Рішення від 04.04.2025 по справі 420/36413/24

Справа № 420/36413/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:

1.Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 та 01.03.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, в т.ч. процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби), доплати, підвищення)) та премії у відсотках, встановлених за відповідною або аналогічною посадою, з якої позивача було звільнено з військової служби, станом на 01.01.2023 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року пенсії,

2.Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 01.01.2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 р. №2011- XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та рішення Міністра оборони України (окремого доручення) від 01.02.2023 року №2684/з, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 рік із зазначенням відомостей: про розмір посадового окладу; окладу за військове звання (полковник); надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військове звання); надбавки за особливості проходження служби у розмірі (65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років); надбавки за роботу з таємними документами (15% посадового окладу); премії (140% посадового окладу), для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023 року,

3.Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 01.02.2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. №2262- XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 р. №2011- XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та рішення Міністра оборони України (окремого доручення) від 01.02.2023 року №2683/з, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 рік із зазначенням відомостей: про розмір посадового окладу; окладу за військове звання (полковник); надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військове звання); надбавки за особливості проходження служби у розмірі (65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років); надбавки за роботу з таємними документами (15% посадового окладу); премії (390% посадового окладу), для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.03.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2023 у справі №420/6242/23, яке набрало законної сили 11 вересня 2023 року, було зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру його пенсії.

Листом від 15.08.2023 №943/16795 до державного виконавця відповідач повідомив про фактичне виконання указаного рішення суду, чим ввів в оману виконавця, оскільки фактично до ГУ ПФУ в Одеській області була надана довідка про розмір грошового забезпечення без урахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2023 основного розміру пенсії позивача.

Позивач вважає, що у виданій на виконання судового рішення у справі №420/6242/23 довідці відповідач вказав складові грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії позивача у зменшених розмірах, адже з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб згідно ст.7 Закону №2710-ІХ визначено розміром 2684 грн, що суттєво більше тієї величини, яка зафіксована у довідці відповідача - 2102 грн.

Окрім того, як зауважує позивач, з 01.02.2023 для перерахунку основного розміру пенсії позивача премія повинна складати 390% посадового окладу, а саме 49413,00 грн.

Ухвалою від 28.11.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Також, указаною вище ухвалою, відповідачу було встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву.

Ухвалу суду від 28.11.2025 відповідачу ІНФОРМАЦІЯ_2 , було надіслано в електронному вигляді через підсистему Електронний суд. Згідно довідки, складеної секретарем судового засідання, документ доставлено до електронного кабінету - 28.11.2025 (17:06).

Однак, у встановлений судом строк, відповідач відзиву на позовну заяву не надав.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Судом встановлено, що 31.05.2023 Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/6242/23 ухвалено рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 - задоволено частково.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статтей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку із 01 лютого 2023 року основного розміру його пенсії.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру його пенсії.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Суд, у своїх висновках у судовому рішенні від 31.05.2023 по справі №420/6242/23 щодо вимог позивача, у задоволенні яких було відмовлено, а саме про зобов'язання відповідача здійснити виготовлення довідки згідно положень Окремого доручення Міністра оборони України №2683/з від 01.02.2023 року щодо визначення за Додатком 2 до цього Окремого доручення збільшеного з цієї дати розміру премії за тарифним розрядом згідно відповідної штатній посади на момент звільнення, та щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Подання про перерахунок пенсії у відповідності з вимогами положень “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, для забезпечення розгляду та ухвалення органом Пенсійного фонду України Рішення про невідкладний перерахунок пенсії за вислугу років, - зазначив, що в даному випадку довідка не є виготовленою, тобто підстав вважати, що зазначені дії не будуть вчинені позивачем, або будуть вчинені з порушенням його прав та інтересів немає, а тому задоволення позову в даній частині позовних вимог буде свідчити про вирішення вимог на майбутнє, що не відповідає приписам КАС України, а тому у задоволенні даної частини позовних вимог суд вважає за необхідне відмовити.

11.07.2023 ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2023 у справі №420/6242/23 видано довідку №ЮО112686 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 за посадою: нач відділу - заст нач упр ГФЕУ МОУ, яку він займав на день звільнення зі служби, із наступними розмірами складових:

- посадовий оклад 47 тарифний розряд - 9920,00 грн,

- оклад за військовим званням полковник - 1770,00 грн,

- надбавка за вислугу років (50%) - 5845,00 грн,

- надбавка за особливості проходження служби (1%) - 175,35 грн,

- надбавка за таємність (15%) - 1488,00 грн,

- премія (10%) - 992,00грн.

Всього - 20190,35 грн.

29 жовтня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 року по справі №420/6242/23, яка була мотивована тим, що відповідач у добровільному порядку у повному обсязі не виконав рішення суду, яке набрало законної сили, оскільки листом від 15.08.2023 №943/16795 до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відповідач повідомив про фактичне виконання судового рішення в повному обсязі згідно з виконавчим документом щодо направлення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, чим ввів в оману старшого державного виконавця Косюту В.І., адже складові грошового забезпечення позивача у новій довідці були на думку позивача визначені неправильно.

Ухвалою від 11 листопада 2024 року по справі № 420/6242/23 в задоволенні заяви позивачу відмовлено. Суд акцептував увагу на тому, що довідка від 11.07.2023 року №Ю0112686 не була предметом справи № 420/6242/23 та не досліджувалась судом.

Також, з матеріалів справи вбачається, що 19.06.2023 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про надання пояснення щодо невідповідності даних в довідках про розмір грошового забезпечення позивача за нормами станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 з урахуванням додаткових складових та премії, задля подальшого перерахунку та виплати йому пенсії органами ПФУ, у якій також просив підготувати та надати до органу ПФУ нові довідки із зазначенням у них відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військове звання (полковник) , надбавки за вислугу років (50%), надбавки за особливості проходження служби -65%, набавки за службу в умовах режимних обмежень (15%), премії -35% з 01.01.2020 по 31.01.2022, 140% з 01.02.2022 по 31.01.2023, та 390% з 01.02.2023 посадового окладу.

Листом від 27.07.2023 №943/15301, за результатами розгляду указаного вище звернення позивача повідомив, що питання виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 вирішено раніше. Відповідні довідки були складені та направлені ІНФОРМАЦІЯ_4 до ГУ ПФУ в Одеській області. Підставою для виготовлення та направлення згаданих довідок про розмір грошового забезпечення були відповідні рішення Одеського окружного адміністративного суду. Розміри ПО та ОВЗ у зазначених довідка визначені з урахуванням ст. 7 Законів України Про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідач у своєму листі також зауважив, що розміри додаткових видів грошового забезпечення у зазначених довідках визначені згідно положень постанови КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу і деяких інших осіб» та з урахуванням рішення викладеного у листі Департаменту фінансів МОУ від 29.12.2021 №248/10491.

Виходячи з зазначеного, відповідач вказав про відсутність підстав для внесення змін у раніше видані довідки про розмір грошового забезпечення заявника, складених на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022.

Крім того, у своєму листі ІНФОРМАЦІЯ_4 вказав, що оскільки зазначеної у зверненні позивача посади в штаті ІНФОРМАЦІЯ_3 не має, у останнього відсутня можливість повідомити, у яких розмірах станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, та безпосередньо якими розпорядчими актами МОУ було встановлено фактичну виплату за місяць надбавки за особливості проходження служби, щомісячної премії за відповідною посадою заявника.

Не погодившись із відсотковим значенням та грошовим виразом сум надбавки за особливості проходженням служби, надбавки за таємність та премії, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, а також заниженні розмірі ПО та окладу за ВЗ у цій довідці, а також вважаючи наявним у себе право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.02.2023 із зазначенням премії у розмірі 390%, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч.1-3 ст.9 Закону України № 2011-XII від 20.12.1991 року "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"(далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч.3, ч.18 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ч.4 ст.63 Закону №2262-XII, згідно якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 за № 704, яка набула чинності 01.01.2018 (далі - Постанова № 704), якою було затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, у постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Тобто на момент набрання чинності постановою № 704 (01.03.2018) пункт 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із пунктом 6 постанови № 103, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Разом з тим, Закон України від 05.10.2000 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону № 2017-III).

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

При цьому, пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України від 23.11.2018 № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.

У свою чергу, Закон України «Про Державний бюджет України» на 2020, 2021, 2022, 2023 роки таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року на 2020, 2021, 2022, 2023 рік не містить.

Тобто, положення пункту 4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для розрахунку розмірів посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року до 01.01.2020 - набрання чинності Законом № 294-IX не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).

Отже, враховуючи те, що з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 постанови №704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону України про державний бюджет на відповідний рік із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Так, судом було встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2023 у справі №420/6242/23 було зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру його пенсії.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2023 у справі №420/6242/20, відповідачем підготовлено та на ім'я позивача та направлено до ГУПУ в Одеській області для перерахунку пенсії, довідку №ЮО112686 від 11.07.2023, про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, у якій складові грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 обраховані у наступних розмірах: посадовий оклад 47 тарифний розряд - 9920,00 грн, оклад за військовим званням полковник - 1770,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 5845,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (1%) - 175,35 грн, надбавка за таємність (15%) - 1488,00 грн, премія (10%) - 992,00грн. Всього - 20190,35 грн.

Оцінюючи такі складові довідки, з приводу яких виник цей спір, суд зауважує, що згідно додатку 1 до Постанови від 30.08.2017 №704 «Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу», тарифному розряду 47 відповідає тарифний коефіцієнт 4,72.

Згідно додатку 14 Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 «Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу», тарифний коефіцієнт військового звання полковник становить 0,84.

За вказаного, у грошовому виразі у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 розмір посадового окладу та окладу за військовим званням (полковник) мали складати: посадовий оклад - 12670,00 (2684*4,72), оклад за ВЗ (полковник) - 2260,00 (2684*0,84).

Що стосується додаткових видів грошового забезпечення, указаних у довідці, суд зазначає таке.

Як вже зазначалось вище, у п. 2 Постанови № 704 передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з п.5 Постанови № 704, керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260 (який набирав чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Постановою №704) затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260), який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Пунктом 2 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.

Пунктами 1, 2 розд. VI Порядку №260 передбачено, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

З наведеного слідує, що відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу, та не може перевищувати 65%.

Також суд зазначає, що згідно п.2 Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 р. №414, особам, які працюють в умовах режимних обмежень, крім працівників режимно-секретних органів, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), заробітної плати (у разі визначення законом її розміру) залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.

Аналогічного змісту приписи містяться у п.2 розділу ХІ Порядку №260 регламентовані питання виплати надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень.

Таким чином, розмір вказаної надбавки у грошовому виразі залежить від відсоткового розміру надбавки встановленого військовослужбовцю в залежності від ступеня секретності інформації та розміру посадового окладу.

Відповідно до п. 1, 2 розд. ХVІ Порядку № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Тобто, відсотковий розмір премії розраховується від розміру посадового окладу.

Отже, згідно із Постановою № 704 та Порядком №260 Міністр оборони України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, особливостей проходження військової служби та відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10 відсотків посадового окладу.

Телеграмами Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14.01.2020 №248/291, від 27.01.2021 № 248/612, від 04.03.2022 № 248/1210, від 01.02.2023 №2683/3 доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2020, 2021, 2022 році з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 відповідно, встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми.

Постанова № 704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати надбавки за особливості проходження служби особовим складом у 65% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), премії у 35% (від посадового окладу).

Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

Пунктом 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Прийменник до конструкції диспозиції норми абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 вживається у сполученні з числівником 100 при означенні кількісної межі.

Згідно норми абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).

Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.

Постановою № 704 передбачено можливі розміри виплати надбавки за особливості проходження служби (від 1% до 100%) також передбачено, що надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

З аналізу положень пункту 2 Розділу VІ Порядку № 260 убачається, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та може визначатися від 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та не може перевищувати 65% його розміру (окладу).

З огляду на те, що фонд грошового забезпечення Міністерства оборони України визначається законом України про Державний бюджет України на певний рік та може змінюватися, то встановлення Міністром оборони України мінімального розміру надбавки за особливості проходження служби залежить від наявного фонду грошового забезпечення Міністерства оборони України.

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Розділом ХVІ Порядку № 260 передбачено преміювання військовослужбовців.

Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу ХVІ Порядку № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Згідно Постанови № 704 та Порядку № 260 Міністр оборони України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку № 45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Як свідчать матеріали справи, на ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_4 29.07.2024 було видано довідку №ЮО112686, у якій відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби вказаний - 65%.

Відповідно до рішення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/3, виплачувалась надбавка за особливості проходження служби - 65 %, премія за посадою позивача з тарифним розрядом 47 - 140%.

Також, судом досліджено наявний у справі лист ІНФОРМАЦІЯ_5 (копія) № 116/14/ВихЗВГ/2/128 від 05.03.2024, наданий у відповідь на звернення ОСОБА_1 , яким позивачу було повідомлено, що відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 №704, додаткові види грошового забезпечення станом на 01.01.2023 становлять: надбавка за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премія - 35% посадового окладу.

Разом з цим, суд відзначає, що за результатом розгляду зразкової справи №380/19324/23 у постанові від 05.03.2024, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, Верховний Суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії та правильність визначення у виданій довідці відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (1%) та премії (10%), отже його дії слід визнати протиправними.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідності до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою № 103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, тобто надбавка за особливості проходження служби - 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та премія - 140% посадового окладу.

Втім, як свідчать встановлені судом обставини справи та наявні у ній письмові докази, фактично у видану позивачу довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відповідач вніс відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби - 1%, та премії 10%, що з огляду на викладене вище, не узгоджується з вимогами чинного законодавства, та правомірність таких своїх дій відповідачем у ході розгляду даної справи не доведена.

При цьому, суд також зазначає, що окрім відсоткових виразів додаткових видів грошового забезпечення, позивачем також оскаржуються і неправильно розраховані їх грошові вирази та з даного приводу зазначає, що розміри указаних надбавки та премії мали бути розраховані відповідача виходячи із значень ПО та ОВЗ обрахованих станом на 01.01.2023 виходячи із розрахункової величини розміру прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного календарного року (2023), які, як вже було вказано вище, у нову довідку також були внесені у неправильних грошових виразах.

Відповідно до викладеного, враховуючи посадовий оклад та оклад за військовим званням, у розмірах, обрахованих з урахуванням розрахункової величини - розміру прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб на 01 січня відповідного календарного року (2023 - 2684 грн) - 12670,00 грн. та 2260 грн. відповідно, відсотковий розмір надбавки за вислугу років - 50%, її фактичний розмір у довідці виданій на ім'я позивача станом на 01.01.2023 повинен був бути вказаний - 7465 грн.

Однак, в порушення законодавчих вимог, у виданій позивачу довідці розмір надбавки за вислугу років вказано - 5845 грн, тобто у заниженому розмірі, правомірності чого під час розгляду даної справи не доведено.

Аналогічним чином, враховуючи посадовий оклад та оклад за військовим званням, у розмірах, обрахованих з урахуванням розрахункової величини - розміру прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб на 01 січня відповідного календарного року (2023 - 2684 грн) - 12670,00 грн. та 2260 грн. відповідно, розмір надбавки за вислугу років - 7465 грн., та відсотковий розмір, який мав бути внесений відповідачем до довідки позивача надбавки за особливості проходження служби - 65%, його фактичний розмір у грошовому виразі у довідці станом на 01.01.2023 мав складати - 14556,75 грн (12670+2260+7465)*65%).

Так само, враховуючи посадовий оклад, у розмірі, обрахованому з урахуванням розрахункової величини - розміру прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб на 01 січня відповідного календарного року (2023 - 2684 грн) - 12670,00 грн. та відсотковий розмір надбавки за таємність - 15% (відсотковий розмір якої позивачем не оскаржується), її фактичний розмір у грошовому виразі, який мав зазначити відповідач у довідці про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2023 має складати 1900,50 грн (12670,00x0,15), а розмір премії позивача виходячи із його відсоткового значення - 140% - мав би складати - 17738,00 грн. (12670,00*140%).

Підсумовуючи усе викладене вище, розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення позивача та відсоткові розміри, вказаних в довідці ІНФОРМАЦІЯ_3 №ЮО112686 від 11.07.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, надбавки за особливості проходження служби надбавки за таємність, та премії не відповідають вимогам Постанови №704, Постанови №414 та Порядку № 260, та обчислені без врахування фактичних розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, тобто позивач обґрунтовано вважає, що такі надбавки були відповідачем безпідставно занижені в указаній Довідці.

Відповідачем правомірності своїх дій у спірних правовідносинах у вказаній вище частині не доведено.

Відтак, дії відповідача, які виразились у зменшенні у виданій на ім'я позивача довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 розмірів основних видів грошового забезпечення та відсоткових і грошових розмірів додаткових видів грошового забезпечення, є неправомірними.

З огляду на зазначене та з метою належного і ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 відповідно до вимог положень постанови № 704, Положення № 414 та Порядку № 260, із зазначенням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, обрахованих виходячи із розрахункової величини - розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року (2023) - 2684 грн, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відсоткових розмірах, встановлених для відповідної посади станом на 01.01.2023 - 65%, 140%, у грошовому виразі, обчислені виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, які обрахованих виходячи із розрахункової величини - розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року (2023) - 2684 грн, а також надбавки за таємність у грошовому виразі, обчисленої виходячи з розміру посадового окладу, обрахованого виходячи із розрахункової величини - розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року (2023) - 2684 грн., і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірності своїх дій у спірних правовідносинах в указаній вище частині.

Щодо іншої частини вимог позивача, а саме стосовно видачі довідки станом на 01.02.2023, то суд не вбачає підстав для задоволення такої, оскільки у матеріалах справи відсутні жодні докази, що вказують на збільшення у лютому 2023 року, у порівнянні із січнем 2023 року, розміру грошового забезпечення чи введення нових складових грошового забезпечення за посадою позивача, що є підставою для перерахунку пенсії. Про наявність зазначених обставин із посиланням на відповідні докази позивач у позові не зазначив.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати не розподіляються.

На підставі викладеного, керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення у грошовому виразі, вказаних у довідці №ЮО112686 від 11.07.2023 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, набавки за таємність та премії, внаслідок незастосування для їх обрахунку в якості розрахункової величини - розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року - 2684 грн.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 140% до 10% у довідці №ЮО112686 від 11.07.2023, виданій на ім'я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 видати на ім'я ОСОБА_1 та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, із зазначенням в цій довідці розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме, посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, набавки за таємність та премії, обрахованих із застосуванням в якості розрахункової величини - розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року (2684 грн), та із зазначенням відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби і премії - 65% та 140% відповідно.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65012.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА