м. Вінниця
07 квітня 2025 р. Справа № 120/3582/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши у письмовому провадженні заяву представника відповідача про розгляд за правилами загального позовного провадження справи за позовом обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Спільна справа" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Спільна справа" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19 серпня 2024 року № 0290550703, яким обслуговуючому кооперативу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 7586789, а також нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 3793395 гривень, та від 19 серпня 2024 року № 0290580703, яким кооперативу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 577557 гривень.
02 квітня 2025 року представником відповідача подано до суду заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. В обґрунтування поданої заяви представник відповідача зазначив, що відповідно до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. Водночас згідно з пунктом 4 частини 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Водночас предметом оскарження у цій справі визначено податкове-повідомлення рішення від 19 серпня 2024 року № 0290550703, яким позивачу визначено грошове зобов'язання внаслідок завищення бюджетного відшкодування в сумі 7 586 789 гривень та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 3 793 395 гривень, а також податкове повідомлення-рішення від 19 серпня 2024 року № 0290580703, яким позивачу визначено грошове зобов'язання внаслідок завищення від'ємного значення в сумі 577 557 гривень. З огляду на те, що сума визначених до сплати грошових зобов'язань відповідно до згаданих вище рішень контролюючого органу, що оскаржуються, перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому, на думку представника відповідача, наявні підстави для розгляду цієї справи за правилами загального позовного провадження.
Розглянувши заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд зважає на таке.
Про форми адміністративного судочинства йдеться у статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Так, цією статтею передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Особливості розгляду справ за правилами спрощеного позовного провадження визначені главою 10 розділу ІІ КАС України.
Деякі положення, закріплені у статті 12 КАС України, знайшли відображення і в статті 257 КАС України.
При цьому згідно з частиною 3 статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:
1) значення справи для сторін;
2) обраний позивачем спосіб захисту;
3) категорію та складність справи;
4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо;
5) кількість сторін та інших учасників справи;
6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес;
7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Пунктом 4 частини 4 статті 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2025 року встановлено в розмірі 3028 гривень, а відтак сума визначених позивачу до сплати штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3 793 395 гривень відповідно до податкового повідомлення-рішення від 19 серпня 2024 року № 0290550703, що оскаржується, перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За таких обставин заява представника відповідача щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 12, 248, 257 КАС України,
Заяву представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження задовольнити.
Розгляд справи за позовом обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Спільна справа" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання на 29 квітня 2025 р. о 14:00 год. в залі судових засідань № 2 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович