Рішення від 07.04.2025 по справі 360/187/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

07 квітня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/187/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30.01.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 26.12.2024 за № 57 01-4473/57 05 та № 57 01-4474/5705;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати та виплачувати пенсію з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 26.12.2024 за № 57 01-4473/57 05, виданої станом на 01.01.2022 рік та перерахувати та виплачувати пенсію з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 26.12.2024 за № 57 01-4474/57 05, виданої станом на 01.01.2023, з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром, з 01.03.2022 з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та з 01.03.2023 з урахуванням суми індексації, передбаченої відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2022 та з 01.02.2023 відповідно по день проведення перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ області) та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У березні 2022 року та у березні 2023 року позивачу нараховано індексації пенсії, передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

У зв'язку із набранням законної сили 29.01.2020 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, у позивача виникло право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 року по справі № 360/904/24 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області були виготовлені довідки про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017№ 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2481,00 грн), встановленого законом на 01.01.2022 рік та шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 01.01.2023 рік на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови № 704, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2022 рік та станом на 2023 рік відповідно, для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2022 та з 01.01.2023, але я не погодився з розміром такого показника додаткового виду грошового забезпечення що був визначений у довідці, як премія (далі - спірна довідка) та звернувся до суду.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 по справі № 360/1293/24 ухвалено:

зобов'язати Головне управління підготувати та надати до ГУ ПФУ області оновлені довідки з включенням до них таких відомостей: про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року, із збереженням показників посадового окладу - 12840,00 грн; окладу за військовим (спеціальним) званням (полковник) - 2080,00 грн; надбавки за вислугу років - відсоток від посадового окладу та окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років 50% - 7460,00 грн; надбавки за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років 50 % - 11190,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%)-1926,00 грн; надбавка за кваліфікацію (5%)- 642,00 грн; премія (137%) посадового окладу- 17590,80 грн, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2022 року пенсії позивача; про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, із збереженням показників посадового окладу - 13890,00 грн; окладу за військовим (спеціальним) званням (полковник) - 2250,00 грн; надбавки за вислугу років - відсоток від посадового окладу та окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років 50% - 8070,00 грн; надбавки за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років 50 % - 12105,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%)- 2083,50 грн; надбавка за кваліфікацію (5%)- 694,50 грн; премія (285%) посадового окладу- 39586,50 грн, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії позивача.

На виконання цього рішення Луганського окружного адміністративного суду Головним управлінням оформлено оновлену довідку від 26.12.2024 за № 57 01-4473/57 05 (копія додається) про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та оновлену довідку від 26.12.2024 за № 57 01-4474/57 05 про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відповідно.

Ці довідки були надіслані Головним управлінням до ГУ ПФУ області для здійснення перерахунку пенсії позивача станом на 01.02.2022 та станом на 01.02.2023 відповідно.

ГУ ПФУ області відмовило в перерахунку пенсії на підставі довідок Головного управління від 26.12.2024 за № 57 01-4473/57 05 та за № 57 01-4474/57 05, про що повідомило листом від 22.01.2025 за № 509-414/Г-02/8-1200/25, вказавши що підстави для перерахунку пенсії з 01.01.2022 та 01.01.2023 відсутні.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не врахування оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та відмови у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 03.02.2025 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

19.02.2025 через підсистему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог з огляду на наступне.

ОСОБА_1 з 12.02.2019 перебуває на обліку відповідача, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), по лінії Міністерства надзвичайних ситуацій. На дату призначення пенсії її розмір обчислено із розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення.

У липні 2019 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду, в межах зобов'язань, покладених на Головне управління постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2019 у справі № 360/1100/19 відповідачем здійснено з 12.02.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження нарахованої пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами) в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 введено воєнний стан.

На цей час будівлі територіальних органів Пенсійного фонду України в Луганській області знаходяться або на територіях, що є тимчасово окупованими (починаючи з 2014 року); починаючи з 24.02.2022 - або на території, що знаходяться в оточенні (блокуванні); або на території, на яких ведуться активні бойові дії.

Паперові пенсійні справи залишилися в будівлях Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в м. Луганськ та м. Сєвєродонецьк - на тимчасово окупованій території України.

Доступу до пенсійної справи ОСОБА_1 , створеної у 2019 році, зокрема, подання про призначення пенсії, заяви про призначення пенсії, грошового атестату, протоколів про призначення та перерахунок пенсії, немає.

При цьому, з розрахунку пенсії по пенсійній справі № 1204010778 - МНС ОСОБА_1 вбачається, що загальний розмір грошового забезпечення, з якого обчислювалась пенсія (на момент призначення) становив 27770,27 грн та складався із:

посадовий оклад - 9110,00 грн;

оклад за військовим званням -1480,00 грн;

процентна надбавка за вислугу років 50% - 5295,00 грн;

середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. надб. за кваліфікацію, інші авіаспеціалісти МНС, 1 клас - 5%; особи, які працюють в умовах режимних обмежень - 15%;

надбавка за специфічні умови проходження служби 50%; премія 40%.

Основний розмір пенсії позивача з 12.02.2019 складає 19439,19 грн та був розрахований, виходячи із розрахунку 70% від грошового забезпечення в сумі 27770,27 грн (27770,27 грн х 70% = 19439,19 грн).

Підсумок пенсії усього (з доплатами та надбавками), враховуючи зобов'язання, покладені на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2019 по справі № 360/1100/19, а саме: здійснити з 12.02.2019 ОСОБА_1 виплату пенсії, без обмеження нарахованої пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 12.02.2019, з 12.02.2019 склав 21694,75 грн.

Листом від 08.10.2024 № 57 03-3581/57 05/01 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі № 360/904/24 направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 (довідка від 08.10.2024 № 5703-3573/5705) та на 01.01.2023 (довідка від 08.10.2024 № 5703-3574/5705).

Лист від 08.10.2024 № 57 03-3581/57 05/01 зареєстровано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 08.10.2024 за вхід.№ 1324/5

Отримавши довідки про розмір грошового забезпечення на ім'я позивача від 08.10.2024 № 5703-3573/5705 та № 5703-3574/5705 відповідач листом від 31.10.2024 № 1200-0308-8/27814 повідомив Головному управлінню державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, що підстав для проведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідках від 08.10.2024 №5703-3573/5705 та № 5703-3574/5705 ОСОБА_1 немає.

06.01.2025 за вхід. № 29/5 відповідач отримав лист У ДСНС України у Луганській області від 06.01.2025 № 57 01-57/57 05/01, до якого було додано довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023 від 26.12.2024 за № 57 01-4473/57 05 та № 57 01-4474/5705.

У довідках від 26.12.2024 за № 57 01-4473/57 05 та № 57 01-4474/5705 зазначено, що їх видано на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі № 360/1293/24.

Відповідач зазначає, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі № 360/1293/24 набрало законної сили 23.01.2025.

Отже, довідки від 26.12.2024 за № 57 01-4473/57 05 та № 57 01-4474/5705 видано до набрання рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі № 360/1293/24 законної сили.

Отримавши довідки про розмір грошового забезпечення на ім'я позивача відповідач листом від 14.01.2025 № 1200-0308-8/1210 повідомив Головному управлінню державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, що підстав для проведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідках станом на 01.01.2022 від 26.12.2024 № 5701-4473/5705 та станом на 01.01.2023 від 26.12.2024 № 5701-4474/5705 ОСОБА_1 немає.

Відповідач не приймав жодного рішення за результатами надходження до нього від Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області довідок станом на 01.01.2022 від 26.12.2024 № 5701-4473/5705 та станом на 01.01.2023 від 26.12.2024 № 5701-4474/5705.

21.01.2025 за вхід. № № 417/Г-1200-25 відповідачем зареєстровано звернення позивача ВЕБ-12001-Ф-С-25-012619 від 21.01.2025 щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2022 та 01.01.2023.

До звернення ВЕБ-12001-Ф-С-25-012619 від 21.01.2025 позивач додав скановані копії довідок для перерахунку пенсії від 26.12.2024 № 5701-4473/5705 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та від 26.12.2024 № 5701-4474/5705 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданих Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі № 360/1293/24.

21.01.2025 за вхід. № 417/Г-1200-25 відповідачем зареєстровано звернення ОСОБА_1 від 17.01.2025, що надійшло з електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_1 , логін відправника - ОСОБА_2 , щодо перерахунку пенсії з 01.01.2022 та 01.01.2023.

Ані паспорту позивача, ані довідки про присвоєння РНОКПП, ані інших, передбачених законодавством України з пенсійних питань, в тому числі і Порядком № 3-1, документів до заяв від 17.01.2025 та від 21.01.2025 позивачем додано не було.

Звернення від 17.01.2025 та від 21.01.2025 подано всупереч порядку, передбаченому Порядком № 3-1 та Законом № 2262. Відповідно до статей 49 та 63 Закону № 2262 підставою для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.

За результатом розгляду звернення позивача від 17.01.2025 та від 21.01.2025 відповідач не приймав ані рішення про відмову в перерахунку пенсії ані про перерахунок пенсії позивача.

У відповідача не виник обов'язок розглянути звернення позивача у порядку, визначеному Законом України № 2262 та Порядком № 3-1.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», в редакції від 05.09.2024.

Даним нормативно-правовим актом визначено взаємодію між Пенсійним фондом України, його структурними підрозділами та уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств (відомств) щодо забезпечення відповідного перерахунку.

Згідно п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З 05.09.2024 Порядок № 45 та Порядок № 3-1 приведено у відповідність один до одного.

Так, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі -уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, з 05.09.2024 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, подаються державним органом, з якого особу було звільнено зі служби, на запит органу Пенсійного фонду України.

Заяви позивача щодо проведення перерахунку за довідками від 26.12.2024 № 5701- 4473/5705 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та від 26.12.2024 № 5701-4474/5705 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 розглянуто Головним управлінням за нормами Закону України "Про звернення громадян" та листом від 22.01.2025 № 509-414/Г-02/8-1200/25 надано відповідні роз'яснення, у тому числі роз'яснено порядок та способи звернення осіб до органів Пенсійного фонду України із заявами, зокрема, про перерахунок пенсії.

Зокрема, до відома заявника доведено, що Порядком № 3-1 не передбачено надання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особисто пенсіонерами або через представника. Зазначений документ може бути подано виключно уповноваженим структурним підрозділом органу, в якому особа проходила службу, за вимогами Порядку № 45.

Лист відповідача від 22.01.2025 № 509-414/Г-02/8-1200/25 має суто роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень.

Відповідач не ухвалював жодного рішення за результатами надходження до нього звернення позивача та доданих до нього виданих Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області довідок від 26.12.2024 № 5701-4473/5705 та № 5701-4474/5705.

Стосовно вимоги про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022 та з 01.02.2023, то в її задоволенні слід відмовити, оскільки покладення судом обов'язку здійснити перерахунок пенсії позивачу попри неподання пенсіонером відповідної заяви та відсутність правових підстав вказує на втручання у дискреційні повноваження територіального органу Пенсійного фонду, що чинним законодавством не допускається.

З урахуванням викладеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає, вважає їх необґрунтованими та просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши клопотання відповідача про закриття провадження у справі, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджено копією паспорту громадянина України, картки фізичної особи-платника податків.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, як отримувач пенсії за вислугу років, як особа з інвалідністю 3 групи по лінії ДСНС України, що підтверджено пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 .

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 17.12.2015 позивач має статус учасника бойових дій.

26.12.2024 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій видало довідку № 5701-4473/5705 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 про розмір грошового забезпечення за посадою перший заступник начальника ГУДСНС України у Луганській області, що включається у довідку для перерахунку пенсії станом на 01.02.2022, відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/1293/24 за нормами чинними на 01.01.2022:

Посадовий оклад - 12840,00 грн;

Оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2080,00 грн;

Надбавка за вислугу років 50% - 7460,00 грн;

Надбавка за особливості проходження служби (50 %) - 11190,00 грн;

Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1926,00 грн;

Надбавка за кваліфікацію (5%) - 642,00 грн;

Премія (137%) посадового окладу - 17590,80 грн;

Усього - 55728,80 грн.

Також 26.12.2024 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій видало довідку № 5703-4474/5705 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення за посадою перший заступник начальника ГУДСНС України у Луганській області, що включається у довідку для перерахунку пенсії станом на 01.02.2023, відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/1293/24 за нормами чинними на 01.01.2023:

Посадовий оклад - 13890,00 грн;

Оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2250,00 грн;

Надбавка за вислугу років 50% - 8070,00 грн;

Надбавка за особливості проходження служби (50 %) - 12105,00 грн;

Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 2083,00 грн;

Надбавка за кваліфікацію (5%) - 694,00 грн;

Премія (285%) посадового окладу - 39586,50 грн;

Усього - 78679,50 грн.

17.01.2025 позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області в якій просив перерахувати пенсію з 01.01.2022 на підставі довідки ГУДСНС в Луганській області від 26.12.2024 № 5701-4473/5705 та з 01.01.2023 на підставі довідки ГУДСНС в Луганській області від 26.12.2024 № 5701-4473/5705 з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої відповідно до вимог постанови КМУ від 16.02.2022 № 118.

Листом від 22.01.2025 № 509-414/Г-02/8-1200/25 ГУПФУ в Луганській області повідомило позивачу, що частиною 4 статті 63 Закону 2262 передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На сьогодні таким порядком є Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 2262, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок 45). Даним нормативно-правовим актом визначено взаємодію між Пенсійним фондом України, його структурними підрозділами та уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств (відомств) щодо забезпечення відповідного перерахунку. З часу призначення позивачу пенсії, Кабінетом Міністрів України не прийнято нормативно-правових документів, що дають підстави органам Пенсійного фонду України ініціювати запит довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій пенсіонерам цивільного захисту. Пенсія нараховується та виплачується в межах зобов'язань, покладених на Головне управління постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2019 року у справі № 360/1100/19, та з урахуванням вимог чинного законодавства. Підстави для перегляду її розміру з 01.01.2022 та 01.01.2023 відсутні. Отримавши довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 від 26.12.2024 № 5701-4473/5705 та станом на 01.01.2023 від 26.12.2024 № 5701-4474/5705 на ім'я позивача, Головним управлінням інформовано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо відсутності підстав для проведення перерахунку відповідно частини 4 статті 63 Закону 2262.

Вирішуючи даний спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Норма статті 43 Закону №2262-ХІІ міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Зазначений висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Суд зазначає, що питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Однак, зміни внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та уповноважені органи у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, на вказані органи покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Поряд з цим, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Позивач зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про перерахунок пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Зазначені висновки суду відповідають позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Крім того, у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області після одержання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 26.12.2024 № 5701-4473/5705 та № 5701-4474/5705, зобов'язане було перерахувати йому пенсію починаючи з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року, тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникли підстави для перерахунку пенсії.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він повинен здійснювати перерахунок пенсії позивачу із врахуванням положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

Суд зазначає, що відмова пенсійного органу у проведенні позивачу перерахунку пенсії порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном, оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 160/8234/19 від 24.06.2020 року.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не перераховано пенсію позивачу з 01.02.2022 та з 01.02.2023 за наданими ГУ ДСНС України у Луганській області довідками від 26.12.2024 № 5701-4473/5705 та № 5701-4474/5705.

Щодо права позивача на проведення перерахунку його пенсії з урахуванням індексації, установленої згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсійних та додаткових видів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та додаткових видів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", суд зазначає таке.

Як було зазначено вище, згідно з ч. 3 ст. 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 64 Закону № 2262-ХІІ визначено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Пунктом 2 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Також, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Отже, позивач має право на підвищення на коефіцієнт збільшення та нарахування індексації до розміру його пенсії з 01.03.2022 та з 01.03.2023.

Суд зауважує, що спору щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2022 та з 01.02.2023 року по день проведення перерахунку на час звернення позивача у цій справі до суду не існує, відповідний перерахунок ще не здійснено, тому такі вимоги є передчасними.

Судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право. Задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який відсутній, що суперечить приписам КАС України. Отже, така вимога не підлягає задоволенню.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов слід задовольнити частково.

Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 часини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: вул. Шевченка,9, м. Сіверськодонецьк, 93404, код ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновлених довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 26.12.2024 за № 57 01-4473/57 05 та № 57 01-4474/5705.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 26.12.2024 за № 57 01-4473/57 05, виданої станом на 01.01.2022 рік та перерахувати та виплачувати мені пенсію з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 26.12.2024 за № 57 01-4474/57 05, виданої станом на 01.01.2023, з урахуванням раніше проведених виплат, з 01.03.2022 з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та з 01.03.2023 з урахуванням суми індексації, передбаченої відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська