про залишення позовної заяви без руху
08 квітня 2025 року м. Київ Справа № 320/15187/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Войтович І. І., отримавши та розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області , в якому просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати Рішення від 17.10.2024 № 80111300023516 за підписом першого заступника начальника Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області Пустовіта О.О. про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину Ісламської Республіки Іран.
2. Зобов?язати ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області прийняти нове рішення про оформлення, обмін та видачу ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину Ісламської Республіки Іран посвідки на тимчасове проживання.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суддя виходить з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
У разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову в паперовій формі зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій позовної заяви та доданих до неї документів. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу (абз. 1, 2 ч. 2 ст. 161 КАС України).
Представник позивача подав до суду позовну заяву та додатки наручно та в одному примірнику для суду, також надано докази надіслання копії позову із додатками до зареєстрованого Електронного кабінету Користувача ЄСІТС Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області 27.03.2025 о 12:37.
Суддя зауважує представнику позивача, що відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України вимога щодо самостійного надіслання позовної заяви відповідачу через електронний кабінет застосовується у разі подання позову в електронному вигляді через електронний кабінет або у разі подання позову суб'єктом владних повноважень.
Відтак, представник позивача мав подати до суду позовну заяву разом із копіями позову та додатків до нього для забезпечення судом дотримання норм процесуального законодавства щодо вручення відповідачу копії позову із додатками.
Відповідно, позовна заява подана до суду із порушенням норм ч. 1 ст. 161 КАС України.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, у зв'язку з чим суддя, враховуючи положення статті 169 КАС, вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та встановити строк для усунення недоліків позовної заяви.
Указані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- копію позову та додатків до нього для забезпечення судом дотримання норм процесуального законодавства щодо вручення відповідачу.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Войтович І. І.