справа № 640/32363/21
08 квітня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Морської Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м.Києві про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДФС у м.Києві, в якому просив:
- визнати протиправним наказ Головного управління ДФС у м. Києві від 23.09.2021 №858-о про звільнення ОСОБА_1 начальника дев'ятого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м. Києві через скорочення штатів;
- поновити ОСОБА_1 з 28.09.2021 на посаді начальника дев'ятого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м. Києві, яку він обіймав до незаконного звільнення, та врахувати період з 28.09.2021 по день поновлення на посаді як вимушений прогул з врахуванням його у трудовий стаж;
- стягнути з Головного управління ДФС у м. Києві на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 28.09.2021;
- допустити негайне виконання рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді та стягнення середнього заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.12.2021 відкрите спрощене провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу у порядку загального позовного провадження.
28.01.2022 ОСОБА_1 подав до Окружного адміністративного суду м.Києва заяву про зміну предмету позову, у якій позивач просив змінити дату звільнення в наказі Головного управління ДФС у м.Києві від 23.09.2021 №858-о про звільнення ОСОБА_1 начальника дев'ятого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м.Києві через скорочення штатів з 28.09.2021 на 15.12.2021 та врахувати період з 28.09.2021 по 15.12.2021 у календарний (трудовий) стаж.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Ухвалою від 24.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу № 640/32363/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м.Києві про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі. Визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 14.04.2025.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем по справі є Головне управління ДФС м.Києві.
Суд зауважує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Постанова № 537) утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема Головне управлінням ДПС у м. Києві.
Пунктом 4 Постанови № 537 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Відтак, Головне управління ДПС у м. Києві є правонаступником Головного управління ДФС у м. Києві.
Відповідно до наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 29.08.2019 № 43 "Про початок діяльності Головного управління ДПС у м. Києві" наказано розпочати виконання Головним управлінням ДПС у м. Києві покладених на нього Положенням про ГКУ ДПС у м. Києві функцій і повноважень Головного управлінням ДФС у м. Києві, яке реорганізується шляхом приєднання до ГУ ДПС у м. Києві.
У той же час, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Постанова № 893) постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, зокрема, Головне управління ДПС у м. Києві.
Відповідно до п. 2 Постанови № 893 територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Згідно із абз. 1, 3 п. 3 Постанови № 893 постановлено Державній податковій службі забезпечити утворення комісій з ліквідації територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови та утворення територіальних органів Державної податкової служби відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади".
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" наказано відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 (зі змінами) утворити як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком.
Згідно з додатком до Наказу № 529 утворено Головне управління ДПС у м. Києві як відокремлений підрозділ Державної податкової служби.
Наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643 затверджено Положення про Головне управління ДПС у м. Києві, відповідно до якого Головне управління ДПС у м. Києві є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Головне управління ДПС у м. Києві забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території м. Києва та є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 43141267).
Пунктом 1 Положення про Головне управління ДПС у м. Києві, затвердженого наказом ДПС від 12.11.2020 визначено, що Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС України (ЄДРПОУ ВП: 44116011) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України та забезпечує реалізацію повноважень на території міста Києві.
Таким чином, правонаступником Головного управління ДФС у м. Києву є Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ ВП: 44116011).
Відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про допущення процесуального правонаступництва та заміну первісного відповідача на належного - Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС України.
Крім того, 04.04.2025 Головне управління ДПС у м.Києві подало заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференцзв'язку.
Частиною 3 статті 166 передбачено, що заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Відповідно до ст. 119 КАС України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
З врахуванням наведених правових норм, розгляд заяви про участь сторони в режимі відеоконференцзв'язку суд здійснює в порядку письмового провадження.
Розглядаючи подане клопотання суд зауважує наступне.
Згідно з ч.5 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Відповідно до п.2 ч.3 ст.44 КАС України, учасники справи мають право, зокрема, брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом.
Частинами 1, 2, 4 ст.195 КАС України визначено, що учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов'язковою.
Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Учасник справи, його представник бере участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та засобів електронної ідентифікації, що мають високий рівень довіри, відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", у порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
17.08.2021 року Вища рада правосуддя рішенням №1845/0/15-21 затвердила Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС).
Із 05.10.2021 року офіційно почала функціонувати підсистема відеоконференцзв'язку, за допомогою якої забезпечується можливість участі учасників справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, як у приміщенні суду, так і поза межами приміщення суду. При цьому, для проведення судових засідань в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, особа попередньо має бути зареєстрована в Електронному кабінеті (п.49 Положення про ЄСІТС).
Отже, адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право учасника адміністративного процесу на участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Вирішуючи клопотання Головного управління ДПС у м.Києві про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, суд приходить висновку, що таке подано з дотриманням правил процесуального закону, відповідає вимогам щодо форми і змісту.
Перешкод для розгляду справи у режимі відеоконференції суд не встановив; між тим, у Львівському окружному адміністративному суді наявна технічна можливість провести судове засідання в такий спосіб (за допомогою програмного забезпечення “EasyCon») у визначені дату і час.
За таких обставин, з метою забезпечення права Головного управління ДПС у м.Києві на участь у судовому засіданні 14.04.2025 об 11:00 год, суд вважає, що клопотання відповідача про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
У зв'язку із зазначеним та керуючись ст.48, 173,195, 243, 248, 257 КАС України, суд-
ухвалив:
Замінити первісного відповідача Головне управління ДФС у м. Києві (04655, м. Київ, вул. Шолуденка, б. 33/19, код ЄДРПОУ) на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві, ВП ДПС України (04655, м. Київ, вул. Шолуденка, б. 33/19, код ЄДРПОУ ВП: 44116011).
Клопотання представника Головного управління ДПС у м.Києві про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду - задовольнити.
Судове засідання, призначене на 14.04.2025 об 11:00 год у справі №640/32363/21, проводити в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів відповідно до вимог розділу ІII «Порядок функціонування окремих підсистем (модулів) ЄСІТС» Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за участю представника відповідача Головного управління ДПС у м.Києві поза межами приміщення суду.
Роз'яснити представнику Головного управління ДПС у м.Києві що для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції він зобов'язаний: зайти та авторизуватися в Системі відеоконференцзв'язку за 10 хвилин до часу судового засідання; активувати технічні засоби (мікрофон, навушники та камера) та перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою Системи відеоконференцзв'язку; очікувати запрошення секретаря судового засідання до участі в судовому засіданні.
Роз'яснити відповідачу, що ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв'язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Морська Г.М.