Ухвала від 07.04.2025 по справі 320/11673/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі

без проведення судового засідання

07 квітня 2025 року справа № 320/11673/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Оболонського районного суд м. Києва, Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Оболонського районного суд м. Києва, Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Оболонського районного суду м. Києва щодо винесення наказів № 17/к від 22.02.2024 та № 7/к від 29.01.2025 в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі начальнику відділу документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян Оболонського районного суду м. Києва ОСОБА_1 на 2024 рік з 02.02.2024 та на 2025 рік з 01.01.2025 в розмірі 30% посадового окладу;

- визнати протиправними та скасувати накази Оболонського районного суду м.Києва № 17/к від 22.02.2024 та № 7/к від 29.01.2025 в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі начальнику відділу документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян Оболонського районного суду м. Києва ОСОБА_1 на 2024 рік з 02.02.2024 та на 2025 рік з 01.01.2025 в розмірі 30% посадового окладу;

- зобов'язати Територіальне управління державної судової адміністрації в м. Києві здійснити з 02.02.2024 за 2024 рік та з 01.01.2025 за 2025 рік перерахунок та виплату надбавки за вислугу років на державній службі начальнику відділу документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян Оболонського районного суду м. Києва ОСОБА_1 відповідно до ст. 52 Закону України «Про державну службу» та наказу Оболонського районного суду м. Києва від 06.03.2023 №29/к, з урахуванням виплачених сум;

- стягнути з Територіального управління державної судової адміністрації в м. Києві на користь ОСОБА_1 надбавку відповідно до ст. 52 Закону України «Про державну службу» та наказу Оболонського районного суду м. Києва від 06.03.2023 №29/к, з урахуванням виплачених сум з 02.02.2024 за 2024 рік та з 01.01.2025 за 2025 рік.

З'ясовуючи питання щодо дотримання строків звернення до суду з даним позовом, суд звертає увагу на таке.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною другою цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Аналіз зазначених норм дає підстави зробити висновок, що шестимісячний строк звернення до суду в адміністративному судочинстві є загальним і застосовується, якщо інше не встановлено цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині другій статті 122 цього Кодексу.

Таким спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною п'ятою статті 122 КАС України.

Водночас, у зазначених положеннях КАС України відсутні норми, що регулювали б порядок звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм заробітної плати (грошового забезпечення) у разі порушення законодавства про оплату праці.

Умови проходження більшості видів публічної служби, зокрема й у питаннях щодо оплати праці, регулюються як спеціальним законодавством, так і загальними нормами трудового законодавства, тобто нормами законодавства про працю.

Відповідно до частин першої та другої статті 233 КЗпП України працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116). Домашній працівник має право звернутися до суду із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення в місячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, звернення позивача до суду з даним позовом обумовлено протиправними, на його думку, діями відповідача-1 щодо винесення наказів № 17/к від 22.02.2024 та № 7/к від 29.01.2025 в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі начальнику відділу документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян Оболонського районного суду м. Києва ОСОБА_1 на 2024 рік з 02.02.2024 та на 2025 рік з 01.01.2025 в розмірі 30% посадового окладу, а також визнання протиправними та скасування зазначених наказів.

Отже, в даному випадку позивач мав звернутися до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.

З матеріалів справи вбачається та позивач не заперечує, що наказ № 17/к було видано Оболонським районним судом м. Києва 22.02.2024. Таким чином, про наявність протиправних дій суб'єкта владних повноважень позивачу було відомо ще з лютого 2024 року.

Водночас з наведеною вище позовною заявою ОСОБА_1 звернулась до суду лише 28.02.2025, тобто з порушенням визначеного статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України строку звернення до адміністративного суду.

При цьому, у позовній заяві представник позивача не зазначає, коли саме останню було ознайомлено із спірним наказом.

Водночас жодних доказів, які б свідчили про існування обставин, що об'єктивно перешкоджали позивачу звернутись з даним адміністративним позовом до суду у межах строків, встановлених законом, позивачем суду не надано.

Питання щодо дотримання строків звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Оболонського районного суду м. Києва щодо винесення наказу № 17/к від 22.02.2024 в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі начальнику відділу документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян Оболонського районного суду м. Києва ОСОБА_1 на 2024 рік з 02.02.2024 в розмірі 30% посадового окладу та визнання протиправним та скасування такого наказу Оболонського районного суду м.Києва № 17/к від 22.02.2024, стягнення з Територіального управління державної судової адміністрації в м. Києві на користь позивача надбавки відповідно до наказу Оболонського районного суду м. Києва від 06.03.2023 №29/к, з урахуванням виплачених сум з 02.02.2024 за 2024 рік, буде вирішено за результатами отримання доказів від відповідача.

Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п.12 ч.9 ст.171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: у разі розгляду справи за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень - повідомлення про наявні в суді матеріали, які підлягають врученню суб'єкту владних повноважень як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді.

Керуючись статтями 171, 236, 243, 248, 257, 259-262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Відкрити провадження в адміністративній справі.

Справа буде розглядатися одноособово суддею Кушновою А.О. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

2. Витребувати докази по справі від позивача:

- копію паспорта позивача, картки платника податків;

від відповідача-1 (Оболонського районного суду міста Києва):

- копії матеріалів особової справи позивача;

- докази ознайомлення позивача з оскаржуваними наказами;

- обґрунтований детальний помісячний розрахунок суми заробітної плати позивача з 02.02.2024 по теперішній час;

- розрахунки стажу державної служби позивача, покладені в основу оскаржуваних наказів, окремо до кожного з наказів;

від відповідача-2 (Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві):

- обґрунтований детальний помісячний розрахунок суми заробітної плати позивача з 02.02.2024 по теперішній час.

Витребувані докази надати суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі із доказами направлення іншим учасникам справи.

3. Запропонувати відповідачам протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Роз'яснити відповідачам, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

4. Запропонувати позивачеві протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповіді на відзиви та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

5. Запропонувати відповідачам подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзиви пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповідей на відзиви.

6. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.

7. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

8. Повідомити відповідачам про наявні в суді матеріали, які підлягають врученню як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Кушнова А.О.