Рішення від 14.12.2007 по справі 9/260

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2007 р.

Справа № 9/260

Господарський суд Івано-Франківської області в складі суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Олейняш Еліні Михайлівні розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Дочірнього підприємства фірми "Західтранссервіс" фірми "Кедр", вул.Шухевича,59, м. Коломия, Івано-Франківська область,78200

до відповідача 1: Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району, вул.Національної Гвардії, 14 "в", м. Івано-Франківськ,76000

до відповідача 2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтертехгруп", вул. Щорса, 26 А, м. Київ

до відповідача 3: Дочірнє підприємство Державної компанії "Укрспецекспорт" - Державне підприємство "Укроборонсервіс", бул. І. Лепсе, 4, м. Київ, 03067

до відповідача 4: Міністерства оборони України, Повітрофлотський пр. 6, м. Київ

про визнання конкурсу таким , що не відбувся та договору купівлі-продажу недійсним .

Cуддя Фанда Оксана Михайлівна При секретарі Олейняш Еліна Михайлівна

За участю представників сторін:

Від відповідачів 1, 3, 4: не з"явились,

Від позивача: Постніков Руслан Олександрович, ( доручення б/н від 16.10.07 року), Від відповідача 2: Паньків Андрій Іванович, ( довіреність № Д-28 від 12.02.07 року)

Встановив: Заявлено вимогу про визнання закритого конкурсу з продажу майна ( будівля 1993 року площею 527, 2 кв. м, будівля 1953 року площею 61, 3 кв. м розташовані в м. Коломия, вул. Шухевича, 59), що був проведений 26.01.06 року та заcвідчений протоколом № 102 таким, що не відбувся та про визнання недійсним договору купівлі-продажу № Д29-2.5/65 від 02.02.06 року, складений на нотаріальному бланку ВСО № 616857, укладений між Дочірнім підприємством Державної компанії "Укрспецекспорт" - ДП "Укробороносервіс" та ТзОВ "Інтертехгруп" про купівлю будівель, розташованих в м. Коломия, вул. Шухевича, 59.

Заявою поданою в судововому засіданні 30.11.2007р. позивач змінив позовні вимоги та просить визнати недійсним договір купівлі-продажу № Д29-2.5/65 від 02.02.06 року, складений на нотаріальному бланку ВСО № 616857, укладений між Дочірнім підприємством Державної компанії "Укрспецекспорт" - ДП "Укробороносервіс" та ТзОВ "Інтертехгруп" про купівлю будівель, розташованих в м. Коломия, вул. Шухевичів , 59 та перевести право покупця на дочірнє підприємство фірми " Західтранссервіс" , фірму "Кедр" по договору купівлі - продажу № Д29-2.5/65 від 02.02.06 року, складений на нотаріальному бланку ВСО № 616857, укладений між Дочірнім підприємством Державної компанії "Укрспецекспорт" - ДП "Укробороносервіс" та ТзОВ "Інтертехгруп" про купівлю будівель, розташованих в м. Коломия, вул. Шухевичів , 59 .

В обгрунтування позовних вимог позивач вказує , що між ним та Головним КЕУ Міністерства оборони України 30.06.1998 було укладено договір оренди №194/1998, відповідно до якого позивач орендував склад паливно-мастильних матеріалів №15 та офісне приміщення №10 військового містечка №17, яке знаходиться в м. Коломия, Івано-Франківської області по вул.Шухевича,59. Термін оренди було встановлено до кінця 2003 року.

26.02.2000 укладено договір оренди №23/2000, відповідно до якого позивач орендував будівлю №10 ремонтно-будівельної майстерні військового містечка №17. Термін оренди було встановлено до 01.03.2005.

Відповідно до додаткових угод №8/2004 до договору №23/2000 та №9/2004 до договору №194/1998 терміни оренди зазначених вище приміщень продовжені ще на п'ять років.

Відповідно до п.2.3.4. та п.6.2 зазначених договорів оренди позивач, за згодою орендодавця мав право проводити реконструкцію та поліпшення орендованого майна. У травні 2000 позивач звернувся до орендодавця із заявою № 2/2-12 про надання дозволу на проведення капітального ремонту орендованих приміщень.

КЕУ МО України листом №144/15/207 від 19.05.2000 надало такий дозвіл на суму 70666 грн..

Відповідно до розпорядження №144/1/4/207 від 03.02.2003 орендоване майно було передано на баланс Івано-Франківської КЕЧ району .

Позивач вказує , що на проведення поліпшення орендованих приміщень ДП фірми "Західтранссервіс" фірма "Кедр" витратило власних коштів на суму 77509,83 гри., що підтверджується аудиторським висновком від 11.08.2005.

Не зважаючи на те, що КЄЧ було відомо про покращення орендованого майна і суму понесених на це витрат, вона, через посередництво ДП "Укроборонсервіс", що у 2005 році виграло тендер на право реалізації військового нерухомого майна, не ставлячи до відома позивача, як орендаря, що має переважне право ( відповідно до ч.2 ст.777 ЦК України та п.11.2. договору оренди № 23/2000) на придбання орендованого майна уклала 2 лютого 2006 року договір купівлі- продажу № Д29-2.5/65 яким орендоване нами майно передане у власність ТзОВ «Інтертехгруп».

В судововому засіданні представник позивача вказав , що як стало відомо позивачу з пояснень представників Міністерства оборони продаж об'єкту оренди було здійснено через процедуру закритого конкурсу, що відбувся 26 січня 2006 року на якому перемогу отримало ТзОВ «Інтертехгруп», так як запропонувало найбільшу ціну 170 000 грн..

Представник позивача також вказав , що не міг прийняти участі 26. 01.2006р. , в конкурсі , оскільки цього дня відбувався повторний конкурс про який йому не було відомо , а його пропозиція ціни в сумі 150000 грн. залишилась від першої дати проведення конкурсу , який не відбувся , оскільки було подано лише одну пропозицію .

Позивач просить визнати договір купівлі - продажу недійсним та вказує , що відповідно до п.18 постанови КМУ від 28 грудня 2000 року № 1919 «Про порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил» реалізація військового майна проводиться за процедурою відкритих торгів (тендеру). Тобто реалізація військового майна шляхом закритого конкурсу , що було зроблено відповідачами, по своєму змісту суперечить акту цивільного законодавства і тягне за собою наслідки передбачені ст.215 ЦК України.

Запропонована ціна покупки, викладена в конкурсній пропозиції № 8/05-06, складає 150 000 грн., а з урахуванням зроблених ,з дозволу орендодавця, покращень загальна сума пропозиції склала 220 000 грн., що значно перебільшує ціну запропоновану і реально сплачену ТзОВ «Інтертехгруп», що безпосередньо порушує вимоги «Положення про порядок продажу на аукціоні, за конкурсом основних засобів, що є державною власністю»затвердженого Наказом Фонду Державного майна України 22.09.2000 року за №1976 відповідно до якого : «Переможцем конкурсу визначається учасник, який запропонував найвищу ціну та виконав фіксовані умови конкурсу.»

Позивач вважає , що порушено його переважне право купівлі орендованого майна, передбачене ч.2 ст.777 ЦК України та п.11.2. договору оренди № 23/2000. Крім того , вважає що відповідач мав би запропонувати йому викупити спірне майно за ціною яка перемогла на конкурсі (це якщо не брати до уваги затрати на покрашення спірного майна) і таким чином урахувати право передбачене ч.2 ст.777 ЦК України, та виконати свої забов'язання взяті під час укладання договору оренди, п. 11.2. якого передбачено переважне право купівлі орендованого майна.

Крім того , позивач посилається на порушення п.п. 5,6 «Положення про порядок продажу на аукціоні, за конкурсом основних засобів, що є державною власністю» затвердженого Наказом Фонду Державного майна України 22.09.2000 року за №1976 інформація про проведення конкурсу не публікувалася

Відповідачі Івано - Франківська КЕЧ та Міністерство оборони України письмових заперечень по суті позову не подали , представників в судове засідання не направили .

Відповідачі ТзОВ " Інтертехгруп " та державне підприємство "Укроборонсервіс" проти позову заперечили , при цьому вказали на те , що будівля реалізувалась на конкурентних засадах. Інформація про її продаж за конкурсом була розміщена 26.12.2005 року у всеукраїнському рекламно-інформаційному виданні "Торги, майно, контракти" № 16

Згідно з протоколом засідання конкурсної комісії від 26.01.2006 року у конкурсі з реалізації будівлі, розташованої у м.Коломия, вул.Шухевича, 59, військове містечко №17 взяв участь і Позивач, який запропонував нижчу ціну за Переможця конкурсу - ТОВ "Інтергруп".

Крім того відповіддачі та їх представники зазначили , що відповідно до спеціального законодавства, яким регулюється правовий режим майна у Збройних Силах України (Закон України" Про правовий режим майна у Збройних Силах України", Закон України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України", постанови КМ України від 28.12.2000 р. № 1919 "Про порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил") та судової практики у орендарів військового майна відсутнє переважне право на придбання майна.

Відповідно до спеціального порядку відчуження та реалізації військового майна, визначеного статтею 6 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" та Порядком відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2000 р. № 1919, військове майно реалізується уповноваженими підприємства (організаціями) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на військове майно іншим юридичним або фізичним особам на платній або компенсаційній основі, без надання переважного права на його придбання будь-якій особі, що має намір придбати військове майно, на засадах рівності усіх суб'єктів, що мають за мету придбати у власність майно.

Відповідачі вказали , що переважне право - це право першого серед рівних. Тобто, лише у випадку пропонування потенційними покупцями (в тому числі і орендарем) однієї і тієї ж ціни за об'єкт, що реалізовується, його власником стає орендар.

Одночасно відповідачі зазначили , що процедура проведення конкурсу була дотримана , оскільки , в даномо випадку,відповідно Порядку комісійної торглівлі , визначеного Цивільним кодексом України , Комісіонер - ДП "Укроборонсервіс" діє відповідно до вказівок Комітента - Міністерства оборони України.

Міністерство оборони України, з дозволу Кабінету Міністрів України, зобов'язало Комісіонера - ДП "Укроборонсервіс" провести конкурс у Порядку, визначеному Положенням про порядок продажу на аукціоні, за конкурсом основних засобів, що є державною власністю, затвердженому наказом Фонду державного майна від 22.09.2000 року № 1976. При цьому повинен дотримуватись Закон України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України".

Згідно із зазначеним положенням конкурс проводився закритий без запрошення для участі в засіданні конкурсної комісії учасників конкурсу.

Розглянувши матеріали справи , заслухавши пояснення представників сторін , суд встановив , що та Головним КЕУ Міністерства оборони України 30.06.1998 було укладено договір оренди №194/1998, відповідно до якого позивач орендував склад паливно-мастильних матеріалів №15, та офісне приміщення №10 військового містечка №17, яке знаходиться в м. Коломия, Івано-Франківської області по вул.Шухевича,59. Термін оренди було встановлено до кінця 2003 року .

26.02.2000 укладено договір оренди №23/2000, відповідно до якого позивач орендував будівлю №10 ремонтно-будівельної майстерні військового містечка №17. Термін оренди було встановлено до 01.03.2005.

Орендодавцем по вищевказаних договорах виступало ДП Міністерство оборони України " Івано - Франківська госпрозрахункова дільниця " .

У зв"язку із передачою відповідно до Наказу державного секретаря МО України № 2 від 20.01.2003р. орендованого майна від орендодавця Державного підприємства Міністрертсва оборони України на баланс Івано - Франіквської КЕЧ району позивачу було запропоновано листом від 01.09.2004р. № 313/ 1 /6 /1708 укласти додаткові угоди із КЕЧ району .

Відповідно до додаткових угод №8/2004 до договору №23/2000 та №9/2004 до договору №194/1998 терміни оренди зазначених вище приміщень продовжені ще на п'ять років.

Відповідно до п.2.3.4. та п.6.2 зазначених договорів оренди позивач, за згодою орендодавця мав право проводити реконструкцію та поліпшення орендованого майна. У травні 2000 позивач звернувся до орендодавця із заявою № 2/2-12 про надання дозволу на проведення капітального ремонту орендованих приміщень.

