Справа № 420/9284/25
07 квітня 2025 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бойко О.Я., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання оформити та направити оновлену довідку про розмір грошового забезпечення,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо відмови підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії із застосуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в редакції чинній з 29.01.2020, а саме: відмови у визначенні розміру посадового окладу та окладу та окладу за спеціальним званням шляхом множення 50 відсоткового розміру (3350 грн.) мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 вказаної постанови;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із визначенням розмірів посадового окладу, окладу за спеціальним званням, як наслідок, додаткових видів грошового забезпечення, розмір яких залежить від розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням шляхом множення 50 процентного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2023 (3350 грн.) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із збереженням в процентному вимірі надбавки за особливості проходження служби (50%) та премії (290%) в тих розмірах, які встановлено у попередній довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 28.01.2025 за № 6001.1-595/6017/5.
За змістом частин 1, 2 статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Суд встановив, що в обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2024 року у справі № 420/30387/24 відповідач виготовив довідку від 28.01.2025 за № 6001.1-595/6017/5 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, в якій посадовий оклад та оклад за військове (спеціальне) звання розраховано із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684 грн.), встановленого законом на 2023 рік. При цьому, в подальшому позивач звернувся до відповідача щодо виготовлення йому такої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, в якій розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, як наслідок, додаткових видів грошового забезпечення, розмір яких залежить від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, визначити шляхом множення 50 процентного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2023 (3350 грн.) на відповідний тарифний коефіцієнт, а розміри надбавки за особливості проходження служби (50%) та премії (365%) зберегти в тих розмірах, які встановлено у попередній довідці від 28.01.2025 за № 6001.1-595/6017/5, проте відповідач своїм листом відмовив йому у виготовленні такої довідки у зв'язку з відсутністю правових підстав.
Таким чином, позивач вважає такі дії відповідача щодо відмови в оформленні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, в якій посадовий оклад та оклад за спеціальним званням визначено шляхом застосування 50 процентного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2023 (3350 грн.) на відповідний тарифний коефіцієнт протиправними та такими, що порушують його право на належний розмір пенсії з 01.01.2023
Так, суд встановив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 у справі № 420/30387/24 вирішено визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року; зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 40 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року пенсії ОСОБА_1 ; стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн.
При цьому, виходячи з мотивувальної частини вказаного рішення суд дійшов наступних висновків: «(…) Суд зазначає, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом №2710-IX виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт (…)».
На виконання вказаного рішення відповідач виготовив довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 від 28.01.2025 № 6001.1-595/6017/5 в тому, що розмір грошового забезпечення за посадою начальника відділення забезпечення-старшого водія 8 ДПРЧ ГУ ДСНС України в Одеській області становить: посадовий оклад 4830,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - старшина 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 2776,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) 4473,25 грн., премія за підсумками роботи (365%) 17629,50 грн. Всього 31049,25 грн.
При цьому, виходячи із змісту заявлених в межах даної справи позовних вимог, позивач фактично оскаржує неналежним чином виконання відповідачем рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 у справі № 420/30387/24, що полягає у застосуванні при обчисленні складових грошового забезпечення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023, - 2684,00 грн, замість 50 % мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2023, - 3350,00 грн.
Тобто, позивач, звертаючись із цим позовом, фактично просить суд зобов'язати відповідача виконати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 у справі № 420/30387/24.
Так, згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
При цьому, згідно ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно ч. 3 ст. 14 КАС України, невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
В свою чергу, згідно п. 2 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
При цьому, ч. 1 ст. 383 КАС України передбачено спеціальний порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень відповідачем на виконання рішення суду.
Так, особа на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Проте, позивач оскаржив спірні дії суб'єкта владних повноважень шляхом подання нового адміністративного позову, а не заяви в порядку встановленому ст. 383 КАС України.
В свою чергу, на переконання суду, наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів позивача, шляхом подання нового позову.
Тому, за наслідком порушення зазначеного порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду, провадження у новій адміністративній справі не належить до відкриття.
Відповідно до ч.2, ч.3 ст.170 КАС України встановлено, що про відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви. Копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.
Згідно з ч.5 ст.170 КАС України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі, у відповідності до приписів п.2 ч.1 ст. 170 КАС України та роз'яснити позивачу, що він не позбавлений можливості захистити свої права відповідно до ст.ст.382, 383 КАС України.
Керуючись п.2 ч.1 ст.170, ст.243, ст.248 КАС України, суд-
1.У відкритті провадження в адміністративній справі № 420/9284/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання оформити та направити оновлену довідку про розмір грошового забезпечення - відмовити.
2.Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Оксана БОЙКО