Справа № 420/33902/24
07 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання повторно розглянути заяву,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови визнати ОСОБА_1 учасницею бойових дій відповідно до Закон України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
визнати протиправним та скасувати пункт 23 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років від 30.04.2024 №3;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути матеріали про визнання ОСОБА_1 учасницею бойових дій відповідно до Закон України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що при введені кожних заходів на території України, законодавець визначав за яких умов особи визначаються учасниками бойових дій. А саме, особи які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та брали безпосередню участь:
в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
З цього слідує, що в період дії воєнного стану на всій території України та перебування Позивача в оперативно-стратегічному угрупованні військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вона здійснювала захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та брала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, що підтверджується витягом із наказу про включення, виключення з оперативно-стратегічного угруповання військ, витягом із журналу бойових дій та виданою у зв'язку з цим довідкою за формою згідно з додатком 6 до Порядку №413.
Будь-якої вказівки чи визначення, що здійснення безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України повинно відбуватись в районі ведення бойових дій законодавець не закріпив, а лише зазначив, що особа повинна брати безпосередню участь саме у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
І тому, відмова Міністерства оборони України у видачі Позивачу посвідчення учасника бойових дій у зв'язку з тим, що оперативно-стратегічне угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не перебувало в районі ведення бойових дій є безпідставним, так як діючим законодавством цього не визначено. А лише визначено тільки при здійсненні антитерористичної операції та заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 04.11.2024 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
14.11.2024 року за вхід.№ЕС/63555/24 надійшов відзив на позов, в якому, зокрема, наголошено на необґрунтованості вимог позивача, оскільки рішенням Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років, саме повернути документи майора юстиції ОСОБА_1 на доопрацювання, а не відмовило як зазначає позивач.
Тобто, Комісія надала можливість майору юстиції ОСОБА_1 доопрацювати документи (надати додаткові документи ) для надання їй статусу учасника бойових дій.
Крім того, виходячи з положень пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», вбачається, що статус учасника бойових дій надається особам з числа військовослужбовців, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону №3551-XII, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, за умови перебування безпосередньо в районах воєнних (бойових) дій та у період здійснення зазначених заходів.
При цьому, як вже зазначалося майор юстиції ОСОБА_1 відряджалась до оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », де в період із 29 лютого по 19 березня 2024 року була допущена до виконання обов'язків за посадою старшого офіцера групи юридичного радника. Територіально, зазначене угруповання військ, перебувало в м. Одеса та відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 01.03.2024 №82 та від 01.04.2024 №121, у період із лютого до квітня 2024 року, м. Одесу та Одеську область не віднесено до районів ведення воєнних (бойових) дій.
Таким чином, Комісія Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років, прийняла повністю законне та обґрунтоване рішення, про повернення документів майора юстиції ОСОБА_1 на доопрацювання, у відповідності до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для надання можливості майору юстиції ОСОБА_1 доопрацювати документи (надати додаткові документи) для надання їй статусу учасника бойових дій.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проходить службу в Південному територіальному юридичному відділі.
Наказом начальника Південного територіального юридичного відділу від 28.02.2024 №23 ОСОБА_1 була відрядження до оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » для виконання службових (бойових) завдань необхідних для забезпечення оборони України.
Наказом командувача оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 29.02.2024 №62 ОСОБА_1 була включена до складу сил і засобів оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », де виконувала службові (бойові) завдання з забезпечення оборони України.
Відповідно до наказу командувача оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 19.03.2024 №81 ОСОБА_1 була виключена із складу сил і засобів оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
04.03.2024 року за №2/680 військовою частиною НОМЕР_1 видано Довідку про те, що капітан юстиції ОСОБА_1 у період з 29.02.2024 по 29.02.2024 виконувала бойові (спеціальні) завдання у складі основного командного пункту оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення та відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно.
Як зазначено У вказаній Довідці «Дана Довідка є підставою для включення до проекту наказу про виплату додаткової винагороди під час воєнного стану».
В квітні 2024 року майор юстиції ОСОБА_1 подала до Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років, документи для надання їй статусу учасника бойових дій.
Рішенням Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років відповідно до пункту 23 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років від 30.04.2024 №3, майору юстиції ОСОБА_2 було повернуто документи на доопрацювання у зв'язку з тим, що оперативно-стратегічне угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на час її перебування в його складі не входило до району ведення бойових дій визначених наказами Головнокомандувача Збройних Сил України.
Рішення Комісії обґрунтовано тим, що майор юстиції ОСОБА_1 відряджалась до оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », де в період із 29 лютого по 19 березня 2024 року була допущена до виконання обов'язків за посадою старшого офіцера групи юридичного радника. Територіально, зазначене угруповання військ, перебувало в м. Одеса.
Водночас, відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 01.03.2024 №82 та від 01.04.2024 №121, у період із лютого до квітня 2024 року, м. Одесу та Одеську область не віднесено до районів ведення воєнних (бойових) дій.
Також судом встановлено, що 22.08.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №887 «Про внесення змін до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», якою, зокрема, Додаток 6 до Порядку викладено в такій редакції:
«Додаток 6
до Порядку
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 22 серпня 2023 р. №887)
про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України».