КЕУ МО України листом №144/15/207 від 19.05.2000 надало такий дозвіл на суму 70666 грн..

На проведення поліпшення орендованих приміщень ДП фірми "Західтранссервіс" фірма "Кедр" витратило власних коштів на суму 77509,83 гри., що підтверджується аудиторським висновком від 11.08.2005.

Поясненнями представників сторін в судовому засіданні судом встановлено , що

26.12.2005р. конкурс з продажу орендованого позивачем майна не відбувся , у зв"язку із поданням заяви тільки одним покупцем , повторний конкур було призначено на 26.01.2006р. Про призначення конкурсу та його умови опубліковано інформацію у Всеукраїнському рекламно - інформаційному виданні "Торги , майно , контракти " № 16 від 26.12.2006р.

Згідно ст. ст. 1, 2 , 3 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних силах України» військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України. Вирішення питань щодо забезпечення Збройних Сил України військовим майном належить до компетенції Кабінету Міністрів України. Військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління. Статус військового майно набуває з моменту його надходження до Збройних Сил України та закріплення його за військовою частиною Збройних сил України.

Порядок відчуження та реалізації військового майна визначений Положенням «Про порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил України», що затверджене Постановою КМУ № 1919 від 28.12.2000 року, згідно ст. ст. 3, 6, 8, 12 якого повноваження суб'єктам підприємницької діяльності на реалізацію військового майна, яке є придатним для подальшого використання, але не може бути застосоване у повсякденній діяльності військ, надлишкового майна, а також цілісних майнових комплексів, у тому числі військових містечок та іншого нерухомого майна надає Кабінет Міністрів України у встановленому порядку. Рішення про відчуження військового майна приймає Кабінет Міністрів України із затвердженням за пропозицією Міноборони погодженого з Мінекономіки переліку такого майна. Витяги із затверджених переліків військового майна, яке може бути відчужено, надсилаються Міноборони до уповноважених підприємств (організацій) для організації ними його реалізації. Реалізація нерухомого військового майна здійснюється за процедурою торгів.

Однак, зазначене Положення не визначає конкретної процедури проведення торгів з продажу військового майна. На вказану обставину звертало увагу і Міністерство оборони України в листі (зверненні) № 220/2732 від 05.08.2005р. до Кабінету Міністрів України .

Відповідно до частини першої ст. 8 Цивільного кодексу України, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).

За відсутності в законодавстві України, що регулює порядок відчуження військового майна, конкретних норм, які б передбачали процедуру продажу такого майна, застосуванню підлягають акти цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом відносини, якими є Закон України «Про приватизацію державного майна»від 04.03.1992р., Закон України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»від 15.05.1996р., Положення «Про порядок продажу на аукціоні, за конкурсом основних засобів, що є державною власністю», затвердженого Наказом Фонду державного майна України № 1976 від 22.09.2000р.

На застосуванні вказаного законодавства наполягав і Кабінет Міністрів України у відповіді №42376/1/1-05 від10.08.2005р. на звернення МО України.

Вищевказані договори оренди передбачали переважне право позивача на придбання орендованого майна за умови належного виконання умов договору( п.11.2 договір 23/200) . Додатковою угодою вказаний пункт було змінено , із зазначенням , що відчуження орендованого майна здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства України .

Відповідно до частини 2 статті 13 Цивільного кодексу України, при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб

Відповідно до абзацу першого пункту п'ятого статті 4 Закону України "Про власність",який був чинним на момент спірних правовідносин, власник, здійснюючи свої права, зобов'язаний не завдавати шкоди навколишньому середовищу, не порушувати права та охоронювані законом інтереси громадян, юридичних осіб і держави.

Відповідно до частини 2 статті 777 ЦК України наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, у разі продажу речі, переданої у найм, має переважне право перед іншими особами на її придбання.

Положення «Про порядок продажу на аукціоні, за конкурсом основних засобів, що є державною власністю», затвердженого Наказом Фонду державного майна України № 1976 від 22.09.2000р. встановлють порядок реалізації державного майна на відкритих торгах (аукціон , конкурс ). В спірному випадку відбувся закритий конкурс , учасники якого були позбавлені можливості направити своїх представників для участі у торгах , та можливості скористатися правом запропонувати більшу ціну за об"єкт продажу .

Одночасно , є незрозумілим та обставина , що при здійсненні продажу не було враховано , що умовою продажу , серед іншого , є благоустрій прилеглої території і відповідно до конкурсної пропозиції позивача , благоустрій території вже проведений .

Поясненнями представника позивача , а також поданими доказами судом встановлено і те , що позивачем здійсненні значні покращення орендованого майна, вартість покращень , згідно аудитрського висновку становить більше 70000 грн.

Вказана обставина не заперечується відповідачами , однак орендодавець відмовився відшкодувати позивачу здійсненні з його дозволу покращення в добровільному порядку .

Враховуючи вищенаведене , суд приходить до висновку проте , що при відчуженні державного майна , що знаходиться в оперативному управлінні МО України було не дотримано умов його відчуження , а саме реалізація майна відбулась не на відкритих торгах , при цьому суду не подано доказів , що на проведенні закритих торгів наполягало Міністерство Оборони України , як цього вимагає Закон України " Про правовий режим майна у Збройних силах України " та Положення «Про порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил України», а також порушені права позивача на придбання орендованого майна .

А тому договір купівлі-продажу № Д29-2.5/65 від 02.02.06 року, складений на нотаріальному бланку ВСО № 616857, укладений між Дочірнім підприємством Державної компанії "Укрспецекспорт" - ДП "Укробороносервіс" та ТзОВ "Інтертехгруп" про купівлю будівель, розташованих в м. Коломия, вул. Шухевичів , 59 слід визнати недійсним в силу ч.3 ст. 215 ЦК України .

Цивільний кодекс не визначає наслідків порушення переважного права наймача за договором найму на придбання речі у разі її продажу . Однак у разі порушення переважного права наймача на придбання майна, переданого в користування можна за аналогією закону , відповідно до ст. 8 ЦК України , застосувати до цих відносин норми , що встановлюють права співвласників у праві спільної часткової власності при порушенні їх переважного права на придбання частки в спільній частковій власності. Тому згідно з ч. 4 ст. 362 ЦК наймач в такому випадку має право звернутися до суду з вимогами про переведення на нього прав та обов"язків покупця .

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 8, 215,362 , 777 ЦК України, Положенням «Про порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил України»,

Положенням «Про порядок продажу на аукціоні, за конкурсом основних засобів, що є державною власністю», затвердженого Наказом Фонду державного майна України № 1976 від 22.09.2000р., Законом України «Про правовий режим майна у Збройних силах України», ст 49 , 82 - 84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

Визнати недійсним договір купівлі-продажу № Д29-2.5/65 від 02.02.06 року, складений на нотаріальному бланку ВСО № 616857, укладений між Дочірнім підприємством Державної компанії "Укрспецекспорт" - ДП "Укроборонсервіс" та ТзОВ "Інтертехгруп" про купівлію будівель, розташованих в м. Коломия, вул. Шухевича, 59.

Перевести права та обов"язки покупця на Дочірнє підприємство фірми "Західтранссервіс" фірму "Кедр" по договору купівлі-продажу № Д29-2.5/65 від 02.02.06 року, складений на нотаріальному бланку ВСО № 616857, укладений між Дочірнім підприємством Державної компанії "Укрспецекспорт" - ДП "Укроборонсервіс" та ТзОВ "Інтертехгруп" про купівлію будівель, розташованих в м. Коломия, вул. Шухевича, 59.

Стягнути з відповідача Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району, вул.Національної Гвардії, 14 "в", м. Івано-Франківськ,76000: 42, 50 грн. - державного мита; 59 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Стягнути з відповідача Міністерства оборони України, Повітрофлотський пр. 6, м. Київ: 42, 50 грн. - державного мита; 59 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя Фанда Оксана Михайлівна

рішення складено та підписано 25.12.2007р.

Виготовлено в АС " Діловодство суду "

Г.Р. Кіндрат