07 квітня 2025 року справа №320/38480/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії позивачці та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачці з врахуванням всіх періодів трудової діяльності до страхового стажу та виплатити різницю між перерахованою та фактично отриманою пенсією з травня місяця 2023р. по сьогоднішній день.
У зв'язку з невідповідністю позовної заяви вимогам процесуального закону, керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалою від 26.10.2023р. позов залишив без руху з наданням позивачеві строку для усунення її недоліків.
На виконання вимог ухвали позивач усунув недоліки у строк та у спосіб, що визначені в ній, шляхом подання уточненої позовної заяви, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії позивачці з врахуванням до страхового стажу періоди роботи з 01.12.1978р. по 01.08.1979р., з 01.01.2022р. по сьогоднішній день та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачці з врахуванням наведених періодів трудової діяльності до страхового стажу та виплатити різницю між перерахованою та фактично отриманою пенсією з травня місяця 2023р. по сьогоднішній день.
Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058). Зверталася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак відповідач не провів запитуваного перерахунку, тим самим допустив протиправну бездіяльність. Позивачка вказує, що відповідачем не враховано до страхового стажу, що враховується для призначення/перерахунку пенсії, періоду її роботи з 01.12.1978р. по 01.08.1979р., з 01.01.2022р. по сьогоднішній день (дата звернення до суду із позовом).
Від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Позивачці з 05.05.2015р. призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058.
У травні 2023р. позивачка звернулася до відповідача із заявою про надання інформації з пенсійної справи та проведення перерахунку пенсії (зареєстровано 25.05.2023р. вх. №ВЕБ-26002-Ф-С-23-112725).
Листом від 20.06.2023р. за вих. №20689-19736/К-02/8-2600/23 позивачці надано інформацію щодо кількості її зарахованого страхового стажу (40 років 10 днів).
Окрім того, в листі рекомендовано у разі наявного не зарахованого стажу надати заяву про перерахунок пенсії згідно пункту 1.1 Порядку, затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005р. №22-1.
Позивачка з такою позицією відповідача не погоджується, вказує на те, що її страховий стаж становить понад 42 роки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 4 статті 45 Закону № 1058 визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (далі Порядок № 22-1).
Додатком 1 до Порядку № 22-1 встановлено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Відповідно до абзацу 1 пункту 1.1. Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Згідно до пункту 4.2. Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до пункту 4.3. Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до пункту 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Пунктом 4.10. Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Відтак, для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Судом встановлено, що позивачка заяви встановленої форми про перерахунок пенсії не подавала, відповідач рішення за наслідками розгляду такої заяви не приймав. У свою чергу лист відповідача від 20.06.2023р. не є таким рішенням, оскільки носить суто інформаційний характер та був сформований, як відповідь на звернення у довільній формі.
Варто зауважити, що відповідач на підставі Закону України «Про звернення громадян» надав вичерпну інформацію щодо кількості зарахованого страхового стажу позивачки.
Разом з тим, позивачка у позовній заяві вказує на те, що її страховий стаж становить понад 42 років, втім відповідачем зараховано лише 40 років, що, на її думку, є порушенням пенсійних прав.
Водночас, згідно наданих відповідачем матеріалів пенсійної справи позивачки, слідує, що з квітня 2024р. останній перераховано пенсію за віком, у зв'язку із чим її зарахований страховий стаж становить 42 роки 2 місяці та 10 днів.
Відтак, заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають, адже судом не встановлено у межах даної справи порушень прав позивачки, спричинених рішеннями/діями/бездіяльністю відповідача.
За приписами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, натомість відповідачем доведено правомірність дій щодо розрахунку пенсійної виплати позивача.
Відтак, позовні вимоги не належать задоволенню.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
2. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.