Вказана довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни).
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії, конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII (далі -Закон №3551-XII) та «Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №3551-XII передбачено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно з п. 19 ч. 1ст. 6 Закону №3551-XII учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України. Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України. Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому вказаного пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.
«Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413(далі - Порядок №413) (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин станом на 23.12.2023).
Згідно з абз. 2 п. 2 вказаного Порядку статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Відповідно до абзаців 10-11 пункту 4 Порядку №413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України: для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, - не менш як один з таких документів - витяги (копії) бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.
До зазначених документів особи, зазначені в абзаці десятому цього пункту, за власним бажанням можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.
Положеннями п. 5 Порядку №413 визначено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається:
комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку;
міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка утворюється Мінветеранів (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, та стосовно осіб, зазначених в абзаці четвертому пункту 2 цього Порядку.
Тобто, прийняття рішення з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій віднесено, зокрема, до повноважень відповідача.
За приписами пункту 6 Порядку №413 особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк з дня участі у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання поранення, контузії, каліцтва зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6 та документи, передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 цього Порядку для таких осіб, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.
Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісією, і в разі потреби заслуховує пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків, представників державних органів та в місячний строк з дня надходження документів приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісію.
Пунктом 8 Порядку №413 встановлено, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 вказаного Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
З матеріалів справи вбачається, що Наказом командувача оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 29.02.2024 №62 ОСОБА_1 була включена до складу сил і засобів оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Відповідно до наказу командувача оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 19.03.2024 №81 ОСОБА_1 була виключена із складу сил і засобів оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Отже, з 29.02.2024 по 19.03.2024 ОСОБА_1 перебувала у складі сил і засобів оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Поряд з цим, суд погоджується з тим, що територіально, оперативно-стратегічне угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » перебувало вІНФОРМАЦІЯ_4 та відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 01.03.2024 №82 та від 01.04.2024 №121, у період із лютого до квітня 2024 року, м. Одесу та Одеську область не віднесено до районів ведення воєнних (бойових) дій.
Крім того, Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Дати завершення тимчасової окупації, завершення бойових дій, припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 (в редакції станом на 27.02.2024 та станом на 15.03.2024), Одеська міська територіальна громада не відносилась і не відноситься до територій можливих бойових дій, активних бойових дій або тимчасово окупованих.
Таким чином, з огляду на наявність затвердженого переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, у відповідача та у суду відсутні підстави для дослідження обставин проведення чи непроведення активних бойових дій на території міста Одеси.
Матеріалами справи встановлено та не заперечується сторонами, що довідкою від 04.03.2024 року за №2/680, виданою військовою частиною НОМЕР_1 , визначено, що капітан юстиції ОСОБА_1 у період з 29.02.2024 по 29.02.2024 виконувала бойові (спеціальні) завдання у складі основного командного пункту оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення та відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно.
Як зазначено У вказаній Довідці «Дана Довідка є підставою для включення до проекту наказу про виплату додаткової винагороди під час воєнного стану».
Разом з цим, суд звертає увагу, що 22.08.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №887 «Про внесення змін до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», якою, зокрема, Додаток 6 до Порядку викладено в такій редакції:
«Додаток 6
до Порядку
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 22 серпня 2023 р. №887)
про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України». Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни).
Саме така Довідка і міститься у Додатку 6 до Порядку №413.
Разом з цим, довідка від 04.03.2024 №2/680 не відповідає затвердженій формі та видана для включення до проекту наказу про виплату додаткової винагороди під час воєнного стану.
Крім Порядку №413, наказом Міністерства оборони України від 10.11.2022 №369 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років.
Згідно п.14 Положення №369, комісії, зокрема, зобов'язані:
розглядати документи стосовно визнання учасниками бойових дій, учасниками війни відповідно до частини першої статті 6 та статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а в разі:
надходження документів, розгляд яких не належить до повноважень Комісій, визначених пунктами 6-13 цього Положення, повертати їх заявнику або надсилати за належністю відповідному органу чи посадовій особі, без винесення таких документів на розгляд Комісії, про що повідомляти заявника з відповідними роз'ясненнями;
відсутності підстав для визнання осіб учасниками бойових дій, учасниками війни, що підтверджуються документами, відмовляти таким особам у визнанні їх учасниками бойових дій, учасниками війни;
виявлення розбіжностей або неточностей у наданих документах, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, організацій та підприємств чи особисто заявникам разом з письмовим обґрунтуванням з метою подальшого доопрацювання.
Отже, комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій прямо надано право направляти поданий пакет документів на доопрацювання в разі виявлення розбіжностей або неточностей у отриманих на розгляд документах.
У ч. 2 ст. 19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
За встановлених фактичних обставин суд дійшов висновку, що Комісія Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років дотрималась встановленої процедури, визначеної Порядком №413 та Положенням №369, обрала встановлений законодавством України спосіб правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень, а тому спірне рішення є правомірним та скасуванню не підлягає.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Керуючись ст.ст.2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання повторно розглянути заяву - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_3 )
ІНФОРМАЦІЯ_5 (адреса: АДРЕСА_2)
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА