опіяК
07 квітня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1053/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
Представник позивача звернувся до суду з позовом, з урахуванням уточненого ( а.с.35-36), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 10 846,37 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 17.08.2024. Позов мотивовано тим, що позивач з 01.07. 2022 року отримує пенсію за віком. Відповідач у 2023, 2024 роках не проводив належний перерахунок її пенсії з метою індексації відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням відповідних коефіцієнтів збільшення. На заяву позивача про перерахунок (індексацію) пенсії відповідач відмовив у такому перерахунку, що і стало підставою звернення до суду.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву ( а.с.45-50) із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою КМУ від 20.02.2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", індексація пенсій проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 року, послідовно збільшеного на відповідні коефіцієнти у 2019 - 2024 роках. Внаслідок такої індексації, проведеної у 2023,2024 роках, пенсія позивача не підвищувалася. У зв'язку з цим їй щороку були встановлені щомісячні доплати до пенсії, передбачені відповідними постановами Кабінету Міністрів України. Доводячи правомірність виконаних перерахунків, просив суд у задоволенні позову відмовити. Окремо відповідач наголошував на тому, що позивач пропустила шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом, установлений частиною 2 статті 122 КАС України.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує з 01.07. 2022 пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При призначенні пенсії позивачу враховано стаж 37 роки 27 днів, а також при визначенні розміру заробітної плати для обчислення пенсії застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019, 2020 та 2021 роки.
З 01.03.2023 позивачу встановлено надбавку 100 грн. на індексації 01.03.2023 р., про що свідчить протокол перерахунку пенсії. Загальний розмір пенсії становив 3368,61 грн, де 2864,31 грн - розмір пенсії за віком; 146,51грн. - доплата за понаднормовий стаж; 100,00 грн - надбавка на індексації 01.03.2023.
З 01.03.2024 позивачу встановлено надбавку 100 грн. на індексації 01.03.2024 р., про що свідчить протокол перерахунку, та загальний розмір пенсії становить 3487,37грн, де 2864,31грн - розмір пенсії за віком; 165,27грн. - доплата за понаднормовий стаж; 100,00 грн - надбавка на індексації 01.03.2023 р.; 100,00 грн. - надбавка на індексації 01.04.2024 р., підвищення жінкам 9% ОРП в сумі 257,79грн.
Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою щодо перерахунку пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2024, у якій просила провести належну індексацію її пенсії відповідно до вказаних постанов Кабінету Міністрів України (а.с.18).
Відповідач надав їй відповідь від 21.11.2024 року, у якій повідомив, що перерахунки її пенсії з метою індексації у 2023-2024 роках проведені відповідно до норм чинного законодавства (а.с.19).
Позивач, не погоджуючись із такими діями відповідача, звернулася через свого представника до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно із статтею 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.
Згідно із статтею 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.
Статтею 42 Закону №1058-IV встановлено порядок та умови проведення індексації та перерахунок пенсій.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 р. №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 р." установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 р." проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 р." установлено, що у 2021 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 р." встановлено, що у 2022 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 р." визначено, що з 01 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23 лютого 2024 р. "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" визначено, що з 01 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124.
Приписами пункту 1 та 2 Порядку №124 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
В силу приписів пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01 жовтня 2017 р. за три попередні календарні роки, який складав 3764,40 грн. Він підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, визначений пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124. З урахуванням цього, при перерахунку пенсій у 2019 р. застосовувався показник середньої заробітної плати 4404,35 грн. (3764,40 х 1,17).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 р. №251, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2020 р. становив 4888,83 грн. (4404,35 х 1,11).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2021 р. становив 5426,60 грн. (4888,83 х 1,11).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2022 р. становив 6186,32 грн. (5426,60 х 1,14).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2023 р. становив 7 405,03 грн. (6186,32 х 1,197).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2024 р. становив 7994,47 грн. (7 405,03 грн. х 1, 0796).
Таким чином, положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами частини 2 статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
Отже, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною 2 статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 13 січня 2025 р. у справі №160/28752/23 та в постанові від 27 січня 2025 р. у справі №620/7211/24.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи письмових доказів, відповідачем не проведено позивачу індексацію пенсії у 2023 - 2024 р., із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, визначеної при її призначенні (10 846,37 грн.)
Суд зазначає, що позивач, якій у 2022 році призначено пенсію за віком на умовах Закону №1058-IV, з 2023 року набула право на щорічну індексацію пенсії та її перерахунок відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV та Порядку №124. Такі перерахунки пенсії проводяться щороку з 1 березня, автоматично (без звернення особи), за матеріалами пенсійних справ. Індексація пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом 1 пункту 4 Порядку №124 (з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії). Згідно з пунктом 7 Порядку №124 збільшений показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується під час проведення наступних перерахунків пенсій. Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Суд наголошує на тому, що пенсія позивача підлягає індексації відповідно до постанови КМУ №185 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії за віком на відповідні коефіцієнти, які застосовуються кумулятивно починаючи з 2023 року (1,197 з 01.03.2023 року, 1,0796 з 01.03.2024 року).
Тобто, здійснюючи перерахунок пенсії позивача в зв'язку з індексацією з 17.08.2024 року відповідач повинен здійснити послідовні обрахунки з 2023 року із застосуванням коефіцієнтів по кожному року, оскільки результат такого перерахунку впливає на загальну суму пенсії подальшого року. Натомість виплату різниці в сумах пенсії між фактично виплаченими та нарахованими в результаті перерахунку, належить провести з 17.08.2024 року.
Не здійснивши таких дій, відповідач допустив протиправну бездіяльність, що призвело до неправильного обчислення (заниження) розміру пенсії позивача.
Суд вважає, що права позивачки, порушені протиправною бездіяльністю відповідача, мають бути відновлені шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок її пенсії з метою індексації відповідно до постанови КМУ №185, застосувавши належний показник середньої заробітної плати, який враховувався для обчислення пенсії за віком при її призначенні, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, починаючи з 29.05.2024 року. При перерахунку слід врахувати усі коефіцієнти збільшення, які застосовуються кумулятивно з 2023 року (1,197 з 01.03.2023 року, 1,0796 - з 01.03.2024 року).
Суд не приймає посилання представника відповідача на те, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом, установлений частиною 2 статті 122 КАС України, оскільки представник позивача звернувся до суду з позовною заявою 18.02.2025, тобто в межах шестимісячний строк звернення до суду.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, але даний спір виник внаслідок неправомірної поведінки відповідача, суд на підставі норми ч. 8 ст. 139 КАС України стягує з відповідача судовий збір у повному обсязі в сумі 1 937,92 (1211,20 грн. х 2 х коеф. 0,8) грн. ( а.с.27, 38).
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо незастосування при проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 належного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 17.08.2024 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з метою її індексації відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії за віком при її призначенні, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській (ЄДРПОУ 20632802) області на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1 937,92 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН