської комісії 12.03.2022 було винесено постанову ВЛК, оформлену довідкою №96, якою на підставі статті 8а графи II "Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві", який є додатком №1 до "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням останнього з військового обліку.

При чому вказану постанову ВКЛ (довідку) було реалізовано негайно та у військовому квитку ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 :

на сторінці 20, у графі "окремі відмітки" зазначено: військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Підстава протокол засідання ВЛК №96 від 12.03.2022 року;

на сторінці 23 військового квитка, графа "знято з обліку" стоїть перекреслення із відміткою дивитись сторінку 28;

на сторінці 28 військового квитка, у графі "відмітка про виключення з військового обліку" зазначено: виключений з обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний ВЛК непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Вказаний запис підписано начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 13 березня 2022 року.

Крім того, 12.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_3 було видано довідку №1163 про те, що ОСОБА_1 виключений з військового обліку та не підлягає призову на військову службу по мобілізації на особливий період за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заперечуючи проти позовних вимог представник відповідача вказує на те, що для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів " ІНФОРМАЦІЯ_10 " стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, позивачу необхідно завершити процедуру проходження ВЛК та затвердити 16-ю регіональною військово-лікарською комісією (м.Львів) де оформити свідоцтво про хворобу.

Поряд із цим, суд зазначає, що хоча за результатами проходження позивачем ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби відповідного свідоцтва про хворобу складено не було, однак, натомість відповідачем було прийнято постанову, оформлену довідкою №96 від 12.03.2022, щодо непридатності позивача до військової служби із виключенням останнього з військового обліку, яка була реалізованою негайно шляхом внесення відповідних записів у військовий квиток позивача.

Відповідно до Положення про військовий квиток офіцера запасу, затверджене указом Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016, яке діяло на час внесення записів щодо позивача про виключення його з військового обліку, військовий квиток офіцера запасу (далі - військовий квиток) є документом, що визначає належність його власника до офіцерського складу запасу та виконання ним військового обов'язку.

Відповідно до п.2 постанови КМУ від 16 травня 2024 р. №559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, установлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

Суд зауважує, що ані доказів спростування висновків ВЛК викладених у постанові, оформленій довідкою №96 (номенклатурний номер 20/2904) від 12.03.2022, ані відомостей щодо проведення перевірки компетентними органами правомірності її видачі, або доказів її скасування, суду під час розгляду справи не надано, і судом не здобуто.

Також, відповідачем не надано будь-яких доказів, що встановлений 12.03.2022 в результаті медичного огляду позивача діагноз не був підставою для визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, а неправильне оформлення постанови ВЛК від 12.03.2022 будь-яким чином вплинуло на вказані обставини.

При цьому суд зауважує, що при оформленні результатів проходження позивачем ВКЛ та виключення з військового обліку, відповідач, як суб'єкт на якого покладено здійснення відповідних владних управлінських функцій, мав дотримуватися встановленої правової процедури, і її порушення не може ставитися в провину позивачу та впливати на його права та обов'язки.

Також, відповідачем не доведено, що таке порушення вплинуло на правомірність прийнятого рішення про непридатність позивача до військової служби і подальше виключення останнього з військового обліку.

Зокрема, відповідно до статті 8-а Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (в редакції на час медичного обстеження позивача так і на даний час), при наявності новоутворення головного мозку (що і було виявлено у позивача), незалежно від графи (як особи рядового, сержантського та старшинського складу, так і офіцери запасу) визнаються непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідачем не заперечується, що за результатами проходження позивачем ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби прийнято постанову, оформлену довідкою №96 від 12.03.2022, про непридатність позивача до військової служби із виключенням останнього з військового обліку, яка була реалізованою шляхом внесення уповноваженою особою відповідача відповідних записів у військовий квиток позивача.

Як уже зазначалось, відповідачем не надано доказів, що довідка ВЛК №96 від 12.03.2022 та рішення/запис про виключення позивача з військового обліку були скасовані (визнані нечинними) у встановленому законодавством порядку.

Враховуючи наведене, відсутні підстави для невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про проходження позивачем ВЛК, визнання його непридатним до військової служби та подальше виключення з військового обліку.

При цьому, особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова. (п.81 Постанови КМ № 675 від 07.06.2024)

Також, відповідно до частини першої статті 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати.

Разом з тим, як встановлено з матеріалів справи, такі відомості щодо позивача відповідачем внесені не були, що є порушенням Порядку організації та ведення військового обліку, Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів".

Особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен довести суду правомірність своїх рішень, дій, бездіяльності з урахуванням критеріїв правомірності поведінки, визначених ч.2 ст.2 КАС України. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

За встановлених обставин справи в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК номенклатурний номер 20/2904, оформлена довідкою №96 від 12.03.2022), та щодо виключення з військового обліку.

З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомості про ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК номенклатурний номер 20/2904, оформлена довідкою №96 від 12.03.2022), та щодо виключення з військового обліку.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваної бездіяльності.

Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.

Оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір сплачений згідно квитанції від 08.01.2025.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК номенклатурний номер 20/2904, оформлена довідкою №96 від 12.03.2022), та щодо виключення з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомості про ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК номенклатурний номер 20/2904, оформлена довідкою №96 від 12.03.2022), та щодо виключення з військового обліку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 08 квітня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );

відповідач:

- ІНФОРМАЦІЯ_3 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_4 );

третя особа:

- ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) .

Головуючий суддя Баб'юк П.М.