Ухвала від 08.04.2025 по справі 480/719/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

08 квітня 2025 рокум. ПолтаваСправа №480/719/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши у письмовому провадженні питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Сумського окружного адміністративного суду про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського окружного адміністративного суду про:

- визнання протиправним наказу Сумського окружного адміністративного суду від 01 січня 2025 року № 1-ОС в частині здійснення ОСОБА_1 перерахунку та встановлення надбавки за вислугу років на державній службі у 2025 році (з 01 січня 2025 року) у розмірі 30 % та скасування наказу Сумського окружного адміністративного суду від 01 січня 2025 року № 1-ОС в частині перерахунку та встановлення ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у 2025 році (з 01 січня 2025 року) у розмірі 30 % посадового окладу;

- зобов'язання Сумського окружного адміністративного суду здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату надбавки за вислугу років на державній службі відповідно до статті 52 Закону України "Про державну службу" та наказу Сумського окружного адміністративного суду "Про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі ОСОБА_2 " від 05 грудня 2022 року №286-ОС, починаючи з 01 січня 2025 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 29 січня 2025 року матеріали адміністративної справи № 480/719/25 передано на розгляд Другого апеляційного адміністративного суду як суду вищої інстанції для визначення підсудності.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року адміністративну справу №480/719/25 направлено за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.

Згідно даних вхідної реєстрації Полтавського окружного адміністративного суду адміністративна справа №480/719/25 надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 05 березня 2025 року та зареєстрована за вх. №14583/25.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 березня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №480/719/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.

Вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду від 18 листопада 2024 року відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №240/7215/24 (провадження №Пз/990/9/24).

У вказаній ухвалі Верховним Судом визначено, що ознаками типових справ у відповідності до пункту 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України є:

1) позивач - державний службовець місцевого загального суду;

2) відповідачі - місцевий загальний суд та територіальне управління ДСА, відповідальне за забезпечення фінансування та функціонування місцевих загальних судів, де працюють позивачі;

3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними і тими самими нормами права, а саме: у зв'язку з встановленням позивачам з 01 січня 2024 року надбавки за вислугу років, обчисленої з урахуванням вимог пункту 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону №3460-IX (на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу), положення якого, на думку позивачів, суперечать спеціальному Закону №889-VIII, відповідно до якого вказана надбавка має обчислюватися на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків;

4) позивачами заявлені аналогічні за суттю вимоги: визнати протиправним і скасувати наказ в частині встановлення з 01 січня 2024 року надбавки за вислугу років на державній службі на рівні 2% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік служби, але не більше 30% посадового окладу; зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області провести нарахування та виплату надбавки за вислугу років з 01 січня 2024 року відповідно до статті 52 Закону № 889-VIII на рівні 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу.

Копію ухвали Верховного Суду від 18 листопада 2024 року про відкриття провадження у зразковій адміністративній справі №240/7215/24 (провадження №Пз/990/9/24) опубліковано на офіційному веб-порталі судової влади України: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pro_sud/zrazkova-sprava/2024_11_18_240_7215_24, а також внесено до Єдиного державного реєстру судових рішень за реєстраційним номером 123085105.

За визначенням, наведеним у пункті 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

Особливості провадження у типовій справі визначені статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до частини першої цієї статті суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.

Частиною третьою вказаної статті визначено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Суд враховує обставини того, що спір у справі, що наразі розглядається, виник внаслідок встановлення позивачу з 01 січня 2025 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 % посадового окладу, що обчислена з урахуванням вимог абзацу другого пункту 13 розділу Прикінцеві положення Закону України від 19 листопада 2024 року №4059-IX "Про Державний бюджет України на 2025 рік" /надалі - Закон №4059-IX/, положення якого, за твердженням позивача, не узгоджуються зі змістом частини першої статті 52 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" /надалі - Закон №889-VIII/.

Так, Законом №889-VIII визначено, що надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

Водночас пунктом 13 розділу "Прикінцеві положення" Закону №4059-IX визначено, що в 2025 році надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.

Порівняльний аналіз суб'єктного складу, предмету та підстав позову у справі, що розглядається, та у зразковій адміністративній справі №240/7215/24, свідчить про те, що остання має ознаки типової справи, оскільки позивачем є державний службовець місцевого загального суду, відповідачем є місцевий загальний суд, де працює позивач, а спірні відносини стосуються встановленням позивачу надбавки за вислугу років, обчисленої з урахуванням вимог розділу «Прикінцеві положення» Закону про Державний бюджет України на відповідний календарний рік (на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу), положення якого, на думку позивача, суперечать спеціальному Закону №889-VIII, відповідно до якого вказана надбавка має обчислюватися на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків.

Таким чином, беручи до уваги відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі №240/7215/24 та відповідність цієї справи ознакам типової адміністративної справи, суд доходить висновку про наявність підстав для зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №240/7215/24.

Керуючись статтями 4, 248, 256, 290, 291, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі №480/719/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського окружного адміністративного суду про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №240/7215/24.

Зобов'язати учасників справи повідомити суд про усунення обставин, що стали підставою для зупинення провадження у справі, з наданням підтверджуючих документів.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Н.І. Слободянюк