Рішення від 07.04.2025 по справі 400/11501/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2025 р. № 400/11501/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД СОЛАР", вул. Павла Скоропадського, 60д/1,м. Миколаїв,54005,

до відповідачаСхідне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, просп. Олександра Поля, 57,м. Дніпро,49031, пр-т Олександра Поля, 57,Дніпро,49031

треті особиГоловне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області, просп. Центральний, 141В,м.,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ТОВ «Восход-Солар» звернувся до суду з позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправною бездіяльність щодо підготовки згідно з даними інтегрованої картки платника податків висновку про повернення ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» 15 575 223,00 грн. надміру сплаченого податку на прибуток іноземних юридичних осіб з відповідного бюджету шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ТOB «ВОСХОД СОЛАР» та подання цього висновку для виконання до відповідного територіального органу Державної казначейської служби України, що здійснює казначейське обслуговування відповідних бюджетних коштів та повернення помилково та/або надміру сплачених сум податків, зобов'язання підготувати згідно з даними інтегрованої картки платника податків висновок про повернення ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» 15 575 223,00 гри. надміру сплаченого податку на прибуток іноземних юридичних осіб з відповідного бюджету шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» та подати цей висновок для виконання до відповідного територіального органу Державної казначейської служби України, шо здійснює казначейське обслуговування відповідних бюджетних коштів та повернення помилково та/або надміру сплачених сум податків.

Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач допустив протиправну бездіяльність та не надав висновок до казначейства про повернення помилково та/або надміру сплачених сум податків.

Відповідач надав відзив на позов, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки надміру сплачені суми грошових зобов'язань це суми коштів, надмірність надходжень яких до бюджету не лише декларується платником податків, а й підтверджується контролюючим органом в межах його функціональних повноважень, у зв'язку із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів. Переплата, яка виникла в результаті сплати та яка зафіксована лише платіжними дорученнями, потребує підтвердження визначення «надміру сплачені грошові зобов'язання» (з урахуванням норм п. п. 14.1.115 п. 14.1 статті 14 Кодексу) та з урахуванням положень Наказу № 60, ст.43 Кодексу можливо здійснити під час проведення контрольно-перевірочних заходів.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 ПКУ та зміст декларації позивача з податку на прибуток підприємств за І квартал 2024 року (граничний строк сплати зобов'язань за декларацією - 20.05.2024) сума 15 575 223,00 гри. податку на прибуток іноземних юридичних осіб є надміру сплаченою ТОВ «ВОСХОД СОЛАР», і на дату (13.06.2024) подання Заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових коштів та пені, реєстраційний №9161086331, позивач мав право на її повернення у встановленому ПКУ порядку. А твердження відповідача у відзиві про протилежне суперечить названій нормі закону.

Третя особа- Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів. Таким чином, органи Казначейства здійснюють повернення помилково та/ або надміру сплачених сум грошового зобов'язання на підставі подання органу, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч.5 ст.250КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

31.12.2023 між Товариством та CHINA NATIONAL BULDING MATERIALS AND EQUIPMENT IMPORT & EXPORT CORPORATION (резидент КНР) було укладено договір про врегулювання заборгованості №15122023 . Шляхом укладення Договору його сторони здійснили новацію зобов'язання ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» з оплати 2 599 926,43 євро за поставлене позивачу за договором від 18.07.2012 №MOD-14/07/12 обладнання шляхом заміни його зобов'язанням Товариства сплатити контрагенту 103 834 821,93 гри. (гривневий еквівалент суми 2 599 926.43 євро за курсом НБУ гривні до євро (39,9376 грн./євро) на 13.12.2023) перерахуванням коштів не пізніше 31.12.2023 на рахунок контрагента, відкритий в AT «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК», призначення платежу - «Погашення боргу згідно договору про врегулювання заборгованості №15122023 від 15.12.2023. без ПДВ».

На виконання умов Договору та з огляду на приписи підпункту к) підпункту 141.4.1 і підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 ПКУ ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» 17.01.2024 подало до обслуговуючого його банку - АБ «УКРГАЗБАНК» одночасно:

-платіжну інструкцію від 17.01,2024 №1 на суму 88 259 598.64 гри., отримувач - CHINA NATIONAL BULDING MATERIALS AND EQUIPMENT IMPORT & EXPORT CORPORATION, призначення платежу: погашення боргу згідно договору про врегулювання заборгованості №15122023 від 15.12.2023, без ПДВ;

-платіжну інструкцію від 17.01.2024 №2 на суму 15 575 223.00 грн., отримувач - Головне управління УДКСУ в Миколаївській області, призначення платежу: Податок на прибуток іноземних юридичних осіб код 11020500.

АБ «УКРГАЗБАНК» не виконало платіжну інструкцію позивача від 17.01.2024 №1 (не перерахувало кошти CHINA NATIONAL BULDING MATERIALS AND EQUIPMENT IMPORT & EXPORT CORPORATION), що підтверджується банківськими виписками по особовому рахунку Товариства в АБ «УКРГАЗБАНК» за періоди з 17.01.2024 по 17.01.2019 та з 19.01.2024 по 19.01.2024, листом АБ «УКРГАЗБАНК» від 24.01.2024 №5 177/15/197/2024, а також банківською випискою по рахунку Товариства в ПуАТ «КБ «АКОРДБАНК» з 01.01.2024 до 13.06.2024.

Платіжна інструкція позивача від 17.01.2024 №2 була виконана АБ «УКРГАЗБАНК» (податок перерахований до бюджету), про що свідчить банківська виписка по особовому рахунку Товариства в АБ «УКРГАЗБАНК» за період з 17.01.2024 по 17.01.2024.

Таким чином ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» сплатило податок на прибуток іноземних юридичних осіб без виплати доходу контрагенту - нерезиденту.

Перерахована платіжною інструкцією ТОВ «ВОСХОД СОДАР» від 17.01.2024 №2 сума 15 575 223,00 грн. податку на прибуток іноземних юридичних осіб відображена відповідачем в ІКП позивача з вказаного податку як надміру сплачена.

25.04.2024 позивач подав податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за І квартал 2024 року без додатку ПН та без зазначення сум податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутку) нерезидентам, нарахованих за звітний період, у строках 23 і 25 податкової декларації.

13.06.2024 позивач подав відповідачу за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно - комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу Заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових коштів та пені, яка відповідно до квитанції №2 має реєстраційний №9161086331, в якій зазначив назву надміру сплаченого податку, його суму, дату сплати, код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок та визначив напрям перерахування надміру сплачених коштів - на поточний рахунок в установі банку.

До Заяви було додано копії наступних документів: Договору, платіжних інструкцій ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» від 17.01.2024 №1 та від 17.01.2024 №2, банківських виписок по особовому рахунку Товариства в AB «УКРГАЗБАНК» за періоди з 17.01.2024 по 17.01.2024 та з 19.01.2024 по 19.01.2024, листа АБ «УКРГАЗБАНК» від 24.01.2024 №5-177/15/197/2024, банківської виписки по рахунку Товариства в ПуАТ «КБ «АКОРДБАНК» з 01.01.2024 до 13.06.2024, а також пояснення ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» .

02.07.2024 Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків на заяву позивача від 13.06.2024 №9161086331 про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань на розрахунковий рахунок ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» повідомило, що питання підтвердження або спростування виплати ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» доходу нерезиденту Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків направлено лист до Національного банку України про надання інформації.

26.09.2024 позивач звернувся до контролюючого органу з листом, в якому просив повідомити про розгляд заяви від 13.06.2024 про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань на розрахунковий рахунок ТОВ «ВОСХОД СОЛАР».

28.10.2024 відповідач надав відповідь, в якій зазначив, що фактично платником податку «Податок на прибуток іноземних юридичних осіб» (код класифікації доходів бюджету «11020500») відображено інформацію лише по сплаті податку за наявними у ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» платіжними документами та іншими документами. Сума платежу не відображена у податковій звітності. При цьому в рамках камеральної перевірки, проведення якої регламентовано ст.75, 76 Кодексу, підтвердити факт правомірності повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток неможливо, для цього необхідним є проведення документальної планової або позапланової перевірки. Такі перевірки провозяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених Кодексом. З інформації, викладеної в листі від 02.07.2024 вбачається відмова в поверненні коштів з причини неможливості підтвердження зайвих (помилкових) виплат нерезиденту, оскільки кошти, які призначалися для виплат нерезиденту були списані, а потім зараховані на розрахунковий рахунок підприємства. Для підтвердження або спростування виплати ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» доходу нерезидент Східним міжрегіональним управлінням ДІІС по роботі з великими платниками податків було направлено лист до НБУ. У відповідь на запит банком не розкрито дії по рахунку ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» щодо розрахункових операцій з нерезидентом (виплати/невиплати доход). Отже, переплата, яка виникла в результаті сплати, яка зафіксована лише платіжними дорученнями, потребує підтвердження визначення «надміру сплачені грошові зобов'язання» (з урахуванням норм п. н. 14.1.1 15 п. 14.1 етапі 14 Кодексу) та з урахуванням положень Наказу № 60, ст.43 Кодексу можливо здійснити під час проведення контрольно-перевірочних заходів.

Відповідно до підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 ПКУ резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб'єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа - підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4-141.4.5 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Підпунктом к) підпункту 141.4.1. пункту 141.4 статті 141 ПКУ передбачено, що до доходів, з яких утримується податок, відносяться інші доходи від провадження нерезидентом господарської діяльності на території України, крім доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих.

З виконаних, наданих резиденту (постійному представництву іншого нерезидента) від такого нерезидента, у тому числі вартості послуг із міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.

Відповідно до пп.14.1.115 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

За змістом пп.17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України, платнику податків надано право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно зі ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Не підлягають поверненню помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов'язань та пені платникам податку, щодо яких (та/або щодо засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників яких) у порядку, встановленому Законом України "Про санкції", прийняті рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), протягом строку застосування таких санкцій.

П.43.3. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

П.43.5. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку.

Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60 затверджено Порядок інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені (далі - Порядок №60).

Зазначений порядок, зокрема, регламентує механізм інформаційного обміну між ДПС, територіальними органами ДПС та Казначейством і територіальними органами Казначейства у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДПС.

Розділом III Порядку №60 визначено:

1. Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються територіальним органом ДПС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

4. Після надходження до територіального органу ДПС подана в електронній формі заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Журналу опрацювання заяв на повернення (далі - Журнал), який ведеться засобами інформаційно-комунікаційної системи органів ДПС.

5. Якщо за результатами розгляду заяви підрозділом територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, встановлено правомірність повернення коштів, працівник цього підрозділу вносить до Журналу відмітку про правомірність повернення відповідної суми коштів.

Внесення до Журналу відмітки про правомірність повернення коштів здійснюється не пізніше 18:00:

дев'ятого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви у разі повернення платежів, належних державному бюджету;

одинадцятого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви у разі повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами.

У разі якщо за результатами розгляду заяви правомірність повернення коштів не встановлено, у строки, визначені абзацами другим-четвертим цього пункту, підрозділ територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, готує та направляє платнику письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини такої відмови.

6. Після внесення до Журналу відмітки підрозділу територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, підрозділ територіального органу ДПС, що виконує функції з погашення боргу, проставляє у Журналі відмітку про наявність або відсутність податкового боргу та правомірність або неправомірність за таких умов повернення коштів.

Внесення відмітки про правомірність або неправомірність повернення здійснюється підрозділом територіального органу ДПС, що виконує функції з погашення боргу, не пізніше 18:00:

восьмого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви у разі повернення платежів, належних державному бюджету;

десятого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви у разі повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами.

У разі якщо за результатами розгляду заяви правомірність повернення коштів не встановлено, у строки, визначені абзацами другим-четвертим цього пункту, підрозділ територіального органу ДПС, що виконує функції з погашення боргу, готує та направляє платнику письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини такої відмови.

7. Опрацювання Реєстру узгоджених повернень здійснюється шляхом формування електронних висновків про повернення (перерахування) помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені (далі - електронні висновки) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку структурним підрозділом територіального органу ДПС, на який покладено функцію з формування таких електронних висновків.

8. Формування електронних висновків здійснюється територіальними органами ДПС щодня (крім вихідних, святкових та неробочих днів) з урахуванням календарної черговості розміщення інформації у Реєстрі узгоджених повернень.

9. Сформовані електронні висновки про повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, з накладеними кваліфікованими електронними підписами та кваліфікованими електронними печатками територіальних органів ДПС у строк не пізніше 17:00 шостого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви ДПС в автоматичному режимі надсилає до Казначейства для виконання.

Сформовані електронні висновки про повернення з єдиного рахунка помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені з накладеними кваліфікованими електронними підписами та кваліфікованими електронними печатками територіальних органів ДПС у строк не пізніше 17:00 третього робочого дня після надходження заяви ДПС в автоматичному режимі надсилає до Казначейства для виконання.

Отже, Порядком передбачено, що у разі якщо за результатами розгляду заяви правомірність повернення коштів не встановлено, у строки, визначені абз.2-4 п.5 Порядку №60, підрозділ територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, готує та направляє платнику письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини такої відмови.

У листі від 28.10.2024 відповідач зазначив, що з інформації, викладеної в листі від 02.07.2024 вбачається відмова в поверненні коштів з причини неможливості підтвердження зайвих (помилкових) виплат нерезиденту, оскільки кошти, які призначалися для виплат нерезиденту були списані, а потім зараховані на розрахунковий рахунок підприємства, також про необхідність проведення документальної планової або позапланової перевірки. які провозяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених Кодексом. Листом від 02.07.2024 відповідач повідомив позивача, що для вирішення питання підтвердження або спростування виплати ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» доходу нерезиденту Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків направлено лист до Національного банку України про надання інформації, відповідно до чинного законодавства.

Суд зазначає, що ні лист від 02.07.2024 , ні лист від 28.10.2024 не містять причин відмови платнику податків у поверненні надміру сплачених сум.

Посилання відповідача на те, що питання визначення надміру сплачених сум можливо здійснити під час проведення контрольно-перевірочних заходів, суд не бере до уваги, оскільки ст.43 ПК України та Порядком № 60 визначений чіткий алгоритм дій відповідача та строки, 1) або вносить до Журналу відмітки про правомірність повернення коштів та формує електронні висновки про повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, в автоматичному режимі надсилає до Казначейства для виконання, 2) або готує та направляє платнику письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини такої відмови у строки передбачені п.5 розділу ІІІ Порядку №60.

Отже суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність та не надав висновок казначейству, оскільки обґрунтованих підстав для відмови у наданні висновку відповідно до вимог чинного законодавства листи відповідача не містять.

Стосовно наявності/відсутності підстав вважати суму 15 575 223,00 грн. надмірно сплаченою в розумінні підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 ПК України в контексті можливості застосування до них порядку, встановленого статтею 43 ПК України суд зазначає наступне:

Сума переплати/надмірної сплати податку на прибуток в сумі 15 575 223,00 грн. зазначена позивачем в ІКП та платіжна інструкція №2 від 17.01.2024 підтверджує сплату до бюджету цієї суму.

Визначення надміру сплачених грошових зобов'язань дано у п.14.1.115ПК України та це є 1) суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету та 2) ці кошти зараховані понад нарахованих сум грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Нормою підпунктами 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 ПК України визначено обов'язок платника податку утримувати та сплачувати податок з доходу нерезидента із джерелом його походження з України під час його виплати.

Тому позивач одночасно зі сплатою заборгованості по договору, укладеного з

CHINA NATIONAL BULDSNG MATERIALS AND EQUIPMENT IMPORT & EXPORT CORPORATION в сумі 88259598,64 грн. (платіжне доручення № 1) сплатив податок на прибуток з доходу нерезидента в сумі 15575223,0грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 2 від 17.01.2024.

Але банк згідно виписки по особовому рахунку ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» 19 січня 2024 року платіжним дорученням №12406_2 здійснив повернення коштів в сумі

88259598,64грн, призначення платежу - погашення боргу згідно з договором про врегулювання заборгованості, тому сплачений податок на прибуток в сумі 15575223,0грн. є надмірно сплаченою сумою податку платником податків.

Відповідач зазначає, що ця сума податку не відображена у податковій декларації з податку на прибуток за І кв. 2024, але не зазначає, в якому рядку позивач мав відобразити цю суму, якщо 25.04.2024 позивач подав податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за І квартал 2024 року без зазначення сум податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутку) нерезидентам, нарахованих за звітний період, оскільки у рядку 04 «об'єкт оподаткування» визначений з мінусом - 480 633 387грн., то й рядки податку на прибуток не містять позитивного значення та зазначені прочерки в декларації, тому зобов'язань зі сплати податку на прибуток у позивача станом на 25.04. 20 немає.

Усталеною є позиція Верховного Суду про те, що обов'язковою передумовою повернення платнику податків надміру/помилково сплачених коштів, є одночасна наявність таких обставин: 1) відсутність у такого платника податкового боргу; 2) подання платником податків заяви про повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення переплати; 3) відповідність поданої заяви вимогам пункту 43.4 статті 43 ПК України.

Матеріали справи: 1) не містять доказів наявності у позивача будь-якого податкового боргу, 2) заява подана позивачем протягом 1095днів від дня виникнення передплати та 3) заява відповідає вимогам п.43.4 ст.43 ПК України.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів суду належними та допустимими доказами, що відсутні підстав для надання висновку про повернення ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» 15 575 223,00 грн. надміру сплаченого податку на прибуток іноземних юридичних осіб з відповідного бюджету, тому позов належить задовольнити.

Позивач просить суд відповідно до ст.382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням рішення суду .

Відповідно до ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За письмовою заявою заявника суд під час ухвалення рішення суду може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати звіт про його виконання.

Отже, норма цієї статті має диспозитивний характер та належить до повноважень суду, тому суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю.

Судовий збір розподіляється відповідно до ст.139 КАС України та підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ: Позов задовольнити.Визнати протиправною бездіяльність Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49031, м. Дніпро, проспект Олександра Поля, 57, ідентифікаційний код: 43968079) щодо не підготовки висновку про повернення ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» 15 575 223,00 грн. надміру сплаченого податку на прибуток іноземних юридичних осіб з відповідного бюджету шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ТOB «ВОСХОД СОЛАР» та подання цього висновку для виконання до відповідного територіального органу Державної казначейської служби України, що здійснює казначейське обслуговування відповідних бюджетних коштів та повернення помилково та/або надміру сплачених сум податків.

Зобов'язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49031, м. Дніпро, проспект Олександра Поля, 57, ідентифікаційний код ВП: 43968079) підготувати висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «ВОСХОД СОЛАР» (54001, Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. Велика Морська, буд. 89, ідентифікаційний код: 36743209) 15 575 223,00 гри.( п'ятнадцять мільйонів п'ятсот сімдесят п'ять тисяч двісті двадцять дві грн.) надміру сплаченого податку на прибуток іноземних юридичних осіб з відповідного бюджету шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ТОВ «ВОСХОД СОЛАР» (54001, Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. Велика Морська, буд. 89, ідентифікаційний код: 36743209) та подати цей висновок для виконання до відповідного територіального органу Державної казначейської служби України, шо здійснює казначейське обслуговування відповідних бюджетних коштів та повернення помилково та/або надміру сплачених сум податків.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49031, м. Дніпро, проспект Олександра Поля, 57, ідентифікаційний код ВП: 43968079) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОСХОД СОЛАР» (54001, Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. Велика Морська, буд. 89, ідентифікаційний код: 36743209) судовий збір в сумі 3 028,00 грн. ( три тисячі двадцять вісім грн.), сплачений платіжною інструкцією № 2186 від 22.11.2024.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко